Νέα

Η ξεφτίλα της ατιμωρησίας στην Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 546
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.041
Like
1.473
Πόντοι
216
H μετριοπάθειά σου και σε αυτό το θέμα είναι εκνευριστική..
Όχι,απλά δε θέλουμε καμία ερμηνεία κατά το δοκούν όσο αφορά τον όρο "υπέρβαση άμυνας".
Δηλαδή αν ο κλέφτης μπει με μαχαίρι,πρέπει εγώ να αφήσω την καραμπίνα παράμερα,να αρπάξω ένα μαχαίρι και να αρχίσω την ξιφομαχία;
Για ποιον γαμημένο λόγο;

Kάποτε πήρε φίλος κυνηγός κατά τις τέσσερις το πρωί τον πατέρα μου,γιατί έβλεπε από μεγάλη απόσταση φώτα σε ένα δικό μας περουσιακό στοιχείο που απείχε μερικά χιλιόμετρα από το σπίτι μας.
Οπότε αρματωθήκαμε,πήγαμε,αλλά δεν τους προλάβαμε.

Το επόμενο πρωί που ήρθε η αστυνομία για καταγραφή,θυμάμαι ακόμη τον αστυνομικό να λέει:"Aν φάτε κανέναν,μην μας φωνάξετε καν."
Τελικά επρόκειτο για μέλη της ευπαθούς ομάδας των κωλόγυφτων,που πιάστηκαν μετά από λίγες μέρες,έχοντας διαρρήξει όλη την περιοχή.
Συμφωνώ απόλυτα. Στη δική μου περίπτωση Αλβανοί είχαν παραβιάσει το οικόπεδο κόβοντας σίτες και καταμακελεύτηκαν από την κονσερτίνα. Επειδή ήταν χειμώνας και ήξεραν οτι ο κόσμος δεν πατάει στην περιοχή, κοιμήθηκαν και μέσα. Αν βρισκόμουν εκεί θα γινόταν κανονικός πόλεμος. Το επόμενο καλοκαίρι μπήκαν νυχτιάτικα στον διπλανό που ήταν μέσα. Αυτός θα έβγαζε κανέναν σουγιά να τους καθαρίσει λογικά. Μαλακίες θα λέμε τώρα;
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Α και οσο για τα καντηλια, μην κωλυεσαι, μπορεις να τα ριξεις, ειμαι συνηθισμενος να με βριζουν οσοι δεν μπορουν να αντιπαρατεθουν μαζι μου και στριμωχνονται, δεν θα ειναι η πρωτη φορα.
Πολύ στρίμωγμα Άλεξ...
Ο Πιστόριους σκότωσε(ενώ απλά το ισχυρίστηκε) την άλλη επειδή την πέρασε για διαρρήκτη.
Οι δυσαρεστημένοι άντρες θα σκοτώνουν τις γυναίκες τους και θα λένε ότι τις πέρασαν για διαρρήκτες.
Θα γίνει όλη η Ελλάδα σαν την Κρήτη και θα ξεκληριστούμε μόνοι μας..
Θα ξεκληριστούν τα παιδιά μεταξύ τους στο σχολείο..

Τρομερό στρίμωγμα...

Τα επιχειρήματά σου είναι όμοια με το αμίμητο επιχείρημά σου:" H Eλλάδα δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τη λαθρομετανάστευση,εξαιτίας της γεωγραφικής της θέσης" :confused:
Όταν η Ιταλία του Σαλβίνι έχοντας απέναντι ακόμη πιο οργανωμένο δίκτυο λαθροεισβολής,
είχε σταματήσει κάθε ροή και δεν επέτρεπε πρόσβαση κανενός πλοίου σε λιμάνια της.

Μετριοπαθής,μέχρι εκεί που δεν πάει...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.787
Κριτικές
1
Like
30.497
Πόντοι
8.006
Πολύ στρίμωγμα Άλεξ...
Ο Πιστόριους σκότωσε(ενώ απλά το ισχυρίστηκε) την άλλη επειδή την πέρασε για διαρρήκτη.
Οι δυσαρεστημένοι άντρες θα σκοτώνουν τις γυναίκες τους και θα λένε ότι τις πέρασαν για διαρρήκτες.
Θα γίνει όλη η Ελλάδα σαν την Κρήτη και θα ξεκληριστούμε μόνοι μας..
Θα ξεκληριστούν τα παιδιά μεταξύ τους στο σχολείο..

Τρομερό στρίμωγμα...

Τα επιχειρήματά σου είναι όμοια με το αμίμητο επιχείρημά σου:" H Eλλάδα δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τη λαθρομετανάστευση,εξαιτίας της γεωγραφικής της θέσης" :confused:
Όταν η Ιταλία του Σαλβίνι έχοντας απέναντι ακόμη πιο οργανωμένο δίκτυο λαθροεισβολής,
είχε σταματήσει κάθε ροή και δεν επέτρεπε πρόσβαση κανενός πλοίου σε λιμάνια της.

Μετριοπαθής,μέχρι εκεί που δεν πάει...
Πεταμε και μια λαθρομεταναστευση να μας βρισκεται
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Τι ειναι το "ιδιαιτερο αξιακο συστημα" και πώς προεκυψε αν οχι απο την εξοικειωση με τα οπλα?
Είναι το σύστημα που σε κούνια νεογέννητου αγοριού βάζουν και ένα μαχαιράκι/σπαθάκι,
είναι η αναφορά "Έχω 3 παιδιά και μία κόρη",
είναι η μάτσο νοοτροπία και ένα σωρό άλλα.
Και όπλα να μην είχαν,θα τις έπαιζαν με χατζάρες.

Το πρόβλημα δεν είναι τα όπλα,αλλά οι νοοτροπίες και η παιδεία αυτών που τα κρατάνε
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Εδώ Αγγλία ο άλλος πήγε φυλακή γιατί μαχαίρωσε διαρρήκτη που του επιτέθηκε με μαχαίρι.Τι να λέμε τώρα?

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-glasgow-west-52018558

Βασικά άλλο λέει να μαχαιρώνεις με κουζινομάχαιρο και άλλο με στιλέτο ή κυνηγετικό μαχαίρι.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Εδώ Αγγλία ο άλλος πήγε φυλακή γιατί μαχαίρωσε διαρρήκτη που του επιτέθηκε με μαχαίρι.Τι να λέμε τώρα?

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-glasgow-west-52018558

Βασικά άλλο λέει να μαχαιρώνεις με κουζινομάχαιρο και άλλο με στιλέτο ή κυνηγετικό μαχαίρι.
Μπορεί να είχε κανά καλό δικηγόρο σαν τον Άλεξ,
που να απέδειξε ότι το μαχαίρι του ιδιοκτήτη ήταν περισσότερο ακονισμένο από αυτό
του διαρρήκτη,οπότε προκύπτει υπέρβαση άμυνας κυρίες και κύριοι...
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.452
Like
3.660
Πόντοι
456
Αν πριν δυομισι αιωνες (πριν την γαλλικη επανασταση δηλαδη) λέγαμε σε καποιον, οτι τον 21ο αιωνα θα θεωρειται "κακο" να φτιαχνουν τους νομους οι νομικοι, θα μας περνουσαν για τρελους.
Τότε το νομο τον εφτιαχνε ο ηγεμονας ή οι γαιοκτημονες.
Και ηταν κολοσσιαια προοδος οτι πλεον τους νομους τους εφτιαχναν οι νομικοι.
Σημερα ομως μας ξινιζει αυτο.
Και το ριχνουμε σε κατι κλισεδακια οτι οι δικηγοροι βολευουν τους πελατες με νομοθεσια που ευνοει την παρανομια (λες και τα θυματα των παρανομων δεν εχουν δικηγορους, ή οι δικηγοροι των θυματων ακουγονται λιγοτερο απο των θυτών).
Παω να μιλησω με ενα γκομενακι που με περιμενει. Φροντιστηριο τελος για αποψε
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Τι ειναι το "ιδιαιτερο αξιακο συστημα" και πώς προεκυψε αν οχι απο την εξοικειωση με τα οπλα?
Σε καθε εγκλημα βρισκουν δουλεια πολλοι δικηγοροι και απο την πλευρα του κατηγορουμενου και απο την μερια του θυματος ,αυτο λεμε ρε τυπε ,χωρις το εγκλημα πως θα εβγαινε το μπικικινι?
Τους νομους στις δημοκρατιες τους φτιαχνουν οι βουλευτες οχι οι δικηγοροι μην μας τρελανεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.787
Κριτικές
1
Like
30.497
Πόντοι
8.006
Εδώ Αγγλία ο άλλος πήγε φυλακή γιατί μαχαίρωσε διαρρήκτη που του επιτέθηκε με μαχαίρι.Τι να λέμε τώρα?

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-glasgow-west-52018558

Βασικά άλλο λέει να μαχαιρώνεις με κουζινομάχαιρο και άλλο με στιλέτο ή κυνηγετικό μαχαίρι.
Oπως διαβαζω, του εδωσε 17 μαχαιριες.
Και οι ενορκοι τον εκριναν ενοχο ανθρωποκτονιας β΄βαθμου, δηλαδη με ποινη μειωμενη.
Και ο δικαστης του ειπε οτι "οι ενορκοι εκριναν οτι ξεπερασες τα ορια".
Με 17 μαχαιριες δεν ξερω τι αμυνα ειναι αυτη, δεν εχουμε βεβαια ολα τα στοιχεια. Πιθανον στην Ελλαδα θα αθωωνοταν.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Μπορεί να είχε κανά καλό δικηγόρο σαν τον Άλεξ,
που να απέδειξε ότι το μαχαίρι του ιδιοκτήτη ήταν περισσότερο ακονισμένο από αυτό
του διαρρήκτη,οπότε προκύπτει υπέρβαση άμυνας κυρίες και κύριοι...

Εγώ πιστεύω έγινε λόγω φάτσας.Φαντάσου να πάει ο ληστής με το χαμόγελο

7EQZh9.jpg


και να βλέπει απέναντί του τέτοια φάτσα να κρατάει χατζάρα.

aeDqac.jpg
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.787
Κριτικές
1
Like
30.497
Πόντοι
8.006
Σε καθε εγκλημα βρισκουν δουλεια πολλοι δικηγοροι και απο την πλευρα του κατηγορουμενου και απο την μερια του θυματος ,αυτο λεμε ρε τυπε ,χωρις το εγκλημα πως θα εβγαινε το μπικικινι?
Τους νομους στις δημοκρατιες τους φτιαχνουν οι βουλευτες οχι οι δικηγοροι μην μας τρελανεις.
Μονο οι δικηγοροι φτιαχνουν τους νομους, ποιοι βουλευτες? Θεωρεις ικανο τον Βελοπουλο π.χ. να φτιαξει εστω και ενα νομο με τρεις προτασεις? Οι βουλευτες απλως ψηφιζουν (περαν του οτι οι μισοι απο αυτους ειναι δικηγοροι ετσι κι αλλιως)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.787
Κριτικές
1
Like
30.497
Πόντοι
8.006
Μια και μιλησαμε παντως για τον Βελοπουλο.
Προκαλεί θλιψη οτι δεκαδες χιλιαδες κοσμος πηγαν και ψηφισαν αυτον τον ανθρωπο.
Ο οποιος, εντελαως λαικιστικα, βγηκε και ζητησε κατι που ΔΕΝ γινεται.
Την επαναφορα της θανατικης ποινης.
Κατι που απαγορευεται τοσο απο την Συνθηκη της Ευρωπαικης Ενωσης οσο και απο ενα σωρο αλλες διεθνεις συμβασεις που εχουμε υπογραψει.
Δηλαδη αυτος ο ανθρωπος ζητά να γινουμε ο αποσυναγωγος της Ευρωπης. Να γελαει ο κοσμος μαζι μας. Πραγματικα μου προξενουν θλιψη καποια πραγματα. Ισως θα επρεπε καποια στιγμη να αποδεχθω οτι παντα θα υπαρχει ενα ποσοστο κοσμου που θα αδυνατεί να σκεφθεί συνετά και λογικα.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.885
Like
68.237
Πόντοι
12.756
. Ισως θα επρεπε καποια στιγμη να αποδεχθω οτι παντα θα υπαρχει ενα ποσοστο κοσμου που θα αδυνατεί να σκεφθεί συνετά και λογικα.

οταν τα έλεγα εγω οτι δεν ειναι ολοι για να ψηφίζουν ...
ευτυχως που ακομα αυτοι ειναι μειονότητα, φαντασου επειδη κιολας αυτοι με αυτα τα μυαλα πολλαπλασιάζονται γρηγοροτερα απο τους συνετους, τι εχει να γινει σε λιγα χρόνια.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
Μια και μιλησαμε παντως για τον Βελοπουλο.
Προκαλεί θλιψη οτι δεκαδες χιλιαδες κοσμος πηγαν και ψηφισαν αυτον τον ανθρωπο.
Ο οποιος, εντελαως λαικιστικα, βγηκε και ζητησε κατι που ΔΕΝ γινεται.
Την επαναφορα της θανατικης ποινης.
Κατι που απαγορευεται τοσο απο την Συνθηκη της Ευρωπαικης Ενωσης οσο και απο ενα σωρο αλλες διεθνεις συμβασεις που εχουμε υπογραψει.
Δηλαδη αυτος ο ανθρωπος ζητά να γινουμε ο αποσυναγωγος της Ευρωπης. Να γελαει ο κοσμος μαζι μας. Πραγματικα μου προξενουν θλιψη καποια πραγματα. Ισως θα επρεπε καποια στιγμη να αποδεχθω οτι παντα θα υπαρχει ενα ποσοστο κοσμου που θα αδυνατεί να σκεφθεί συνετά και λογικα.
ψηφοθηρικη προταση προφανως. Επειδη ξερει τι ντουγανια ειναι οι μπαστουνοβλαχοι που τον ψηφιζουν, ειπε να τους δωσει κατι να εχουν να συζητανε στα καφενεια. Παντα υπηρχαν Βελοπουλοι ή τουλαχιστον την τελευταια 20ετια, και παντα ο κοσμος τους εδινε την οριακη (για βουλη) ψηφο του.
Ας μην ξεχναμε οτι και ο Καρατζαφερης τοσα χρονια στη βουλη τα ιδια μυαλα και τα ιδια προσωπα ειχε. Τα στελεχη του διαπρεπουν στην βουλη, αδωνις βοριδης πλευρης και βελοπουλος σε σολο καριερα, ισως ξεχναω καποιον τριτοτεταρτο. Η ΧΑ το ιδιο, και οι οπαδοι της, ολοι υπερ της θανατικης ποινης θα ηταν 100%
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Εδώ η κλασσική σκηνή Ταραντίνο που ο Μπραντ Πιτ μαστουρωμένος από LSD βάζει το σκύλο του να κατασπαράξει δύο χίπι διαρρήκτες που έχουν μπουκάρει με πιστόλια και μαχαίρια και κονιορτοποιεί τη μάπα της χίπισσας.Είναι υπέρβαση άμυνας?

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.787
Κριτικές
1
Like
30.497
Πόντοι
8.006
Θεϊκή ατακα του Μπραντ Πιτ "You are real huh?"
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.452
Like
3.660
Πόντοι
456
Οταν το "λογικο" και "νομικα σωστο" ειναι να υπαρχει πρακτικα ατιμωρησια στο εγκλημα τοτε φυτρωνουν οι βελοπουλοι αγαπητε ,τον καταδικαζεις απο την μια και του στελνεις πελατακια απο την αλλη.
Χωρις εσενα (με την ευρεια εννοια) δεν θα υπηρχαν βελοπουλοι ,οπως δεν θα υπηρχε ποτε η χρυση αυγη αν δεν ειχε γινει καμπουλ το κεντρο της αθηνας.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
Να πω και μια ιστοριουλα.
Σε μια μικρη επαρχιακη πολη, ενας αγροτης ακουσε το βραδυ θορυβους μεσα στην αποθηκη του.
Παει εκει με την καραμπίνα, και βρισκει εκει να κοιμαται ενας πακιστανος.
Χωρις να σημαδέψει, ριχνει μια με την καραμπινα προς το μερος του για να τον φοβισει και να τον διωξει.
Την αλλη μερα το πρωι ξαναπαει στην αποθηκη και βλεπει οτι τον εχει σκοτωσει.
Φυσικα ηρθε η αστυνομια και τον πηγε στον εισαγγελεα. Και του ασκησε ποινική διωξη για ανθρωποκτονια απο προθεση.
Να σημειωσω οτι εξω απο το δικαστικο μεγαρο, ειχε μαζευτει κοσμος που τον επευφημούσε και ζητούσε να αφεθεί ελευθερος, επειδή "καλά του εκανε".
Ακούω γνώμες για το ολο σκηνικο, πριν σας πώ τι δικαστική καταληξη ειχε το ζητημα.
τι δικαστικη καταληξη ειχε δεν μας ειπες :happy:
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.707
Πόντοι
606
Μια και μιλησαμε παντως για τον Βελοπουλο.
Προκαλεί θλιψη οτι δεκαδες χιλιαδες κοσμος πηγαν και ψηφισαν αυτον τον ανθρωπο.
Ο οποιος, εντελαως λαικιστικα, βγηκε και ζητησε κατι που ΔΕΝ γινεται.
Την επαναφορα της θανατικης ποινης.
Κατι που απαγορευεται τοσο απο την Συνθηκη της Ευρωπαικης Ενωσης οσο και απο ενα σωρο αλλες διεθνεις συμβασεις που εχουμε υπογραψει.
Δηλαδη αυτος ο ανθρωπος ζητά να γινουμε ο αποσυναγωγος της Ευρωπης. Να γελαει ο κοσμος μαζι μας. Πραγματικα μου προξενουν θλιψη καποια πραγματα. Ισως θα επρεπε καποια στιγμη να αποδεχθω οτι παντα θα υπαρχει ενα ποσοστο κοσμου που θα αδυνατεί να σκεφθεί συνετά και λογικα.

Βελοπουλικός δεν είμαι,αλλά κι εγώ υπερ είμαι

Όπως είμαι και υπερ της αυτοδικίας αν πειράξουν δικο μου άνθρωπο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom