Νέα

Γυμναστήριο (ασκήσεις - συμπληρώματα διατροφής κλπ)...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Xartinos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ειναι τριτοδευτερα τα ελλ.Γυμναστηρια;


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    21

Leon k

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2019
Μηνύματα
63
Κριτικές
1
Like
185
Πόντοι
0
πρώτα πρώτα πρέπει να διαβάσεις το νήμα "ο γυμναστής" και να εκφέρεις κ εσύ άποψη.
δεύτερων.. με ταναλάκια δε γάμησε ποτέ κανείς !!!
τρίτων πάρε μονόζυγο και λάστιχα.
τέταρτων ... τι πονάει η ουρά σου ρε ? σκύλος είσαι ? πλάκα κάνω.. μπες νταής (ισως μ ένα στρώμα) και σιγά σιγά θα συνηθίσεις.
πέμπτων και τελευταίο.. εκτέλεσε όλες τις ασκήσεις, ακόμα κ τα πουσαπς με όσο καλύτερη τεχνική μπορείς. καλύτερα δύο και καλές παρά 10 και χάλια.

ΥΓ επέλεξε να πας γυμναστήριο. τα χρήματα που θα δώσεις πέρα απ τη χρήση των μηχανημάτων θα σου προσφέρουν γνώσεις. η γνώση πληρώνεται. (αρκή να μη πέσεις σε αλμπάνιδες)
Συμφωνώ. Γυμναστική στο σπίτι σε απαιτητικά επίπεδα μπορεί κάποιος μόνο αν είναι προχωρημένος και μυϊκα αλλά κ σε εμπειρία για να φτιάχνει το πρόγραμμα του. Το γυμναστήριο θα βοηθήσει αυτόν που ξεκινά με τα μηχανήματα γιατί κ γω είχα πάρει μονόζυγο όταν ας πούμε δεν έβγαζα μια έλξη οπότε μονο αλτήρες κ κάμψεις ήταν απλά οκ. Αν σου είναι λίγο το οκ λοιπόν μονόδρομος το γυμναστήριο.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.761
Κριτικές
6
Like
3.430
Πόντοι
736
Συμφωνώ. Γυμναστική στο σπίτι σε απαιτητικά επίπεδα μπορεί κάποιος μόνο αν είναι προχωρημένος και μυϊκα αλλά κ σε εμπειρία για να φτιάχνει το πρόγραμμα του. Το γυμναστήριο θα βοηθήσει αυτόν που ξεκινά με τα μηχανήματα γιατί κ γω είχα πάρει μονόζυγο όταν ας πούμε δεν έβγαζα μια έλξη οπότε μονο αλτήρες κ κάμψεις ήταν απλά οκ. Αν σου είναι λίγο το οκ λοιπόν μονόδρομος το γυμναστήριο.
Εγώ πάλι όσο έκανα μόνο κάμψεις δεν έβλεπα πολύ διαφορά , άσε που δεν έκανα και συχνά οπότε μάλλον αυτός είναι ο κύριος λόγος. Αλλά όταν πήρα ένα παγκάκι και μια μπάρα με κιλά έκανα συχνότερα γιατί εκτός των άλλων δεν ήθελα να πάνε χαμένα τα λεφτά που έδωσα.

Αλλά εκτός αυτού νομίζω πιό εύκολα θα δείς αποτέλεσμα με το παγκάκι παρά μόνο με τις κάμψεις , τις οποίες για να τις δυσκολέψεις θα πρέπει μετά να κάνεις με σηκωμένα πόδια η με κάποιο βάρος ... η να πάρεις τίποτα λαβές για να κατεβαίνεις πιό χαμηλά ... ενώ με τον πάγκο απλά βάζεις λίγα κιλά παραπάνω ... αν έχεις :P
 

paixtroni

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
304
Κριτικές
8
Like
82
Πόντοι
1
Λοιπόν , επανέρχομαι με συγκλονιστικά νέα , πλέον μπορώ να κάνω συνεχόμενα 20 κάμψεις , μου χάρισαν και κάποια βαράκια και έχω δεί τρομερή διαφορά , επίσης δουλεύω και ταναλάκια - πένσες , τα πολύ σκληρά , όχι τα μαλακά , σε αρκετές επαναλήψεις .Τώρα , θέλω και πάλι τα φώτα σας ώστε να προχωρήσω περαιτέρω , μπαίνω νταής με ερωτήσεις -απορίες ( οπως λέει και ο τρισμέγιστος πιτσιλιστής ) . 1) τι μπορώ να κάνω για να {ανοίξουν} οι πλάτες μου ? , 2) πως μπορώ να γυμνάσω κοιλιακούς χωρις να με πονάει η μέση , ειδικότερα λόγω ίσως απώλειας βάρους είναι εκτεθειμενη η λεγόμενη ουρά στο τελος της σπονδυλικής στήλης με αποτέλεσμα οταν πέφτω στο πάτωμα για να εκτελέσω την ασκηση σε κάθε επανάληψη να πεθαίνω στον πόνο . Αυτά προς το παρόν , περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας .
μαλλον εχεις καποια δισκοκηλη. πηγαινε σε εναν φυσικοθεραπευτη να σου προτεινει καποιες ασκησεις για τον κορμο. μπορεις να κανεις κοιλιακους κ ορθιος με καλωδιο. πλαγιους τουλαχιστον
 

TheGame

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.098
Κριτικές
5
Like
652
Πόντοι
96
μαλλον εχεις καποια δισκοκηλη. πηγαινε σε εναν φυσικοθεραπευτη να σου προτεινει καποιες ασκησεις για τον κορμο. μπορεις να κανεις κοιλιακους κ ορθιος με καλωδιο. πλαγιους τουλαχιστον
δε του εξήγησες τι καλώδιο και θα βγάλει τη tv απ τη πρίζα.. σου λέει ο άνθρωπος δε πάει γυμναστήριο :grin:

στο θέμα κοιλιακών μονόζυγο και άρση ποδιών. υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.

αν όως έχεις θέμα μέσης πρέπει πρώτα πρώτα να πας σε γιατρό !!! αν πονάει επειδή είσαι τρυφερός, κάνε κ όπου σε βγάλει ... στο τέλος θα σκληρύνεις και θα πας πιτσιλιστή να σου βγάλει πρόγκραμ
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Λοιπόν , επανέρχομαι με συγκλονιστικά νέα , πλέον μπορώ να κάνω συνεχόμενα 20 κάμψεις , μου χάρισαν και κάποια βαράκια και έχω δεί τρομερή διαφορά , επίσης δουλεύω και ταναλάκια - πένσες , τα πολύ σκληρά , όχι τα μαλακά , σε αρκετές επαναλήψεις .Τώρα , θέλω και πάλι τα φώτα σας ώστε να προχωρήσω περαιτέρω , μπαίνω νταής με ερωτήσεις -απορίες ( οπως λέει και ο τρισμέγιστος πιτσιλιστής ) . 1) τι μπορώ να κάνω για να {ανοίξουν} οι πλάτες μου ? , 2) πως μπορώ να γυμνάσω κοιλιακούς χωρις να με πονάει η μέση , ειδικότερα λόγω ίσως απώλειας βάρους είναι εκτεθειμενη η λεγόμενη ουρά στο τελος της σπονδυλικής στήλης με αποτέλεσμα οταν πέφτω στο πάτωμα για να εκτελέσω την ασκηση σε κάθε επανάληψη να πεθαίνω στον πόνο . Αυτά προς το παρόν , περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας .
Κωπηλατική τροχαλία με τριγωνική λαβή 10 x 15
Τροχαλία εμπρός μπάρα 5 x 20
Τροχαλία πίσω μπάρα 5 x 20
Τροχαλία εμπρός με τριγωνική λαβή 5 x 20
Κωπηλατική - σταυρός 5 x 15
Μονόζυγο με ανοιχτή λαβή 5 x ?

Το κάθε σετ με το άλλο 1’

Όλα τα παραπάνω μαζί όταν παίζεις πλάτη.
Σημείωση , να τραβάς χωρίς την βοήθεια από τους δικέφαλο σου
 

steamplayer

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2021
Μηνύματα
44
Κριτικές
1
Like
237
Πόντοι
0
Μάγκες προσοχή πολύ στα ελεύθερα βάρη είχα τραυματιστεί πριν μήνες ενώ έκανα incline dumbbell press στους ώμους όπως σήκωσα τα βαρακια και Μ έχει μείνει κουσουρι δεν μπορώ να κάνω άσκηση στο γυμναστήριο που να μην πονάω μόνο όταν ζεσταθούν πάρα πολύ φεύγει λίγο ο πόνος... Έκανα πάγκο 70-80 κιλά άνετα και τώρα πεθαίνω στα 40-50 επειδή κολλάει ο ώμος
 

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
348
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
Κωπηλατική τροχαλία με τριγωνική λαβή 10 x 15
Τροχαλία εμπρός μπάρα 5 x 20
Τροχαλία πίσω μπάρα 5 x 20
Τροχαλία εμπρός με τριγωνική λαβή 5 x 20
Κωπηλατική - σταυρός 5 x 15
Μονόζυγο με ανοιχτή λαβή 5 x ?

Το κάθε σετ με το άλλο 1’

Όλα τα παραπάνω μαζί όταν παίζεις πλάτη.
Σημείωση , να τραβάς χωρίς την βοήθεια από τους δικέφαλο σου
Τα κρατάω 'κάβα' αυτα που μου γράφεις γιατι είναι αδύνατον να εκτελεστούν στο σπίτι , μονο το μονόζυγο αν αγοράσω που το έχω βάλει στόχο και ίσως πάρω τις επόμενες μέρες. Ευχαριστώ πάντως για το προγραμματάκι .
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Τα κρατάω 'κάβα' αυτα που μου γράφεις γιατι είναι αδύνατον να εκτελεστούν στο σπίτι , μονο το μονόζυγο αν αγοράσω που το έχω βάλει στόχο και ίσως πάρω τις επόμενες μέρες. Ευχαριστώ πάντως για το προγραμματάκι .
Θα σου πω .. το ποσό βάρος βάζεις δεν είναι το κριτήριο.

Άλλο βάζω Κωπηλατική 120kg και τραβανε οι δικέφαλοι , τα πόδια τεντώνουν γιατί δεν μπορείς να τα ξεκολλήσεις….

και άλλο βάζω 120kg και όλο το τράβηγμα γίνεται από τις παλάμες μόνο και η άσκηση εκτελείται σωστά.

οι επαναλήψεις για μένα είναι πάντα πάνω από 15.
Κάποιοι θα πουν…. Μαααα είναι για γράμμωση… κτλ κτλ κτλ

Αυτά είναι μελακιες στο τετράγωνο
 

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
348
Κριτικές
2
Like
582
Πόντοι
81
δε του εξήγησες τι καλώδιο και θα βγάλει τη tv απ τη πρίζα.. σου λέει ο άνθρωπος δε πάει γυμναστήριο :grin:

στο θέμα κοιλιακών μονόζυγο και άρση ποδιών. υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.

αν όως έχεις θέμα μέσης πρέπει πρώτα πρώτα να πας σε γιατρό !!! αν πονάει επειδή είσαι τρυφερός, κάνε κ όπου σε βγάλει ... στο τέλος θα σκληρύνεις και θα πας πιτσιλιστή να σου βγάλει πρόγκραμ
Όλα τα ξέρω και όλα τα καταλαβαίνω ( για το καλώδιο αυτο:2funny::2funny:) , παλια πριν 6-7 χρονια εκανα καλώδιο - λαστιχα στο σχολείο (είχαμε γυμνάστρια που μας νοιάζοταν πραγματικά) με πολύ καλα αποτελεσματα στα χερια. Ο πονος δεν ειναι απο 'τρυφερότητα' την περίοδο που έκανα λαστιχα έκανα και κοιλιακους κάτω στο τσιμέντο 30+ χωρις ενοχλησεις , τωρα δεν ξερω ισως τραυμστισμός που δεν αντιλήφθηκα κάποια στιγμή , προσωπικά πιστευω λογω του οτι ειναι πιο πολυ εκτεθειμένα τα κοκαλα τωρα λογω μείωσης βάρους , πριν να φανταστεις επιανα την πλατη και δεν μπορουσα να ψηλαφισω τους σπονδυλους ενω τώρα κανονικα πιανω πλατη και τα 'αισθάνομαι ' τα κοκαλα - σπονδυλους.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.761
Κριτικές
6
Like
3.430
Πόντοι
736
Μάγκες προσοχή πολύ στα ελεύθερα βάρη είχα τραυματιστεί πριν μήνες ενώ έκανα incline dumbbell press στους ώμους όπως σήκωσα τα βαρακια και Μ έχει μείνει κουσουρι δεν μπορώ να κάνω άσκηση στο γυμναστήριο που να μην πονάω μόνο όταν ζεσταθούν πάρα πολύ φεύγει λίγο ο πόνος... Έκανα πάγκο 70-80 κιλά άνετα και τώρα πεθαίνω στα 40-50 επειδή κολλάει ο ώμος
Είχα και εγω ένα θέμα με τον ώμο για πολύ καιρό , ηταν κάπως κολλημένος δεν μπορούσα να κάνω διατάσεις κτλ (μάλλον κάποιο θέμα με τον στροφέα πρέπει να είχα) σε κάποια φάση είπα να κάνω ζέσταμα παρόμοιο με αυτό που κάναμε στον στρατό μπας και καλυτερέψει (παρόλο που πονούσα ενώ έκανα το ζέσταμα) και τελικά έγινε χειρότερα. Για καμιά εβδομάδα δεν μπορούσα να τον κουνήσω ... αλλά τελικά μετά απο κανα δίμηνο έφτιαξε μόνος του και τώρα είμαι καλύτερα και απο πρίν.

Γενικά θέλει καλό ζέσταμα , και το πρώτο σετ με λίγα κιλά απο οτι έχω καταλάβει , και ανεβάζεις σταδιακά.

Αν θες δοκίμασε για λίγο καιρό reverse grip bench press μήπως δεν πονάς έτσι , όπως δείχνει εδω.

 

Taintedlove

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2018
Μηνύματα
11
Like
14
Πόντοι
0
Κωπηλατική τροχαλία με τριγωνική λαβή 10 x 15
Τροχαλία εμπρός μπάρα 5 x 20
Τροχαλία πίσω μπάρα 5 x 20
Τροχαλία εμπρός με τριγωνική λαβή 5 x 20
Κωπηλατική - σταυρός 5 x 15
Μονόζυγο με ανοιχτή λαβή 5 x ?

Το κάθε σετ με το άλλο 1’

Όλα τα παραπάνω μαζί όταν παίζεις πλάτη.
Σημείωση , να τραβάς χωρίς την βοήθεια από τους δικέφαλο σου
Γιατί τόσα πολλά σετ και επαναλήψεις; Θα χρειαστεί μία ολόκληρη μέρα μόνο για πλάτη. Ο πόνος και το πιάσιμο που θα του βγει την επόμενη μέρα θα είναι αρκετός για να μην τον αφήσει να την ξαναγυμνάσει για δέκα μέρες. Είναι και το ψυχολογικό. Κάτι που σε εξαντλεί θα προσπαθείς να το αναβάλλεις. Άσε που δεν θα χωράει να περάσει από την πόρτα με τέτοια πλάτη. Αστειεύομαι... Επίσης μονόζυγο πρώτο. Αν το αφήσει τελευταίο δεν θα κάνει ούτε μία έλξη. Οι κύριες (πιο δυναμικές) ασκήσεις ανά μυϊκή ομάδα καλύτερα να μπαίνουν πρώτες. Αν π.χ. δουλεύεις στήθος η κυρία άσκηση είναι πιέσεις μπάρας πάγκου. Αν ξεκινήσεις με πεκ ντεκ, κροσοβερ, εκτάσεις αλτήρων και αφήσεις για το τέλος πιέσεις μπάρας θα πας αναγκαστικά σε λίγα κιλά γιατί θα είσαι ήδη κουρασμένος. Πάντα ζεσταμα πριν. Προσωπικά κάνω πρώτα ένα σετ με πολύ λιγότερα κιλά (στο 20% της μέγιστης δύναμης).
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Γιατί τόσα πολλά σετ και επαναλήψεις; Θα χρειαστεί μία ολόκληρη μέρα μόνο για πλάτη. Ο πόνος και το πιάσιμο που θα του βγει την επόμενη μέρα θα είναι αρκετός για να μην τον αφήσει να την ξαναγυμνάσει για δέκα μέρες. Είναι και το ψυχολογικό. Κάτι που σε εξαντλεί θα προσπαθείς να το αναβάλλεις. Άσε που δεν θα χωράει να περάσει από την πόρτα με τέτοια πλάτη. Αστειεύομαι... Επίσης μονόζυγο πρώτο. Αν το αφήσει τελευταίο δεν θα κάνει ούτε μία έλξη. Οι κύριες (πιο δυναμικές) ασκήσεις ανά μυϊκή ομάδα καλύτερα να μπαίνουν πρώτες. Αν π.χ. δουλεύεις στήθος η κυρία άσκηση είναι πιέσεις μπάρας πάγκου. Αν ξεκινήσεις με πεκ ντεκ, κροσοβερ, εκτάσεις αλτήρων και αφήσεις για το τέλος πιέσεις μπάρας θα πας αναγκαστικά σε λίγα κιλά γιατί θα είσαι ήδη κουρασμένος. Πάντα ζεσταμα πριν. Προσωπικά κάνω πρώτα ένα σετ με πολύ λιγότερα κιλά (στο 20% της μέγιστης δύναμης).
Δεν τα έβαλα με σειρά…

Ας βάλει ο καθένας όσες επαναλήψεις θέλει.

Εγώ πχ στήθος όταν έπαιζα

1ο σετ 100kg x 20
2o - 4ο 160kg x 10
5ο 180kg x 8

Cross over 1 x τελικής πτώσεως
Pec Dec 1 x τελικής πτώσεως

Και τέρμα, χρόνος 20’
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.353
Πόντοι
206
πρώτα πρώτα πρέπει να διαβάσεις το νήμα "ο γυμναστής" και να εκφέρεις κ εσύ άποψη.
δεύτερων.. με ταναλάκια δε γάμησε ποτέ κανείς !!!
τρίτων πάρε μονόζυγο και λάστιχα.
τέταρτων ... τι πονάει η ουρά σου ρε ? σκύλος είσαι ? πλάκα κάνω.. μπες νταής (ισως μ ένα στρώμα) και σιγά σιγά θα συνηθίσεις.
πέμπτων και τελευταίο.. εκτέλεσε όλες τις ασκήσεις, ακόμα κ τα πουσαπς με όσο καλύτερη τεχνική μπορείς. καλύτερα δύο και καλές παρά 10 και χάλια.

ΥΓ επέλεξε να πας γυμναστήριο. τα χρήματα που θα δώσεις πέρα απ τη χρήση των μηχανημάτων θα σου προσφέρουν γνώσεις. η γνώση πληρώνεται. (αρκή να μη πέσεις σε αλμπάνιδες)
ΝΤΑΗΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!ΧΥΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.353
Πόντοι
206
Λοιπόν , επανέρχομαι με συγκλονιστικά νέα , πλέον μπορώ να κάνω συνεχόμενα 20 κάμψεις , μου χάρισαν και κάποια βαράκια και έχω δεί τρομερή διαφορά , επίσης δουλεύω και ταναλάκια - πένσες , τα πολύ σκληρά , όχι τα μαλακά , σε αρκετές επαναλήψεις .Τώρα , θέλω και πάλι τα φώτα σας ώστε να προχωρήσω περαιτέρω , μπαίνω νταής με ερωτήσεις -απορίες ( οπως λέει και ο τρισμέγιστος πιτσιλιστής ) . 1) τι μπορώ να κάνω για να {ανοίξουν} οι πλάτες μου ? , 2) πως μπορώ να γυμνάσω κοιλιακούς χωρις να με πονάει η μέση , ειδικότερα λόγω ίσως απώλειας βάρους είναι εκτεθειμενη η λεγόμενη ουρά στο τελος της σπονδυλικής στήλης με αποτέλεσμα οταν πέφτω στο πάτωμα για να εκτελέσω την ασκηση σε κάθε επανάληψη να πεθαίνω στον πόνο . Αυτά προς το παρόν , περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας .
ΜΠΕΣ ΝΤΑΗΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΠΟΡΝΕ ΜΟΥ!!!
τιμωρησε τα ατακτα ταναλακια!!!συντριψε τα με στους στοιβαρους μυωνες σου!!!
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.353
Πόντοι
206
ΕΓΡΑΦΗ ATTILAS GYM ΣΤΟ YOUTUBE ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΙΔΕΡΙΚΗ ΗΔΟΝΗ!!!
ΜΕΙΝΕΤΕ ΠΟΡΝΟΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΥΛΩΜΕΝΟΙ!!!
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2013
Μηνύματα
670
Like
1.353
Πόντοι
206
ΕΓΡΑΦΗ ATTILAS GYM ΣΤΟ YOUTUBE ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΙΔΕΡΙΚΗ ΗΔΟΝΗ!!!
ΜΕΙΝΕΤΕ ΠΟΡΝΟΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΥΛΩΜΕΝΟΙ!!!

Καιρός να πέσουν οι μάσκες... Θεωρούμε πως η σκέψη του άτακτου κοινού του ATTILAS GYM έχει πλέον ωριμάσει! Γι' αυτό και συγκαλείται έκτακτο συμβούλιο με Αττίλα και ηδονοβλεψία μπομπ για να παρθεί μια λάγνα απόφαση! Μείνετε συντονισμένοι... Τα υπόλοιπα στο συμβούλιο...
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.761
Κριτικές
6
Like
3.430
Πόντοι
736
Είπα σήμερα να κάνω μια ... ας την πούμε full body προπόνηση , σε σχέση με το μόνο πάγκο που συνήθως έκανα ως τώρα στο σπίτι.

2 σετ κάμψεις δικεφάλων με μπάρα και στο καπάκι military press με ανάποδη λαβή , την λαβή που είχα στις κάμψεις δικεφάλων δηλαδή. 30 κιλά χ 5 για ζέσταμα , 30 κιλά χ 8.

2 σετ deadlift 30 κιλά χ 10 και 40 κιλά χ 8 , αστεία τα κιλά αλλά δεύτερη η τρίτη φορά που δοκιμάζω deadlift , οπότε θέλω μια να μάθω την άσκηση με λίγα κιλά. Στο μέλλον βλέπουμε ... έχω μέχρι 65 κιλά στο σπίτι , μαζί με την μπάρα δηλαδή.

και 2 σετ οριζόντιο πάγκο 40 κιλά χ 15 και 50 κιλά χ 12

τα κιλά και τις επαναλήψεις τα θυμάμαι επειδή τα έκανα πρίν λιγό , δεν τα σημείωνα πουθενά :P


Πιό παλιά είχα δοκιμάσει και λίγο καθίσματα αλλά δεν βολεύουν λόγω που δεν έχω rack , και εκτός αυτού πιάνομαι πάρα πολύ στους τετρακέφαλους όταν έχω να κάνω καιρό ... όπως τώρα καλή ώρα :sad2: Οπότε μάλλον καλύτερα με βολεύουν τα deadlift.
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.826
Πόντοι
206
Είπα σήμερα να κάνω μια ... ας την πούμε full body προπόνηση , σε σχέση με το μόνο πάγκο που συνήθως έκανα ως τώρα στο σπίτι.

2 σετ κάμψεις δικεφάλων με μπάρα και στο καπάκι military press με ανάποδη λαβή , την λαβή που είχα στις κάμψεις δικεφάλων δηλαδή. 30 κιλά χ 5 για ζέσταμα , 30 κιλά χ 8.

2 σετ deadlift 30 κιλά χ 10 και 40 κιλά χ 8 , αστεία τα κιλά αλλά δεύτερη η τρίτη φορά που δοκιμάζω deadlift , οπότε θέλω μια να μάθω την άσκηση με λίγα κιλά. Στο μέλλον βλέπουμε ... έχω μέχρι 65 κιλά στο σπίτι , μαζί με την μπάρα δηλαδή.

και 2 σετ οριζόντιο πάγκο 40 κιλά χ 15 και 50 κιλά χ 12

τα κιλά και τις επαναλήψεις τα θυμάμαι επειδή τα έκανα πρίν λιγό , δεν τα σημείωνα πουθενά :P


Πιό παλιά είχα δοκιμάσει και λίγο καθίσματα αλλά δεν βολεύουν λόγω που δεν έχω rack , και εκτός αυτού πιάνομαι πάρα πολύ στους τετρακέφαλους όταν έχω να κάνω καιρό ... όπως τώρα καλή ώρα :sad2: Οπότε μάλλον καλύτερα με βολεύουν τα deadlift.
Γιατί κανείς deadlift ?
Αυτά είναι advance για κόσμο που έχει τουλάχιστον 5 χρόνια γυμναστήριο, με 5 μερες τουλάχιστον
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.761
Κριτικές
6
Like
3.430
Πόντοι
736
Γιατί κανείς deadlift ?
Αυτά είναι advance για κόσμο που έχει τουλάχιστον 5 χρόνια γυμναστήριο, με 5 μερες τουλάχιστον
Νομίζω πως την εκτελώ σωστά την άσκηση , αλλά όπως και να έχει ... με τα λίγα κιλά που έβαλα και λάθος να την εκτελώ δύσκολα να τραυματιστώ πιστεύω.

Ψάχνω βασικά κάποιες ασκήσεις ώστε να δοκιμάσω για full body πρόγραμμα με όσο το δυνατόν λιγότερες ασκήσεις , οπότε νομίζω αυτές οι 3 που γράφω πιό πάνω με καλύπτουν , η μπορεί να προθέσω στο μέλλον και καμιά σκυφτή κωπηλατική με μπάρα για πλάτη και πίσω ώμους ... η ποιούς άλλους μύες μπορεί να πιάνει.

Ως τώρα γυμναζόμουν κάνοντας μόνο πάγκο , αλλά αφου με την μπάρα μπορώ να κάνω και άλλες ασκήσεις ... why not ? :P
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom