Νέα

Φόρος διαμονής και φακέλωμα στα ξενοδοχεία ημιδιαμονής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
georgebest.Εσύ τώρα τους εμπιστεύεσαι να διαχειριστούν τα χρήματά σου… εγώ καθόλου..
Όταν  με πείσει κάποιος εν δυνάμη κυβερνών ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα νοιαστεί για το δικό μου καλό και όχι για τις τράπεζες και τους δανειστές, τότε μόνο θα βάλω πλάτη….

ρε τύπε, όχι. Αλλά διάβασες τι έγραψα; Αν δεν δηλώνονται τα μαύρα, τα παίρνουν από τους έμμεσους φόρους (φπα, καύσιμα κλπ.). Δηλαδή από κάπου πρέπει να τα πάρουν, γιατί αν δεν τα πάρουν διαλύεται εντελώς το κράτος και πάμε όλοι για φούντο, ελεύθεροι επαγγελματίες και μισθωτοί.  Κι έτσι, εγώ ο μισθωτός είμαι διπλά ριγμένος. Και πληρώνω ιδιο φόρο στα προιόντα (φπα) με τους λεφτάδες και πληρώνω και φόρο που δεν πληρωνουν οι λεφτάδες. Αυτή είναι κατάσταση ζούγγλας που δεν βγάζει πουθενά. Και στην τελική, κι ο ελέυθερος επαγγελματίας προσωρινά χαίρεται. Όταν καταρρεύσουν τα πάντα, θα πάρει τον πούλο μαζί με εμένα.
 

aitutaki

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2018
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
36
Πόντοι
0
ρε τύπε, όχι. Αλλά διάβασες τι έγραψα; Αν δεν δηλώνονται τα μαύρα, τα παίρνουν από τους έμμεσους φόρους (φπα, καύσιμα κλπ.). Δηλαδή από κάπου πρέπει να τα πάρουν, γιατί αν δεν τα πάρουν διαλύεται εντελώς το κράτος και πάμε όλοι για φούντο, ελεύθεροι επαγγελματίες και μισθωτοί.  Κι έτσι, εγώ ο μισθωτός είμαι διπλά ριγμένος. Και πληρώνω ιδιο φόρο στα προιόντα (φπα) με τους λεφτάδες και πληρώνω και φόρο που δεν πληρωνουν οι λεφτάδες. Αυτή είναι κατάσταση ζούγγλας που δεν βγάζει πουθενά. Και στην τελική, κι ο ελέυθερος επαγγελματίας προσωρινά χαίρεται. Όταν καταρρεύσουν τα πάντα, θα πάρει τον πούλο μαζί με εμένα.
OK.Πες μου τώρα τι προτείνεις; Να κάνουμε εμείς τον κόσμο,όμορφα αγγελικά πλασμένο, αποδεχόμενοι τα πάντα για να σταματήσει αυτή η ζούγκλα που λές και όλα θα έρθουν στα ίσα... 
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Μου την βαράει όπως μου την βαράει να η λογική κάποιον να μην παίρνουν απόδειξη για σπάσιμο στο κράτος ενώ το μόνο σπάσιμο είναι στην ίδια μας την τσέπη.

Σου τη βαράνε λάθος πράματα.
Κατ' αρχήν μπερδεύεις τη δικιά σου τσέπη (και όλων που παράγουν στην ιδιωτική οικονομία) με την τσέπη του κράτους. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Η ιδιωτική τσέπη (στο σύνολο της) ΠΑ-ΡΑ-ΓΕΙ, αυτά με τα οποία ζουν και οι δυο οικονομίες, δηλαδή ΚΑΙ η κρατική. Η κρατική τσέπη δεν παράγει τίποτα για να γεμίσει, γεμίζει αδειάζοντας την άλλη, την ιδιωτική.

Κατά δεύτερον θα έπρεπε να στη βαράει που από τα 100 (που παράγει η ιδιωτική οικονομία) το κράτος θέλει να παίρνει (και παίρνει) τα 55. Αυτό είναι απίστευτο, εξωφρενικό, και δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ στην ιστορία των εθνών και των οικονομιών. Επαναστάσεις γινόντουσαν για να απαλλαγούν οι υπήκοοι από την 10% φορολογία του άρχοντα (η "δεκάτη", αν σου λέει κάτι η λέξη) όχι απ' το 55%!!!

Κι επειδή επαναστάσεις πια δεν φαίνεται πως γίνονται (ή θα γίνουν), θεώρησε το "δεν πληρώνω φόρο" σαν αντίσταση, όχι σαν κλοπή. Κλοπή από ποιον θα ήταν (αν το δεχτούμε)? Από τα κλοπιμαία του ίδιου του κλέφτη?
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Σου τη βαράνε λάθος πράματα.
Κατ' αρχήν μπερδεύεις τη δικιά σου τσέπη (και όλων που παράγουν στην ιδιωτική οικονομία) με την τσέπη του κράτους. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Η ιδιωτική τσέπη (στο σύνολο της) ΠΑ-ΡΑ-ΓΕΙ, αυτά με τα οποία ζουν και οι δυο οικονομίες, δηλαδή ΚΑΙ η κρατική. Η κρατική τσέπη δεν παράγει τίποτα για να γεμίσει, γεμίζει αδειάζοντας την άλλη, την ιδιωτική.

Κατά δεύτερον θα έπρεπε να στη βαράει που από τα 100 (που παράγει η ιδιωτική οικονομία) το κράτος θέλει να παίρνει (και παίρνει) τα 55. Αυτό είναι απίστευτο, εξωφρενικό, και δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ στην ιστορία των εθνών και των οικονομιών. Επαναστάσεις γινόντουσαν για να απαλλαγούν οι υπήκοοι από την 10% φορολογία του άρχοντα (η "δεκάτη", αν σου λέει κάτι η λέξη) όχι απ' το 55%!!!

Κι επειδή επαναστάσεις πια δεν φαίνεται πως γίνονται (ή θα γίνουν), θεώρησε το "δεν πληρώνω φόρο" σαν αντίσταση, όχι σαν κλοπή. Κλοπή από ποιον θα ήταν (αν το δεχτούμε)? Από τα κλοπιμαία του ίδιου του κλέφτη?
Nα μην πληρωσω φορο το καταλαβαινω. Να χαρισω τον ΦΠΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΔΙΔΩ για να τον βαλει στην τσεπη ο καθε εμπορος του ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ πως ειναι αυτο αντισταση η επανασταση. Μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος μαν.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Τα ίδια Σκατα ήταν οι προηγούμενη οι σημερινοί και οι επόμενοι για μένα πάντα.

Όχι, φίλε.
Υπάρχουν σκατά και σκατά.
Το ένα είδος είναι τα συνηθισμένα. Σαν αυτά που αφήνεις κάθε μέρα στη λεκάνη (ή όπου αλλού χέζεις). Τα ξέρεις. Σκατά είναι, αλλά έχουν μια σταθερότητα και μια προβλεπτικότητα.

Τα άλλα είναι τα σάπια σκατά. Και όχι μόνο σάπια (λόγω θερμοκρασίας, υγρασίας, κλπ συνθηκών που τα βοηθάνε να σαπίσουν), αλλά σκεπασμένα από βρωμόμυγες (που μεταφέρουν το πράμα και αλλού), ανακατεμένα με βρωμόλαδα κινητήρων, ούρα, αίματα, απόβλητα νοσοκομείων, ό,τι πιο σιχαμερό μπορείς να φανταστείς.
Ναι μεν λοιπόν "σκατά είναι όλοι τους", αλλά όχι, φίλε. Αυτοί εδώ δεν έχουν προηγούμενο. Είναι ότι πιο σιχαμερό μπορείς να φανταστείς.

 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Ετσι!! Εάν ήθελαν δεν θα υπήρχε τόσο μεγάλη φοροδιαφυγή. Αλλά βολεύονται με τους μικρούς.

Λάθος το θέτεις.
Δεν τους ενδιαφέρει ποιος φοροδιαφεύγει.
Τους ενδιαφέρει ΜΟΝΟ το προϊόν της φοροσυλλογής.
Αν αυτά που μαζεύουν αρκουν για να κάνουν αυτά που θέλουν, τότε δεν τους νοιάζει πως μαζεύεται αυτό το προϊόν.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Όχι, φίλε.
Υπάρχουν σκατά και σκατά.
Το ένα είδος είναι τα συνηθισμένα. Σαν αυτά που αφήνεις κάθε μέρα στη λεκάνη (ή όπου αλλού χέζεις). Τα ξέρεις. Σκατά είναι, αλλά έχουν μια σταθερότητα και μια προβλεπτικότητα.

Τα άλλα είναι τα σάπια σκατά. Και όχι μόνο σάπια (λόγω θερμοκρασίας, υγρασίας, κλπ συνθηκών που τα βοηθάνε να σαπίσουν), αλλά σκεπασμένα από βρωμόμυγες (που μεταφέρουν το πράμα και αλλού), ανακατεμένα με βρωμόλαδα κινητήρων, ούρα, αίματα, απόβλητα νοσοκομείων, ό,τι πιο σιχαμερό μπορείς να φανταστείς.
Ναι μεν λοιπόν "σκατά είναι όλοι τους", αλλά όχι, φίλε. Αυτοί εδώ δεν έχουν προηγούμενο. Είναι ότι πιο σιχαμερό μπορείς να φανταστείς.
Αποψη σου.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Nα μην πληρωσω φορο το καταλαβαινω. Να χαρισω τον ΦΠΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΟΔΙΔΩ για να τον βαλει στην τσεπη ο καθε εμπορος του ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ πως ειναι αυτο αντισταση η επανασταση. Μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος μαν.

Μαστορα το φπα το εχει πληρωσει ηδη ο εμπορος στις αγορες του. Και κανενας πελατης να μη μπει, παλι πληρωμενο το εχει. Όταν δε σου κοβει εσενα απόδειξη,  στην ουσια καρπωνεται το φπα του μεικτου κερδους του.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
ο ΦΠΑ και η τιμή της βενζίνης έχουν φτάσει στο Θεό, ακριβώς επειδή δεν ζητάς απόδειξη.

Κατ' αρχήν δεν είμαι ΕΕ, είμαι ΙΥ 25 χρόνια και.
Κατά δεύτερον αυτό που λες εδώ από πάνω δείχνει πόσο λάθος αντίληψη έχεις για τα πράματα, αν πράγματι πιστεύεις ότι θα.... μειωνόταν ο φπα και ο φόρος της βενζίνης, αν μάζευαν τα λεφτά από αλλού. Αρχίδια θα μειωνόντουσαν.

Θυμήσου τα τέλη κυκλοφορίας και τα διόδια:
Γιατί επιβλήθηκαν τέλη κυκλοφορίας? Για να φτιάνουμε δρόμους (το κράτος) και να κυκλοφορούμε (οι υπήκοοι).
Αποδείχτηκε ότι το κράτος ήταν ανίκανο να φτιάξει (σωστούς) δρόμους, και κυρίως να τους διαχειριστεί (αφού τους έφτιαξε).
Τους πούλησε λοιπόν τους δρόμους (σε ιδιώτες), και αυτοί βέβαια δεν αστειεύονται, ούτε είναι μαλάκες. Το αντίτιμο που συμφώνησαν ότι θα πάρουν (για να φτιάξουν δρόμους), θα το πάρουν.
Και έτσι πληρώνεις διόδια (για να πας από την Αθήνα στη Θεσσαλοκίκη π.χ.) περισσότερα από τα καύσιμα σου.
Μειώθηκε κανένα τέλος κυκλοφορίας?
Μειώθηκε κανένας φόρος καυσίμου?
Όχι βέβαια!
Γιατί (στο ξαναλέω) αυτό που τους ενδιαφέρει είναι η συλλογή των χρημάτων, και όχι η δικαιοσύνη, ο ίσος καταμερισμός, ή κάτι από όλες τις παπαριές που ΛΕΝΕ ότι τους ενδιαφέρουν.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
το κράτος να μπορεί να πληρώνει τους μισθούς, συντάξεις, γενικά να πληρώνει τις υποχρεώσεις τις ΕΝΤΟΣ της Χώρας

Το κράτος (η διοίκηση) θεωρεί "υποχρέωση του" να πληρώνει τους καρανίκες του.
Οι υπόλοιποι, στ' αρχίδια τους.
Κι αν χρειαστεί να κόψουν και τη σύνταξη του παππού (ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ), πάλι στ' αρχίδια τους.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Βγαίνω για φαϊ όμως (με περιμένουν) και σας αφήνω (για την ώρα).
 

Rififis

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
64
Πόντοι
1
Σου τη βαράνε λάθος πράματα.
Κατ' αρχήν μπερδεύεις τη δικιά σου τσέπη (και όλων που παράγουν στην ιδιωτική οικονομία) με την τσέπη του κράτους. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Η ιδιωτική τσέπη (στο σύνολο της) ΠΑ-ΡΑ-ΓΕΙ, αυτά με τα οποία ζουν και οι δυο οικονομίες, δηλαδή ΚΑΙ η κρατική. Η κρατική τσέπη δεν παράγει τίποτα για να γεμίσει, γεμίζει αδειάζοντας την άλλη, την ιδιωτική.

Κατά δεύτερον θα έπρεπε να στη βαράει που από τα 100 (που παράγει η ιδιωτική οικονομία) το κράτος θέλει να παίρνει (και παίρνει) τα 55. Αυτό είναι απίστευτο, εξωφρενικό, και δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ στην ιστορία των εθνών και των οικονομιών. Επαναστάσεις γινόντουσαν για να απαλλαγούν οι υπήκοοι από την 10% φορολογία του άρχοντα (η "δεκάτη", αν σου λέει κάτι η λέξη) όχι απ' το 55%!!!

Κι επειδή επαναστάσεις πια δεν φαίνεται πως γίνονται (ή θα γίνουν), θεώρησε το "δεν πληρώνω φόρο" σαν αντίσταση, όχι σαν κλοπή. Κλοπή από ποιον θα ήταν (αν το δεχτούμε)? Από τα κλοπιμαία του ίδιου του κλέφτη?

Κάνεις άλματα στο σκεπτικό σου όμως. Το ότι το κράτος δεν παράγει έγινε γιατί εδώ και πολλά χρόνια έτσι το ήθελαν όσοι ακόμα φωνάζουν για μικρότερο κράτος και κράτος παροχής υπηρεσιών. Και έτσι έγινε με τις κατά χρόνους ιδιωτικοποιήσεις κερδοφόρων εταιριών.
Επιπλέον μην ξεχνάς πως όσοι ισοπεδώνουν το δημόσιο είναι οι πρώτοι που ζητούν να συμμετάσχει σε πτωχεύσεις μεγάλων εταιριών με διάφορους σκοπούς (να μειώσει μέρος των χρεών ώστε να γίνει εξαγορά από άλλους, να γίνει αγορά της επιχείρησης από το δημόσιο (άρα και μεταφορά του χρέους στο δημόσιο κλπ.) Και υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα.
Και τέλος, αυτό το δημόσιο που πλέον δεν παράγει είναι αυτό που σου μορφώνει το προσωπικό που θα πάρεις στην επιχείρησή σου να το απασχολήσεις με 300-500 ευρώ, θα σου παράσχει το μαιευτήριο να πας την γυναίκα σου και το νοσοκομείο (με όσες ελλείψεις έχουν και αυτά πλέον). Οπότε ακόμα και με το σκεπτικό σου (που δεν είναι τελείως λάθος) πάλι κάτι χρωστάς, και συνεπώς δεν μου φένεται και τόσο "αντίσταση" αυτό που λες. Μάλλον παρτακισμός.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Μαστορα το φπα το εχει πληρωσει ηδη ο εμπορος στις αγορες του. Και κανενας πελατης να μη μπει, παλι πληρωμενο το εχει. Όταν δε σου κοβει εσενα απόδειξη,  στην ουσια καρπωνεται το φπα του μεικτου κερδους του.
Το οποιο ΦΠΑ το εχει υπολογισει στην τιμη. Ειδικα στην λιανικη συναλλαγη το ΦΠΑ σμπεριλαμβανεται στην τιμη. Αρα το ζηταει αρα το πληρωνεται αλλα δεν το αποδιδει.
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Το οποιο ΦΠΑ το εχει υπολογισει στην τιμη. Ειδικα στην λιανικη συναλλαγη το ΦΠΑ σμπεριλαμβανεται στην τιμη. Αρα το ζηταει αρα το πληρωνεται αλλα δεν το αποδιδει.


Καπου μπερδευεσαι. Στην αξια καθε τιμολογίου υπολογίζεται φπα και αποδιδεται αμεσα στον προμηθευτή. Στη συνεχεια γινεται η περιοδικη δήλωση φπα, κάθε τριμηνο, οπου αφαιρείται απο το φπα των πωλήσεων ο φπα των αγορων, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΌΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ. Στη συνεχεια απιδιδεται στο κρατος Η ΔΙΑΦΟΡΑ.

Καταλαβες τωρα; Αν εγω κανω αγορες 1000 ευρώ,  εχω ηδη πληρώσει φπα  αλλα 130, ανεξαρτητα αν πουλησω τίποτα.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Καπου μπερδευεσαι. Στην αξια καθε τιμολογίου υπολογίζεται φπα και αποδιδεται αμεσα στον προμηθευτή. Στη συνεχεια γινεται η περιοδικη δήλωση φπα, κάθε τριμηνο, οπου αφαιρείται απο το φπα των πωλήσεων ο φπα των αγορων, ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΌΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ. Στη συνεχεια απιδιδεται στο κρατος Η ΔΙΑΦΟΡΑ.

Καταλαβες τωρα; Αν εγω κανω αγορες 1000 ευρώ,  εχω ηδη πληρώσει φπα  αλλα 130, ανεξαρτητα αν πουλησω τίποτα.
Εσυ μπερδευεσε τυπε μου. Μια χαρα ξερω τι ισχυει. Κλεβει το ΦΠΑ επι του καθαρου κερδους του το οποιο το εχει βαλει στην τιμη λιανικης.
 

aitutaki

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2018
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
36
Πόντοι
0
Κάνεις άλματα στο σκεπτικό σου όμως. Το ότι το κράτος δεν παράγει έγινε γιατί εδώ και πολλά χρόνια έτσι το ήθελαν όσοι ακόμα φωνάζουν για μικρότερο κράτος και κράτος παροχής υπηρεσιών. Και έτσι έγινε με τις κατά χρόνους ιδιωτικοποιήσεις κερδοφόρων εταιριών.
Επιπλέον μην ξεχνάς πως όσοι ισοπεδώνουν το δημόσιο είναι οι πρώτοι που ζητούν να συμμετάσχει σε πτωχεύσεις μεγάλων εταιριών με διάφορους σκοπούς (να μειώσει μέρος των χρεών ώστε να γίνει εξαγορά από άλλους, να γίνει αγορά της επιχείρησης από το δημόσιο (άρα και μεταφορά του χρέους στο δημόσιο κλπ.) Και υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα.
Και τέλος, αυτό το δημόσιο που πλέον δεν παράγει είναι αυτό που σου μορφώνει το προσωπικό που θα πάρεις στην επιχείρησή σου να το απασχολήσεις με 300-500 ευρώ, θα σου παράσχει το μαιευτήριο να πας την γυναίκα σου και το νοσοκομείο (με όσες ελλείψεις έχουν και αυτά πλέον). Οπότε ακόμα και με το σκεπτικό σου (που δεν είναι τελείως λάθος) πάλι κάτι χρωστάς, και συνεπώς δεν μου φένεται και τόσο "αντίσταση" αυτό που λες. Μάλλον παρτακισμός.
Να ρωτήσω ρε man. Καλά τα λες ότι κάτι χρωστάει, όμως πόσο ακόμα χρωστάει;;;;
ΦΠΑ 24%,εφορια 19%,ασφαλιστικες εισφορές υπαλλήλου, τέλος επιτηδεύματος.....
Κράτος πρόνοιας έχει σε όλα τα Κράτη αλλά τέτοιο πήδημα, μόνο ΕΔΩ….

 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Εσυ μπερδευεσε τυπε μου. Μια χαρα ξερω τι ισχυει. Κλεβει το ΦΠΑ επι του καθαρου κερδους του το οποιο το εχει βαλει στην τιμη λιανικης.

Μαστορα το φπα το εχει πληρωσει ηδη ο εμπορος στις αγορες του. Και κανενας πελατης να μη μπει, παλι πληρωμενο το εχει. Όταν δε σου κοβει εσενα απόδειξη,  στην ουσια καρπωνεται το φπα του μεικτου κερδους του.


Αυτο που σου εγραψα παραπανω δηλαδη. Μονο που οσο πιο μικρό το ποσοστο κέρδους, τοσο πιο  μικρη η "κλεψια". Στα τροφιμα που το περιθωριο ειναι μικρό, ειναι λιγότερο από τα ρούχα ας πούμε.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
OK.Πες μου τώρα τι προτείνεις; Να κάνουμε εμείς τον κόσμο,όμορφα αγγελικά πλασμένο, αποδεχόμενοι τα πάντα για να σταματήσει αυτή η ζούγκλα που λές και όλα θα έρθουν στα ίσα... 

το τι προτείνω είναι άλλη κουβέντα. Είναι θέμα πολιτικης επιλογής του καθενός. Είμαστε μια χρεοκοπημένη χώρα κι ό,τι και να κάνουμε για να ξεπεράσουμε την κρίση θα μας πονέσει, μιας και φροντίσαμε να διαλύσουμε τον παραγωγικό ιστό της χώρας, σκεπτόμενοι και πράττοντας τόσα χρόνια ακριβώς όπως ο φίλος mariath τώρα. Γιατί και στα "καλά" χρόνια ο μέσος έλληνας έτσι δικαιολογούσε τη λαμογιά: αφού κλέβουν αυτοί, κλέβω κι εγώ. Κι ενώ ζούσαμε πολύ καλύτερα από τις πραγματικές μας δυνατότητες, ζητούσαμε όλο και περισσότερα. Σε κάθε περίπτωση η φοροδιαφυγή είναι άκρως αντικοινωνική πρακτική και κάνει τα πράγματα χειρότερα. Ο καθένας έχει κρίση και πράττει. Αν εσύ θεωρείς ότι κάνεις την επανάστασή σου με τη φοροδιαφυγή, συνέχισε την.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Μήπως να άλλαξε πρώτα το κράτος φίλε georgebest?

Όταν βλέπεις να παίρνουν επιδόματα βουλευτές, να παίρνουν δημόσια έργα με ανάθεση μπατζανάκηδες, να βολεύονται σε θεσούλες σόγια, να κάνει τα στραβά μάτια η δικαιοσύνη για τους πλούσιους και να μπαίνει φυλακή ο κοσμάκης για 500 ευρώ χρέος....και ένα σωρό τέτοια.

Θα βάλει κώλο ποιος? Εγώ που αν δεν κόψω όλες τις αποδείξεις και οφεληθώ λίγο απο το ΦΠΑ και λίγο απο το φόρο εξαρτάται η επιβίωση μου; Γιατί δεν μιλάμε για πολυτέλειες, είναι θέμα επιβίωσης. Και επιβίωση, γιατί καλώς ή κακώς δεν ζούμε το '40, είναι να μπορείς να βγεις για φαγητό 1-2-3 φορές το μήνα και άλλες τόσες για ποτό, και αν το θέλεις πιο σοβαρά, να μεγαλώσεις παιδιά και να τα σπουδάσεις.
Αν κόβω τα πάντα, βγάζω 1000 και μου πάρουν τα 600....τίτλοι τέλους.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Κατ' αρχήν δεν είμαι ΕΕ, είμαι ΙΥ 25 χρόνια και.
Κατά δεύτερον αυτό που λες εδώ από πάνω δείχνει πόσο λάθος αντίληψη έχεις για τα πράματα, αν πράγματι πιστεύεις ότι θα.... μειωνόταν ο φπα και ο φόρος της βενζίνης, αν μάζευαν τα λεφτά από αλλού. Αρχίδια θα μειωνόντουσαν.

Θυμήσου τα τέλη κυκλοφορίας και τα διόδια:
Γιατί επιβλήθηκαν τέλη κυκλοφορίας? Για να φτιάνουμε δρόμους (το κράτος) και να κυκλοφορούμε (οι υπήκοοι).
Αποδείχτηκε ότι το κράτος ήταν ανίκανο να φτιάξει (σωστούς) δρόμους, και κυρίως να τους διαχειριστεί (αφού τους έφτιαξε).
Τους πούλησε λοιπόν τους δρόμους (σε ιδιώτες), και αυτοί βέβαια δεν αστειεύονται, ούτε είναι μαλάκες. Το αντίτιμο που συμφώνησαν ότι θα πάρουν (για να φτιάξουν δρόμους), θα το πάρουν.
Και έτσι πληρώνεις διόδια (για να πας από την Αθήνα στη Θεσσαλοκίκη π.χ.) περισσότερα από τα καύσιμα σου.
Μειώθηκε κανένα τέλος κυκλοφορίας?
Μειώθηκε κανένας φόρος καυσίμου?
Όχι βέβαια!
Γιατί (στο ξαναλέω) αυτό που τους ενδιαφέρει είναι η συλλογή των χρημάτων, και όχι η δικαιοσύνη, ο ίσος καταμερισμός, ή κάτι από όλες τις παπαριές που ΛΕΝΕ ότι τους ενδιαφέρουν.

αυτά που γράφεις αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο από αυτό που υποστηρίζεις. Το ότι δεν μειώθηκαν τα τέλη και ο φόρος καυσίμου οφείλεται ακριβώς στο ότι δεν πληρώνουν φόρο κάποιοι. Κι έτσι αναγκάζονται οι κυβερνήσεις να χρησιμοποιούν πόρους από αυτές τις πηγές για να εξυπηρετούν ανάγκες που θα εξυπηρετούνταν με την κανονική φορολογία. Αυτό ακριβώς που σου έγραψα και παραπάνω: Χρειάζονται π.χ. 50 δις για δαπάνες. Από κάπου πρέπει να τα πάρουν. Αν δεν τα πάρουν από εκεί που πρέπει θα τα πάρουν από ΦΠΑ, τέλη, φόρους καυσίμων, ΕΝΦΙΑ, δηλ. από όλα αυτά που ΔΕΝ μπορείς να ξεφύγεις. Γεγονός το οποίο κάνει ακόμη πιο άνισο τον καταμερισμό που λες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom