Νέα

Φόρος διαμονής και φακέλωμα στα ξενοδοχεία ημιδιαμονής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16

Συνημμένα

  • OikonomiaSkonis.jpg
    OikonomiaSkonis.jpg
    72,1 KB · Εμφανίσεις: 75

gravatakias

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2017
Μηνύματα
1.254
Like
809
Πόντοι
96
Ισχύει. Ζητάνε δύο ευρώ επιπλέον για φόρο διαμονής αλλά απόδειξη δεν κόβουν οπότε πάνε στην τσέπη.
Να ζητάτε απόδειξη αλλιώς να μην τα δίνετε

Ναι..ναι..όπως (δεν) κάνετε και με το φ.π.α.  :jerking:
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Οι άνθρωποι είναι άπιαστοι στο να βάζουν το χέρι στην τσέπη των άλλων.

Και τώρα που έχουν και το μαχαίρι (τη νομοθεσία) και το πεπόνι (εμάς) δεν τους σταματάει τίποτα.

Άκου εκεί "Ζητάω πάντα απόδειξη" !!!  :headbang:
ελευθερος επαγγελματιας εισαι και φοροφυγάς? θεωρεις δικαιο να πληρώνεις στην τιμη ΦΠΑ και να το βάλει ο αλλος στην τσέπη? ας μου κοψει απο τη τιμη και μένα το ΦΠΑ τοτε ο απατεωνακος
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.060
Like
2.834
Πόντοι
506
Να μη ζητάς απόδειξη ποτέ και για τίποτα.
Αν δε ζητάς, βοηθάς τον άνθρωπο να βάλει κάτι στην τσέπη του.

Αν ζητάς, βοηθάς τον τσίπρα.
Ετσι ακριβώς. Αμα πριν τα λεφτά των φορων πηγαιναν στα σκουπιδια τωρα πανε 10 φορες στα σκουπιδια.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Να μη ζητάς απόδειξη ποτέ και για τίποτα.
Αν δε ζητάς, βοηθάς τον άνθρωπο να βάλει κάτι στην τσέπη του.

Αν ζητάς, βοηθάς τον τσίπρα.
Την ίδια Μαλακια θα λες και αύριο εάν έρθει ο Κυριάκος η οποιοσδήποτε δήθεν εθνοσωτήρας; Έλεος ρε το τερμάτισες το μαλακομετρο!
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
ελευθερος επαγγελματιας εισαι και φοροφυγάς? θεωρεις δικαιο να πληρώνεις στην τιμη ΦΠΑ και να το βάλει ο αλλος στην τσέπη? ας μου κοψει απο τη τιμη και μένα το ΦΠΑ τοτε ο απατεωνακος
Μην σκας σε με τύπους σαν αυτόν τον καραγκιόζη. Εάν ήταν το κόμμα του απλά δεν θα σχολίαζε καν. Βγάζει μεροκάματο το αγορι! Κατά τα αλλά συμφωνω μαζί σου όχι μόνο το λαμόγιο ο έμπορος και δεν είναι μόνο το ΦΠΑ είναι και το 29% που γλυτωνει εφορία!
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Την ίδια Μαλακια θα λες και αύριο εάν έρθει ο Κυριάκος η οποιοσδήποτε δήθεν εθνοσωτήρας;

Δεν τα έχω με τον τσίπρα προσωπικά.
Τα έχω με τη "διοίκηση".

Που από τα 170 δις που είναι το ΑΕΠ (η σοδειά μας δηλαδή) θέλει να παίρνει το 55% για να συντηρείται η ίδια (90~95 δις που είναι ο προϋπολογισμός κάθε χρόνο).

Αυτό δε στη βαράει?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Τα έχω με τη "διοίκηση".

Και "διοίκηση" σημαίνει όλοι τους. Από τον τσίπρα ή τον κυριάκο, ή όποιον κερατά, μέχρι τον τελευταίο εργάτη καθαριότητας δήμου.

Όλους όσους πληρώνω με τους φόρους μου.
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.060
Like
2.834
Πόντοι
506
Την ίδια Μαλακια θα λες και αύριο εάν έρθει ο Κυριάκος η οποιοσδήποτε δήθεν εθνοσωτήρας; Έλεος ρε το τερμάτισες το μαλακομετρο!
Τυπε με τους σημερινούς κοπριτες δεν υπαρχει σωτηρια. Δε το λεω για προπαγανδα. Τους εχω φαει στη μαπα και ξερω τι κανουν. Στο καθε 1 ευρώ που πληρωνεις φορο το 1,5 παει στα σκουπιδια. Ειναι ικανοι να ξεφτυλιστουν για 50 ευρω. Δεν υπαρχει θέμα εθνικης σωτηριας με αυτούς μονο θέμα προσωπικης επιβίωσης. Καθε μερα που περνάει η χωρα καταστρεφεται. Εντελως γελοιο να εξισωνεις αυτα τα σκουπίδια με τις προηγούμενες αθλιες κυβερνήσεις.
 

XPEP

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
365
Κριτικές
15
Like
221
Πόντοι
5.760
Τυπε με τους σημερινούς κοπριτες δεν υπαρχει σωτηρια. Δε το λεω για προπαγανδα. Τους εχω φαει στη μαπα και ξερω τι κανουν. Στο καθε 1 ευρώ που πληρωνεις φορο το 1,5 παει στα σκουπιδια. Ειναι ικανοι να ξεφτυλιστουν για 50 ευρω. Δεν υπαρχει θέμα εθνικης σωτηριας με αυτούς μονο θέμα προσωπικης επιβίωσης. Καθε μερα που περνάει η χωρα καταστρεφεται. Εντελως γελοιο να εξισωνεις αυτα τα σκουπίδια με τις προηγούμενες αθλιες κυβερνήσεις.

Ισχύει αλλά υπάρχει και ένα άλλο θέμα
Η φοροκλοπή έχει γίνει δυστηχως μέρος της ζωής  του έλληνα
Φυσικά όσο πιο μεγάλο ψάρι είσαι , τόσο πιο πολύ μπορείς να κανείς
Εδώ που φτάσαμε , δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις
Και κανεις μας δεν θέλει να πληρώνει κέρατιατικα
Το ψάρι βρωμάει πάντα από το κεφάλι (πολιτικοί )
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Δεν τα έχω με τον τσίπρα προσωπικά.
Τα έχω με τη "διοίκηση".

Που από τα 170 δις που είναι το ΑΕΠ (η σοδειά μας δηλαδή) θέλει να παίρνει το 55% για να συντηρείται η ίδια (90~95 δις που είναι ο προϋπολογισμός κάθε χρόνο).

Αυτό δε στη βαράει?
Μου την βαράει όπως μου την βαράει να η λογική κάποιον να μην παίρνουν απόδειξη για σπάσιμο στο κράτος ενώ το μόνο σπάσιμο είναι στην ίδια μας την τσέπη.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Τυπε με τους σημερινούς κοπριτες δεν υπαρχει σωτηρια. Δε το λεω για προπαγανδα. Τους εχω φαει στη μαπα και ξερω τι κανουν. Στο καθε 1 ευρώ που πληρωνεις φορο το 1,5 παει στα σκουπιδια. Ειναι ικανοι να ξεφτυλιστουν για 50 ευρω. Δεν υπαρχει θέμα εθνικης σωτηριας με αυτούς μονο θέμα προσωπικης επιβίωσης. Καθε μερα που περνάει η χωρα καταστρεφεται. Εντελως γελοιο να εξισωνεις αυτα τα σκουπίδια με τις προηγούμενες αθλιες κυβερνήσεις.
Τα ίδια Σκατα ήταν οι προηγούμενη οι σημερινοί και οι επόμενοι για μένα πάντα.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Ισχύει αλλά υπάρχει και ένα άλλο θέμα
Η φοροκλοπή έχει γίνει δυστηχως μέρος της ζωής  του έλληνα
Φυσικά όσο πιο μεγάλο ψάρι είσαι , τόσο πιο πολύ μπορείς να κανείς
Εδώ που φτάσαμε , δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις
Και κανεις μας δεν θέλει να πληρώνει κέρατιατικα
Το ψάρι βρωμάει πάντα από το κεφάλι (πολιτικοί )
Ετσι!! Εάν ήθελαν δεν θα υπήρχε τόσο μεγάλη φοροδιαφυγή. Αλλά βολεύονται με τους μικρούς.
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.060
Like
2.834
Πόντοι
506
Τα ίδια Σκατα ήταν οι προηγούμενη οι σημερινοί και οι επόμενοι για μένα πάντα.
Tυπε δε μιλαμε για οικονομικη παρακμη μονο. Μιλαμε για ηθικη και κοινωνικη. Πρωτοφανης κατάσταση.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Κι εγώ πληρώνω φπα στο σουπερμάρκετ και φόρο στη βενζίνα. Δε γίνεται αλλιώς.

Εκεί που γίνεται όμως, ΔΕΝ τους τα δίνω.

αν είσαι κι εσύ ελεύθερος επαγγελματίας, σε καταλαβαίνω. Σε συμφέρει αυτή η φάση που γίνεται τόσα χρόνια, να πληρώνουμε εμείς τα κορόιδα κι εσείς να τα παίρνετε μαύρα. Οπότε λογικό να μην ζητάς κι εσύ απόδειξη για να συμβάλλεις στο να συντηρείται η κατάσταση.
Αν δεν είσαι, είσαι μεγάλη κοροϊδάρα, γιατί ο ΦΠΑ και η τιμή της βενζίνης έχουν φτάσει στο Θεό, ακριβώς επειδή δεν ζητάς απόδειξη. Δηλ. αφού δεν τα παίρνουν από τους ελεύθερους επαγγελματίες, τα παίρνουν από τους έμμεσους φόρους, το οποίο είναι και ό,τι πιο άδικο υπάρχει
 

aitutaki

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2018
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
36
Πόντοι
0
Ρε μάγκες, μην πυροβολείτε το μαύρο χρήμα. Είναι καλό το μαύρο χρήμα. Αν αναλογιστείτε ότι κατά 90% παραμένει εντός τις Χώρας και κάνει κύκλους, υπάρχει ελπίδα. Απ’ την άλλη αν το δίνεις, ως οφείλεις στο κράτος για να μπορεί να πληρώνει τους μισθούς, συντάξεις, γενικά να πληρώνει τις υποχρεώσεις τις ΕΝΤΟΣ της Χώρας , τότε πρέπει να αναθεωρήσουμε…..  
Αλλά αυτοί οι μπαγλαμάδες κόβουν συντάξεις, μισθούς, αφήνουν για μήνες απλήρωτους εργολάβους, μαγαζιά, ελευθέρους επαγγελματίες που συνεργάζονται με το δημόσιο  για να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους προς τους δανειστές…
Οκ ρε φιλέ πολύ σωστά πρέπει να είσαι εντάξει στους λογαριασμούς σου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να είμαστε εμείς σε δεύτερη μοίρα από τους έξω….
Οπότε γυρνάω στην αρχική θεωρία. ΜΗΝ ασπρίζετε  το μαύρο χρήμα. Οι μαλάκες θα το δώσουν και αυτό….
 

aitutaki

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2018
Μηνύματα
6
Κριτικές
1
Like
36
Πόντοι
0
georgebest.Εσύ τώρα τους εμπιστεύεσαι να διαχειριστούν τα χρήματά σου… εγώ καθόλου..
Όταν  με πείσει κάποιος εν δυνάμη κυβερνών ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα νοιαστεί για το δικό μου καλό και όχι για τις τράπεζες και τους δανειστές, τότε μόνο θα βάλω πλάτη….
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom