Νέα

Φόρος διαμονής και φακέλωμα στα ξενοδοχεία ημιδιαμονής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jasmlez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2015
Μηνύματα
75
Κριτικές
4
Like
194
Πόντοι
280
Στα του θέματος ρε guys που καταλήξαμε;

Θα είναι αποδειχτεί ένα από τα μέτρα που δεν τηρεί κανείς σαν του καπνίσματος πχ;
Ελπίζω πως ναι! Έτσι και το τηρήσουν, πολλοί που πηγαίνανε εκεί δε θα ξαναπάνε γιατί θα το μάθει η γυναίκα/κοπέλα τους και όχι μόνο! Άρα, έτσι και σταματήσουν να πηγαίνουν τι θα γίνει; Θα χάσουν πάρα πολλά έσοδα τα ξενοδοχεία ημιδιαμονής και μερικά μπορεί και να κλείσουν!

Δεν έχει ξαναγίνει τέτοιο πράμα να θες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΦΜ και ταυτότητα για να γαμήσεις! Αν είναι ποτέ δυνατόν!

Χρειάζεται προσφυγή της Ένωσης Ξενοδόχων και των πελατών στην Προστασία προσωπικών δεδομένων για το συγκεκριμένο ζήτημα!
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.061
Like
2.840
Πόντοι
506
ρε τύπε, τα τανκς τι χρειάζονται; Οι Δ/Υ στην Ελλάδα είναι κάπου 1 εκατομμύριο. Το υπόλοιπο εκλογικό σώμα που θίγεται από την κατάσταση που επικρατεί με τους Δ/Υ είναι πολλοί περισσότεροι. Γιατί δεν κατεβάζουν ένα κόμμα να κάνει αυτό που λέτε; Αν το ψηφίσουν όλοι θιγόμενοι (κυρίως οι άνεργοι) θα πάρει 70%. Πίστεψέ με, ακόμη και αρκετοί Δ/Υ θα το ψηφίσουν. Υπάρχουν αρκετοί που δουλεύουν και δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα
Eννοειται δικτατωρια για να στρωσουν οι κωλοι. Για καμια 20αρια χρόνια.
 

angel23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2008
Μηνύματα
160
Κριτικές
7
Like
246
Πόντοι
281
Φακέλωμα αδέλφια....

www.protagon.gr/apopseis/blogs/katw-ta-xeria-apo-tin-imidiamoni-44341595198]http://www.protagon.gr/apopseis/blogs/katw-ta-xeria-apo-tin-imidiamoni-44341595198[/url]

Όχι μόνον θα πληρώνουν «εις ολόκληρον» τον ημερήσιο φόρο διαμονής για το ίδιο δωμάτιο που χρησιμοποιείται διαδοχικά από πολλούς μέσα στην ίδια ημέρα, αλλά ο ξενοδόχος θα αποστέλλει και τα ονομαστικά στοιχεία τους στην εφορία, καθώς αυτά θα καταγράφονται στην «ειδική απόδειξη» που θα εκδίδεται για σκοπούς ελέγχου και διασταύρωσης.

Αν είναι σε λάθος σημείο το μεταφέρετε....
 

sisax87

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.401
Κριτικές
40
Like
1.978
Πόντοι
1.206
ΣΥΡΙΖΑ θέλατε ρε μαλακες; Ρουφάτε τώρα κ μην μιλάτε.
 

angel23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2008
Μηνύματα
160
Κριτικές
7
Like
246
Πόντοι
281
Thanks Zane ας το διαγράψουν οι mod
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.111
Κριτικές
3
Like
1.379
Πόντοι
496
ρε τύπε, οι συνταξιούχοι έχουν ήδη χάσει μέρος από τη σύνταξή τους. Θα πειστούν ότι είναι προς το συμφέρον τους να εξορθολογιστεί το δημόσιο, διότι αυτό θα τους εξασφαλισει τη μη περαιτέρω μείωση της σύνταξης

εχουν χασει ελαχιστα μπροστα σε αυτα που εχει χασει ο εργαζομενος (μη δ.υ.) κ κυριως ακομη κ με τις υπαρχουσες περικοπες ειναι πολυ πιο πανω απο αυτα που πραγματικα κατεβαλλαν (καθ'οτι αναδιανεμητικο συστημα κ οχι κεφαλαιουχικο).Κ κοιτα τυπε, τα μεγεθη ειναι παντα σχετικα κ παντα μετραει η αφετηρια μετρησης.Οταν ο μπαστουνοβλαχος δεητζης - οσετζης, δεκοτζης κλπ ειχε 4χιλ συνταξη/μηνα και τωρα εχει παει στα 1400 ειναι πολυ μεγαλη περικοπη κατα αυτον! Ωστοσο και τα 1400, αν τα βαλεις κατω με χαρτι κ μολυβι ειναι παρα πολλα με βαση αυτα που πραγματικα πληρωσε, αξιζει κ που αντεχει η οικονομια .Γι αυτο κ ο επανυπολογισμος των συνταξεων και η προσωπικη διαφορα(σωστο μετρο για μενα κ πολυ αργησε)
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.325
Κριτικές
16
Like
13.405
Πόντοι
5.577
εχουν χασει ελαχιστα μπροστα σε αυτα που εχει χασει ο εργαζομενος (μη δ.υ.) κ κυριως ακομη κ με τις υπαρχουσες περικοπες ειναι πολυ πιο πανω απο αυτα που πραγματικα κατεβαλλαν (καθ'οτι αναδιανεμητικο συστημα κ οχι κεφαλαιουχικο).Κ κοιτα τυπε, τα μεγεθη ειναι παντα σχετικα κ παντα μετραει η αφετηρια μετρησης.Οταν ο μπαστουνοβλαχος δεητζης - οσετζης, δεκοτζης κλπ ειχε 4χιλ συνταξη/μηνα και τωρα εχει παει στα 1400 ειναι πολυ μεγαλη περικοπη κατα αυτον! Ωστοσο και τα 1400, αν τα βαλεις κατω με χαρτι κ μολυβι ειναι παρα πολλα με βαση αυτα που πραγματικα πληρωσε, αξιζει κ που αντεχει η οικονομια .Γι αυτο κ ο επανυπολογισμος των συνταξεων και η προσωπικη διαφορα(σωστο μετρο για μενα κ πολυ αργησε)

:respect:
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.061
Like
2.840
Πόντοι
506
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.
ΑΦΜ πελατη ΔΕΝ απαιτείται

Ποια στοιχεία περιλαμβάνει κατ’ ελάχιστον το «ειδικό στοιχείο απόδειξη είσπραξης φόρου διαμονής»;

Το «ειδικό στοιχείο απόδειξη είσπραξης φόρου διαμονής» περιλαμβάνει κατ’ ελάχιστον τα εξής στοιχεία:
-ημερομηνία έκδοσης
-επωνυμία,
-διεύθυνση και ΑΦΜ της εκδούσας επιχείρησης,
-ονοματεπώνυμο διαμένοντα προς τον οποίο εκδίδεται,
-ημερομηνίες που αφορά η διαμονή
-συνολικό ποσό φόρου διαμονής
-αριθμό και  ημερομηνία του παραστατικού πώλησης (απόδειξη, τιμολόγιο) που εκδόθηκε για τη συγκεκριμένη παροχή υπηρεσιών.

 

rotanimod

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2018
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί δεν τους φτάνει μια απλή απόδειξη της ταμειακής, γιατί και το φακέλλωμα; Φοβάμαι ότι στο τέλος του χρόνου θα υπάρχει φόρος πολυτελείας για υπερβολικό αριθμό πηδημάτων. Τσακαλώ, σημείωσε ιδέα!
 

tanapou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2011
Μηνύματα
92
Κριτικές
34
Like
821
Πόντοι
990
Παιδιά συγνώμη για τις παρακάτω ερωτήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει καλά κάποια πράγματα και επειδή δεν μπορώ να ρωτήσω φίλους - γνωστούς κτλπ γιατί θα καταλάβουν το χόμπυ μου, σας ρωτάω εδώ:

Επειδή αρκετές φορές πηγαίνω σε διάφορα μπουρδελοξενοδοχεία για ερωτικές περιπτύξεις και επειδή δεν μου φτάνουν οι 4 ώρες που δίνουν τα περισσότερα, συνήθως κλείνω το δωμάτιο για όλο το βράδυ και δίνω την ταυτότητά μου...

Ο φόρος θα φαίνεται στην φορολογική μου δήλωση ή κάπου αλλού??

Οι τιμές θα αυξηθούν στα ξενοδοχεία ή το απορροφήσανε?

Γενικά αγχώνομαι μην φανούν σε βάθος χρόνου κάπου όλες αυτές οι επισκέψεις που έχω κάνει και έχω δώσει ταυτότητα...

Όποιος μπορεί να με προσανατολίσει το εκτιμώ!!

Ευχαριστώ.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Παιδιά συγνώμη για τις παρακάτω ερωτήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει καλά κάποια πράγματα και επειδή δεν μπορώ να ρωτήσω φίλους - γνωστούς κτλπ γιατί θα καταλάβουν το χόμπυ μου, σας ρωτάω εδώ:

Επειδή αρκετές φορές πηγαίνω σε διάφορα μπουρδελοξενοδοχεία για ερωτικές περιπτύξεις και επειδή δεν μου φτάνουν οι 4 ώρες που δίνουν τα περισσότερα, συνήθως κλείνω το δωμάτιο για όλο το βράδυ και δίνω την ταυτότητά μου...

Ο φόρος θα φαίνεται στην φορολογική μου δήλωση ή κάπου αλλού??

Οι τιμές θα αυξηθούν στα ξενοδοχεία ή το απορροφήσανε?

Γενικά αγχώνομαι μην φανούν σε βάθος χρόνου κάπου όλες αυτές οι επισκέψεις που έχω κάνει και έχω δώσει ταυτότητα...

Όποιος μπορεί να με προσανατολίσει το εκτιμώ!!

Ευχαριστώ.
Πηγαινε νοικιασε καμια γκαρσονιερα με 200 ευρω το μηνα να εκπιπτει ολο το ποσο απο την δηλωση σου και να μην εχεις προβλημα οτι πας σε μπουρδελοξενοδοχεια.
 

tanapou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2011
Μηνύματα
92
Κριτικές
34
Like
821
Πόντοι
990
Πηγαινε νοικιασε καμια γκαρσονιερα με 200 ευρω το μηνα να εκπιπτει ολο το ποσο απο την δηλωση σου και να μην εχεις προβλημα οτι πας σε μπουρδελοξενοδοχεια.

Ωραία τα λες αλλά θα μου βγαίνει πολύ πιο ακρίβα..

Δεν το έχω σκεφτεί νομίζεις :P

Κανένα Airbnb ισως να αξίζει...

Φίλος παρτουζιάρης κλειστού κύκλου νοικιάζει αβέρτα Airbnb στο κέντρο και ειδικά ένα στο Γκάζι γνωστό του είδους :fuck2: αλλά εκεί μιλάμε για τουλάχιστον 80αρια την βραδιά  :-
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Ωραία τα λες αλλά θα μου βγαίνει πολύ πιο ακρίβα..

Δεν το έχω σκεφτεί νομίζεις :P

Κανένα Airbnb ισως να αξίζει...

Φίλος παρτουζιάρης κλειστού κύκλου νοικιάζει αβέρτα Airbnb στο κέντρο και ειδικά ένα στο Γκάζι γνωστό του είδους :fuck2: αλλά εκεί μιλάμε για τουλάχιστον 80αρια την βραδιά  :-
To sex ειναι ακριβο σπορ στην Ελλαδα...!Καπου εδω μεσα ειχα διαβασει κατι που ειχε πει ενας για μια κοπελα. Οτι στην χωρα τους παιρνουν λιγοτερα απο τα μισα που ζητανε στην Ελλαδα.
 

tanapou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2011
Μηνύματα
92
Κριτικές
34
Like
821
Πόντοι
990
To sex ειναι ακριβο σπορ στην Ελλαδα...!Καπου εδω μεσα ειχα διαβασει κατι που ειχε πει ενας για μια κοπελα. Οτι στην χωρα τους παιρνουν λιγοτερα απο τα μισα που ζητανε στην Ελλαδα.

Φίλε μου το ίδιο πράγμα δυστυχώς μου έχουν πει και εμένα 2 εσκορτίδια..

Το θέμα είναι όμως για τι χώρα μιλάμε αλλά και την εποχή - περίοδο..

Μην ξεχνάμε όμως ότι πολλές φεύγουν για σεζόν Μύκονο κτλπ και παίρνουν 400αρια για μία ώρα όταν εδώ με 80 - 100 ευρώ τις έχεις για σχεδόν 2ωρο...

Δυστυχως πάμε απο το κακό στο χειρότερο...

 

makao

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Μαΐ 2014
Μηνύματα
177
Κριτικές
14
Like
1.234
Πόντοι
1.011
Τελικά παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο ισχύει αυτό το νέο μέτρο; Για ημιδιαμονη ζητάνε στοιχεία σου και φαίνεται πουθενά;
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.912
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Τελικά παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο ισχύει αυτό το νέο μέτρο; Για ημιδιαμονη ζητάνε στοιχεία σου και φαίνεται πουθενά;
Πριν μερικες μερες 4-5 στο bill δεν μου ζητησαν τιποτα. 23 ευρω πληρωσα.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.548
Κριτικές
190
Like
48.020
Πόντοι
41.443
Τελικά παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο ισχύει αυτό το νέο μέτρο; Για ημιδιαμονη ζητάνε στοιχεία σου και φαίνεται πουθενά;

τιποτα δε ζητανε φιλε,μην ψαρωνεις
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom