Νέα

Φόρος διαμονής και φακέλωμα στα ξενοδοχεία ημιδιαμονής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 237
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Ε και? ας αλλαζουνε? Αλλα αν εχουμε δημοσια διοικηση που αξιολογειται εμενα θα με ενδιαφερει να γινεται σωστα η δουλεια για την οποια τους πληρωνω. Αν αυτη γινεται με τους ιδιους η αν τους αλλαζουν καθε μερα μου ειναι αδιαφορο. Αρκει να κανουν την καλυτερη δυνατη υπηρεσια με το λιγοτερο δυνατο κοστος.

δεν γίνεται να αλλάζουν συνέχεια. Κάποιοι έχουν αποκτήσει εμπειρία και κάνουν καλά τη δουλειά τους. Ο ΣΥΡΙΖΑ π.χ. αυτούς θα τους άλλαζε και θα έβαζε Καρανίκες στη θέση τους. Αυτός που έχει ιδιωτική επιχείρηση τον αλλάζει τον καλό του υπάλληλο; Όχι. Ε, ο εκάστοτε υπουργός θα τον αλλάζει.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
δεν γίνεται να αλλάζουν συνέχεια. Κάποιοι έχουν αποκτήσει εμπειρία και κάνουν καλά τη δουλειά τους. Ο ΣΥΡΙΖΑ π.χ. αυτούς θα τους άλλαζε και θα έβαζε Καρανίκες στη θέση τους. Αυτός που έχει ιδιωτική επιχείρηση τον αλλάζει τον καλό του υπάλληλο; Όχι. Ε, ο εκάστοτε υπουργός θα τον αλλάζει.

Αν η υπηρεσια αξιολογειται και ζητηθει λογος για το εργο που παρεχει, τοτε θα παιρνει το προσωπικο με κριτηριο να βγει το εργο. Απαγορευεις και στον καθε υπουργο να ανακτευεται στην επιλογη προσωπικου σε οποιαδηποτε υπηρεσια και το θεμα ληγει εκει. Η επιλογη προσωπικου θα εγκειται απλα στη δικοικηση της καθε υπηρεσιας. Πχ η ταδε εφορια το ταδε σχολειο.
Εξαλλου ετσι λειτουργουν σε καθε χωρα σχεδον.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Ρε τυπε οι σωστοι δ.υ ειναι βαρια ενα 30% αυτη τη στιγμη, κ μαλλον πολλους λεω. Οι οποιοι, βεβαια, δουλευουν κ για ολους τους υπολοιπους, αλλα χανονται μες στη γενικη σαβουρα. Επισης στην εξισωση της παρασιτοκρατιας πρεπει να βαλεις, πλεον των κακων δ.υ., και τους 3 μυρια περιπου συνταξιουχους και τους εξαρτωμενους  τους (παιδια κλπ) οι οποιοι παρασιτοζωουν εις βαρους του π/υ και αφαιμαζουν ολη την υπολοιπη οικονομια μεσω υπερφορολογησης. Ολοι αυτοι, θεωρεις, δεν μαζευουν ενα 60 - 70% επι του πληθυσμου? Στημενη παρτιδα ειναι...να που κολανε τα τανκς

ρε τύπε, οι συνταξιούχοι έχουν ήδη χάσει μέρος από τη σύνταξή τους. Θα πειστούν ότι είναι προς το συμφέρον τους να εξορθολογιστεί το δημόσιο, διότι αυτό θα τους εξασφαλισει τη μη περαιτέρω μείωση της σύνταξης
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Αν η υπηρεσια αξιολογειται και ζητηθει λογος για το εργο που παρεχει, τοτε θα παιρνει το προσωπικο με κριτηριο να βγει το εργο. Απαγορευεις και στον καθε υπουργο να ανακτευεται στην επιλογη προσωπικου σε οποιαδηποτε υπηρεσια και το θεμα ληγει εκει. Η επιλογη προσωπικου θα εγκειται απλα στη δικοικηση της καθε υπηρεσιας. Πχ η ταδε εφορια το ταδε σχολειο.
Εξαλλου ετσι λειτουργουν σε καθε χωρα σχεδον.

ρε τύπε, εδώ είναι το θέμα. Αφού η επιλογή θα είναι κομματική, και η αξιολόγηση στημένη θα είναι. Πώς έκανε ο Κωστάκης από το 2004 και μετά για να διορίσει τους δικούς του; Έβαλε στο παιχνίδι την συνέντευξη. Τη δικαιολόγησε ότι υπάρχει σε πολλά πολιτισμένα κράτη. Πιστεύεις ότι οι συνεντεύξεις ήταν πράγματι αξιοκρατικές εκείνη την εποχή;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
ρε τύπε, εδώ είναι το θέμα. Αφού η επιλογή θα είναι κομματική, και η αξιολόγηση στημένη θα είναι. Πώς έκανε ο Κωστάκης από το 2004 και μετά για να διορίσει τους δικούς του; Έβαλε στο παιχνίδι την συνέντευξη. Τη δικαιολόγησε ότι υπάρχει σε πολλά πολιτισμένα κράτη. Πιστεύεις ότι οι συνεντεύξεις ήταν πράγματι αξιοκρατικές εκείνη την εποχή;

Εαν υπαρχει αυτονομια της διοικητικης ιεραρχιας και του τροπου προσληψης απο το κεντρικο κρατος και το υπουργειο και γινεται σε τοπικο επιπεδο υπηρεσιας, μπορει καλλιστα να μην ειναι. Ο υπουργος μπορει καλλιστα να ασχολειται με το τι πολιτικη θα εφαρμοσει ο τομεας του, αλλα δε θα εχει κανενα λογο στο ποιος θα προσληφθει, σε προαγωγες κλπ. 
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Εαν υπαρχει αυτονομια της διοικητικης ιεραρχιας και του τροπου προσληψης απο το κεντρικο κρατος και το υπουργειο και γινεται σε τοπικο επιπεδο υπηρεσιας, μπορει καλλιστα να μην ειναι. Ο υπουργος μπορει καλλιστα να ασχολειται με το τι πολιτικη θα εφαρμοσει ο τομεας του, αλλα δε θα εχει κανενα λογο στο ποιος θα προσληφθει, σε προαγωγες κλπ. 

τύπε μου, συνεχίζεις να περιγράφεις τα ιδεώδη. Το τοπικό επίπεδο στην Ελλάδα κοματικοποιημένο δεν είναι κι αυτό; Δεν αμφισβητώ την ορθότητα του συστήματος που περιγράφεις. Αμφισβητώ (μάλλον είμαι βέβαιος) ότι μπορεί να λειτουργήσει στην Ελλάδα με τις παρούσες συνθήκες/νοοτροπίες.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
τύπε μου, συνεχίζεις να περιγράφεις τα ιδεώδη. Το τοπικό επίπεδο στην Ελλάδα κοματικοποιημένο δεν είναι κι αυτό; Δεν αμφισβητώ την ορθότητα του συστήματος που περιγράφεις. Αμφισβητώ (μάλλον είμαι βέβαιος) ότι μπορεί να λειτουργήσει στην Ελλάδα με τις παρούσες συνθήκες/νοοτροπίες.

Αρα , πολυ σωστα γραφεις, εχουμε ενα αποτυχημενο και αναποτελεσματικο συστημα. Αρα δεν εχω κανενα λογο να το πληρωνω. Αρα θα παρουν τα αρχιδια μου. Δε ξερω απο που θα βρουν πορους να πληρωνονται, ας κοψουν τον λαιμο τους.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Στο είπε νωρίτερα ο Σεβαλιέ αλλά μάλλον νομίζεις ότι είναι σχήμα λόγου.

www.eleytheriagora.gr/kratiki-eksartisi/]Κρατική εξάρτηση. Το 67% του Ελληνικού πληθυσμού, βασίζεται στην φορολόγηση των υπολοίπων. [/url]

Δλδ εσύ υποστηρίζεις ότι το 67% του πληθυσμού θα παραιτηθεί με δικιά του βούληση του από το να ζεί με τον ιδρώτα του υπολοίπου 33%...
Επειδή?

δεν νομίζω ότι το είπε ο Σεβαλιέ. Μάλλον άλλος το είπε. Το άρθρο που παραθέτεις, αναλύει πώς ακριβώς προκύπτει αυτό το 67% ή πρέπει πάλι να ψάχνω αρχεία και να κάνω προσθέσεις;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Αρα , πολυ σωστα γραφεις, εχουμε ενα αποτυχημενο και αναποτελεσματικο συστημα. Αρα δεν εχω κανενα λογο να το πληρωνω. Αρα θα παρουν τα αρχιδια μου. Δε ξερω απο που θα βρουν πορους να πληρωνονται, ας κοψουν τον λαιμο τους.

τύπε, ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια. Αν έτσι νομίζεις ότι είναι σωστό, πράττε έτσι. Εγώ σου ανέλυσα για ποιο λόγο πιστεύω ότι αυτή πρακτική μακροπρόθεσμα χειροτερεύει την κατάσταση. Δεν νομίζω ότι πλέον υπαρχει κατι άλλο να πούμε.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
τύπε, ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια. Αν έτσι νομίζεις ότι είναι σωστό, πράττε έτσι. Εγώ σου ανέλυσα για ποιο λόγο πιστεύω ότι αυτή πρακτική μακροπρόθεσμα χειροτερεύει την κατάσταση. Δεν νομίζω ότι πλέον υπαρχει κατι άλλο να πούμε.

ε, τυπε τουλαχιστον ξεκαθαρισαμε τις θεσεις μας και δειξαμε τα επιχειρηματα μας ο καθενας. Αντε καλο βραδυ :)
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
δεν νομίζω ότι το είπε ο Σεβαλιέ. Μάλλον άλλος το είπε. Το άρθρο που παραθέτεις, αναλύει πώς ακριβώς προκύπτει αυτό το 67% ή πρέπει πάλι να ψάχνω αρχεία και να κάνω προσθέσεις;

Είσαι σε άρνηση φίλε μου. Κ δεν είσαι ο μόνος δυστυχώς. Επι σελίδες προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Την υπερβολική  φορολόγηση για την συντήρηση ενός γραφειοκρατικού τέρατος που κατασπαλεί τα έσοδα που του παρέχουν τα φορολογικά υποκείμενα δίχως την παραμικρή ανταπόδοση σε αυτά. Αφού το βρίσκεις φυσιολογικό συνέχισε το. Εμείς δεν το βρίσκουμε και δεν συναινουμε στην διατήρηση αυτής της κατάστασης. Πως να το κάνουμε δλδ. Εμείς είμαστε στο 33%, εσύ στο 67% από ότι φαίνεται, ε έχουμε αντίθετα συμφέροντα.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Αγαπητέ μου, αν η φορολογία (συνολικά) ήταν το 20% του ΑΕΠ (και όχι το 55 που είναι τώρα - όπως σου απέδειξα - κι αυτό το αμφισβητούσες), θα πλήρωνα αγόγγυστα τους φόρους μου.
Κι όχι μόνο θα τους πλήρωνα, αλλά θα κατήγγειλα και όποιον δεν τους πλήρωνε και τον έπαιρνα είδηση. Σε άλλες χώρες δουλεύει αυτό, ξέρεις.

Ο τρόπος για να δουλέψει καλά ένα κράτος (ή μια διαχείρηση πολυκατοικίας, το ίδιο είναι) είναι να είναι πεπεισμένοι οι συμμετέχοντας ότι τα "κοινά" πράματα δουλεύουν καλά. Οι πολίτες να είναι σύμμαχοι της διοίκησης, όχι αντίπαλοι.
Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Όλα αυτά που λες, δεν βοηθάνε καθόλου προς αυτή την κατεύθυνση. Το αντίθετο.
Χώνεψε το.

τύπε μου, 50% το βγάλαμε τελικά. Ξεκόλλα από το 55.  :grin:
Όταν κάτι δεν το ξέρεις, ρωτάς για να το μάθεις. Τι θα πει το αμφισβήτησα; Ζήτησα να το επιβεβαιώσω. Εσύ καταπίνεις αμάσητο ό,τι σου λένε;
Αυτά που λέω, θεωρώ ότι αυτά είναι τα σωστά. Γιατί πρέπει να χωνέψω τη δική σου γνώμη; Ο Πάπας είσαι;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Είσαι σε άρνηση φίλε μου. Κ δεν είσαι ο μόνος δυστυχώς. Επι σελίδες προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Την υπερβολική  φορολόγηση για την συντήρηση ενός γραφειοκρατικού τέρατος που κατασπαλεί τα έσοδα που του παρέχουν τα φορολογικά υποκείμενα δίχως την παραμικρή ανταπόδοση σε αυτά. Αφού το βρίσκεις φυσιολογικό συνέχισε το. Εμείς δεν το βρίσκουμε και δεν συναινουμε στην διατήρηση αυτής της κατάστασης. Πως να το κάνουμε δλδ. Εμείς είμαστε στο 33%, εσύ στο 67% από ότι φαίνεται, ε έχουμε αντίθετα συμφέροντα.

φίλε μου, φαίνεται να είσαι ο μόνος πλέον που δεν κατάλαβε τις θέσεις μου. Δεν το βρίσκω φυσιολογικό αυτό που λες κι άμα δεις πιο πίσω το λέω. Τουλάχιστον με το Σεβαλιέ συνεννοήθηκα. Εσύ, ποιος ξέρει πού κόλλησες και χάθηκες.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Ρε georgebest,
Κι άλλος που δεν καταλαβαίνει τις θέσεις σου?

Τι διάολο!  Πολλές γίναμε!

τύπε κι ο Τομίτο είναι περίπτωση Σεβαλιέ. Δεν τις καταλαβαίνει γιατί δεν έχει διαβάσει αναλυτικά όλα μου τα ποστ, αφού δεν ενεπλάκη σε άμεση κουβέντα μαζί μου. Ο Σεβαλιέ όταν ενεπλάκη τις κατάλαβε και απλώς διαφώνησε. Οπότε, μην στεναχωριέσαι. Διατηρείς τα σκήπτρα.  :grin: :grin: :grin:
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
φίλε μου, φαίνεται να είσαι ο μόνος πλέον που δεν κατάλαβε τις θέσεις μου. Δεν το βρίσκω φυσιολογικό αυτό που λες κι άμα δεις πιο πίσω το λέω. Τουλάχιστον με το Σεβαλιέ συνεννοήθηκα. Εσύ, ποιος ξέρει πού κόλλησες και χάθηκες.

Φίλε με τον Σεβαλιέ συμφωνώ στο 80% τουλάχιστον. Συχνά δεν γράφω κάν γιατί τα έχει γράψει πολύ καλύτερα από ότι θα τα έγραφα εγώ, μόλις πριν λίγο, και δεν προσφέρει τίποτα να γράψω πάνω κάτω τα ίδια ακριβως.

Πέραν αυτού μια χαρά καταλάβαμε τις θέσεις σου δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.
Η θέση σου σχηματικά είναι η εξής:
Το δημόσιο μπορεί να είναι χάλια-Αλλά εσείς να είστε νομοταγείς και αιμοδότες-Μέχρι να αλλάξει μοιραία(ή μαγικά το ίδιο κάνει) το δημόσιο επειδή είστε τέτοιοι.

Ε κανείς εκβιαστής (δημόσιο) δεν έγινε λιγότερο κακός επειδή το θύμα συμμορφώνεται. Ακριβώς το αντίθετο. Αυτό σου λέμε αλλά δεν. Οταν έγραφα στις πρώτες σελίδες για πολίτες που διακατέχονται από Σύνδρομο της Στοκχόλμης αυτό ακριβώς είχα στο νού μου.

Όποιος συντηρεί και μακροημερεύει αυτήν την φαυλοκρατία είναι συνεργός και συνένοχος για μένα λοιπόν. Προσωπική άποψη βεβαίως, δεν περιμένω από κανέναν να την συμμεριστεί. Τουλάχιστον βλέπω ότι μπορεί να είναι προσωπική αλλά δεν είναι μοναχική.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Φίλε με τον Σεβαλιέ συμφωνώ στο 80% τουλάχιστον. Συχνά δεν γράφω κάν γιατί τα έχει γράψει πολύ καλύτερα από ότι θα τα έγραφα εγώ, μόλις πριν λίγο, και δεν προσφέρει τίποτα να γράψω πάνω κάτω τα ίδια ακριβως.

Πέραν αυτού μια χαρά καταλάβαμε τις θέσεις σου δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.
Η θέση σου σχηματικά είναι η εξής:
Το δημόσιο μπορεί να είναι χάλια-Αλλά εσείς να είστε νομοταγείς και αιμοδότες-Μέχρι να αλλάξει μοιραία(ή μαγικά το ίδιο κάνει) το δημόσιο επειδή είστε τέτοιοι.

Ε κανείς εκβιαστής (δημόσιο) δεν έγινε λιγότερο κακός επειδή το θύμα συμμορφώνεται. Ακριβώς το αντίθετο. Αυτό σου λέμε αλλά δεν. Οταν έγραφα στις πρώτες σελίδες για πολίτες που διακατέχονται από Σύνδρομο της Στοκχόλμης αυτό ακριβώς είχα στο νού μου.

Όποιος συντηρεί και μακροημερεύει αυτήν την φαυλοκρατία είναι συνεργός και συνένοχος για μένα λοιπόν. Προσωπική άποψη βεβαίως, δεν περιμένω από κανέναν να την συμμεριστεί. Τουλάχιστον βλέπω ότι μπορεί να είναι προσωπική αλλά δεν είναι μοναχική.

κατ' αρχήν, καταλαβαίνεις ότι φάσκεις κι αντιφάσκεις; Στο προηγούμενο ποστάρισμά σου, μου καταλόγιζες ότι βρίσκω φυσιολογικό τον τρόπο που λειτουργεί το δημόσιο. Τώρα φαίνεται να κατάλαβες ότι το θεωρώ χάλια. Δεύτερον, οι θέσεις μου δεν μπορούν να απεικονιστούν σχηματικά με τον τόσο απλοϊκό τρόπο που το αποδίδεις εσύ. Τρίτον, κι άλλο ατυχές παράδειγμα αυτό με το Σύνδρομο της Στοκχόλμης. Αφού λέω ότι δεν συμπαθώ το υπάρχον κράτος και θέλω να αλλάξει. Τέταρτον, πέρα από τα οικονομικά σάιτ που διαβάζεις, δοκίμασε να διαβάσεις και τίποτα άλλο, κατά προτίμηση κοινωνιολογικό, ίσως σε βοηθήσει να αλλάξεις τον μονόπλευρο τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. Αν και δεν νομίζω ότι θέλεις να τον αλλάξεις, οπότε το τέταρτο μπορείς και να το αγνοήσεις.
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
κατ' αρχήν, καταλαβαίνεις ότι φάσκεις κι αντιφάσκεις; Στο προηγούμενο ποστάρισμά σου, μου καταλόγιζες ότι βρίσκω φυσιολογικό τον τρόπο που λειτουργεί το δημόσιο. Τώρα φαίνεται να κατάλαβες ότι το θεωρώ χάλια. Δεύτερον, οι θέσεις μου δεν μπορούν να απεικονιστούν σχηματικά με τον τόσο απλοϊκό τρόπο που το αποδίδεις εσύ. Τρίτον, κι άλλο ατυχές παράδειγμα αυτό με το Σύνδρομο της Στοκχόλμης. Αφού λέω ότι δεν συμπαθώ το υπάρχον κράτος και θέλω να αλλάξει. Τέταρτον, πέρα από τα οικονομικά σάιτ που διαβάζεις, δοκίμασε να διαβάσεις και τίποτα άλλο, κατά προτίμηση κοινωνιολογικό, ίσως σε βοηθήσει να αλλάξεις τον μονόπλευρο τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. Αν και δεν νομίζω ότι θέλεις να τον αλλάξεις, οπότε το τέταρτο μπορείς και να το αγνοήσεις.

Δεν αντιφάσκω καθόλου. Η θεώρηση του κράτους ως αναποτελεσματικό είναι απλά μια τακτική αναδίπλωσης προκειμένου να αναμασήσεις την ίδια θεωρία.
Ναι μεν μπορεί το κράτος να είναι κάπως όπως τα λέτε, αλλά και εσείς δεν είστε καλύτεροι από το κράτος, αφού είστε παράνομοι και φοροδιαφεύγετε, και κατά βάθος εσείς φταίτε, αφού το κράτος είμαστε όλοι μαζί, τότε πως περιμένετε να είναι το κράτος καλύτερο αφού εσείς είστε πρώτα σκάρτοι?
Αυτό είναι το όλο παραμύθι. Γινέτε εσείς καλύτεροι πολίτες για να γίνει και το κράτος καλύτερο.
Μετάθεση ευθυνών για το χάλι. Ε οχι τύπε μου. Δεν σφάξανε. Συντηρούμε αυτό το ρημάδι δεκαετίες τώρα αγόγγυστα. Φτάνει πια.
Αφού δεν σου αρέσει πως αποδίδω τις θέσεις σου σχηματικά απέδωσε τες μόνο σου σχηματικά.
Μπορείς ? Δεν νομίζει ότι μπορείς. Επειδή δεν θες απλά.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Δεν αντιφάσκω καθόλου. Η θεώρηση του κράτους ως αναποτελεσματικό είναι απλά μια τακτική αναδίπλωσης προκειμένου να αναμασήσεις την ίδια θεωρία.
Ναι μεν μπορεί το κράτος να είναι κάπως όπως τα λέτε, αλλά και εσείς δεν είστε καλύτεροι από το κράτος, αφού είστε παράνομοι και φοροδιαφεύγετε, και κατά βάθος εσείς φταίτε, αφού το κράτος είμαστε όλοι μαζί, τότε πως περιμένετε να είναι το κράτος καλύτερο αφού εσείς είστε πρώτα σκάρτοι?
Αυτό είναι το όλο παραμύθι. Γινέτε εσείς καλύτεροι πολίτες για να γίνει και το κράτος καλύτερο.
Μετάθεση ευθυνών για το χάλι. Ε οχι τύπε μου. Δεν σφάξανε. Συντηρούμε αυτό το ρημάδι δεκαετίες τώρα αγόγγυστα. Φτάνει πια.
Αφού δεν σου αρέσει πως αποδίδω τις θέσεις σου σχηματικά απέδωσε τες μόνο σου σχηματικά.
Μπορείς ? Δεν νομίζει ότι μπορείς. Επειδή δεν θες απλά.

τύπε μου, αφού κάποια πράγματα τα γράφεις καλά (εννοώ τη λογική των απόψεών μου, που δεν είναι μόνο αυτά που έγραψες, αλλά κατά ένα μέρος έτσι είναι), τα υπόλοιπα μπουρδουκλώματα τι τα θες; Ποια τακτική αναδίπλωσης και ποια αναμάσηση λες;;; Αν κάποια πράγματα τα έγραψα πάνω από μία φορά, ήταν για να τα εξηγήσω σε κάποιους που δεν τα καταλάβαιναν. Η αναμάσηση πού βρίσκεται; Επί της ουσίας δεν είναι κάποιοι συνένοχοι; Το κακό κράτος δεν άφηνε κάποιους να θησαυρίζουν όλα αυτά τα χρόνια εις βάρος κάποιων άλλων; Και προφανώς δεν θησαύρισαν αργόσχολοι Δ/Υ. Ναι μεν πήραν και παίρνουν λεφτά που δεν αξίζουν, αλλά δεν νομίζω να έχει βγάλει κανένας λεφτά στην Ελβετία. Αυτοί λοιπόν που τόσα χρόνια γαμούσαν κι έδερναν με την ανοχή του κράτους, έρχονται τώρα να τα χώσουν στο κράτος που τους φορολογεί άδικα. Κι εσύ δεν τους θεωρείς αυτούς συνένοχους. Και όλες αυτές οι νοσηρές πρακτικές που επέτρεπαν σε κάποιους να θησαυρίζουν σε βάρος άλλων, τώρα δικαιολογούνται με άλλον μανδύα, όμως. Επιμένω, λοιπόν: όσο θα συνεχίζεις να διαβάζεις άκριτα τα σάιτ του τύπου eleytheriagora.gr, δεν θα πάψεις να βλέπεις τα πράγματα μονόπλευρα.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Στα του θέματος ρε guys που καταλήξαμε;

Θα είναι αποδειχτεί ένα από τα μέτρα που δεν τηρεί κανείς σαν του καπνίσματος πχ;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom