Νέα

Επιλογή Μεταπτυχιακού ΜΒΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Juan Carlos

Μέλος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
Οι πιο αξιόπιστες πηγές αξιολόγησης των ΜΒΑ είναι οι Financial Times,το Business Week καιη Wall Street Journal. Βέβαια σε όλα τα παραπάνω απουσιάζουν ελληνικά πανεπιστήμια, όπως η ΑΣΟΕΕ, ακόμα και το ALBA. Επιπλέον, με κόστη πάνω από 50.000 ευρώ των αξιόλογων ΜΒΑ στην Ευρώπη, είναι αμφίβολο εάν θα μπορέσει κανείς να κάνει άμεσα απόσβεση στην επένδυσή του στην Ελλάδα. Ωστόσο, υπάρχουν εταιρείες και στην Ελλάδα που προσλαμβάνουν αποφοίτους των συγκεκριμένων προγραμμάτων και φυσικά πληρώνουν ανάλογα...
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Όχι
Για να ξεκαθαρίσω αυτά που έχω πεί για να μην παρεξηγηθώ και όποιος διαφωνεί ας το πεί.Η ΑΣΟΕΕ που την έχετε κατηγορήσει είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο οικονομικών στην Ελλάδα.Σε ευρωπαικό επίπεδο δεν πιάνει και πολλά βέβαια.Όχι όμως οτι δεν υπάρχει και στον χάρτη!Επίσης τα μεταπτυχιακά φίλε Κώστα σίγουρα είναι καλύτερα στο εξωτερικό αλλα αν αναλογιστείς και την διαφορά των χρημάτων(εφόσον επιδιώκεις εργασία στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό) τότε προτιμώ να το κάνω στην Ελλάδα.Δεν ήθελα να σε προσβάλλω με τα όσα είπα για χρήματα γιαυτό σου είπα να μην το πάρεις προσωπικά.

Οχι φίλε μου καμία παρεξήγηση,απλά από λάθος μου δεν είδα που έλεγες ότι σε Πανελλαδικό απίπεδο είναι elite η ΑΣΟΕΕ.Σε αυτό συμφωνώ.Ευρωπαικά δεν πιάνει γιατί δεν πληρεί κρητήρια εκπαιδευτικά και άλλα.

Ας πω μερικές διαφορές να καταλάβουν όλοι διαφορές του δικού μου Πανεπιστημίου με ελληνικά.Όταν κάνουμε lecture εδώ υπάρχουν σημειώσεις σε Powerpoint σε μεγάλα slides ta opo;ia aneba;inoyn kai sto Ιντερνετ σε σελίδα με κωδικό.Εκεί υπάρχουν και όλες οι απαραίτητες σημειώσεις για εργασίες,ύλη κτλ.Κατα τη διάρκεια του μαθήματος υπάρχουν 2 βοηθοί καθηγητή οι οποίοι τριγυρίζουν να εξηγούν διακριτικά απορίες κατά τη διάρκεια του μαθήματος και να βοηθούν σε ασκήσεις.Έχουμε seminars που είναι σαν εργαστήρια που λένε τα ελληνικά πανεπιστήμια,που λύνουν ασκήσεις και συμπληρώνουν την ύλη με πιο πρακτικά θέματα και επιλύουν απορίες.έχεις προσωπικό καθηγητή που βλέπει την πρόοδο σου και αν δεν διαβάζεις κάθε μέρα 3-4 ώρες δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις.Άσε που αν μείνεις σε μαθηματα έχεις μόνο μια ευκαιρία τον Αυγουστο να ξαναδώσεις κι αν όχι φεύγεις!Δεν προχωράς χρωστόντας μαθήματα!Η βιβλιοθήκη μας επίσης εκτός από ότι είναι από τις μεγαλύτερες με εκατομμύρια βιβλία, στο Internet με κωδικό μπορέις να έχεις πρόσβαση στα καλύτερα ηλεκτρονικά άρθρα και δημοσιεύσεις επιστημονικών περιοδικών,disertations διδακτορικών και άλλα.Και στο ξαναλέω αν δεν διαβάζεις καθημερινά δεν πρόκειται να περάσεις!!και είμαι ο μόνος Έλληνας!!είναι και 2 Κύπριες κοπέλες.όλοι οι άλλοι Άγγλοι και Ευρωπαιοι και international students.

Δεν είναι το πανεπιστήμιό μου το καλύτερο.Είναι όμως από τα καλά,και μέχρι το 2016 έχει στόχο το πανεπιστήνιονα είναι στα πρώτα 16 του κόσμου.Πάντως τώρα το Manchester Business School είναι στα πρώτα 100 του κόσμου και μάλιστα κάπου 30ο.Είναι όμως από τα πιο παλιά πανεπιστήμια με μερικές απότ ις μεγαλύτερες ανακαλύψεις πυο έγιναν,όπως η θεωρία του Rutherford για το άτομο,και στο πανεπιστήμιο του manchester εφευρέθηκε ο πρώτος μοντέρνος υπολογιστής το 1948.Πλέον εδώ υπάρχει από τα μαγαλύτερα κέντρα ερευνών κατά του καρκίνου και του HIV και από τις καλύτερες ιατρικές σχολές του κόσμου.Σαν πανεπιστήμιο μετά από μεγάλη έρευνα ανακυρήχθηκε πανεπιστήμιο της χρονιάς στην Αγγλία το 2005 από την "Times Higher" και το 2006 από την "Sunday Times".

Σε ζάλισα με όλα αυτά για να σου δείξω ότι δεν είμαι σε κάνα ψευτοπανεπιστήμιο και ότι έφτυσα αίμα για να μπώ.και φτύνω αίμα στην προσπάθεια μου να ανταπεξέλθω στις απιτήσεις και κάποια στιγμή να πάρω το πτυχίο μου.
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Οι πιο αξιόπιστες πηγές αξιολόγησης των ΜΒΑ είναι οι Financial Times,το Business Week καιη Wall Street Journal. Βέβαια σε όλα τα παραπάνω απουσιάζουν ελληνικά πανεπιστήμια, όπως η ΑΣΟΕΕ, ακόμα και το ALBA. Επιπλέον, με κόστη πάνω από 50.000 ευρώ των αξιόλογων ΜΒΑ στην Ευρώπη, είναι αμφίβολο εάν θα μπορέσει κανείς να κάνει άμεσα απόσβεση στην επένδυσή του στην Ελλάδα. Ωστόσο, υπάρχουν εταιρείες και στην Ελλάδα που προσλαμβάνουν αποφοίτους των συγκεκριμένων προγραμμάτων και φυσικά πληρώνουν ανάλογα...

έβαλα φίλε links.κόιτα λίγο πριν τα links από financial times που έχουν τα rankings από τα καλύτερα MBA στον κόσμο και τα καλύτερα Business school
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
0
Πόντοι
16
Όλα όσα γράφετε φαίνονται και είναι χρήσιμα αυτή τη στιγμή!!!

Όταν όμως θα βγείτε στην αγορά εργασίας τα περισσότερα από αυτά που συζητάτε θα είναι άχρηστα!!!!
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
χμ..διάβασα όλα όσα γράψατε και σας ευχαριστώ,αλλά δε πήρα απάντηση σε κάτι που ρώτησα.Τρέχουν οι αιτήσεις για ένα μεταπτυχιακό "Διοίκηση Υπηρεσιών" στην ΑΣΟΕΕ.Μετράει αυτό;Εγώ προσωπικά το βρίσκω ενδιαφέρον και απ'όσο ρώτησα και τους καθηγητές  μου (που είναι απο πανεπιστήμιο εκτός ΑΣΣΟΕ),μου παν ότι είναι καλά οργανωμένο τμήμα και έχει και καλές κατευθύνσεις.
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
0
Πόντοι
16
χμ..διάβασα όλα όσα γράψατε και σας ευχαριστώ,αλλά δε πήρα απάντηση σε κάτι που ρώτησα.Τρέχουν οι αιτήσεις για ένα μεταπτυχιακό "Διοίκηση Υπηρεσιών" στην ΑΣΟΕΕ.Μετράει αυτό;Εγώ προσωπικά το βρίσκω ενδιαφέρον και απ'όσο ρώτησα και τους καθηγητές  μου (που είναι απο πανεπιστήμιο εκτός ΑΣΣΟΕ),μου παν ότι είναι καλά οργανωμένο τμήμα και έχει και καλές κατευθύνσεις.
Mια χαρά μεταπτυχιακό απ' όσο ξέρω.
Δωρεάν δεν είναι η φοίτηση;

Καλά 22 χρονών και είσαι τελειόφοιτος ? Γίνε αιώνιος
:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
Α και μια ακόμη ερώτηση.Γνωρίζετε εάν τα μεταπτυχιακά μετράνε στον ΑΣΕΠ και γενικά διαγωνισμούς δημοσίων και άν ναι ένα μεταπτυχιακό π.χ. της ΑΣΟΕ μετράει το ίδιο με ένα  π.χ. Της Πάτρας?
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
0
Πόντοι
16
Α και μια ακόμη ερώτηση.Γνωρίζετε εάν τα μεταπτυχιακά μετράνε στον ΑΣΕΠ και γενικά διαγωνισμούς δημοσίων και άν ναι ένα μεταπτυχιακό π.χ. της ΑΣΟΕ μετράει το ίδιο με ένα  π.χ. Της Πάτρας?
Όχι δεν μετράνε καθόλου. Πλάκα κάνεις ρε μπουρδελιάρη; Φυσικά και μετράνε.
Για το δημόσιο τα ίδια μόρια παίρνεις!!! Είτε Αθήνα είτε Κουκουβάουνες!!!
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αν και αντι-δεξιός επειδή άκουσα να αναφέρετε το όνομα του Αλογοσκούφη θα ήθελα να προσθέσω κάτι.Αμφιβάλλω αν γνωρίζετε τις σπουδές και τις διακρίσεις του Αλογοσκούφη(δεν είναι κακό να μην τις γνωρίζετε βεβαια!!).Ο Αλογοσκούφης καθώς και οι πιο πολλοί καθηγητές στην ΑΣΟΕΕ είναι εξαιρετικοί επιστήμονες(το ξέρω μιας και φοιτώ εκεί).Το αν στην πράξη τα έκανε σκατά δεν σημαίνει οτι δεν έχει γνώσεις ή οτι δεν μπορεί να τις μεταδώσει στους φοιτητές του.Το οτι στην ΑΣΟΕΕ δεν μαθαίνεις είναι τελείως άτοπο.Και στην τελική αν δεν μαθαίνεις στην ΑΣΟΕΕ που είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο οικονομικών στην Ελλάδα και 1 απο τα πιο αναγνωρισμένα πανεπιστήμια της Ελλάδας στην Ευρώπη τότε καλύτερα να μην σπουδάσεις...

Μάλλον δεν ξέρεις τι λες. Ετσι απλά και στα ίσα.

Ειδικά το κομμάτι που αναφέρεται στους εξαίρετους επιστήμονες.

Και πεταξα την εφημερίδα που είχε σύγκριση πανεπιστημίων (κανονικών, όχι βαλκανικών σούργελων) στην οποια ξέρεις τι σύγκριναν; Πόσους ΝΟΜΠΕΛΙΣΤΕΣ έχει το κάθε πανεπιστήμιο

Καλό θα είναι να έχουμε εικόνα των όσων λέμε, και κυρίως να έχουμε κατανοήσει το σύστημα αναφοράς μας.
 

Επισκέπτης
Αν και αντι-δεξιός επειδή άκουσα να αναφέρετε το όνομα του Αλογοσκούφη θα ήθελα να προσθέσω κάτι.Αμφιβάλλω αν γνωρίζετε τις σπουδές και τις διακρίσεις του Αλογοσκούφη(δεν είναι κακό να μην τις γνωρίζετε βεβαια!!).Ο Αλογοσκούφης καθώς και οι πιο πολλοί καθηγητές στην ΑΣΟΕΕ είναι εξαιρετικοί επιστήμονες(το ξέρω μιας και φοιτώ εκεί).Το αν στην πράξη τα έκανε σκατά δεν σημαίνει οτι δεν έχει γνώσεις ή οτι δεν μπορεί να τις μεταδώσει στους φοιτητές του.Το οτι στην ΑΣΟΕΕ δεν μαθαίνεις είναι τελείως άτοπο.Και στην τελική αν δεν μαθαίνεις στην ΑΣΟΕΕ που είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο οικονομικών στην Ελλάδα και 1 απο τα πιο αναγνωρισμένα πανεπιστήμια της Ελλάδας στην Ευρώπη τότε καλύτερα να μην σπουδάσεις...


ας φιλε κ εγω σε πανεπιστημιο ειμαι στο πτυχιο(οχι οικονομικα) κ ξερουμε πως δινουν τα πτυχιο κ το επιπεδο καθηγητων κ φοιτητων.Συνομιλω με ελληνες που εχουν σπουδασει εξωτερικο επιστημες υγειας η ξενους φοιτητες σε φορουμς κ η διαφορα γνωσεων  ειναι χαοτικη.Κ βεβαια σαυτο δεν φταινε μονο οι φοιτητες αλλα η δομη του συστηματος εκπαιδευσης στην Ελλαδα
 

bazas

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Σεπ 2006
Μηνύματα
373
Κριτικές
61
Like
1
Πόντοι
2.062
Φίλε μου αν θες την προσωπική μου άποψη, μην κάνεις ακόμα ΜΒΑ. Θα το πάρεις, αλλά δεν θα ξέρεις γιατί. Για να μπείς στο νόημα ενός ΜΒΑ πρέπει πρώτα να έχεις δουλέψει σε επιχείρηση τουλάχιστον 3 χρόνια. Να δεις τι παίζει, να φάς τα σκατά των νικρομεσαίων και των πολυεθνικών  και μετά να κάνεις ΜΒΑ για να έχει νόημα και ουσία.
Αυτά που σου λέω μπορεί να τα ακούς αρλούμπες, αλλά πίσεψε με έτσι είναι.
Έχω κάνει ΜΒΑ και δουλεύω χρόνια σε επιχειρήσεις. Ταπεινή συμβουλή.
Εκτός βεβαια αν θες να μην πας στρατό ή θες να ξεμπερδέβεις με τα πτυχία όσο είσαι μικρός. (και αυτό το θεψρώ λάθος)
Αν πάλι επιμένεις, δοκίμασε Αγγλικα πανεπιστήμια, καλύτερα εξωτερικό, ή αν δεν μπορείς, Ελλάδα σε σνεργαζόμενα πανεπιστήμια. Υπάρχει το ALBA, το ΙCBS και το GSM.
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.150
Κριτικές
4
Like
1.597
Πόντοι
266
Καλησπέρα και sorry που το θεματάκι που ανοίγω είναι κάπως ψιλοάκυρο με το θέμα του sait.Είμαι τελειόφοιτος Διοίκησης επιχειρήσεων,και ψάχνω ένα καλό μεταπτυχιακό πάνω στη Διοίκηση επιχειρήσεων ή και το Μάρκετινγκ στην Αθήνα.Μπορεί να μου πεί κάποιος κάποια γνώμη?Ένα μεταπτυχιακό που παίζει στην ΑΣΟΕ "Διοίκηση Υπηρεσιών" ξέρει κανείς άν είναι καλό?

Λοιπόν, παληκάρι άκου. Τα καλύτερα Πανεπιστήμια στην Ευρώπη τα έχει η Αγγλία. Τελεία και παύλα. Τώρα έτσι όπως είσαι δε σε παίρνει κανένα, γιατί το MBA απαιτεί τουλάχιστον 2 χρόνια (αποδεδειγμένη) προϋπηρεσία σε κάποια εταιρεία ή αλλού. Για να μη φύγεις από Αθήνα, υπάρχει και η λύση του distance learning MBA, που είναι ισότιμο με οποιοδήποτε άλλο MBA. Καλό είναι να κοτάξεις στα distance learning προγράμματα καλών Αγγλικών Πανεπιστημίων όπως το University of London ή το University of Liverpool. Και κάτι που δεν μπορούν να καταλάβουν οι εδώ σπουδάζοντες φοιτητές: στην Αγγλία το δύσκολο δεν είναι να σε δεχτεί κάποιο Πανεπιστήμιο, αλλά να το τελειώσεις. Θέλει ΑΡΧΙΔΙΑ, ακόμη κι αν είναι το μετριότερο. Καληνύχτα.
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
12
Πόντοι
766
ανατολ μετα ξερεις...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom