Νέα

Επιλογή Μεταπτυχιακού ΜΒΑ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
166
εγώ είμαι γεωγραφικά ατάλαντος...απ'την Ιταλία....η πόλη της Ιταλίας που μου αρέσει είναι η νότια πόλη....κ το πάλι έρμο....
εχι πολι εριμο στιν ιταλια ινε η χορα τισ μαγαλισ Ζαχαρασ με τουσ βεντουζοινουσ και τισ μονοκαμπουρεσ δρομαδεσ
 

kamenosentelws

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
501
Κριτικές
3
Like
89
Πόντοι
6
Μάγκες εγώ που είμαι Αγγλία και σπουδάζω στο University of Manchester Bsc management,θα σας πω για τα μεταπτυχιακά.Όταν τελειώνεις το BA ή Bsc πας για Master.Φυσικά σε καλα πανεπιστήμια θέλει να έχεις πολύ καλο βαθμό.Στα πεισσότερα Master πάνω στα Οικονομικά,business,Accounting&Finance,Marketing και Management απαιτείται πτυχίο οσων αφορά τα ελληνικά πανεπιστήμια πάνω από 7.Τόσο ζητούν εδώ.Φυσικά για να ξέρετε τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν αναγνωρίζονται έξω.Και πλέον δεν είναι απλό πράγμα να σε δεχτούν.Ειδικά στην Αγγλία φίλος μου τέλειωσε Μηχανολόγος ΕΜΠ,και μου πε ότι για δουλειά του λέγαν ότι δεν είναι σοβαρό πανεπιστήμιο και στο Μεταπτυχιακό πολλοί και στα Οικονομικά ζητούν πλέον εξεάσεις σε μαθήματα να δουν επίπεδο!!Μεταπτυχιακά από ΑΣΟΕΕ και ελληνκά πανεπιστήμια και ΤΕΙ είναι απάτες!!Έβλεπα στο site της AΣΟΕΕ να ισχυρίζονται οι αλήτες ότι είναι το MBA 24ο στην Ευρώπη.Το διασταύρωσα και δεν υπάρχει πουθενά!!Όπως πουθενα δεν υπάρχει και ΑΣΟΕΕ στον Ευρωπαικό χάρτη.

Το ΜΒΑ για να ξέρετε το καλό απαιτεί συνήθως 5 χρόνια προυπηρεσία και GMAT με μεγάλο score.kαι από φράγκα..τουλάχιστον 35000 ευρώ.Εδώ στο University of Manchester η τιμή του MBA είναι 33500 λίρες που σημαίνει κάπου 50000 ευρώ!!Aν τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι άχρηστα,φανταστείτε πόσο ξεφτύλα είναι τα κολλέγια,που είναι μια απάτη.

Το οτι το international mba της ΑΣΟΕΕ είναι 30ο στην Ευρώπη δεν είναι καθόλου απάτη.Μην λέει ο καθένας ότι θέλει..
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
166
Το οτι το international mba της ΑΣΟΕΕ είναι 30ο στην Ευρώπη δεν είναι καθόλου απάτη.Μην λέει ο καθένας ότι θέλει..
εγο ιμε ο βοθροσ και δε ιμε ο καθενασ αλα ο καφενεβας,και καλα εκανε ο μπαμπασ μου που επενδισε στο πρασινο τι μορφοτιρια μου και οχι στο ΝΒΑ,

το ΝΒΑ στιν ελαδα ψανι για δουλια ...ιχε πολι μεγαλι διουρισι νοιτικι ο νταντινιο
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Αν και αντι-δεξιός επειδή άκουσα να αναφέρετε το όνομα του Αλογοσκούφη θα ήθελα να προσθέσω κάτι.Αμφιβάλλω αν γνωρίζετε τις σπουδές και τις διακρίσεις του Αλογοσκούφη(δεν είναι κακό να μην τις γνωρίζετε βεβαια!!).Ο Αλογοσκούφης καθώς και οι πιο πολλοί καθηγητές στην ΑΣΟΕΕ είναι εξαιρετικοί επιστήμονες(το ξέρω μιας και φοιτώ εκεί).Το αν στην πράξη τα έκανε σκατά δεν σημαίνει οτι δεν έχει γνώσεις ή οτι δεν μπορεί να τις μεταδώσει στους φοιτητές του.Το οτι στην ΑΣΟΕΕ δεν μαθαίνεις είναι τελείως άτοπο.Και στην τελική αν δεν μαθαίνεις στην ΑΣΟΕΕ που είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο οικονομικών στην Ελλάδα και 1 απο τα πιο αναγνωρισμένα πανεπιστήμια της Ελλάδας στην Ευρώπη τότε καλύτερα να μην σπουδάσεις...

Που το είδες φίλε μου η ΑΣΟΕΕ από τα καλύτερα στην Ευρώπη;;Και γω σου λέω δεν μαθαίνεις!Αν και εγώ τέλειωσα το ΤΕΙ Πειραιά Λογιστική,παρακολούθησα κάμποσες φορές μαις και τα χα με μια κοπέλα από Διοίκηση επιχειρήσεων.Χαλια το μάθημα.Αυτό που κάνει τα Αγγλικά πανεπιστήμια τα καλύτερα στην Ευρώπη δεν είναι το χρήμα που πέφτει μόνο.Είναι ότι ο κθηγητής είναι κοντά στο μαθητή.Ούτε να σε βάλει στο μάτι,ούτε να κάνει μάθημα με 1 πίνακα και να λεει...και να βαριέσαι.Αν θεσ σου λέω και διαφορές με το δικό μου που είναι από τα καλύτερα στον κόσμο
 

Επισκέπτης
το ΝΒΑ στιν ελαδα ψανι για δουλια ...ιχε πολι μεγαλι διουρισι νοιτικι ο νταντινιο

Το ΝΒΑ στην ελλάδα το δείχνει το συνδρομητικό κ το ντιτζιταλ της ερτ....

Μήπως υπάρχει καμια θέση κ για μένα στο πράσινο αναμορφωτήριο ?????
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Το οτι το international mba της ΑΣΟΕΕ είναι 30ο στην Ευρώπη δεν είναι καθόλου απάτη.Μην λέει ο καθένας ότι θέλει..

Πες μου σε παρακαλώ πηγή.Εγώ τώρα θα σου βρω τα καλύτερα MBA και σου στέλνω το link
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
166
Το ΝΒΑ στην ελλάδα το δείχνει το συνδρομητικό κ το ντιτζιταλ της ερτ....

Μήπως υπάρχει καμια θέση κ για μένα στο πράσινο αναμορφωτήριο ?????
στο πρασινο ακροτιρι,εχι πολεσ θεσισ
 

nikos519

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
311
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Καλησπέρα και sorry που το θεματάκι που ανοίγω είναι κάπως ψιλοάκυρο με το θέμα του sait.Είμαι τελειόφοιτος Διοίκησης επιχειρήσεων,και ψάχνω ένα καλό μεταπτυχιακό πάνω στη Διοίκηση επιχειρήσεων ή και το Μάρκετινγκ στην Αθήνα.Μπορεί να μου πεί κάποιος κάποια γνώμη?Ένα μεταπτυχιακό που παίζει στην ΑΣΟΕ "Διοίκηση Υπηρεσιών" ξέρει κανείς άν είναι καλό?

Κοίτα, το Intenational ΜΒΑ και το Executive MBA είναι τα καλύτερα της ΑΣΟΕΕ. Εγώ θα σου πρότινα να βρεις δουλειά και παράλληλα να κάνεις το Executive που είναι part-time.

Αν σ' ενδιαφέρει το HR κάνε το σχετικό μεταπτυχιακό στη ΑΣΟΕΕ - έχει απίστευτα νιαμού :boobies:
 

kamenosentelws

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
501
Κριτικές
3
Like
89
Πόντοι
6
Μάγκες εγώ που είμαι Αγγλία και σπουδάζω στο University of Manchester Bsc management,θα σας πω για τα μεταπτυχιακά.Όταν τελειώνεις το BA ή Bsc πας για Master.Φυσικά σε καλα πανεπιστήμια θέλει να έχεις πολύ καλο βαθμό.Στα πεισσότερα Master πάνω στα Οικονομικά,business,Accounting&Finance,Marketing και Management απαιτείται πτυχίο οσων αφορά τα ελληνικά πανεπιστήμια πάνω από 7.Τόσο ζητούν εδώ.Φυσικά για να ξέρετε τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν αναγνωρίζονται έξω.Και πλέον δεν είναι απλό πράγμα να σε δεχτούν.Ειδικά στην Αγγλία φίλος μου τέλειωσε Μηχανολόγος ΕΜΠ,και μου πε ότι για δουλειά του λέγαν ότι δεν είναι σοβαρό πανεπιστήμιο και στο Μεταπτυχιακό πολλοί και στα Οικονομικά ζητούν πλέον εξεάσεις σε μαθήματα να δουν επίπεδο!!Μεταπτυχιακά από ΑΣΟΕΕ και ελληνκά πανεπιστήμια και ΤΕΙ είναι απάτες!!Έβλεπα στο site της AΣΟΕΕ να ισχυρίζονται οι αλήτες ότι είναι το MBA 24ο στην Ευρώπη.Το διασταύρωσα και δεν υπάρχει πουθενά!!Όπως πουθενα δεν υπάρχει και ΑΣΟΕΕ στον Ευρωπαικό χάρτη.

Το ΜΒΑ για να ξέρετε το καλό απαιτεί συνήθως 5 χρόνια προυπηρεσία και GMAT με μεγάλο score.kαι από φράγκα..τουλάχιστον 35000 ευρώ.Εδώ στο University of Manchester η τιμή του MBA είναι 33500 λίρες που σημαίνει κάπου 50000 ευρώ!!Aν τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι άχρηστα,φανταστείτε πόσο ξεφτύλα είναι τα κολλέγια,που είναι μια απάτη.

Θές να μου πείς οτι σε δέχτηκαν όπως λες σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας απο το ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ?Αν με 1 πτυχίο τει πειραιά σε δέχονται στην Αγγλία τότε σε δέχονται πολύ ευκολότερα με 1 πτυχίο ΑΕΙ.Και μου λές οτι η ΑΣΟΕΕ δεν υπάρχει στον χάρτη?Δεν θα πώ οτι η ΑΣΟΕΕ είναι κανένα τρομερό πανεπιστήμιο για τα Ευρωπαικά δεδομένα αλλα για την Ελλάδα είναι ότι καλύτερο υπάρχει στα οικονομικά.Μην υποτιμάς τόσο τα δημόσια πανεπιστήμια γιατί τουλάχιστον εδώ μπαίνεις με την αξία σου.Και γενικά μην υποτιμούμε κάτι το οποίο θέλαμε και δεν μπορέσαμε να πιάσουμε..Και φυσικά τα μεταπτυχιακά έξω είναι σαφώς καλύτερα.Αν όμως κάνεις μεταπτυχιακό έξω δεν πρέπει να ξέρεις οτι θα μείνεις εκεί να δουλέψεις γιατί αν έρθεις στην Ελλάδα θα κάνεις απόσβεση των χρημάτων του μεταπτυχιακού σου μετα απο 10 χρόνια..Και δεν νομίζω οτι έχουν όλοι τα λεφτά του μπαμπά τους(μην το πάρεις προσωπικά)για να σπουδάσουν στην Αγγλία επομένως ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
το μεταπτυχιακο είναι σήμερα ότι ήταν ένα απλώς καλό πτυχίο πριν 20 χρόνια.Εχει γεμίσει ο τόπος με μεταπτυχιακά.
Εξαρτάται που θα το χρησιμοποιήσεις.
 

kamenosentelws

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
501
Κριτικές
3
Like
89
Πόντοι
6
το μεταπτυχιακο είναι σήμερα ότι ήταν ένα απλώς καλό πτυχίο πριν 20 χρόνια.Εχει γεμίσει ο τόπος με μεταπτυχιακά.
Εξαρτάται που θα το χρησιμοποιήσεις.

+1 απο μένα
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Θές να μου πείς οτι σε δέχτηκαν όπως λες σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας απο το ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ?Αν με 1 πτυχίο τει πειραιά σε δέχονται στην Αγγλία τότε σε δέχονται πολύ ευκολότερα με 1 πτυχίο ΑΕΙ.Και μου λές οτι η ΑΣΟΕΕ δεν υπάρχει στον χάρτη?Δεν θα πώ οτι η ΑΣΟΕΕ είναι κανένα τρομερό πανεπιστήμιο για τα Ευρωπαικά δεδομένα αλλα για την Ελλάδα είναι ότι καλύτερο υπάρχει στα οικονομικά.Μην υποτιμάς τόσο τα δημόσια πανεπιστήμια γιατί τουλάχιστον εδώ μπαίνεις με την αξία σου.Και γενικά μην υποτιμούμε κάτι το οποίο θέλαμε και δεν μπορέσαμε να πιάσουμε..Και φυσικά τα μεταπτυχιακά έξω είναι σαφώς καλύτερα.Αν όμως κάνεις μεταπτυχιακό έξω δεν πρέπει να ξέρεις οτι θα μείνεις εκεί να δουλέψεις γιατί αν έρθεις στην Ελλάδα θα κάνεις απόσβεση των χρημάτων του μεταπτυχιακού σου μετα απο 10 χρόνια..Και δεν νομίζω οτι έχουν όλοι τα λεφτά του μπαμπά τους(μην το πάρεις προσωπικά)για να σπουδάσουν στην Αγγλία επομένως ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές.

Τρελός είσαι;;δεν με δέχτηκαν από το πτυχίο του ΤΕΙ Πειραιά!!Είχα 17 απολυτήριο,Proficiency of Cambridge με B μάλιστα!!Δεν κάνω μεταπτυχιακό!!Σπουδάζω για 2ο πτυχίο.Αφού σου λέω ότι κάνω Bsc Management όχι Master.Υπονοείς ότι εδώ μπήκα με λεφτά ή δεν ξέρω τι;και τα πανεπιστήμια εδώ δημόσια είναι!!Μην μπερδεύεις τα ψευτοκολλέγια και δηθεν πανεπιστήμια.Το πανεπιστήμιό μου όπως και αρκετά Αγγλικά αναγνωρίζονατι απο το ΔΙΚΑΤΣΑ χωρίς εξετάσεις!!!Και στο ξαναλέω ότι το πανεπιστήμιο που σπουδάζω είναι κλάσεις παραπάνω από ΑΣΟΕΕ και αν θες να σου θέσω επιχειρήματα γιατί
 

deker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
10.598
Like
5
Πόντοι
166
καμενε δειξε μου το επιπεδο σου γιατι χθες στα του παοκ δεν καταλαβα κ πολλα.οντως ενα μεταπτυχιακο στους περισσοτερους κλαδους στην ελλαδα δεν λεει κ τιποτα γιατι οι συνθηκες μας το εχουν επιβαλει κ ολοι εχουν.κατα την αποψη μου,αγγλια,γερμανια ειναι η καλυτερη λυση στα περισσοτερα επαγγελματα
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Για πτυχίο τουλάχιστον να ξέρεις,όχι για μεταπτυχιακό,όταν είσαι πάνω από 21 χρονών υπολογίζεσαι σαν mature student.Ακόμα κι αν δεν πιάνεις το 18 που ζητούν αλλά έχεις τουλάχιστον 17 απολυτήριο,αν πληρείς τις απαιτήσεις στη γλώσσα και έχεις έστω λίγο προυπηρεσία αρκετά σε κάνουν δεκτό.Και εγώ είχα αυτά και έπρεπε να πάω και Αγγλία για συνέντευξη!!Και τα πανεπιστήμια στην Αγγλία είναι δημόσια.Πληρώνεις βέβαια για δίδακτρα 3075 λίρες που είναι standard από Cambridge μέχρι το χειρότερο.Δυστυχώς τα διδακτρα αν και δεν υπήρχαν μέχρι το 2005 υιοθετήθηκε το μέτρο από το 2006.Αν δεν έχεις να πληρώσεις δίδακτρα δεν πληρώνεις εσύ αλλά η κυβέρνηση και είναι σαν δάνειο που σου κρατούν πολύ μικρό ποσοστό από το μισθό αν βγάζεις πάνω από 15000 λίρες το χρόνο
 

kamenosentelws

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
501
Κριτικές
3
Like
89
Πόντοι
6
Για να ξεκαθαρίσω αυτά που έχω πεί για να μην παρεξηγηθώ και όποιος διαφωνεί ας το πεί.Η ΑΣΟΕΕ που την έχετε κατηγορήσει είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο οικονομικών στην Ελλάδα.Σε ευρωπαικό επίπεδο δεν πιάνει και πολλά βέβαια.Όχι όμως οτι δεν υπάρχει και στον χάρτη!Επίσης τα μεταπτυχιακά φίλε Κώστα σίγουρα είναι καλύτερα στο εξωτερικό αλλα αν αναλογιστείς και την διαφορά των χρημάτων(εφόσον επιδιώκεις εργασία στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό) τότε προτιμώ να το κάνω στην Ελλάδα.Δεν ήθελα να σε προσβάλλω με τα όσα είπα για χρήματα γιαυτό σου είπα να μην το πάρεις προσωπικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom