Νέα

Επίγεια Ψηφιακή Τηλεόραση (DTV - Digea)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 874
  • Εμφανίσεις 119K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Μια ερώτηση:
Πρέπει για κάθε τηλεόραση να πάρουμε ξεχωριστό αποκωδικοποιητή ή έναν που θα στέλνει σήμα σε όλες?
:think:

Ξεχωριστό (αλλιώς θα "βλέπουν" όλες το ίδιο κανάλι)...
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Μην κάνετε μαλακία κ αγοράσετε αποκωδικοποιητή...

Πάρτε κατευθείαν νέα tv με ενσωματωμένο...έτσι κι αλλιώς η παλιά σας κάποτε θα είναι για πέταμα...κάντε μια ανανέωση νωρίτερα...

Τσάμπα τα 30-40-50€...θα δώσετε...μόνο στο μπουρδελο που λέτε ελλάδα...προμοταρονται οι ξεχωριστοί αποκωδικοποιητές...αντί των νέων tv...
Έχω tv που "πιάνει" τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ. Κάνει και για τα υπόλοιπα;
 
OP
OP
D

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Έχω tv που "πιάνει" τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ. Κάνει και για τα υπόλοιπα;

Η ΕΡΤ-Ψηφιακή εκπέμπει σε MPEG-2, η DIGEA σε 4. Τσέκαρε τις προδιαγραφές του αποκωδικοποιητή της TV σου...
 

DIMO

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
990
Κριτικές
16
Like
10
Πόντοι
1.997
Η ΕΡΤ-Ψηφιακή εκπέμπει σε MPEG-2, η DIGEA σε 4. Τσέκαρε τις προδιαγραφές του αποκωδικοποιητή της TV σου...
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά από αυτά έχω μαύρα μεσάνυχτα. Πως θα κάνω τον έλεγχο; Από το manual τησ τηλεόρασης;
 

Επισκέπτης
Εδώ στη δουλειά έχουμε μια Sony Bravia KDL-26S3000 για το champions league...

Να την πετάξουμε ή κάνει για τα τσανελς τα ψηφιακά ?

Άμα ξέρει κανείς ας μας πει...γιατί ανησυχεί ο τύπος που είναι δίπλα μου...
 

Επισκέπτης
Εδώ στη δουλειά έχουμε μια Sony Bravia KDL-26S3000 για το champions league...

Να την πετάξουμε ή κάνει για τα τσανελς τα ψηφιακά ?

Άμα ξέρει κανείς ας μας πει...γιατί ανησυχεί ο τύπος που είναι δίπλα μου...

Ντάξει...έχουμε το mpeg2...ψάχνουμε για το mpeg4...

Άμα δεν το βρούμε...έχουμε τον τύπο εδώ δίπλα που δε νευριάζει ποτέ...

θα την σπάσει μια μέρα...να πάρουμε μια άλλη...εεε...έκλεισε κ 2 χρόνια ζωής..καιρός για ανανέωση...
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
48
Πόντοι
166
Η ΕΡΤ-Ψηφιακή εκπέμπει σε MPEG-2, η DIGEA σε 4. [size=13pt]Τσέκαρε τις προδιαγραφές του αποκωδικοποιητή της TV σου[/size]...

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά από αυτά έχω μαύρα μεσάνυχτα. Πως θα κάνω τον έλεγχο; Από το manual τησ τηλεόρασης;

Διάβασε προσεκτικά τις τεχνικές προδιαγραφές που αναφέρονται στο εγχειρίδιο χρήσης του αποκωδικοποιητή σου (όπως ανέφερε πολύ σωστά ο Duracell).
 

doken

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2005
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
Διάβασε προσεκτικά τις τεχνικές προδιαγραφές που αναφέρονται στο εγχειρίδιο χρήσης του αποκωδικοποιητή σου (όπως ανέφερε πολύ σωστά ο Duracell).


Ρε παιδιά αν απλώς αναφέρει το dvb-t (Digital Video Broadcasting)δεν είσαι οκ?
Εμένα η μία tv το έχει και πιάνω κανονικά τα ψηφιακά της ΕΡΤ (πρισμα κλπ)
 

Επισκέπτης
Ρε παιδιά αν απλώς αναφέρει το dvb-t (Digital Video Broadcasting)δεν είσαι οκ?
Εμένα η μία tv το έχει και πιάνω κανονικά τα ψηφιακά της ΕΡΤ (πρισμα κλπ)

μπορεί να είναι mpeg2 αλλά μπορεί κ mpeg4...ανάλογα την χρονολογία...της tv...

μέχρι τα μέσα του 2008...στο ελλάδα...δεν έρχονταν με αποκωδικοποιητή mpeg4...και μετά που ήρθαν...ήταν αρκετά ακριβότερες απ'ότι οι άλλες..όπως κ παραμένουν....

γενικώς...ότι πληρώνεις...παίρνεις..;)
 

agiana

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2008
Μηνύματα
13.700
Κριτικές
5
Like
48
Πόντοι
166
Εμένα η μία tv το έχει και πιάνω κανονικά τα ψηφιακά της ΕΡΤ (πρισμα κλπ)

Η ΕΡΤ, εκπέμπει σε σύστημα MPEG-2, ενώ τα ιδιωτικά κανάλια, στην ψηφιακή εκδοχή τους, εκπέμπουν σε σύστημα MPEG-4. Οπότε, πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι ο αποκωδικοποιητής ή η TV σου (αν έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή) είναι συμβατός με MPEG-4, αλλιώς τα μόνα που θα συνεχίσεις να λαμβάνεις είναι τα ψηφιακά της ΕΡΤ.
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Μην αγχωνεστε, ειναι νωρις ακομα.
Τα κρατικα τα βλεπεις σε mpeg2 και τα αλλα σε mpeg4, αλλα στην περιοχη του κορινθιακου. Σε λιγο καιρο λενε η Θεσσαλονικη και μετα η Αθηνα. Και δεν αρκει μονο να ψαξετε για τι ψηφιακο δεκτη εχει η τηλεοραση σας ή τι θα αγορασετε ακομα, γιατι ειναι νωρις. Παραδειγμα, η Sony για να δουλεψει ψηφιακα, πρεπει ο πομπος να στειλει κατι tables, δε θυμαμαι τα αρχικα, αλλα στα @@ κιολας, για να ενεργοποιησει τον δεκτη, κατι που η Digea το εκανε αυτες τις μερες, δλδ μετα απο πολυ καιρο απο την αρχη των εκπομπων. Και ποιος ξερει τι αλλο θα βρεθει για να ειναι συμβατο. Μια αλλη εταιρεια ειχε ερθει στην περιοχη μας και δοκιμαζε κατι καρτες και τελικα η μια ηταν μονο συμβατη.
ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.
Δε χανετε και τπτ σπουδαιο, γιατι τα καναλια τα βλεπετε (Της Digea). Απλα θα τα βλεπετε σε λιγο καλυτερη εικονα. Κ ΣΚΑΙ απο οτι ακουσα θα εκπεμψει HD την ανοιξη. Περιμενετε μεχρι να ξεκινησουν οι προβολες στην Αθηνα οπου και το μεγαλυτερο ποσοστο θεατων ΑΡΑ και συσκευων και θα τα μαθετε ολα απο τα τεχνικα φορουμ για το τι πρεπει να παρετε.
Το μονο ωραιο σε αυτη την ιστορια, γιατι ειναι νωρις ακομα να δουμε ολα τα ωφελη, ειναι αν εχεις δεκτη και εγγραφη μαζι, οπου εκει απλα διαλεγεις εκπομπη με ενα κλικ και τελειωσες.
 

doken

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2005
Μηνύματα
194
Like
0
Πόντοι
1
μπορεί να είναι mpeg2 αλλά μπορεί κ mpeg4...ανάλογα την χρονολογία...της tv...

μέχρι τα μέσα του 2008...στο ελλάδα...δεν έρχονταν με αποκωδικοποιητή mpeg4...και μετά που ήρθαν...ήταν αρκετά ακριβότερες απ'ότι οι άλλες..όπως κ παραμένουν....

γενικώς...ότι πληρώνεις...παίρνεις..;)


Δυστυχώς ...για μένα έχετε δίκιο...μου γράφει επι λέξη στο manual ότι είναι dvb-t (mpeg2) και δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα παίζει τις μελλοντικές ψηφιακές μεταδώσεις....οπότε @@.
Να ρωτήσω και κάτι όμως ;Οι αποκωδικοποιητές που είχαμε για τα ψηφιακά της ΕΡΤ ούτε και με αυτούς θα κάνουμε δουλειά? η αυτοί αποκωδικοποιούν και mpeg4;
 

bixlas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουν 2007
Μηνύματα
463
Like
4
Πόντοι
1
Αφου τον αποκωδικοποιητη μπορεις να τον συνδεσεις ΚΑΙ σε βιντεο (η DVD-rec) τοτε συμφερει να αγορασουμε αυτον παρα τηλεορασεις με ενσωματωμενο
Εκτος αν αγορασουμε DVD-rec με ενσωματωμενο και να το συνδεσουμε στην παλια μας τηλεοραση και να τα βλεπουμε τα ψηφιακα μεσω αυτου... (και να γραφουμε κι οτι θελουμε)
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
H μαλακία είναι ότι μέχρι πέρσι λέγαν ότι ο MPEG2 είναι αρκετός.
Πχ μια philips 32αρα που πήρα από τον Κ...... την πλήρωσα 90 ευρω παραπάνω λόγω του ενσωματωμένου...
Πριν λίγο κοίταγα ένα φυλλάδιο του ίδιου μαγαζιού και έχει σε όλες "στάμπα" ότι έχουν MPEG4 ενσωματωμένο...
ακόμα και οι 20inch...
Τώρα είναι να την πάρω παραμάσχαλα, και να πάω να τους την βάλω στον κώλο αύριο το πρωί  :pipa3:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Εγω έχω μια sharp aquos και δεν γράφει για mpg2. Tο μονο που λέει ειναι DVB-T (2K/8K OFDM
 

NIGHTRIDER1981

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2008
Μηνύματα
597
Like
12
Πόντοι
6
H μαλακία είναι ότι μέχρι πέρσι λέγαν ότι ο MPEG2 είναι αρκετός.
Πχ μια philips 32αρα που πήρα από τον Κ...... την πλήρωσα 90 ευρω παραπάνω λόγω του ενσωματωμένου...
Πριν λίγο κοίταγα ένα φυλλάδιο του ίδιου μαγαζιού και έχει σε όλες "στάμπα" ότι έχουν MPEG4 ενσωματωμένο...
ακόμα και οι 20inch...
Τώρα είναι να την πάρω παραμάσχαλα, και να πάω να τους την βάλω στον κώλο αύριο το πρωί  :pipa3:
ετσι είναι αυτά τα πραματα φίλε, αυτή ήταν η τακτική τους παντα. Τουλάχιστον αν εχει ΘΥΡΑ PCMCIA μπορεις να βαλεις ενα CAM MODULE με περίπου 50 ευρώ και να τα παίζει όταν έρθει η ώρα...και που ήρθε η ώρα για τα ψηφιακά της ΕΡΤ σε MPEG 2 τι καταλάβαμε, επαρχία δεν παίζουν, ούτε θα παίξουν ΟΥΤΕ το 2010 και εμεις τους πληρώνουμε μέσω ΔΕΗ και μας βάζουν και διαφημίσεις. ΜΑΓΚΕΣ πρέπει να το ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ή παγιο ΕΡΤ μέσω ΔΕΗ ή ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ...ας διαλέξουν οι θρασύτατοι γαμημένοι!!! Ασε που ΟΠΟΙΟΣ πάει στα ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ δικαιώνεται και Δ Ε Ν πληρώνει ξανά μέσω ΔΕΗ ποτέ!!! Τπαντων συγχύστηκα...καλό ειναι και ο αποκωδικοποιητής που θα πάρουμε να εχει θυρα για MODULE παίδες. Γιατί οπως βγήκε ήδη τσοντοκάναλο PENTHOUSE, μάλλον σε irdeto (για όποιον δεν γνωρίζει) έτσι θα βγουν αργότερα και συνδρομητικά ή μη για αθλητικά,ταινίες,ντοκιμαντερ,παιδικά,μουσικά για να μας τα παίρνουν κι από κει. Πάντως για κάποιον που έχει ή θέλει να χει μια μονο τηλεόραση στο σπίτι το ιδανικό είναι ναχει μία HD τουλάχιστον (και όχι απαραίτητα full HD αφού και τα καναλια δεν είναι full HD) που να παίζει mpeg2,mpeg4 και ένα αποκωδικοποιητή mpeg4 έτσι ώστε στον αποκωδικοποιητή να γράφεις το προγραμμα πο θες και στην τηλεόραση να βλέπεις παράλληλα κάτι άλλο!!! προς γνώση και συμμόρφωση  ;)
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Ναι έχει PCMCIA, οπότε θα το λύσω το θέμα,
αλλά σε 2 χρόνια που θα χρειαστεί με 4-5κ θα παίρνεις 40inch full HD και με mpeg4.
Έτσι είναι αυτά, όπως τα λες.
Ψάχνουν τρόπο να μας τα παίρνουν κάθε 3 και λίγο αλλάζοντας τις προδιαγραφές....


Εγω έχω μια sharp aquos και δεν γράφει για mpg2. Tο μονο που λέει ειναι DVB-T (2K/8K OFDM
Δες στην πλάτη της TV
συνήθως εκεί έχει μια ταμπελίτσα και γράφει.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ναι έχει PCMCIA, οπότε θα το λύσω το θέμα,
αλλά σε 2 χρόνια που θα χρειαστεί με 4-5κ θα παίρνεις 40inch full HD και με mpeg4.
Έτσι είναι αυτά, όπως τα λες.
Ψάχνουν τρόπο να μας τα παίρνουν κάθε 3 και λίγο αλλάζοντας τις προδιαγραφές....

Δες στην πλάτη της TV
συνήθως εκεί έχει μια ταμπελίτσα και γράφει.
Aυτο ισχυει παντού.Το θεμα ειναι θα έχει διαφορά?Εγω δεν έχω πρόβλημα με το σήμα πιανει καμπάνα βέβαια έβαλα 6-7 μετρα σωληνα γιατι εχτισε ενας μαλακας αλλα και παλι ειναι super.Κορινθο πιανει και ξυλοκαστρο μερια??
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Όταν αρχίσει εκπομπή σε Υψηλή ευκρίνεια (HD), σαφώς και θα έχει διαφορά από αυτό που βλέπεις σήμερα.
Αλλά αν πιάνεις καμπάνα, άστο. Δε θα δεις διαφορά προς το παρόν.
Για Κορινθιακό δεν ξέρω.
Ας μας πει κάποιος που είναι εκεί.
 

NIGHTRIDER1981

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2008
Μηνύματα
597
Like
12
Πόντοι
6
Aυτο ισχυει παντού.Το θεμα ειναι θα έχει διαφορά?Εγω δεν έχω πρόβλημα με το σήμα πιανει καμπάνα βέβαια έβαλα 6-7 μετρα σωληνα γιατι εχτισε ενας μαλακας αλλα και παλι ειναι super.Κορινθο πιανει και ξυλοκαστρο μερια??
πιάνει άπροβλημάτιστα σε πολλές περιόχες ΛΕΝΕ. και ναι μέχρι ξυλόκαστρο μεριά, το ξέρω γιατί έχει μια θεία μου εξοχικό εκεί. Το καλό με τα ψηφιακά είναι ότι ή πιάνει ή δεν πιάνει(όπως το ρεύμα...ή περνάει ή δεν περνάει). Δηλαδή αν πιάνει θα χει και ικανοποιητική εικόνα(για τα χωριά που ακόμα και σήμερα ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ σου πιάνουν με χιόνια,είδωλα,παρεμβολές)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom