Νέα

Επίγεια Ψηφιακή Τηλεόραση (DTV - Digea)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 874
  • Εμφανίσεις 119K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
δε μου λετε ρε τσακαλακια

εχω μια παλια τηλεοραση και εχω συνδεσει ενα δεκτη για ψηφιακο σημα
λεγεται doop SDMP
καλα ως εδω

μολις τωρα ειδα ομως οτι εχει θυρα usb και λεω ας βαλω να δω τι θα γινει

βαζω εναν εξωτερικο σκληρο και τον ανοιγει μια χαρα
ενω λοιπον τις εικονες μου τις ανοιγει ειπα να δω αν ανοιγει τα βιντεακια

ετσι ενω βρισκει τα αρχεια και παταω να δω μου βγαζει μηνυμα και δεν μπορω

τα αρχεια ειναι vlc κατι σειρες δηλαδη

το θεμα ειναι υπαρχει τροπος να παιξουν μπας και δω καμια σειρα στην τηλεοραση και οχι στο pc

και ειναι και το θεμα των υποτιτλων που δε ξερω

καθε βοηθεια

προς το παρον ψαχνω στο ιντερνετ μπας και μπορεσω να κανω καμια αναβαθμιση

:hi:

Για τα vlc αρχεια χρειαζεσαι τον σχετικο player.


 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
παιχτες κατεβαζω τη σειρα στο πσ και την παιζω με vlc κομπλε εδω

μετα βαζω τη σειρα στο στικακι την περναω στον ψηφιακο δεκτη και δεν τα ανοιγει
 

Celebc

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2017
Μηνύματα
6.390
Like
98
Πόντοι
66
παιχτες κατεβαζω τη σειρα στο πσ και την παιζω με vlc κομπλε εδω

μετα βαζω τη σειρα στο στικακι την περναω στον ψηφιακο δεκτη και δεν τα ανοιγει
νομιζω παιζει μονο τα mp4 τυπε,τις αλλες μορφες οχι..οποτε κατεβασε σε mp4  να δεις αν παιζει,αν ναι κατεβαζε mp4 τις σειρες...
 

Σνουκερ

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2017
Μηνύματα
1.728
Like
4
Πόντοι
16
δεν υπαρχουν αρχεια vlc τυποι, το vlc ειναι media player...αν η τιβι ειναι πολυ παλια στην καλυτερη περιπτωση θα παιζει αρχεια flv, wmv και ισως avi, δυσκολα mp4 η' mkv
 

alex_ath_26

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2019
Μηνύματα
14
Like
14
Πόντοι
0
δεν υπαρχουν αρχεια vlc τυποι, το vlc ειναι media player...αν η τιβι ειναι πολυ παλια στην καλυτερη περιπτωση θα παιζει αρχεια flv, wmv και ισως avi, δυσκολα mp4 η' mkv

ναι και τώρα πια δυσκολα και για αυτά τα αρχεία
 

moraki30

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2019
Μηνύματα
23
Like
3
Πόντοι
0
υπαρχει καποιος ενισχυτης σηματος κεραιας για το διαμερισμα αν δεν υπαρχει προσβαση στην κεραια της πολυκατοικιας?
 

antmon

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
15
Like
0
Πόντοι
0
ψαχνω και εγω ενισχυτη σηματοας κεραιας αν ξερεις καποιος ας γραψει
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Τι ενισχυτή θέλεις; Η καλή λήψη δεν είναι εύκολη υπόθεση. Θέλει εξοπλισμό αρχικά.
Εδώ ένας ενισχυτής κεραίας ιστού.
Δηλαδή το ένα μέρος πάει κάτω κοντά στην τηλεόραση με το τροφοδοτικό και το άλλο στον ιστό εξωτερικά.
Αν ψάξεις θα τον βρεις και φθηνότερα.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
Γράφω σε αυτό το νήμα διότι είναι το μόνο που εντόπισα για θέματα TV και δεν επιθυμώ να ανοίξω νέο. Το πρόβλημα μου είναι πως ξαφνικά η TV μου έχασε τα συντονισμένα κανάλια της και δεν τα επανασυντονίζει. Συγκεκριμένα έχω μια sony bravia του 2010 η οποία δεν χρειάστηκε αποκωδικοποιητή όταν έγινε η μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση. Συντόνιζε τα κανάλια με την βοήθεια της κεντρικής κεραίας που υπάρχει στην πολυκατοικία και κάθε τόσο έκανα ψηφιακό επανασυντονισμό. Εδώ και τρεις μήνες είμαι χωρίς TV διότι η δική έχασε τα κανάλια κι όταν πάω από τις ρυθμίσεις να τα συντονίσω εκ νέου αυτό δεν γίνεται. Επειδή δεν είμαι φαν της τηλεόρασης θέλω να αποφύγω την αγορά νέας και ρωτάω τους φίλους του φόρουμ αν πάει στο μυαλό τους τι μπορεί να φταίει. Μήπως χρειάζεται να αγοράσω αποκωδικοποιητή ή υπάρχει άλλη αιτία για το πρόβλημα?
Ευχαριστώ.
 

gre14

Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2022
Μηνύματα
5
Like
4
Πόντοι
0
Γράφω σε αυτό το νήμα διότι είναι το μόνο που εντόπισα για θέματα TV και δεν επιθυμώ να ανοίξω νέο. Το πρόβλημα μου είναι πως ξαφνικά η TV μου έχασε τα συντονισμένα κανάλια της και δεν τα επανασυντονίζει. Συγκεκριμένα έχω μια sony bravia του 2010 η οποία δεν χρειάστηκε αποκωδικοποιητή όταν έγινε η μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση. Συντόνιζε τα κανάλια με την βοήθεια της κεντρικής κεραίας που υπάρχει στην πολυκατοικία και κάθε τόσο έκανα ψηφιακό επανασυντονισμό. Εδώ και τρεις μήνες είμαι χωρίς TV διότι η δική έχασε τα κανάλια κι όταν πάω από τις ρυθμίσεις να τα συντονίσω εκ νέου αυτό δεν γίνεται. Επειδή δεν είμαι φαν της τηλεόρασης θέλω να αποφύγω την αγορά νέας και ρωτάω τους φίλους του φόρουμ αν πάει στο μυαλό τους τι μπορεί να φταίει. Μήπως χρειάζεται να αγοράσω αποκωδικοποιητή ή υπάρχει άλλη αιτία για το πρόβλημα?
Ευχαριστώ.
καλησπέρα
εαν μπορεις πες μας το μοντέλο
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.313
Πόντοι
6.955
καλησπέρα
εαν μπορεις πες μας το μοντέλο
SONY BRAVIA είναι μοντέλο του 2010. Από ότι διαπίστωσα όταν πήγα στο μενού πληροφορίες συστήματος, δεν λαμβάνει σήμα από την κεραία και θα δοκιμάσω με εσωτερική κεραία. Τα καλώδια είναι σωστά κουμπωμένα στην θέση τους.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.647
Like
28.816
Πόντοι
6.056
SONY BRAVIA είναι μοντέλο του 2010. Από ότι διαπίστωσα όταν πήγα στο μενού πληροφορίες συστήματος, δεν λαμβάνει σήμα από την κεραία και θα δοκιμάσω με εσωτερική κεραία. Τα καλώδια είναι σωστά κουμπωμένα στην θέση τους.
Αν δεν δουλέψει ουτε με εσωτερική κεραία πας για καινουργια τηλεόραση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jim28

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.786
Like
4.379
Πόντοι
506
ρώτα τους γείτονες αν πιάνουν κι αυτη ΜΕ ΚΕΡΑΙΑ και ΟΧΙ Cosmote κτλ
μετά δοκίμασε τα παντα
δοκίμασε να αλλάξεις την πηγή εισόδου πρέπει να έχεις 3-4 επιλογές λογικά και δες αν γίνεται σε αυτες
Εννοειται διάλεξε στο μενού και άλλη εναλλακτική αν έχει πχ δορυφορική κεραια
 
  • Like
Αντιδράσεις: jim28

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
1
Like
1.619
Πόντοι
216
SONY BRAVIA είναι μοντέλο του 2010. Από ότι διαπίστωσα όταν πήγα στο μενού πληροφορίες συστήματος, δεν λαμβάνει σήμα από την κεραία και θα δοκιμάσω με εσωτερική κεραία. Τα καλώδια είναι σωστά κουμπωμένα στην θέση τους.
Το να σου έχει κάψει τον εσωτερικό decoder ψηφιακού και αναλογικού σήματος, αν και όχι απίθανο, είναι μάλλον σπάνιο. Προσωπικά, θα κοίταγα μήπως έχει κοπεί (εσωτερικά) το καλώδιο, απο την εξωτερική κεραία μέχρι τη συσκευή, κυρίως αν είναι εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες και τον ήλιο για πάνω απο 5 χρόνια συνεχόμενα. Εναλλακτικά, στην ίδια την κεραία υπάρχει ένα κουτί, το οποίο καλύπτει την ένωση διπόλου με το καλώδιο κεραίας. Υποτίθεται οτι προστατεύει τις επαφές απο νερό, και καιρκές διακυμάνσεις, αλλά με τα χρόνια το πλαστικό φθείρεται και η στεγανότητά του μειώνεται. Μπορεί να μάζεψε νερό απο βροχή, να γέμισε γλίτσα απο υγρασία και σκόνη και να βραχυκυκλώνει το δίπολο, ή να μαζεύτηκε οξείδωση στις επαφές και να μη αφήνει να περάσει σήμα. Σαν γενικότερη εικόνα, λογικά θέλεις είτε αλλαγή καλωδίου, είτε αλλαγή κεραίας, είτε και τα δύο, αλλά πολύ σπάνια αλλαγή συσκευής, για τέτοια περίπτωση
 
  • Like
Αντιδράσεις: jim28

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom