Νέα

Επίγεια Ψηφιακή Τηλεόραση (DTV - Digea)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 874
  • Εμφανίσεις 119K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.724
Κριτικές
31
Like
12.342
Πόντοι
5.097
Tο καλώδιο σήματος (προφανώς για καλώδιο σήματος μιλάς) είναι φτιαγμένο.Τα φις τα είχα βάλει εγώ.Τι είναι μπλεντάζ;Η πρίζα σήματος είναι 40 ετών,της πολυκατοικίας από κατασκευής της και παρέχει δύο σήματα.Τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό.Έχει δύο «υποδοχές» δηλαδή.Χρησιμοποιώ μόνον έγω την δικτύωση της πρώην κεντρικής κεραίας.Όλοι οι άλλοι έβαλαν δικές του κεραίες η πιάτα με απ'ευθείας σύνδεση ανεξάρτητου καλωδίου προς τα διαμερίσματά τους.Στο κουτί διανομής της κεντρικής κεραίας είχα αποσυνδέσει τα καλώδια που δίνουν σήμα σε όλα τα απο κάτω διαμερίσματα.Δηλαδή σήμα από την κεντρική κεραία λαμβάνω μόνον εγώ και το διπλανό διαμέρισμά μου αναγκαστικά.Το διπλανό όμως έχει δική του ανεξάρτητη κεραία και δεν παίρνει σήμα από την κεντρική κεραία.Δεν έχω απώλεια σήματος.Είμαι κορυφή.
Μπλεντάζ είναι η εξωτερική συρμάτωση η γείωση εν ολίγης
Εφόσον είναι παλιά η πολυκατοικία έχει καλωδίωση απο όροφο σε όροφο που σημαινει οτι αν ο από πάνω σου έχει ειράξει τη πρίζα χάνεις σήμα εσύ.
Σε πρώτη φάση αν σου είναι έυκολο δοκίμασε μ'ενα άλλο καλώδιο προέκτασης αν είναι και του εμποριού ακόμα καλύτερα γιατί είναι πρεσαριστά και είναι απίθανη η μη καλή επαφή.
 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836
Κάνε πρώτα μια απλή δοκιμή να βγάλεις τόσο το καλώδιο της κεραίας όσο και το σκαρτ από τον αποκωδικοποιητή και στη συνέχεια βάλε τα προσεκτικά και πάλι στη θέση τους.

Δεν ξέρω αν και τι αποτέλεσμα θα έχεις αλλά είχα παρόμοιο θέμα,το δοκίμασα και έφτιαξαν όλα.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Ναι,τώρα διάβασα και στο ιντερνετ περί μπλεντάζ και πάω να τα κυττάξω όλα αυτά.
Στα άλλα δωμάτια, όπως έχω γράψει,που λαμβάνω σήμα απ'ευθείας από δική μου ανεξάρτητη κεραία,δεν έχω πρόβλημα.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Φίλε baros,σ΄ευχαριστώ πολύ.Τελικά έφταιγε η πρίζα.Ήταν σπασμένη η πλακέτα και είχε ξεκολλήσει η υποδοχή του σήματος από αυτή.Οι κολλήσεις με το κολλητήρι δηλαδή είχαν σπάσει και η υποδοχή έβρισκε αλλού πάνω στην πλακέτα.Πρίζα 40 ετών.Κάτι «κυκλώματα» πάνω στην πλακέτα ήταν ενισχυτής σήματος;

Συνέδεσα με απλό φις σήματος το καλώδιο κεντρικής κεραίας με το καλώδιο που στέλνει το σήμα στον αποκωδικοποιητή.Άριστη εικόνα σε όλα τα κανάλια και στην σύνδεση HDMI.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο τώρα.Απ΄ότι κατάλαβα,το μαύρο παραδοσιακό καλώδιο με τα στρογγυλά φις που συνδέει τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση,δεν χρειάζεται.Σωστά;
Την δουλειά που έκανε αυτό,τώρα την κάνει το καλώδιο HDMI και το καλώδιο SCART.Σωστά;
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.724
Κριτικές
31
Like
12.342
Πόντοι
5.097
Φίλε baros,σ΄ευχαριστώ πολύ.Τελικά έφταιγε η πρίζα.Ήταν σπασμένη η πλακέτα και είχε ξεκολλήσει η υποδοχή του σήματος από αυτή.Οι κολλήσεις με το κολλητήρι δηλαδή είχαν σπάσει και η υποδοχή έβρισκε αλλού πάνω στην πλακέτα.Πρίζα 40 ετών.Κάτι «κυκλώματα» πάνω στην πλακέτα ήταν ενισχυτής σήματος;

Συνέδεσα με απλό φις σήματος το καλώδιο κεντρικής κεραίας με το καλώδιο που στέλνει το σήμα στον αποκωδικοποιητή.Άριστη εικόνα σε όλα τα κανάλια και στην σύνδεση HDMI.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο τώρα.Απ΄ότι κατάλαβα,το μαύρο παραδοσιακό καλώδιο με τα στρογγυλά φις που συνδέει τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση,δεν χρειάζεται.Σωστά;
Την δουλειά που έκανε αυτό,τώρα την κάνει το καλώδιο HDMI και το καλώδιο SCART.Σωστά;
Είναι μόνο για το αναλογικό σήμα στην τηλεόραση εφόσον δεν μεταφέρεις κάποιο άλλο σήμα όχι δεν χρειάζεται.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
To έβγαλα ήδη αυτό το καλώδιο.Αναλογικό σήμα δεν εκπέμπει κανένας.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Κόπηκε το καλώδιο της κεραίας μου, πάνω στην ταράτσα. Επειδή βαριέμαι να κατεβάζω την κεραία,λέω να ενώσω τα δύο κομμάτια.Υπάρχει περίσσευμα καλωδίου.
Είναι καλύτερα να ενώσω κατ΄ευθείαν τα δύο κομμάτια σταυρώνοντας με το χέρι μπλεντάζ με μπλεντάζ και αγωγό-σύρμα σήματος με αγωγό-σύρμα σήματος για να μην έχω απώλεια σήματος;
Η να κάνω την σύνδεση με φις RF;
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Αν βλέπεις χωρίς σπασίματα δεν υπάρχει πρόβλημα ένωσε το καλώδιο.
Μιας και το έφερε η κουβέντα όσοι αγοράζουν αποκωδικοποιητές ή τηλεοράσεις να φροντίζουν να είναι καινούργιας τεχνολογίας γιατί σε λίγο καιρό πάλι θα αλλάξουν το σύστημα
Θα πρέπει να είναι συμβατότητας DVB-T2  H.265 HEVC
Αλλιώς πάλι θα πετάξουμε λεφτά. Είναι μεγάλη μαλακία να πάρεις καινούργια τηλεόραση και σε ένα χρόνο να θες έξτρα κουτιά.
Δεν το λένε γιατί θέλουν να ξεστοκάρουν τη σαβούρα.

:zombie: :zombie:

 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Πριν αρχίσει να σχίζεται το καλώδιο,τα έπιανε όλα άριστα.

Το ένα αποκοπέν κομμάτι καλωδίου που κατεβαίνει στο σπίτι μου είναι στον αέρα τεντώμενο,μεταξύ τοίχου και στύλου.
Πήγα να δω πως πιάνει η τηλεόραση χωρίς κεραία,μόνον με το κομμάτι αυτό.Είχα την περιέργεια.
Πιάνει όλα τα κανάλια καλά χωρίς σπασίματα στην εικόνα ούτε διαπεραστικούς οξείς ήχους εκτός των κρατικών και λίγο του Βελόπουλου.
Τα κρατικά δεν τα πιάνει.Αλλά μιλάμε χωρίς κεραία.
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Μιας και το έφερε η κουβέντα όσοι αγοράζουν αποκωδικοποιητές ή τηλεοράσεις να φροντίζουν να είναι καινούργιας τεχνολογίας γιατί σε λίγο καιρό πάλι θα αλλάξουν το σύστημα
Θα πρέπει να είναι συμβατότητας DVB-T2  H.265 HEVC
Αλλιώς πάλι θα πετάξουμε λεφτά. Είναι μεγάλη μαλακία να πάρεις καινούργια τηλεόραση και σε ένα χρόνο να θες έξτρα κουτιά.
Δεν το λένε γιατί θέλουν να ξεστοκάρουν τη σαβούρα.
Καλά που μας ενημέρωσες!  :thumbsup:
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.509
Πόντοι
1.056
Πριν αρχίσει να σχίζεται το καλώδιο,τα έπιανε όλα άριστα.

Το ένα αποκοπέν κομμάτι καλωδίου που κατεβαίνει στο σπίτι μου είναι στον αέρα τεντώμενο,μεταξύ τοίχου και στύλου.
Πήγα να δω πως πιάνει η τηλεόραση χωρίς κεραία,μόνον με το κομμάτι αυτό.Είχα την περιέργεια.
Πιάνει όλα τα κανάλια καλά χωρίς σπασίματα στην εικόνα ούτε διαπεραστικούς οξείς ήχους εκτός των κρατικών και λίγο του Βελόπουλου.
Τα κρατικά δεν τα πιάνει.Αλλά μιλάμε χωρίς κεραία.
Φίλε και γω χρειάστηκε να μετακινήσω την κεραία και έβαλα επιπλέον καλώδιο και το σύνδεσα έτσι μέχρι να πάρω φις αλλά δεν είδα καμία διαφορά στην εικόνα και το παράτησα έτσι.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Καλά που μας ενημέρωσες!  :thumbsup:

Να ξέρεις ότι οι διάφοροι πωλητές θα λένε παπάτζες. Έτσι την είχα πατήσει με τηλεόραση καινούργια που με το που την αγόρασα μετά από λίγο καιρό ήθελε έξτρα κουτί και ο πωλητής έκανε τον Κινέζο. Είχα πληρώσει 900 ευρώ τότε
Μου πρότεινε μάλιστα να αγοράσω και μια δεύτερη γιατί πάντα χρειάζεται μου λέει και έτσι θα έκανα και αναβάθμιση.

:zombie: :zombie:

 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.247
Like
26.030
Πόντοι
5.506
Φίλε και γω χρειάστηκε να μετακινήσω την κεραία και έβαλα επιπλέον καλώδιο και το σύνδεσα έτσι μέχρι να πάρω φις αλλά δεν είδα καμία διαφορά στην εικόνα και το παράτησα έτσι.
τυπε ετσι και αλλοιως η ποιοτητα του σηματος της ντιτζια ειναι μαπα....
σχεδον ισχυει το πιανεις η δεν πιανεις...
μερικες τιβι εχουν μετρηση θορυβου τσεκαρε το...
αλλα διαφορα στο ματι δεν θα δεις
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.247
Like
26.030
Πόντοι
5.506
Να ξέρεις ότι οι διάφοροι πωλητές θα λένε παπάτζες. Έτσι την είχα πατήσει με τηλεόραση καινούργια που με το που την αγόρασα μετά από λίγο καιρό ήθελε έξτρα κουτί και ο πωλητής έκανε τον Κινέζο. Είχα πληρώσει 900 ευρώ τότε
Μου πρότεινε μάλιστα να αγοράσω και μια δεύτερη γιατί πάντα χρειάζεται μου λέει και έτσι θα έκανα και αναβάθμιση.

:zombie: :zombie:
τυπε δεν φταινε τα παιδια...μια δουλεια θελουν και μην νομιζεις οτι τα μπουρδελομαγαζα εδω πληρωνουν εξειδικευμενους πωλητες η εστω πληρωνουν σεμιναρια να μναθουν τα παιδια....δεν φταινε οι πωλητες τα μαγαζια φταινε
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Κόπηκε το καλώδιο της κεραίας μου, πάνω στην ταράτσα. Επειδή βαριέμαι να κατεβάζω την κεραία,λέω να ενώσω τα δύο κομμάτια.Υπάρχει περίσσευμα καλωδίου.
Είναι καλύτερα να ενώσω κατ΄ευθείαν τα δύο κομμάτια σταυρώνοντας με το χέρι μπλεντάζ με μπλεντάζ και αγωγό-σύρμα σήματος με αγωγό-σύρμα σήματος για να μην έχω απώλεια σήματος;
Η να κάνω την σύνδεση με φις RF;
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους.Αν και κάποιοι άλλοι έχουν άποψη,ας την εκφράσουν.Θα βοηθήσει.

Να ξέρεις ότι οι διάφοροι πωλητές θα λένε παπάτζες. Έτσι την είχα πατήσει με τηλεόραση καινούργια που με το που την αγόρασα μετά από λίγο καιρό ήθελε έξτρα κουτί και ο πωλητής έκανε τον Κινέζο. Είχα πληρώσει 900 ευρώ τότε
Μου πρότεινε μάλιστα να αγοράσω και μια δεύτερη γιατί πάντα χρειάζεται μου λέει και έτσι θα έκανα και αναβάθμιση.
Μιλάς για τη γνωστή ιστορία που σου έλεγαν οι πωλητές οτι η TV έχει ενσωματωμένο ψηφιακό αποκωδικοποιητή και εννοούσαν για να πιάνεις μόνο τα κρατικά;
Και εσύ νόμιζες οτι θα πιάνει και αυτά της DIGEA;
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.509
Πόντοι
1.056
Μιλάς για τη γνωστή ιστορία που σου έλεγαν οι πωλητές οτι η TV έχει ενσωματωμένο ψηφιακό αποκωδικοποιητή και εννοούσαν για να πιάνεις μόνο τα κρατικά;
Και εσύ νόμιζες οτι θα πιάνει και αυτά της DIGEA;
Δεν νομίζω να αναφέρεται σε αυτό οι καινούργιες τηλεοράσεις δεν χρειάζονται αποκωδικοποιητή για την DIGEA μάλλον θα εννοεί για νέο σύστημα αποκωδικοποίησης.
Αν κάνω λάθος ας το διευκρινίσει.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Στο παράδειγμα αναφέρομαι στη παλιά ιστορία με τα κρατικά όπου αγόραζες τηλεόραση και έπαιζε μόνο αυτά και όχι της digea. Μετά δεν έπαιζε τίποτα αφού και η ΕΡΤ αναβάθμισε τους πομπούς της.
Για να το ξεκαθαρίζουμε. Η ίδια ιστορία επαναλαμβάνεται τώρα.
Σε λίγο καιρό όσες τηλεοράσεις δεν είναι εξοπλισμένες με αποκωδικοποιητή
DVB-T2  H.265 HEVC
δεν θα παίζουν τίποτα και θα θες άλλο έξτρα κουτί.
Το αν δεν γνωρίζουν οι πωλητές δεν με ενδιαφέρει. Εμείς πληρώνουμε.

Παραμένει υποχρέωση της Πολιτείας να συνεκτιμά το σύνολο των επιπτώσεων της εκάστοτε μετάβασης στους καταναλωτές, και να διασφαλίσει ότι δεν θα δημιουργηθούν τηλεθεατές α’ και β΄ κατηγορίας, ανάλογα με την οικονομική τους ευχέρεια. Σημειώνεται ότι βάσει των στοιχείων που παραθέτει η ίδια η Digea, σε ενδεχόμενη υιοθέτηση του DVB-T2 θα απαιτηθεί εκατομμύρια συμπολίτες μας να πετάξουν τον αποκωδικοποιητή που μόλις προ διετίας προμηθεύτηκαν, και να αγοράσουν καινούριο.
Πηγή: digitaltvinfo.gr
περισσότερες πληροφορίες εδώ:
:zombie: :zombie:
 

Διαγόρας

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2015
Μηνύματα
917
Like
671
Πόντοι
86
Στο παράδειγμα αναφέρομαι στη παλιά ιστορία με τα κρατικά όπου αγόραζες τηλεόραση και έπαιζε μόνο αυτά και όχι της digea
Μπράβο,στη γνωστή ιστορία που είπα εγώ.
Αγόρασα τηλεόραση προ DIGEA όταν πιάναμε ακόμα αναλογικά.Και ο πωλητής,μου είπε οτι έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη έτσι ώστε να πιάνω ψηφιακά όταν έρθει η εποχή.
Ίσως εκείνη τη χρονική στιγμή-10/2008,τα ιδιωτικά κανάλια να συζητούσαν με την ΕΡΤ για ένταξή τους στην ψηφιακή εκπομπή της ΕΡΤ.
Σίγουρο είναι οτι τα ιδιωτικά κανάλια διαπραγματεύτηκαν με την ΕΡΤ πριν φτιάξουν την DIGEA.Δεν θυμάμαι συγκεκριμένα πότε.
Σε λίγο καιρό όσες τηλεοράσεις δεν είναι εξοπλισμένες με αποκωδικοποιητή DVB-T2  H.265 HEVC
δεν θα παίζουν τίποτα και θα θες άλλο έξτρα κουτί.
Είναι οδηγία της Ε.Ε.;
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
δε μου λετε ρε τσακαλακια

εχω μια παλια τηλεοραση και εχω συνδεσει ενα δεκτη για ψηφιακο σημα
λεγεται doop SDMP
καλα ως εδω

μολις τωρα ειδα ομως οτι εχει θυρα usb και λεω ας βαλω να δω τι θα γινει

βαζω εναν εξωτερικο σκληρο και τον ανοιγει μια χαρα
ενω λοιπον τις εικονες μου τις ανοιγει ειπα να δω αν ανοιγει τα βιντεακια

ετσι ενω βρισκει τα αρχεια και παταω να δω μου βγαζει μηνυμα και δεν μπορω

τα αρχεια ειναι vlc κατι σειρες δηλαδη

το θεμα ειναι υπαρχει τροπος να παιξουν μπας και δω καμια σειρα στην τηλεοραση και οχι στο pc

και ειναι και το θεμα των υποτιτλων που δε ξερω

καθε βοηθεια

προς το παρον ψαχνω στο ιντερνετ μπας και μπορεσω να κανω καμια αναβαθμιση

:hi:
 

Celebc

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2017
Μηνύματα
6.390
Like
100
Πόντοι
66
τυπε mp4 νομιζω παιζει, τα vlc στο pc,εκτος αν κανεις φορματ τα αρχεια στο pc και τα παιξει η τβ..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom