Νέα

Εμβόλιο κορωνοϊού: ποιά μέλη του μπου θα το κάνουν πρώτοι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Eraser..
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 576
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

  • Το έκανα

    Ψήφοι: 20 32,8%
  • ΘΑ.... το κάνω

    Ψήφοι: 12 19,7%
  • Το περιμένω με ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγωνία

    Ψήφοι: 8 13,1%
  • Θα το σκεφτώ...

    Ψήφοι: 14 23,0%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 7 11,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    61

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
Και τα 2 εμβόλια που θα διατεθουν πρώτα είναι πειραματικά μαντζούνια έκτακτου ανάγκης αφού ακολούθησαν fast track διαδικασίες ανάπτυξης και ελέγχου τους ενώ μέχρι στιγμής δεν έχει επιβεβαιωθεί από την επιστημονική κοινότητα κανείς απολύτως από τους ισχυρισμούς που προβάλουν οι εταιρίες παραγωγής και οι κυβερνήσεις για αυτά αφού δεν έχουν δημοσιευτεί τα δεδομένα δοκιμών σε κανένα επιστημονικό περιοδικό.

Τα συγκεκριμένα δυο εμβόλια δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με οποιοδήποτε γνωστό εμβόλιο , αποτελούν νέας γενιάς μαντζούνια που αντίστοιχα τους ποτέ δεν έχουν δοκιμαστεί σε ανθρώπους για πρόληψη ασθενειών.

Ελάχιστα είναι γνωστά για την αποτελεσματικότητα αυτών των εμβολίων σε αρκετούς τομείς μεγάλου επιδημιολογικού ενδιαφέροντος πχ Αν οποίος κάνει το εμβόλιο και νοσήσει ελαφρά από τον ιό ασυμπτωματικά θα είναι σε θέση να τον μεταδόσει? για ποσο χρόνο ο εμβολιασμένος προστατεύεται από τον ιό? τι συμβαίνει σε περίπτωση που νοσήσουν εμβολιασμένοι που έχουν την προδιάθεση να νοσήσουν βαριά λόγω ευπαθειών, πως αλληλεπιδρούν με αλλά φάρμακα ή προϋπάρχοντα νοσήματα σε ευπαθεις? κτλ.

Ο απόλυτος δείκτης για το τι γνωρίζουν πράγματι οι κυβερνήσεις σε επίπεδο ασφαλείας εμβολίου ΔΕΝ θα είναι οι τηλεοπτικές καμπάνιες και οι απόψεις των δήθεν ειδικών αλλά ούτε και η φιέστα ον κάμερα εμβολιασμού κάποιων πολιτικών ή τηλεπερσονων.

Θα είναι ρυθμός και ο τρόπος εμβολιασμού επιλέκτων ολιγομελων ομάδων πχ Ιπτάμενοι πολεμικής αεροπορίας , αξιωματικοί μονάδων επιφάνειας του πολεμικού ναυτικού, Στελέχη ειδικών δυνάμεων, Πληρώματα Αρμάτων, Πνευμονολόγοι & Αναισθησιολόγοι ΕΣΥ με ειδίκευση στις εντατικές , Πιλότοι πολιτικών αεροσκαφών, ΕΚΑΜΙτες μπάτσοι κτλ.

πχ Αν δεί κανείς ομαδοποίηση των πιλότων και εμβολιασμό τους σε ημερομηνίες που απέχουν κατά 2 μήνες αυτό αποτελεί απόδειξη της επιφυλακτικότητας των ίδιων των υπηρεσιών για την ασφάλεια του εμβολίου.

Εν ολίγοις με τα δεδομένα που έχουμε ως πολίτες είναι αδύνατον να καταλήξει κανείς εάν πράγματι θα πρέπει να εμβολιαστεί ή όχι, ειδικά δεδομένου ότι μιλάμε για αρρώστια με θνητότητα της τάξης του μολις 0.2% στον γενικό πληθυσμό (και πολυ κατω του 4% στο ακραίο σενάριο πλήρους κατάρρευσης των δομών υγείας).

Όταν το εμβόλιο έρθει ο καθένας μας θα πρέπει να μιλήσει με τον γιατρό του για να αξιολογήσει εξατομικευμένα το ισοζύγιο πιθανού οφέλους προς ρίσκο του εμβολιασμού του.

Όσοι τάσσονται αυτή την στιγμή είτε υπέρ είτε κατά του κόβιντ εμβολιασμού είναι το ίδιο αγράμματοι, απληροφόρητοι, βλάκες ή επιτήδειοι.
 

nik neos kosmos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2018
Μηνύματα
295
Like
149
Πόντοι
1
Εγω επειδη μολις το περασα εχω την πολυτελεια να περιμενω,απο 3 ως κι 6 μηνες ανοσια μου ειπαν στο νοσοκομειο:wink:
λουκα το περασες βαρια?
Οχι φιλε,ειχα 39 πυρετο που δεν επεφτε,πηγα στο νοσοκομειο,εκει εφαγα πακετο γιατι περιμενα 12 ωρες,με κρατησαν δυο μερες προληπτικα,δεν χρειαστηκα βασικα οξυγονο,μου εδωσαν αγωγη και ειμαι 17 μερες μεσα,Δευτερα βγαινω απο καραντινα.Ολα κομπλε!


Περαστικά τύπε, γερός και σιδερένιος.
πρεπει να το περασα και γω καποια στιγμη (και λογω δουλειας συνεχομενη επαφη με κοσμο) αλλα δεν ειχα πυρετο,ουτε βηχα..απλως για μερικες μερες 3-4 περιπου ημουν λες και με ειχε πατησει φορτηγο..φοβερη κοπωση.Ομως μου πηρε 3-4 μηνες για να πω οτι ηρθα παλι στα ισα μου ηταν σα να μου ειχες ριξει στη πλατη μια 20ετια.Εγω δεν ειμαι και τελειως κατα του εμβολιου αλλα οχι και υπερ.Παρολα αυτα θα περιμενω κανα χρονο να δω τι παιζει για τυχον παρενεργειες και βλεπουμε,θα περιμενω μηπως και βγαλουν κανα φαρμακο.Πρεπει σονυ και ντε να κανω εμβολιο? ενδιαμεση λυση δεν θα βγαλουν? Παντως αν ειναι καποιος ανω των 60 ειναι οντως ενα θεμα.
 

sise

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2009
Μηνύματα
143
Κριτικές
10
Like
310
Πόντοι
291
Δηλαδή επειδή είναι μεγάλης ηλικίας τι σημαίνει ; Αδιαφορούμε ; Αν ήταν ο πατέρας μας η η μάνα μας δεν θα μας ποναγε; Τι λογική είναι αυτή ,σε όλη την πλάση ο γερασμένος πεθαίνει συνήθως πρώτος όμως και ένα φυτό που αρχίζει να μαραίνεται κανεις ότι μπορείς για να το επαναφέρεις !!
 

nik neos kosmos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2018
Μηνύματα
295
Like
149
Πόντοι
1
Δηλαδή επειδή είναι μεγάλης ηλικίας τι σημαίνει ; Αδιαφορούμε ; Αν ήταν ο πατέρας μας η η μάνα μας δεν θα μας ποναγε; Τι λογική είναι αυτή ,σε όλη την πλάση ο γερασμένος πεθαίνει συνήθως πρώτος όμως και ένα φυτό που αρχίζει να μαραίνεται κανεις ότι μπορείς για να το επαναφέρεις !!
οχι αυτο εννοω οτι αν ειναι καποιος ανω των 60 ναι να το κανει
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
797
Πόντοι
96
στις ΗΠΑ πάλι το έχουν πάρει χαλαρά...:confused:
(λογικό με τον ψεκασμένο που έχουν για πρόεδρο)

οπότε χαλαρά χαλαρά, μέσα σε λιγότερο από 8 μήνες 265.000 νεκροί (τζάμπα πράμα)
στο βίετναμ (φουλ πόλεμος) σε 20 χρόνια 58.000 νεκροί.
ε δεν έγινε και τίποτα μωρέ, κάνανε 5 βιετνάμ σε 10 μήνες
μαγκίτες τα αμερικανάκια :confused:

Μόνο σε αυτό θέλω να απαντήσω λίγο. Σύμφωνα με τον παρακάτω σύνδεσμο :

?

Οι ΗΠΑ του ψεκασμένου έχουν θανάτους ανά εκατομμύριο λιγότερους από Ισπανία, ΗΒ, Ιταλία Βέλγιο και ελάχιστα περισσότερους από Γαλλία που πάει και αυτή τρένο.

Οπότε αν δεχτώ τη θέση περί ψεκασμένου - πολλοί θάνατοι......... Τί να υποθέσω για τους επικεφαλής των Ευρωπαϊκών παραπάνω Κρατών;;;;;
 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
797
Πόντοι
96
Και τα 2 εμβόλια που θα διατεθουν πρώτα είναι πειραματικά μαντζούνια έκτακτου ανάγκης αφού ακολούθησαν fast track διαδικασίες ανάπτυξης και ελέγχου τους ενώ μέχρι στιγμής δεν έχει επιβεβαιωθεί από την επιστημονική κοινότητα κανείς απολύτως από τους ισχυρισμούς που προβάλουν οι εταιρίες παραγωγής και οι κυβερνήσεις για αυτά αφού δεν έχουν δημοσιευτεί τα δεδομένα δοκιμών σε κανένα επιστημονικό περιοδικό.

Τα συγκεκριμένα δυο εμβόλια δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με οποιοδήποτε γνωστό εμβόλιο , αποτελούν νέας γενιάς μαντζούνια που αντίστοιχα τους ποτέ δεν έχουν δοκιμαστεί σε ανθρώπους για πρόληψη ασθενειών.

Ελάχιστα είναι γνωστά για την αποτελεσματικότητα αυτών των εμβολίων σε αρκετούς τομείς μεγάλου επιδημιολογικού ενδιαφέροντος πχ Αν οποίος κάνει το εμβόλιο και νοσήσει ελαφρά από τον ιό ασυμπτωματικά θα είναι σε θέση να τον μεταδόσει? για ποσο χρόνο ο εμβολιασμένος προστατεύεται από τον ιό? τι συμβαίνει σε περίπτωση που νοσήσουν εμβολιασμένοι που έχουν την προδιάθεση να νοσήσουν βαριά λόγω ευπαθειών, πως αλληλεπιδρούν με αλλά φάρμακα ή προϋπάρχοντα νοσήματα σε ευπαθεις? κτλ.

Ο απόλυτος δείκτης για το τι γνωρίζουν πράγματι οι κυβερνήσεις σε επίπεδο ασφαλείας εμβολίου ΔΕΝ θα είναι οι τηλεοπτικές καμπάνιες και οι απόψεις των δήθεν ειδικών αλλά ούτε και η φιέστα ον κάμερα εμβολιασμού κάποιων πολιτικών ή τηλεπερσονων.

Θα είναι ρυθμός και ο τρόπος εμβολιασμού επιλέκτων ολιγομελων ομάδων πχ Ιπτάμενοι πολεμικής αεροπορίας , αξιωματικοί μονάδων επιφάνειας του πολεμικού ναυτικού, Στελέχη ειδικών δυνάμεων, Πληρώματα Αρμάτων, Πνευμονολόγοι & Αναισθησιολόγοι ΕΣΥ με ειδίκευση στις εντατικές , Πιλότοι πολιτικών αεροσκαφών, ΕΚΑΜΙτες μπάτσοι κτλ.

πχ Αν δεί κανείς ομαδοποίηση των πιλότων και εμβολιασμό τους σε ημερομηνίες που απέχουν κατά 2 μήνες αυτό αποτελεί απόδειξη της επιφυλακτικότητας των ίδιων των υπηρεσιών για την ασφάλεια του εμβολίου.

Εν ολίγοις με τα δεδομένα που έχουμε ως πολίτες είναι αδύνατον να καταλήξει κανείς εάν πράγματι θα πρέπει να εμβολιαστεί ή όχι, ειδικά δεδομένου ότι μιλάμε για αρρώστια με θνητότητα της τάξης του μολις 0.2% στον γενικό πληθυσμό (και πολυ κατω του 4% στο ακραίο σενάριο πλήρους κατάρρευσης των δομών υγείας).

Όταν το εμβόλιο έρθει ο καθένας μας θα πρέπει να μιλήσει με τον γιατρό του για να αξιολογήσει εξατομικευμένα το ισοζύγιο πιθανού οφέλους προς ρίσκο του εμβολιασμού του.

Όσοι τάσσονται αυτή την στιγμή είτε υπέρ είτε κατά του κόβιντ εμβολιασμού είναι το ίδιο αγράμματοι, απληροφόρητοι, βλάκες ή επιτήδειοι.

Πολύ σωστός εκτός από την τελευταία παράγραφο. Με όσα στοιχεία έχουν δοθεί στη δημοσιότητα όσοι ΔΕΝ θέλουν να κάνουν το εμβόλιο είναι αυτοί που αντιδρούν με τον σωστότερο τρόπο.
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.325
Πόντοι
2.356
Εγω επειδη μολις το περασα εχω την πολυτελεια να περιμενω,απο 3 ως κι 6 μηνες ανοσια μου ειπαν στο νοσοκομειο:wink:
λουκα το περασες βαρια?
Οχι φιλε,ειχα 39 πυρετο που δεν επεφτε,πηγα στο νοσοκομειο,εκει εφαγα πακετο γιατι περιμενα 12 ωρες,με κρατησαν δυο μερες προληπτικα,δεν χρειαστηκα βασικα οξυγονο,μου εδωσαν αγωγη και ειμαι 17 μερες μεσα,Δευτερα βγαινω απο καραντινα.Ολα κομπλε!


Περαστικά τύπε, γερός και σιδερένιος.
Ευχαριστω πολυ,να προσεχετε ολοι!
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.560
Like
21.513
Πόντοι
5.506
τωρα μετα τα τεραστια τσεκ και της καταθεσεις που θα ποσταρουν οι τυποι της κλαδικης εδω θα ποσταρουν και το αποδεικτικο οτι εκαν εμβολιο :confused::confused::confused::confused:
Ποιος καραβλαχος ποσταρει ομόλογα και μετοχές ρε μαλακά? Ο καθηγητής λεκλερκ η ο Μπαρμπαπήδουλας? :2funny:

Θες σαν δεις πινακίδιο μωρή νερόκοτα;:hammer:



Ξέρεις πόσα 300ρια έχει πετάξει για την πλάκα του ο γεμιστάνας;
Σίγουρα πάντως δε ποσταρω ομόλογα και μετοχές στο μπου. Αναγνωρισμενε μαλακα.


Εισαι διακριτικος γεμιστανας. Κρυφομαλακα.
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
Πολύ σωστός εκτός από την τελευταία παράγραφο. Με όσα στοιχεία έχουν δοθεί στη δημοσιότητα όσοι ΔΕΝ θέλουν να κάνουν το εμβόλιο είναι αυτοί που αντιδρούν με τον σωστότερο τρόπο.

Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα και επί της αρχής δεν είναι δυνατόν να καταλήξει κάποιος για το αν είναι "γενικά προτιμότερο" να εμβολιαστεί ή όχι την στιγμή αυτή ο πληθυσμός.

Ο λόγος είναι το τεράστιο άνοιγμα βαριών περιστατικών, κουσουριών και θνητότητας μεταξύ διαφορετικών ηλικιακών ομάδων που προκαλεί ο κοβιντ ανάλογα με την κατάσταση της υγείας του καθενός μας επιπροσθέτως των όσων ανέφερα νωρίτερα.

πχ Ένας κατά τα λοιπά υγιής 65άρης με χρόνιο αναπνευστικό νόσημα και ένας υγιής 40άρης ρυθμισμένος διαβητικός με ιστορικό αλλεργικών αντιδράσεων τι θα ήταν το βέλτιστο να διαλέξουν με τα δεδομένα που τώρα έχουν στα χέρια τους? Πιθανά ΝΑΙ στο εμβόλιο ο πρώτος αλλά ΟΧΙ ο δεύτερος?

Περιμένω με ανυπομονησία τα ψιλά γράμματα του εμβολιασμού - το εάν δηλαδή θα ζητηθεί από τους εμβολιαζομένους να υπογράψουν κάποιου είδους δήλωση αποποίηση ευθύνης των εμβολιαστικών φορέων κτλ πριν τον εμβολιασμό τους ή το εάν θα περάσουν νόμο βάσει του οποίου ο εμβολιασμός κάποιου αποτελεί έμπρακτη αποδοχή αποποίησης ευθύνης προς πάντες.

Και το πράγμα πάει παρακάτω ...

πχ Εάν υποθέσουμε ότι κάποιος που εμβολιαστεί παρουσιάσει σοβαρές παρενέργειες και στραφεί εναντίον του πορδοσάλτε ο οποίος χωρίς να αναφέρει ποτέ την φράση "συμβουλευτείτε τον γιατρό σας" προπαγανδίζει ανεξέλεγκτα από τον σκάι, με τις γνωστές γραφικότητες, τον εμβολιασμό όλων - ακόμα και υποχρεωτικά - ισχυριζόμενος ότι παραπληροφορήθηκε από το συγκεκριμένο δημοσιογράφο τι θα αποφασίσει το δικαστήριο?

πχ Εάν η Χ ναυτιλιακή εταιρία δηλώσει ότι δεν επιτρέπει την επιβίβαση στα βαπόρια της χωρίς πιστοποιητικό εμβολιασμού και κάποιος καλέσει μπουκοντάζ εναντίον της επικαλούμενος διακριτική μεταχείριση των πολιτών και έμμεση εκβιαστική άρνηση του δικαιώματος επιλογής - υποθέτοντας ότι ο εμβολιασμός θα παραμείνει προαιρετικός - τότε αυτός θα διωχθεί από την δικαιοσύνη ως ψεκασμένος αντιεμβολιαστής?

Γενικά το όλο πράγμα θα έχει μεγάλο χαβαλέ.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.558
Like
13.625
Πόντοι
3.656
Εγω επειδη μολις το περασα εχω την πολυτελεια να περιμενω,απο 3 ως κι 6 μηνες ανοσια μου ειπαν στο νοσοκομειο:wink:
λουκα το περασες βαρια?
Οχι φιλε,ειχα 39 πυρετο που δεν επεφτε,πηγα στο νοσοκομειο,εκει εφαγα πακετο γιατι περιμενα 12 ωρες,με κρατησαν δυο μερες προληπτικα,δεν χρειαστηκα βασικα οξυγονο,μου εδωσαν αγωγη και ειμαι 17 μερες μεσα,Δευτερα βγαινω απο καραντινα.Ολα κομπλε!

Τι σημασία έχει που κάποιο μέλος του Μπου γράφει ότι το πέρασε; ακόμα κι αν το δήλωνες ενυπόγραφα και έδειχνες στοιχεία (γνωμάτευση, εξιτήριο κλπ) θα υπήρχαν άνθρωποι οι οποίοι θα ισχυρίζονταν ότι είσαι πληρωμένος από τον Μπιλ Γκέιτς, το Σώρρος κλπ και ο Ιός δεν υπάρχει. Κάποια άτομα με γερή κράση θα το περάσουν σαν ελαφριά ίωση, άλλα πιο βαριά, άλλα θα τα τινάξουν. Έλα όμως που κανείς από εμάς δεν γνωρίζει ποια είναι η αντίσταση του οργανισμού του στον Ιό
 

klain

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Αυγ 2008
Μηνύματα
502
Κριτικές
35
Like
362
Πόντοι
3.235
Εγω επειδη μολις το περασα εχω την πολυτελεια να περιμενω,απο 3 ως κι 6 μηνες ανοσια μου ειπαν στο νοσοκομειο:wink:
λουκα το περασες βαρια?
Οχι φιλε,ειχα 39 πυρετο που δεν επεφτε,πηγα στο νοσοκομειο,εκει εφαγα πακετο γιατι περιμενα 12 ωρες,με κρατησαν δυο μερες προληπτικα,δεν χρειαστηκα βασικα οξυγονο,μου εδωσαν αγωγη και ειμαι 17 μερες μεσα,Δευτερα βγαινω απο καραντινα.Ολα κομπλε!

Σιδερενιος. Μασανε τα μπαζουκα απο ιους; Οχι βεβαια :)
 

klain

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Αυγ 2008
Μηνύματα
502
Κριτικές
35
Like
362
Πόντοι
3.235
Αμφιβαλλω αν κανουν εστω και οι μισοι τελικα το εμβολιο. Εκτος και το ζητανε τα γραφεια και τα μπουρδελα για να πηδηξουμε :2funny:
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

rakakis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
616
Κριτικές
3
Like
747
Πόντοι
366
Αντε πουλάκια μου να δείτε τη γλύκα των Αφρικανών όταν γίνονται αντιστοιχα πειραματόζωα για τα εμβόλια και τα φαρμακα που απολαμβάνετε μετα σαν "αναπτυγμένοι" δυτικοι
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
λουκα

περαστικα και σιδερενιος φιλε μου

 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.176
Like
15.978
Πόντοι
3.556
Εγω επειδη μολις το περασα εχω την πολυτελεια να περιμενω,απο 3 ως κι 6 μηνες ανοσια μου ειπαν στο νοσοκομειο:wink:
λουκα το περασες βαρια?
Οχι φιλε,ειχα 39 πυρετο που δεν επεφτε,πηγα στο νοσοκομειο,εκει εφαγα πακετο γιατι περιμενα 12 ωρες,με κρατησαν δυο μερες προληπτικα,δεν χρειαστηκα βασικα οξυγονο,μου εδωσαν αγωγη και ειμαι 17 μερες μεσα,Δευτερα βγαινω απο καραντινα.Ολα κομπλε!

ελα ρε τύπε ωραιος!
 

palamas

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2008
Μηνύματα
428
Κριτικές
3
Like
441
Πόντοι
21
Αντε πουλάκια μου να δείτε τη γλύκα των Αφρικανών όταν γίνονται αντιστοιχα πειραματόζωα για τα εμβόλια και τα φαρμακα που απολαμβάνετε μετα σαν "αναπτυγμένοι" δυτικοι

Πολλές φορές τους ανάγκαζαν να λάβουν μέρος σε δοκιμές πειραματικών φαρμάκων για να τους χορηγηθεί θεραπεία που δεν μπορούσαν να πληρώσουν.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.897
Κριτικές
15
Like
11.664
Πόντοι
3.846
Γατάκια,.σύντομα αν θέλετε να ξαναμπείτε σε αεροπλάνο για άλλη χώρα, θα πρέπει να παρουσιάζετε αποδεικτικό εμβολιασμού.

Ήδη βγήκαν οι πρώτες αεροπορικές που δήλωσαν θα το ζητήσουν σύντομα.

Οπότε όσοι το παίζουν μάγκες και αρνητές να δούμε τι θα κάνουν αν θέλουν να ταξιδέψουν.
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.185
Κριτικές
496
Like
62.436
Πόντοι
39.662
Γατάκια,.σύντομα αν θέλετε να ξαναμπείτε σε αεροπλάνο για άλλη χώρα, θα πρέπει να παρουσιάζετε αποδεικτικό εμβολιασμού.

Ήδη βγήκαν οι πρώτες αεροπορικές που δήλωσαν θα το ζητήσουν σύντομα.

Οπότε όσοι το παίζουν μάγκες και αρνητές να δούμε τι θα κάνουν αν θέλουν να ταξιδέψουν.

Πιθανο να γινει κατι τετοιο αλλα φαντασου τις απωλειες στον τουρισμο, μη νομιζεις οτι οι αρνητες ειναι 2-3 νοματεοι.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
πχ Εάν υποθέσουμε ότι κάποιος που εμβολιαστεί παρουσιάσει σοβαρές παρενέργειες και στραφεί εναντίον του πορδοσάλτε ο οποίος χωρίς να αναφέρει ποτέ την φράση "συμβουλευτείτε τον γιατρό σας" προπαγανδίζει ανεξέλεγκτα από τον σκάι, με τις γνωστές γραφικότητες, τον εμβολιασμό όλων - ακόμα και υποχρεωτικά - ισχυριζόμενος ότι παραπληροφορήθηκε από το συγκεκριμένο δημοσιογράφο τι θα αποφασίσει το δικαστήριο?

πχ Εάν η Χ ναυτιλιακή εταιρία δηλώσει ότι δεν επιτρέπει την επιβίβαση στα βαπόρια της χωρίς πιστοποιητικό εμβολιασμού και κάποιος καλέσει μπουκοντάζ εναντίον της επικαλούμενος διακριτική μεταχείριση των πολιτών και έμμεση εκβιαστική άρνηση του δικαιώματος επιλογής - υποθέτοντας ότι ο εμβολιασμός θα παραμείνει προαιρετικός - τότε αυτός θα διωχθεί από την δικαιοσύνη ως ψεκασμένος αντιεμβολιαστής?

Γενικά το όλο πράγμα θα έχει μεγάλο χαβαλέ.
Για τον πρώτο ότι χρειάζεται επειγόντως ψυχιατρική συνδρομή, αφού έλαβε αποφάσεις υγείας στηριζόμενος σε λεγόμενα δημοσιογράφων και για το δεύτερο ούτε καν θα ασχοληθεί. Έχει το δικαίωμα να καλέσει σε όσα μποϊκότ θέλει όπως και ο κάθε πολίτης έχει το δικαίωμα να τον γράψει.
Τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή που δε βλέπουμε κάθε μέρα γύρω μας. Μόνο χαβαλέ δε θα έχει το όλο πράγμα. Αδιαφορία από όλους.
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.119
Κριτικές
1
Like
1.226
Πόντοι
216

Για τον πρώτο ότι χρειάζεται επειγόντως ψυχιατρική συνδρομή, αφού έλαβε αποφάσεις υγείας στηριζόμενος σε λεγόμενα δημοσιογράφων και για το δεύτερο ούτε καν θα ασχοληθεί. Έχει το δικαίωμα να καλέσει σε όσα μποϊκότ θέλει όπως και ο κάθε πολίτης έχει το δικαίωμα να τον γράψει.
Τίποτα ιδιαίτερο δηλαδή που δε βλέπουμε κάθε μέρα γύρω μας. Μόνο χαβαλέ δε θα έχει το όλο πράγμα. Αδιαφορία από όλους. [/quote]

Εαν η εταρεια που δουλευει ο καθε ενας θα επιβαλλει τον εμβολιασμο στους υπαλληλους της για να μπει σε μια κανονικοτητα και να προστατεψει την φημη και πελατεια της απο τυχον διασπορα του ιου ? Ποια θα πρεπει να ειναι η αντιδραση ενος εγαζομενου ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom