Νέα

Ελεύθεροι επαγγελματίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα heimweh_64
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

blizardeye

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
78.317
Κριτικές
40
Like
18.931
Πόντοι
26.096
Ελπίζω όχι εμάς εκεί που δεν πιάνει μελάνι.  :2funny:
Καλημέρα και στους δύο σας.
Είμαι πνιγμένος έως Τετάρτη. Γράφω και διαβάζω από τις 8 π.μ.
Θα τα πούμε τις επόμενες μέρες ...  :headbang: :headbang: :headbang:
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.463
Κριτικές
53
Like
9.234
Πόντοι
25.786
Καλημέρα και στους δύο σας.
Είμαι πνιγμένος έως Τετάρτη. Γράφω και διαβάζω από τις 8 π.μ.
Θα τα πούμε τις επόμενες μέρες ...  :headbang: :headbang: :headbang:
Με ρέγουλα φίλε μου κάνε και κανένα διάλειμμα. Καλή δύναμη.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.921
Κριτικές
14
Like
3.703
Πόντοι
2.777
Ρε φίλε τρελλός είσαι?
Θα κοιτάξεις να μη δηλώνεις εδώ ΤΙΠΟΤΑ.
Συνεταίρους στην τσέπη σου θέλεις να βάλεις τους ληστές και απατεώνες?
Εφορίες, ΙΚΑ, ΣΥΚΑ, Αλληλεγγύης, κέρατα, πάνω από τα μισά θα σου παίρνουν.
Αν γίνεται, ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. Τα λεφτά να στα βάζουν σε άλλη χώρα, και μάλιστα έξω από ΕΕ. Κάνε ένα ταξίδι να ταχτοποιήσεις λογαριασμύς κι έτσι.

Σε καλή μεριά.

στείλε μου pm πως γίνεται να το εξετάσω.
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.463
Κριτικές
53
Like
9.234
Πόντοι
25.786
Καλημέρα και καλή εβδομάδα παίχτες.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
Το κακό είναι ότι δεν σου δίνουν περιθώρια... Το κράτος μπάινει συναίτερος παντού... άρα αν μπορείς πρέπει να είσαι μαυρος. Αν έχεις ατομική και ίσα ισα ζεις που να πληρώσεις ΟΑΕΕ. Ούτως ή άλλως άχρηστο είναι...
 

blizardeye

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Δεκ 2013
Μηνύματα
78.317
Κριτικές
40
Like
18.931
Πόντοι
26.096
Προς κ. heimweh:
Εντάξει, ούτως ή άλλως αυτό θα έκανα.
Έχω κωδικούς απλά χθες και μέσα στον πανικό μου έψαχνα για κάτι γρήγορο και εύκολο.
Θ΄ ασχοληθώ με το θέμα μετά τη Τετάρτη. Όταν θα έχω κάτι θετικό, θα σ΄ ενημερώσω.
Ευχαριστώ!
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Το κράτος μπαίνει συναίτερος παντού...

άρα αν μπορείς πρέπει να είσαι μαυρος.

+1, +2, +10, όλα τα + δικά σου.

Το κράτος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κάνει αλλιώς (παρά να μπαίνει συνεταίρος παντού), διότι οι ανάγκες του έχουν καταλήξει (μετά από χρόνια κακοδιοίκησης) να είναι τρομακτικές. Το μισό ΑΕΠ (δηλαδή τη μισή σοδειά της χώρας) πρέπει να μαζεύει από φόρους, για να τις ικανοποιήσει.
Αν δεις λίγο τα νούμερα, έτσι είναι. Και είναι απλό να το δεις, μιλάμε για δυο αριθμούς μόνο.

Επομένως πράγματι, ο μόνος τρόπος για να αντιδράσει κανείς σε αυτή την κατάσταση είναι να μη φαίνεται.
Η πληροφορική και η μηχανογράφηση απ' τη μια εξοπλίζουν το κράτος για να μαζεύει πιο εύκολα αυτά που θέλει (παλιότερα ο ηγεμόνας έστελενε το ιππικό για να εισπράξει τους φόρους από τους υπηκόους του - ΟΜΩΣ τότε οι φόροι ήταν μόνο 10%, όχι 50!), απ' την άλλη όμως πάντα υπάρχουν τρόποι να ξεγελάς το μηχάνημα. Γιατί τα μηχανήματα δεν είναι έξυπνα σαν τους ανθρώπους.

Και ο τρόπος που έχει στηθεί η εισπρακτική μηχανή της δικιάς μας κρατικής εξουσίας :jerking:, δίνει αρκετά τέτοια περιθώρια :thumbsup:.
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.463
Κριτικές
53
Like
9.234
Πόντοι
25.786
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Τώρα όσον αφορά την ανακοίνωση του Υ.Ο. για την καταβολή του ΦΠΑ με την είσπραξη τι να πω.

Ρε μάγκες με τέτοια γραφειοκρατία τι λογιστήριο θα πρέπει να έχει ένας μικροεπαγγελματίας για να μπορέσει να εφαρμόσει το σύστημα?  :headbang: :headbang: :headbang:
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.124
Κριτικές
3
Like
1.405
Πόντοι
496
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Τώρα όσον αφορά την ανακοίνωση του Υ.Ο. για την καταβολή του ΦΠΑ με την είσπραξη τι να πω.

Ρε μάγκες με τέτοια γραφειοκρατία τι λογιστήριο θα πρέπει να έχει ένας μικροεπαγγελματίας για να μπορέσει να εφαρμόσει το σύστημα?  :headbang: :headbang: :headbang:

λογιστηριο Α.Ε.? :headbang: :headbang:
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.463
Κριτικές
53
Like
9.234
Πόντοι
25.786
Καλημέρα και καλή εβδομάδα κύριοι blizardeye και heimweh.

Δεν σας βλέπω συχνά τελευταια μάλλον οι δουλειές πανε καλα.

Πάντα τέτοια.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.124
Κριτικές
3
Like
1.405
Πόντοι
496
Εγώ θα το έλεγα επανεκινηση.

Αφού τελειώσουμε με την αποδόμηση θα ερθει αναγκαστικά η ανοικοδόμηση.

Συμφωνοι
Απλα να δουμε ποσοι και ποιοι θαναι ''ζωντανοι'' επαγγελματικα μεχρι τοτε
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
Εγώ θα το έλεγα επανεκινηση.

Αφού τελειώσουμε με την αποδόμηση θα ερθει αναγκαστικά η ανοικοδόμηση.

Ο Α. Σαμαράς τόνισε την ανάγκη σταθερότητας για τη χώρα δίνοντας τη διαβεβαίωση ότι η Ελλάδα, από μόνη της, πολύ σύντομα θα μπορεί με αξιοπρέπεια να ρυθμίζει τα του οίκου της.

«Σε αυτή την πορεία για να σώσουμε την Ελλάδα ξέρω ότι πολλοί μάτωσαν και πόνεσαν, μακάρι να υπήρχε άλλος δρόμος» είπε ο Σαμαράς αναφερόμενος στις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού.

«Δεν θα παραδεχθώ ότι πέτυχα αν δεν αποκαταστήσω την κοινωνική δικαιοσύνη» ήταν η φράση κλειδί που χρησιμοποίησε ο κ. Σαμαράς και πρόσθεσε:«Το 2020 θα επιστρέψουμε σε προ της κρίσης εισοδήματα, αλλά θα αλλάξοιυμε το οικονομικό μοντέλο σε νέα βάση».

τι εννοει ο Σαμαρας?  :think: :think: :think: :think:
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
Ο Α. Σαμαράς τόνισε την ανάγκη σταθερότητας για τη χώρα δίνοντας τη διαβεβαίωση ότι η Ελλάδα, από μόνη της, πολύ σύντομα θα μπορεί με αξιοπρέπεια να ρυθμίζει τα του οίκου της.

«Σε αυτή την πορεία για να σώσουμε την Ελλάδα ξέρω ότι πολλοί μάτωσαν και πόνεσαν, μακάρι να υπήρχε άλλος δρόμος» είπε ο Σαμαράς αναφερόμενος στις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού.

«Δεν θα παραδεχθώ ότι πέτυχα αν δεν αποκαταστήσω την κοινωνική δικαιοσύνη» ήταν η φράση κλειδί που χρησιμοποίησε ο κ. Σαμαράς και πρόσθεσε:«Το 2020 θα επιστρέψουμε σε προ της κρίσης εισοδήματα, αλλά θα αλλάξοιυμε το οικονομικό μοντέλο σε νέα βάση».

τι εννοει ο Σαμαρας?  :think: :think: :think: :think:
υπάρχουν ακόμα άνθρωποι μετά από σαράντα χρόνια μεταπολίτευση και μέ τους μισους ελεύθερους επαγγελματίες κυριολεκτικά στό δρόμο από χρέη στό οαεε,εφορία,φόρους επιτηδεύματος κλπ νά πιστεύει στούς πολιτικούς.....???
απο οποιοδήποτε χώρο???
μόνο εάν τούς δώ αποκεφαλισμένους θά ησυχάσω.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom