Νέα

Ελεύθεροι επαγγελματίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα heimweh_64
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

arkoudiarhs

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
259
Like
2
Πόντοι
1
Kαλη αρχη με το νημα!!

Επαγγελματιας 15 χρονια επισημα(ΟΑΕΕ)

Αυτο το χαλι που ζουμε δεν εχει προηγουμενο!!!


αποβεσεις παγιων 8 ετη και συμφωνητικο επαγγελματικης μισθωσης 3 ετη!

Ανοιχτε τα τρελαδικα που τραγουδαει και το Λενακι
 

sildenafil

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2012
Μηνύματα
188
Like
20
Πόντοι
1
Ερώτηση σε κτήριο με επαγγελματικούς χώρους, οι ιδιοκτήτες νοικιάζουν χώρους στάθμευσης στο υπόγειο γκαράζ ( εγώ ΔΕΝ νοικιάζω). Τα δημοτικά τέλη του υπόγειου που έρχονται στα κοινόχρηστα ΕΓΩ τα πληρώνω ή οχι?
 

arkoudiarhs

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
259
Like
2
Πόντοι
1
To oχι επρεπε να εχεις με κεφαλαια και οχι το εγω
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
88
Πόντοι
866
Ερώτηση σε κτήριο με επαγγελματικούς χώρους, οι ιδιοκτήτες νοικιάζουν χώρους στάθμευσης στο υπόγειο γκαράζ ( εγώ ΔΕΝ νοικιάζω). Τα δημοτικά τέλη του υπόγειου που έρχονται στα κοινόχρηστα ΕΓΩ τα πληρώνω ή οχι?
Οι κλειστοί ισόγειοι ή υπόγειοι χώροι στάθμευσης,  είναι αυτοτελείς ιδιοκτησίες και όχι κοινόχρηστοι χώροι. Τα δημοτικά τέλη  αφορούν κοινόχρηστους χώρους, η τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες των υπογείων ; ΑΝ αφορούν κοινόχρηστα εχεις και συ μερίδιο κατά το ποσοστό σου. ΑΝ όμως αφορούν ιδιοκτησίες που νοικιάζουν αλλοι δεν συμμετέχεις σαφέστατα. Λογικά μάλλον ιδιοκτησίες αφορούν, οπότε λογικά δεν οφείλεις να τα πληρώνεις. (πρωτη φορα βλέπω δημοτικα τελη να μπαίνουν σε κοινόχρηστα  :- Θεσσαλονικη γαρ)
 

Eraser

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.330
Like
2
Πόντοι
16
Ενδιαφέρον και επίκαιρο για μένα αφού δυστυχώς πρέπει να το κάνω το βήμα όπως φαίνεται...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει γιατί δεν έχω ιδέα και πρόκειται να το ψάξω το επόμενο διάστημα:
Έστω πρώην μισθωτός με 15+ χρόνια προυπηρεσία που θα ξεκινήσει με μπλοκάκι και θα γραφτεί στον ΟΑΕΕ.
Σε ποια κατηγορία ασφάλισης πάει?
Σε αυτήν που αναλογεί στα προηγούμενα χρόνια προυπηρεσίας ή στην πρώτη?
Ξέρει κάποιος?

Όπως είπα, μάλλον πρόκειται να ξεκινήσω αλλά λόγω προβλήματος υγείας δεν έχω καταφέρει ακόμη να πάω να ρωτήσω...

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με τα της φορολογίας των ε.ε. όπως ισχύουν τώρα?
Με κάποια παραδείγματα ή με κάποια link ίσως...
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.290
Κριτικές
1
Like
760
Πόντοι
96

θα ήθελες . Εκει που του αναλόγει  πηγη:own experience .


  Σιγα μην κανει κανεις εναρξη τωρα . Ως ανεργος εχω τσαμπα ασφαλιση . μαλακια που δουλευω μαυρα κιολας , λς και βγαζω λεφτα .


  Ασε που σιχαινομαι να δουλευω ολη μερα για να πληρωνω τους αγνεστατους υπάλληλους του ΟΑΕΕ που τον παιζουν ολη μερα, σχολανε στις 4 και γκρινιαζουν κιολας
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.290
Κριτικές
1
Like
760
Πόντοι
96
τωρα που το θυμηθηκα ειδα καπου οτι ο συλλογος Αθηνών θα αναρτησει ενδικοφανη προσφυγη για το ΕΝΦΙΑ. Πιστεύει κανείς οτι θα βγάλουν απόφαση ποτε επι των προσφυγών αυτών ;

ο ΕΝΦΙΑ ειναι "δικαιος" φορος από την απόψη η ακινητη περιουσια ΠΡΕΠΕΙ να φορολογειται .

  Ο πιο αδικος και ρατσιτσικος φορος  ειναι το χαρατσι στους ΕΕ . Πληρωνεις φορο μονο και μονο επειδη δεν ειχες μεσο να γινεις μισθωτος . και μηδενικα κερδη να εχεις πληρωνεις φόρο επειδη υπάρχεις . Για αυτο κααααααααααααααααααααααθεσαι και περιμενεις το ΣΚ να βγεις στον Αυτια να κλαψεις που το Δημοσιο δεν κανει 500000 προσλήψεις .
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
14
Like
3.677
Πόντοι
2.777
έκτακτη (???) εισφορά
ΤΕΒΕ
Φορολογικός συντελεστής (διαστημικός)
Αντιμετώπιση ως εν δυνάμει κακοποιός/ κλέφτης/ φοροφυγάς/ διεφθαρμένος/ καλικάντζαρος

 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
525
Κριτικές
6
Like
547
Πόντοι
306
ο ΕΝΦΙΑ ειναι "δικαιος" φορος από την απόψη η ακινητη περιουσια ΠΡΕΠΕΙ να φορολογειται .

Και γιατί είναι δίκαιος? Ας πούμε ότι αντί ν' αγοράσεις ένα κατάστημα με 100.000 ευρώ, έβαζες τα χρήματα στο ταμιευτήριο. Θα εισέπραττες τους τόκους σου και θα πλήρωνες 15% φόρο επ' αυτών.
Αντί για ταμιευτήριο, αγοράζεις ακίνητο. Πληρώνεις φόρο μεταβίβασης, πληρώνεις ΤΑΠ + δημοτικά τέλη (είτε το χρησιμοποιείς, είτε όχι), πληρώνεις ΕΝΦΙΑ (είτε το χρησιμοποιείς, είτε όχι) και, αν το έχεις μισθωμένο, πληρώνεις και φόρο εισοδήματος. Αν το πουλήσεις (τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια), θα πληρώσεις και φόρο υπεραξίας.
Εν τω μεταξύ, για φτιαχτεί η ιδιοκτησία σου, δούλεψαν μπετατζήδες, χτιστάδες, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, μηχανικοί, δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, κουρτινάδες, χαλάδες κ.λ.π. και όλοι αυτοί πλήρωσαν ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος. Για τα λεφτά σου, που κάθονται σε κάποια Τράπεζα, το πολύ-πολύ να πληρώνεται ένας υπάλληλος, για να τα έχει στον νου του.
Τώρα, εξακολουθεί να σου φαίνεται δίκαιος ο ΕΝΦΙΑ?
 
OP
OP
heimweh_64

heimweh_64

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
3.618
Κριτικές
6
Like
302
Πόντοι
296
Ως νηματοθέτης (τρομάρα μου) να πώ τα εξής:

1. Άγρα πελατείας δεν γίνεται.

2. Όσοι βρίζουν, δεν παίρνουν απάντηση.

3. Το άνοιξα για να λέμε τα δικά μας οι ελέυθεροι επαγγελματίες. Επειδή δε σύντομα δεν θα υπάρχουμε, αφού πρέπει όλοι να γίνουμε υπάλληλοι, μπορεί να λειτουργήσει και ως συλλογή αναμνήσεων: Θυμάσαι τότε που είχαμε γραφείο?

4. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σε κάτι, καλό είναι.

σας χαιρετώ.

Heimweh
 
OP
OP
heimweh_64

heimweh_64

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
3.618
Κριτικές
6
Like
302
Πόντοι
296
Και γιατί είναι δίκαιος? Ας πούμε ότι αντί ν' αγοράσεις ένα κατάστημα με 100.000 ευρώ, έβαζες τα χρήματα στο ταμιευτήριο. Θα εισέπραττες τους τόκους σου και θα πλήρωνες 15% φόρο επ' αυτών.
Αντί για ταμιευτήριο, αγοράζεις ακίνητο. Πληρώνεις φόρο μεταβίβασης, πληρώνεις ΤΑΠ + δημοτικά τέλη (είτε το χρησιμοποιείς, είτε όχι), πληρώνεις ΕΝΦΙΑ (είτε το χρησιμοποιείς, είτε όχι) και, αν το έχεις μισθωμένο, πληρώνεις και φόρο εισοδήματος. Αν το πουλήσεις (τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια), θα πληρώσεις και φόρο υπεραξίας.
Εν τω μεταξύ, για φτιαχτεί η ιδιοκτησία σου, δούλεψαν μπετατζήδες, χτιστάδες, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, μηχανικοί, δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, κουρτινάδες, χαλάδες κ.λ.π. και όλοι αυτοί πλήρωσαν ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος. Για τα λεφτά σου, που κάθονται σε κάποια Τράπεζα, το πολύ-πολύ να πληρώνεται ένας υπάλληλος, για να τα έχει στον νου του.
Τώρα, εξακολουθεί να σου φαίνεται δίκαιος ο ΕΝΦΙΑ?


Ανεξαρτήτως, πώς αντιλαμβάνεται κανείς τον ΕΝΦΙΑ, αποτυπώνει την εξής αντίληψη: Η ιδιωτική περιουσία είναι υπέγγυα για το δημόσιο χρέος. Ο πολίτης είναι ο τελευταίος χρηματοδότης. No bail out, bail in.
 
OP
OP
heimweh_64

heimweh_64

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
3.618
Κριτικές
6
Like
302
Πόντοι
296
κάνατε ένα θρεντ για νομικους ; η ένα θρεντ για ελευθερους επαγγελματιες; και με τι σκοπο να ρωτάει καθείς (λες και δεν το κανει με πμ) θέματα νομικα;  :think:

Να ρωτάει, να ενημερώνει, επικαιρότητα, παράδοξα, απογοητεύσεις, επιτυχίες, σώψυχα και ξώψυχα. Ανθρώπινα, αν θυμόμαστε, ακόμη, τη σημασία της λέξης....
 
OP
OP
heimweh_64

heimweh_64

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
3.618
Κριτικές
6
Like
302
Πόντοι
296

Γεννηθήτω φως [ είπε ] και εγεννήθησαν οι δικηγόροι, για να μπει τάξη στο χάος του Σύμπαντος!

[/quote]


Ναι σιγά την τάξη.....
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.460
Κριτικές
53
Like
9.213
Πόντοι
25.786
Ο ΕΝΦΙΑ είναι ένας φόρος που δεν ανταποκρίνεται στη φοροδοτική ικανότητα του φορολογουμένου. Δεν εξετάζει την προέλευση της περιουσίας (γονική παροχή, κληρονομιά, ή με άλλο τρόπο) και επομένως είναι αντισυνταγματικός.

Αλλά τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον έχουμε συνηθίσει να καταπατείται το σύνταγμα από πολλά νομοθετήματα αυτών που μας κυβερνούν.

Υπάρχει άραγε δικαιοσύνη???????????????
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
.....
Αρχίζουμε λοιπόν ...
Γεννηθήτω φως [ είπε ] και εγεννήθησαν οι δικηγόροι, για να μπει τάξη στο χάος του Σύμπαντος!

Δεν νομίζω. Αλλιώς έγιναν τα πράγματα.

god,tshirt-e5c624a08b7a81b4633a9653016d298d_h.jpg
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.460
Κριτικές
53
Like
9.213
Πόντοι
25.786
Ως νηματοθέτης (τρομάρα μου) να πώ τα εξής:

1. Άγρα πελατείας δεν γίνεται.

2. Όσοι βρίζουν, δεν παίρνουν απάντηση.

3. Το άνοιξα για να λέμε τα δικά μας οι ελέυθεροι επαγγελματίες. Επειδή δε σύντομα δεν θα υπάρχουμε, αφού πρέπει όλοι να γίνουμε υπάλληλοι, μπορεί να λειτουργήσει και ως συλλογή αναμνήσεων: Θυμάσαι τότε που είχαμε γραφείο?

4. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει σε κάτι, καλό είναι.

σας χαιρετώ.

Heimweh
Να τα ρετουσάρω λίγο.

1)όποιος αλιεύει πελάτη πληρώνει προμήθεια στο νηματοθέτη.

2)όσοι βρίζουν παίρνουν τα @ρχαία μου.

3)όσοι δεν έχετε γραφείο στο μέλλον ελάτε στο δικό μου.

4)όποιος μπορεί να βοηθήσει και το κάνει να του βγει το μάτι, εδώ είμαστε για να βγάζουμε ο ένας το μάτι του άλλου.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Ερώτηση προς νηματοθέτη. Ο άλλος φίλος από το Βορρά, έχει κατευθυνθεί προς τα δυτικά?

 
OP
OP
heimweh_64

heimweh_64

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
3.618
Κριτικές
6
Like
302
Πόντοι
296

Ναι στα πλαίσια της ελεύθερης διακίνησης ανθρώπων, κεφαλαίων και υπηρεσιών. Επιστρέφει Δευτέρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom