Νέα

Ελεύθεροι επαγγελματίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα heimweh_64
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
23 Μαΐ 2012
Μηνύματα
2.045
Κριτικές
30
Like
884
Πόντοι
326
Καλημέρα,

Το λέμε καιρό με τον nick trive Και τον blizardeye. Το άνοιξα λοιπόν.

Δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, δικ. επιμελητές, δικαστές (λέτε?), εισαγγελείς (λέτε?), οικονομολόγοι, μηχανικοί, ιατροί και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, μπορούμε εδώ να κουβαντιάζουμε τα επαγγλεματικά μας και τα άλλα.

Ευχαριστώ
Δικαστες και εισαγγελεις δεν ειναι ελευθεροι επαγγελματιες.
ειναι δημοσιοι υπαλληλοι χειριστου ειδους (μερικοι οχι ολοι)
Και εχθροι των ελευθερων επαγγελματιων και εμπορων γενικως
 

egelados

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2005
Μηνύματα
92
Κριτικές
13
Like
60
Πόντοι
10
Γεια χαρά μάγκες, μόλις ακούμπησα 972 και κάτι ψιλά ΟΑΕΕ. Προφανώς και δεν βγαίνει. Συν 80 στην Ανίτα και 19 στον Πρίαμο χτες. Συν 40 στην κυρία Γιάννα πριν 5 μέρες. Συν 50 σε μια "φίλη" και 17 στο τζι ελ ες πρίαμος. χρωστάω αλλά δε το βάζω κάτω, και οι αγροτικές στην Τίρυνθα είναι χλιδή και μετράνε για διπλές οι μέρες. έχουμε και λέμε για αρχές οκτώβρη: δεη, οτε, νοίκι, κοινόχρηστα, υπάλληλος, ευδαπ, κινητό, εφορία φπα, ενφια, κλπ. μόνο ένα θα πω, επιστροφή φόρου στην εταιρεία από χρήση 2012 (γιατί το 13 έμεινε ακούνητη και πλήρωσα - μάλλον πρέπει να πληρώσω -  με το συνέταιρο το 1000κι) ακόμα να την πάρουμε. φυσικά ο συμψηφισμός που εξάγγειλε ο αντωνάκης ούτε κατά διάνοια! καλά γαμήσια σε όλους!
 
OP
OP
heimweh_64

heimweh_64

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
3.618
Κριτικές
6
Like
302
Πόντοι
296
Ωχ πονάει.
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.111
Κριτικές
3
Like
1.379
Πόντοι
496
Γεια χαρά μάγκες, μόλις ακούμπησα 972 και κάτι ψιλά ΟΑΕΕ. Προφανώς και δεν βγαίνει. Συν 80 στην Ανίτα και 19 στον Πρίαμο χτες. Συν 40 στην κυρία Γιάννα πριν 5 μέρες. Συν 50 σε μια "φίλη" και 17 στο τζι ελ ες πρίαμος. χρωστάω αλλά δε το βάζω κάτω, και οι αγροτικές στην Τίρυνθα είναι χλιδή και μετράνε για διπλές οι μέρες. έχουμε και λέμε για αρχές οκτώβρη: δεη, οτε, νοίκι, κοινόχρηστα, υπάλληλος, ευδαπ, κινητό, εφορία φπα, ενφια, κλπ. μόνο ένα θα πω, επιστροφή φόρου στην εταιρεία από χρήση 2012 (γιατί το 13 έμεινε ακούνητη και πλήρωσα - μάλλον πρέπει να πληρώσω -  με το συνέταιρο το 1000κι) ακόμα να την πάρουμε. φυσικά ο συμψηφισμός που εξάγγειλε ο αντωνάκης ούτε κατά διάνοια! καλά γαμήσια σε όλους!

φιλε μη μασας και απολαυσε το
εισαι στο ευρω και πρεπει να γουσταρεις :2funny: :2funny: :2funny:
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.460
Κριτικές
53
Like
9.213
Πόντοι
25.786
Γεια χαρά μάγκες, μόλις ακούμπησα 972 και κάτι ψιλά ΟΑΕΕ. Προφανώς και δεν βγαίνει. Συν 80 στην Ανίτα και 19 στον Πρίαμο χτες. Συν 40 στην κυρία Γιάννα πριν 5 μέρες. Συν 50 σε μια "φίλη" και 17 στο τζι ελ ες πρίαμος. χρωστάω αλλά δε το βάζω κάτω, και οι αγροτικές στην Τίρυνθα είναι χλιδή και μετράνε για διπλές οι μέρες. έχουμε και λέμε για αρχές οκτώβρη: δεη, οτε, νοίκι, κοινόχρηστα, υπάλληλος, ευδαπ, κινητό, εφορία φπα, ενφια, κλπ. μόνο ένα θα πω, επιστροφή φόρου στην εταιρεία από χρήση 2012 (γιατί το 13 έμεινε ακούνητη και πλήρωσα - μάλλον πρέπει να πληρώσω -  με το συνέταιρο το 1000κι) ακόμα να την πάρουμε. φυσικά ο συμψηφισμός που εξάγγειλε ο αντωνάκης ούτε κατά διάνοια! καλά γαμήσια σε όλους!
Γενικά έχεις δίκιο.
Επιμέρους τώρα. Γιατί 972 ΟΑΕΕ? Οφείλεις και δεν έχεις υποβάλλει  αίτηση να κατέβεις 2 ασφαλιστικές κλάσεις?
Την επιστροφή φόρου μήπως δεν την κυνηγάτε σωστά? Εγώ για όλες τις εταιρείες την πήρα.
Τα περί Ανίτας κλπ είναι τα πιο ωραία. Μπράβο σου.  :rockon:
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
14
Like
3.677
Πόντοι
2.777
έχω την εξής ερώτηση.

Αν κάποιος έχει προσληφθεί από αλλοδαπή εταιρεία με έδρα το εξωτερικό, πληρώνεται μηνιαίως μισθό από την αλλοδαπή, εργάζεται στην Ελλάδα όμως, εξ'αποστάσεως.
Τι γίνεται με ασφαλιστικές υποχρεώσεις; Που τις πληρώνει;
Έκτακτες εισφορές κλπ;
Αλλυλεγγύης;
Φορολογία που πληρώνει εδώ ή έξω ή και στα δύο ή υπάρχει διαδικασία;

Γνωρίζει κανείς;
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.460
Κριτικές
53
Like
9.213
Πόντοι
25.786
έχω την εξής ερώτηση.

Αν κάποιος έχει προσληφθεί από αλλοδαπή εταιρεία με έδρα το εξωτερικό, πληρώνεται μηνιαίως μισθό από την αλλοδαπή, εργάζεται στην Ελλάδα όμως, εξ'αποστάσεως.
Τι γίνεται με ασφαλιστικές υποχρεώσεις; Που τις πληρώνει;
Έκτακτες εισφορές κλπ;
Αλλυλεγγύης;
Φορολογία που πληρώνει εδώ ή έξω ή και στα δύο ή υπάρχει διαδικασία;

Γνωρίζει κανείς;
Λίγο ελλειπή τα στοιχεία που μας δίνεις, αλλά για διάβασε το παρακάτω ίσως βοηθήσει.

 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
14
Like
3.677
Πόντοι
2.777
Λίγο ελλειπή τα στοιχεία που μας δίνεις, αλλά για διάβασε το παρακάτω ίσως βοηθήσει.


Ναι, το έχω δει κι αλλού αυτό.
Αν η εργασία αφορά μια ευρύτερη περιοχή κι απλά ο τόπος κατοικίας είναι η Ελλάδα του εργαζόμενου για λογαριασμό μιας αλλοδαπής εταιρίας τι γίνεται;
Πάλι πρέπει να κάνει απογραφή κι εγκατάσταση ο ξένος;
Ο ξένος δε θέλει να ανοίξει υποκατάστημα, εξ'αποστάσεως δουλεύει ο μισθωτός που πληρώνεται από την αλλοδαπή.

Μπέρδεμα μου φαίνεται γιατί υπάρχει η κλεπτομανία των ΙΚΑ/ ΜΙΚΑ ΣΙΚΑ κλπ.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Αν κάποιος έχει προσληφθεί από αλλοδαπή εταιρεία με έδρα το εξωτερικό, πληρώνεται μηνιαίως μισθό από την αλλοδαπή, εργάζεται στην Ελλάδα όμως, εξ'αποστάσεως.
Τι γίνεται με ασφαλιστικές υποχρεώσεις; Που τις πληρώνει;
Έκτακτες εισφορές κλπ;
Αλλυλεγγύης;
Φορολογία που πληρώνει εδώ ή έξω ή και στα δύο ή υπάρχει διαδικασία;
Ρε φίλε τρελλός είσαι?
Θα κοιτάξεις να μη δηλώνεις εδώ ΤΙΠΟΤΑ.
Συνεταίρους στην τσέπη σου θέλεις να βάλεις τους ληστές και απατεώνες?
Εφορίες, ΙΚΑ, ΣΥΚΑ, Αλληλεγγύης, κέρατα, πάνω από τα μισά θα σου παίρνουν.
Αν γίνεται, ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. Τα λεφτά να στα βάζουν σε άλλη χώρα, και μάλιστα έξω από ΕΕ. Κάνε ένα ταξίδι να ταχτοποιήσεις λογαριασμύς κι έτσι.

Σε καλή μεριά.
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
4
Πόντοι
16
Ρε φίλε τρελλός είσαι?
Θα κοιτάξεις να μη δηλώνεις εδώ ΤΙΠΟΤΑ.
Συνεταίρους στην τσέπη σου θέλεις να βάλεις τους ληστές και απατεώνες?
Εφορίες, ΙΚΑ, ΣΥΚΑ, Αλληλεγγύης, κέρατα, πάνω από τα μισά θα σου παίρνουν.
Αν γίνεται, ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. Τα λεφτά να στα βάζουν σε άλλη χώρα, και μάλιστα έξω από ΕΕ. Κάνε ένα ταξίδι να ταχτοποιήσεις λογαριασμύς κι έτσι.

Σε καλή μεριά.
με μια κουβεντα
ΕΧΕΙς 101% ΔΙΚΙΟ  :rockon:
οσο οι φοροι στην ελλαδα δεν ειναι ανταποδοτικοι ,αλλα κεφαλικου τυπου χαρατσια κλπ,που πηγαινουν σε γυγκεκριμενες τσεπες απο κοπριτες,η φοροαποφυγη κι εισφοροαποφυγη ειναι εθνικο ΚΑΘΗΚΟΝ
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.290
Κριτικές
1
Like
760
Πόντοι
96
Και γιατί είναι δίκαιος? ............. Για τα λεφτά σου, που κάθονται σε κάποια Τράπεζα, το πολύ-πολύ να πληρώνεται ένας υπάλληλος, για να τα έχει στον νου του........

  Τα λεφτα "μου" γινονται δανεια σε κατασκευαστικες για να γινουν δρομοι , δανειασ σε εταιρειες τροφιμωνν για να εξαγουν τα προιόντα τους μεσω αυτων των δρομων , γινονται δανεια για να αγοραστουν τα σπιτια που φτιαχνουν οι μπετατζηδες. Δεν κάθονται . (εδιτ ¨δυστυχως καποιες ΚΡΑΤΙΚΕΣ τραπεζες εδωσαν τα λεφτα "μου" στον Κοντομηνα για να επενδυσει στην Κων/να Σπυροπουλου)


 Αντιθετα το σπίτι από καποιο σημειο και μετα ειναι καταναλωτικό αγαθό .

Συμφωνω οτι ΥΠΕΡφορολογειται το ακινητο αλλα ναι πρεπει να φορολογουνται τα ακίνητα .
 

πιπης___

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.462
Like
1
Πόντοι
16
Να μαθετε 40 χρονια να ψηφιζετε παλιομαλακες
Τα λεφτα μου και τα λεφτα σας...

40 χρονια ολη η Ελλαδα ψηφιζατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να βολεψετε τους κωλους σας
Παρτε τα @@ μου τωρα... εκει να σας στεγνωσουν !!!!

Αυτοι που εξαιρουνται ξερουν ποιοι ειναι
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Να μαθετε 40 χρονια να ψηφιζετε παλιομαλακες
Τα λεφτα μου και τα λεφτα σας...

40 χρονια ολη η Ελλαδα ψηφιζατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να βολεψετε τους κωλους σας
Παρτε τα @@ μου τωρα... εκει να σας στεγνωσουν !!!!

Αυτοι που εξαιρουνται ξερουν ποιοι ειναι
URL]]
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376
απόλυτε και εσύ Ελ.Επαγγελματίας δεν είσαι;
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.290
Κριτικές
1
Like
760
Πόντοι
96
Να μαθετε 40 χρονια να ψηφιζετε παλιομαλακες
Τα λεφτα μου και τα λεφτα σας...

40 χρονια ολη η Ελλαδα ψηφιζατε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να βολεψετε τους κωλους σας
Παρτε τα @@ μου τωρα... εκει να σας στεγνωσουν !!!!

Αυτοι που εξαιρουνται ξερουν ποιοι ειναι


ειδα και τωρα που ξυπνησε ο κοσμος τι ψηφιζει . Ψεκασμενους (ΑΝΕΛ)- φασιστες (ΧΑ-ΚΚΕ) - επιστροφη στο 1981 του  Αντρεα παπανδρεου (Συριζα) και βολεμα (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ) , ουδεις ψηφιζει για να γινουμε μια πραγματικα ευρωπαικη χωρα .

  Με τα ακινητα τους μας εχουν ζαλισει ολοι εξοχικα-πολης - επενδυσης κλπ . Ασε που ολοι τα κανουν για τα παιδια τους και εννοουν οτια τα παιδια θα τα πάρουν οταν πεθανουν στα 90 και τα "παιδια" θα ειναι 60 χρονων .

  Τελος το κρατος θα μπορουσε να μην εισπρατει φορο από καποια ακινητα που θα ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ σε φοιτητες . Να γινει πραγματικότητα η δωρεαν εκαπιδευση γιατι τωρα για να ερθει ο κυκλαδιτης να σπουδασει στην Αθηνα θελει 100€ τον μήνα .
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
ειδα και τωρα που ξυπνησε ο κοσμος τι ψηφιζει . Ψεκασμενους (ΑΝΕΛ)- φασιστες (ΧΑ-ΚΚΕ) - επιστροφη στο 1981 του  Αντρεα παπανδρεου (Συριζα) και βολεμα (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ) , ουδεις ψηφιζει για να γινουμε μια πραγματικα ευρωπαικη χωρα .

  Με τα ακινητα τους μας εχουν ζαλισει ολοι εξοχικα-πολης - επενδυσης κλπ . Ασε που ολοι τα κανουν για τα παιδια τους και εννοουν οτια τα παιδια θα τα πάρουν οταν πεθανουν στα 90 και τα "παιδια" θα ειναι 60 χρονων .

  Τελος το κρατος θα μπορουσε να μην εισπρατει φορο από καποια ακινητα που θα ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ σε φοιτητες . Να γινει πραγματικότητα η δωρεαν εκαπιδευση γιατι τωρα για να ερθει ο κυκλαδιτης να σπουδασει στην Αθηνα θελει 100€ τον μήνα .

σε αυτό δεν έχεις άδικο.. ακόμη και στην νεοφιλελεύθερη Αγγλία ακίνητα που κατοικούνται αποκλειστικά από φοιτητές (νοικιάζονται ή ανήκουν) δεν πληρώνουν counsil tax (είναι το λιγώτετο 1200 ευρώ τον χρόνο)...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom