Νέα

Εκδιδόμενες και θρησκεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα flying foxes
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 384
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Δεν παρακολούθησες τη συζήτηση από την αρχή, και παρεξήγησες. Ο συμφορουμίτης στον οποίο έγραψα αυτή την απάντηση, ισχυρίστηκε ότι ΤΕΛΙΚΑ θα επικρατήσει το ορθόδοξο δόγμα σε ολόκληρο τον κόσμο
Μπόκολη είσαι χειρότερος κι από τον copyright. Σου έγραψα ότι είναι κάτι που διάβασα. Όχι δικό μου σχόλιο.
Μελέτη με βάση την απομάκρυνση από τη θρησκεία ανάλογη της αύξησης του μορφωτικού επιπέδου. Μιλούσε για το φαινόμενο στη Γαλλία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες με ποσοστά αυτών που δηλώνουν ένθεοι και άθεοι.
Σου έγραψα ότι η μελέτη ανέφερε πως ΠΙΘΑΝΩΣ θα επικρατήσει ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ. Ουτε παγκόσμια θρησκεία ούτε τέτοιες κουταμάρες που γράφεις. Ουτε ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ούτε ΠΡΟΦΗΤΕΨΑ ουτε ΕΠΕΜΕΝΑ σε κάτι δεδομένου ότι δεν ήταν καν δική μου άποψη.
Ο Αlex δεν παρεξηγησε τίποτα. Κατάλαβε πολύ σωστά. Εσυ δεν κατάλαβες.
Αλλά επειδή μου θυμίζεις πολύ την ιστορία με το δεκανέα του Ναπολέοντα, πάρε κι ένα δωράκι ακόμα: ΑΛΛΆΑΑΑ, διάβασέ το προσεκτικά πριν αρχίσεις τις αναλύσεις.

 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.284
Κριτικές
15
Like
5.785
Πόντοι
1.496
Δεν παρακολούθησες τη συζήτηση από την αρχή, και παρεξήγησες. Ο συμφορουμίτης στον οποίο έγραψα αυτή την απάντηση, ισχυρίστηκε ότι ΤΕΛΙΚΑ θα επικρατήσει το ορθόδοξο δόγμα σε ολόκληρο τον κόσμο
Θα συμφωνησω κι εγω με τον Στοκαδουρα. Ισως δεν αντεληφθης ακριβως τι ηθελε να πει. Οι Ρωσοι οταν ηταν να διαλεξουν τι δογμα θα ακολουθησουν, εστειλαν αντιπροσωπιες να δουν τι τους αρεσει περισσοτερο. Πηγαν και στο Βυζαντιο, στη Κωνσταντινουπολη, ειδαν τις εικονες, τους  μεγαλοπρεπεις ναους, τα χρυσα, τα ασημια, τις τοιχογραφιες, ακουσαν τις βυζαντινες ψαλμωδιες, και εντυπωσιαστηκαν. Επελεξαν την Ορθοδοξια. Εχω ακουσει τον Κωστα Πλευρη να το λεει.  Αμερικανοι επιστημονες, μορφωμενοι, πρωην Προτεσταντες και απο αλλα δογματα, στρεφονται στην Ορθοδοξια. Και γινονται μεχρι αγιογραφοι! Και δινουν συνεντευξεις λεγοντας οτι τους τραβηξε η Ορθοδοξια σε σχεση με αλλα χριστιανικα δογματα. Και να μη ξεχναμε και την Εικονομαχια στο Βυζαντιο. Αναμεσα σε αυτους που ηθελαν στους ναους εναν απλο σταυρο στο ιερο, και σε εκεινους που ηθελαν εικονες, αγιογραφιες. Επικρατησαν οι δευτεροι. Κατι που ισχυει εως σημερα απαραλλαχτο, αιωνες μετα. Αρα αυτο εννοουσε λεγοντας για προβαδισμα της Ορθοδοξιας εναντι αλλων.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.509
Like
13.462
Πόντοι
3.656
Θα συμφωνησω κι εγω με τον Στοκαδουρα. Ισως δεν αντεληφθης ακριβως τι ηθελε να πει. Οι Ρωσοι οταν ηταν να διαλεξουν τι δογμα θα ακολουθησουν, εστειλαν αντιπροσωπιες να δουν τι τους αρεσει περισσοτερο. Πηγαν και στο Βυζαντιο, στη Κωνσταντινουπολη, ειδαν τις εικονες, τους  μεγαλοπρεπεις ναους, τα χρυσα, τα ασημια, τις τοιχογραφιες, ακουσαν τις βυζαντινες ψαλμωδιες, και εντυπωσιαστηκαν. Επελεξαν την Ορθοδοξια. Εχω ακουσει τον Κωστα Πλευρη να το λεει.  Αμερικανοι επιστημονες, μορφωμενοι, πρωην Προτεσταντες και απο αλλα δογματα, στρεφονται στην Ορθοδοξια. Και γινονται μεχρι αγιογραφοι! Και δινουν συνεντευξεις λεγοντας οτι τους τραβηξε η Ορθοδοξια σε σχεση με αλλα χριστιανικα δογματα. Και να μη ξεχναμε και την Εικονομαχια στο Βυζαντιο. Αναμεσα σε αυτους που ηθελαν στους ναους εναν απλο σταυρο στο ιερο, και σε εκεινους που ηθελαν εικονες, αγιογραφιες. Επικρατησαν οι δευτεροι. Κατι που ισχυει εως σημερα απαραλλαχτο, αιωνες μετα. Αρα αυτο εννοουσε λεγοντας για προβαδισμα της Ορθοδοξιας εναντι αλλων.

Δεν άκουσες όμως ότι όταν πήγαν στο Ισλάμ κι έμαθαν ότι απαγορεύεται το ποτό, το έβαλαν στα πόδια. Σιγά που θα άφηναν τη Βότκα
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.509
Like
13.462
Πόντοι
3.656
Μπόκολη είσαι χειρότερος κι από τον copyright. Σου έγραψα ότι είναι κάτι που διάβασα. Όχι δικό μου σχόλιο.
Μελέτη με βάση την απομάκρυνση από τη θρησκεία ανάλογη της αύξησης του μορφωτικού επιπέδου. Μιλούσε για το φαινόμενο στη Γαλλία και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες με ποσοστά αυτών που δηλώνουν ένθεοι και άθεοι.
Σου έγραψα ότι η μελέτη ανέφερε πως ΠΙΘΑΝΩΣ θα επικρατήσει ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ. Ουτε παγκόσμια θρησκεία ούτε τέτοιες κουταμάρες που γράφεις. Ουτε ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ούτε ΠΡΟΦΗΤΕΨΑ ουτε ΕΠΕΜΕΝΑ σε κάτι δεδομένου ότι δεν ήταν καν δική μου άποψη.
Ο Αlex δεν παρεξηγησε τίποτα. Κατάλαβε πολύ σωστά. Εσυ δεν κατάλαβες.
Αλλά επειδή μου θυμίζεις πολύ την ιστορία με το δεκανέα του Ναπολέοντα, πάρε κι ένα δωράκι ακόμα: ΑΛΛΆΑΑΑ, διάβασέ το προσεκτικά πριν αρχίσεις τις αναλύσεις.

ΟΚ, παρεξήγησα την δήλωση ότι θα επικρατήσει στο Χριστιανισμό γενικά και θεώρησα παγκόσμια. Η ουσία όμως είναι ότι είναι ευσεβής πόθος, αφού άρχισε σαν ενιαίο δόγμα, και κατάληξε στα σημερινά ποσοστά. Υποθέτω ότι αφού ποστάρησες το άρθρο, συμφωνείς μαζί του. Εγώ ποτέ δεν ποστάρω κάτι, το οποίο δεν με βρίσκει σύμφωνο, τουλάχιστον στα πιο χοντρά του σημεία. Αν ο κόσμος μορφωθεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ναι, φεύγει από τη θρησκεία, ακριβώς γιατί βλέπει ότι η θεολογία είναι φαντασιώσεις. Τι μας έλεγαν αιώνες, οι φωτισμένοι από το Θεό; ότι οι αρρώστιες είναι αποτέλεσμα δαιμόνων, αμαρτιών, τιμωρίες του Θεού. Αποδείχτηκε ότι ήταν αποτέλεσμα μικροβίων, ιών, κι άλλων νοσογόνων παραγόντων. Ο Αττίλα δεν ήταν το μαστίγιο του θεό, ένας βάρβαρος που έκανε επιδρομές ήταν. Οι σεισμοί δεν οφείλονται στην οργή του θεού. Μέχρι πορεία είχαν κάνει για να μην μπουν αλεξικέραυνα στις Εκκλησίες. Τελικά, αναγκάστηκαν να βάλουν 
Early on, Christian churches tried to prevent the occurrence of the damaging effects of lightning by prayers.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom