Νέα

Εισπρακτικές εταιρείες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα alex71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 251
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
υπαρχουν και δικηγορικες εταιριες που αναλαμβανουν την εισπραξη χρεων
η αδερφη μου δουλεψε για λιγο σε καποιο μεγαλο γραφειο
απλα δεν ειναι τοσο μαλακες οπως οι κανονικες εισπρακτικες
για μικροποσα μπορεις να δινεις μικρες ατοκες δοσεις και να ξεμπερδεψεις
 

Babel

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2009
Μηνύματα
420
Κριτικές
22
Like
0
Πόντοι
231
ρε φίλε αν δεν έχεις τίποτα στο όνομά σου θα σου κλάσουν μια μάντρα αρχίδια και οι εισπρακτικές και οι δικηγόροι και οι δικαστικοί κλητήρες!!! :rockon: :rockon: :rockon:

Πως γίνεται να χρώστας της Μιχαλούς και να μην έχεις τίποτα στο όνομα σου?  :headbang:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Πως γίνεται να χρώστας της Μιχαλούς και να μην έχεις τίποτα στο όνομα σου?  :headbang:

Μόλις απάντησες δια της ερωτήσεώς σου στο γιατί πάμε κατά διαόλου οικονομικά ατομικά και εθνικά....
 

Επισκέπτης
Πως γίνεται να χρώστας της Μιχαλούς και να μην έχεις τίποτα στο όνομα σου?  :headbang:

εσένα οι τράπεζες σου δίνανε καταναλωτικά δάνεια και πιστωτικές κάρτες ζητώντας σου το Ε9 ή κάποιο άλλο περιουσιακό στοιχείο? :think:
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.132
Κριτικές
3
Like
4.161
Πόντοι
736
υπαρχουν και δικηγορικες εταιριες που αναλαμβανουν την εισπραξη χρεων
η αδερφη μου δουλεψε για λιγο σε καποιο μεγαλο γραφειο
απλα δεν ειναι τοσο μαλακες οπως οι κανονικες εισπρακτικες
για μικροποσα μπορεις να δινεις μικρες ατοκες δοσεις και να ξεμπερδεψεις

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις ακίνητη ή κινητή περιουσία ...εάν δεν έχεις Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος.
 

Ermenegildos

Μέλος
Εγγρ.
15 Νοε 2010
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
με σειρά επικινδυνότητας

1.προσημείωση για δάνειο,εκεί το έχουν το ακίνητο στο πιάτο
2.δάνειο χωρίς ασφάλεια,οπότε αρχίζουν να ψάχνουν κυρίως εκεί που μένεις,δηλαδή αν είσαι Αθήνα και έχεις οικόπεδο στη Ρόδο,δύσκολα θα το βρουν,αν και καλύτερα να μην το διακινδυνεύσεις
3.δάνειο χωρίς ασφάλεια και χωρίς περιουσιακά στοιχεία ο οφειλέτης....ένα κουτί τρίγωνα Πανοράματος από τον Ελενίδη παίρνουν οι Τράπεζες

όσο για τις παπαριές ότι δεν θα ξαναπάρεις δάνειο,καταρχήν αυτό είναι θετικό και όχι αρνητικό!
και δεύτερον,με τις καθυστερήσεις που προφανώς είχες στις πληρωμές των δόσεων,είσαι ήδη στον Τειρεσία ως "καθυστερημένος",καθυστέρηση ακόμα και λίγων ημερών καταγράφεται,οπότε πληρώσεις δεν πληρώσεις,δάνειο δύσκολα θα ξαναπάρεις

ΥΓ Η Βόνταφον στέλνει εξώδικα με το Ταχυδρομείο! :2funny: :2funny: :2funny:
πόσο γελοίοι είναι,ούτε τα τυπικά δεν ξέρουν
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
με σειρά επικινδυνότητας

1.προσημείωση για δάνειο,εκεί το έχουν το ακίνητο στο πιάτο
2.δάνειο χωρίς ασφάλεια,οπότε αρχίζουν να ψάχνουν κυρίως εκεί που μένεις,δηλαδή αν είσαι Αθήνα και έχεις οικόπεδο στη Ρόδο,δύσκολα θα το βρουν,αν και καλύτερα να μην το διακινδυνεύσεις
3.δάνειο χωρίς ασφάλεια και χωρίς περιουσιακά στοιχεία ο οφειλέτης....ένα κουτί τρίγωνα Πανοράματος από τον Ελενίδη παίρνουν οι Τράπεζες

όσο για τις παπαριές ότι δεν θα ξαναπάρεις δάνειο,καταρχήν αυτό είναι θετικό και όχι αρνητικό!
και δεύτερον,με τις καθυστερήσεις που προφανώς είχες στις πληρωμές των δόσεων,είσαι ήδη στον Τειρεσία ως "καθυστερημένος",καθυστέρηση ακόμα και λίγων ημερών καταγράφεται,οπότε πληρώσεις δεν πληρώσεις,δάνειο δύσκολα θα ξαναπάρεις

ΥΓ Η Βόνταφον στέλνει εξώδικα με το Ταχυδρομείο! :2funny: :2funny: :2funny:
πόσο γελοίοι είναι,ούτε τα τυπικά δεν ξέρουν
το να χρωστας και να μην εχεις κατι στο ονομα σου μου το παρουσιαζετε κιολας οτι ειναι θετικο
αν καποτε για οποιοδηποτε λογο χρειαστεις λεφτα δλδ δανειο δεν θα μπορεσεις να παρεις
αν καποτε θελεις να ανοιξεις μια επιχειρηση το ιδιο
μας εχουν κοπει τα φτερα και σε πολλους απο μας σε μικρη ηλικια
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
υπαρχουν και δικηγορικες εταιριες που αναλαμβανουν την εισπραξη χρεων
η αδερφη μου δουλεψε για λιγο σε καποιο μεγαλο γραφειο
απλα δεν ειναι τοσο μαλακες οπως οι κανονικες εισπρακτικες
για μικροποσα μπορεις να δινεις μικρες ατοκες δοσεις και να ξεμπερδεψεις

Οι εισπρακτικές κατά κανόνα ασχολούνται με χρέη τα οποία η τράπεζα θεωρεί ότι μάλλον δεν θα εισπράξει ποτέ...
Αν θεωρεί ότι κάτι μπορεί να γίνει (πχ επιταγές, ενυπόθηκα, ενέχυρα, leasing κλτ) βάζει δικηγόρους αλλά συνήθως τα τηλέφωνα αρχίζουν αφού έχει βγει και επιδοθεί διαταγή πληρωμής ή άλλος εκτελεστός τίτλος.
Τα "προειδοποιητικά" τηλεφωνήματα από δικηγόρους, είναι πλέον σπανια.


όσο για τις παπαριές ότι δεν θα ξαναπάρεις δάνειο,καταρχήν αυτό είναι θετικό και όχι αρνητικό!
και δεύτερον,με τις καθυστερήσεις που προφανώς είχες στις πληρωμές των δόσεων,είσαι ήδη στον Τειρεσία ως "καθυστερημένος",καθυστέρηση ακόμα και λίγων ημερών καταγράφεται,οπότε πληρώσεις δεν πληρώσεις,δάνειο δύσκολα θα ξαναπάρεις

Στον τειρεσία μπαίνεις ΑΝ καταγγελθεί η σύμβαση δανείου και αυτό εναπόκειται στη διακριτική ευχέρεια της τράπεζας...
Η καθυστέρηση από μόνη της δεν επιφέρει καταγγελία.
Και ναι μεν ακούγεται  καλό να μην ξαναπάρεις δάνειο αλλά αυτό σημαίνει ότι ζεις σε μια οικονομική ζώνη του λυκόφωτος...
Δεν μπορείς να αγοράσεις σπίτι, να ανοίξεις επιχείρηση, να πάρεις αυτοκίνητο...
Αν δεν είσαι επαγγελματίας λαμόγιο, θα έχεις προβλήματα.

ΥΓ Η Βόνταφον στέλνει εξώδικα με το Ταχυδρομείο! :2funny: :2funny: :2funny:
πόσο γελοίοι είναι,ούτε τα τυπικά δεν ξέρουν

Τα ξέρουν, όπως ξέρουν και τί κοστίζουν...
Οι επιδόσεις με δικαστικό επιμελητή πάντως για ιδιωτικά έγγραφα, δεν είναι πάντα απαραίτητες...
 

asus09

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
753
Κριτικές
10
Like
654
Πόντοι
2.357
Το έχω γράψει και παλιότερα και έπεσαν όλοι να με φάνε.... από προσωπική εμπειρία αν δεν έχεις κάτι στο ονομά σου δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Προσωπικά είχα για πολλά χρόνια κάρτες απο διάφορες τράπεζες με μεγάλα όρια.Για πάνω από 15 χρόνια πλήρωνα κανονικά και τις χρησιμοποιούσα συνέχεια.. Πρίν από 1μιση χρόνο τις ξεκατίνιασα με αναλήψεις μετρητών και αγορές βάζοντας συνολικά ένα φέσι περίπου 70000 ευρώ.... Το μόνο που έχουν κάνει είναι να με πέρνουν τηλέφωνο (τώρα το έχουν σταματήσει κι αυτό) και να μου προτείνουν διακανονισμό στο 30% περίπου της οφειλής και σε 12 δόσεις. Για καταναλωτικά χωρίς προσημείωση ισχύει το ίδιο....
Και αυτά όπως και τις κάρτες οι τράπεζες τα δίνουν "καλή τη πίστη" ότι θα φανείς συνεπείς και θα πληρώσεις....
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
και μετα απο ποσες απληρωτες δοσεις γινεται καταγγελια δανειου;
εμενα στο μηνα πανω ενω εχω ενημερωσει για ημερομηνια μου ειπαν οτι θα γινει καταγγελια για ολο το δανειο(5000 ευρω)
δεν το εχαψα και πηγα κανονικα και εδωσα την δοση τοτε που μπορουσα αλλα απο περιεργια ρωταω
 

Ermenegildos

Μέλος
Εγγρ.
15 Νοε 2010
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
και μετα απο ποσες απληρωτες δοσεις γινεται καταγγελια δανειου;
εμενα στο μηνα πανω ενο εχω ενημερωση για ημερομηνια μου ειπαν οτι θα γινει καταγγελια για ολο το δανειο(5000 ευρω)
δεν το εχαψα και πηγα κανονικα και εδωσα την δοση τοτε που μπορουσα αλλα απο περιεργια ρωταω

ποτέ δεν γίνεται καταγγελία στον ένα μήνα

από  5-6 και πάνω

εκτός αν είναι δάνειο ρύθμισης με το οποίο έκανες ήδη διακανονισμό παλιού χρέους,εκεί είναι πιο αυστηροί και η καταγγελία γίνεται στους 2-3 μήνες
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
και μετα απο ποσες απληρωτες δοσεις γινεται καταγγελια δανειου;
εμενα στο μηνα πανω ενο εχω ενημερωση για ημερομηνια μου ειπαν οτι θα γινει καταγγελια για ολο το δανειο(5000 ευρω)
δεν το εχαψα και πηγα κανονικα και εδωσα την δοση τοτε που μπορουσα αλλα απο περιεργια ρωταω

Τρίμηνο τουλάχιστον και λίγο λέω...


Oh yes darilng!
Ξέρεις πόσοι κυκλοφορούν ανάμεσά μας με πλειστηριασμούς εις βάρος τους και δεν τους καίγεται καρφί;
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
περι πλειστηριασμων κανενα προβλημα αν εχεις μονο ενα σπιτι. οσο για καταγγελια δανειου οπως τα ειπε ο ermenegildos
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
ποτέ δεν γίνεται καταγγελία στον ένα μήνα

από  5-6 και πάνω

εκτός αν είναι δάνειο ρύθμισης με το οποίο έκανες ήδη διακανονισμό παλιού χρέους,εκεί είναι πιο αυστηροί και η καταγγελία γίνεται στους 2-3 μήνες
με πηραν για να κανω διακανονισμο!
παρολο που δεν υπαρχει μεγαλη καθηστερηση,15 μερες καθηστερω ολα τα προιοντα(3 στο συνολο συνολικα 9000 υπολοιπο)
η πλακα ειναι οτι σε 15 χρονια θα πληρωνα συνολο γυρω στα 20000 αν θυμαμε καλα
εκανα πλακα στο παιδι που με πηρε τηλ και το εκλεισα
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
σε πηραν για διακανονισμο για επιμυκηνση του χρονου για να παρουν παραπανω τοκους τα μουνοπανα
 

Ermenegildos

Μέλος
Εγγρ.
15 Νοε 2010
Μηνύματα
96
Like
0
Πόντοι
0
δεν υπάρχει διακανονισμός για έναν μήνα καθυστέρηση!

ΥΓ είχα ένα δάνειο στη Μαρφίν περίπου 22.οοο

μετά 3 χρόνια,κατέβηκε στα 14 περίπου,εκεί σταμάτησα να πληρώνω
ο διακανονισμός που μου προτάθηκε ήταν 300 ευρώ επί 144 μήνες!!!!

δηλαδή περίπου 43.000 ευρώ!
το δεχτηκα φυσικά,πλήρωσα μισή δόση και μετά τους έστειλα σοκολατάκια με φιόγκο επάνω στο κουτί
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
δεν υπάρχει διακανονισμός για έναν μήνα καθυστέρηση!
εμενα για διακανονισμο με πηραν
αλλα μαλλον ηθελαν να πουλησουν καποιο αλλο προιον βαφτιζοντας το διακανονισμο
 

paravatis

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2008
Μηνύματα
319
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
1
οταν καθυστερεις συνεχεια κ οχι μια φορα στο προτεινουν για να σε διευκολυνουν ντεμεκ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom