Νέα

Διακοπές μόνος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα cool11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 349
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
74
Πόντοι
76
Ανοίγω αυτό το θέμα, για κύριως για καλοκαιρινη σεζόν (αν δεν προλάβουμε την φετινή, αντε την επόμενη!), αλλά γιατί όχι και άλλη περίοδο του χρόνου, πχ ανοιξη.
Στο παρελθόν, εχω πάει στη ζωή μου διακοπές με φίλους, έχω πάει με γυναίκες(μία τη φορά!), αλλά μόνος ποτέ.
Πιστεύω ότι αν είσαι άνετος με τον εαυτό σου, και ξέρεις τι θες να κάνεις και πως θες να περάσεις,  μπορείς να περάσεις καλά.
Με το δικό σου ρυθμό, αν το θες, ότι θες, όποτε το θες, όπως το θες.
Σε αντίθεση με άλλους που θέλουν να έχουν συνεχώς κόσμο δίπλα τους, εγώ γενικα μπορώ να νιώθω καλά και μόνος μου. Αλλά δεν ξέρω πως θα ειναι αυτο το αισθημα σε διακοπες.

Έχει πάει κανείς διακοπές μόνος του;
Πως ήταν η εμπειρία, σε σχέση με διακοπές με άλλα άτομα; Το ήθελε να πάει μόνος ή απλά προέκυψε;
Θα ξαναπήγαινε μόνος ή καλά ήταν για μια φορά αλλά όχι περισσότερο;

Και μιας και ειμαστε και στο σωστο φορουμ.
Αν πας σε στοχευμένα μέρη στην Ελλάδα που μαζευουν ξένες, αν είσαι μόνος, έχεις και πιθανότητες δικτύωσης με αυτές, ή υπάρχει κάποιο μειονέκτημα του να είσαι μόνος; Πως πάει συνήθως η φάση; Πως φαίνεται στα μάτια των αλλοδαπών γυναικών ο άντρας που κάνει διακοπές μόνος;

Γενικά δεν αντέχω και πολύ την βαβούρα(panic), αλλά σίγουρα δεν θα διάλεγια και κάτι ερημικό.
Θέλω την ησυχία, την ημερία, να αράξω-να ξεκουραστώ, να σκεφτών, αλλά πέραν της αυτοσυγκέντρωσης και της ξεκούρασης,
θα θέλα να δω τι παίζει κι απο αλλοδαπές που κάνουν διακοπές στη χώρα μας, όντας μόνος όμως, δίχως να συνοδεύομαι.
Δεν θα είχα ως πρώτη επιλογή νησιά, όταν υπάρχουν αξιοπρεπείς επιλογές σε ηπειρωτική Ελλάδα, και θα προτιμούσα να μην μπλέκω με καράβια και την ολη φάση του νησιού. Πάργα-Θεσπρωτία, Χαλκιδική, Πήλιο, Λευκάδα, αλλά και την πολυαναφερόμενη εδώ λόγω της υψηλής συγκέντρωσης αλλοδαπών γυναικών-Παραλία Κατερίνης κλπ

Εν τέλει, θα ήταν καλή φάση πιστεύω, και να ηρεμήσει κανείς δίχως τους συμβιβασμούς ενός άλλου ατόμου,
αλλά ταυτόχρονα να ανοίξει πιθανώς και οριζοντες ξενων γνωριμιων, αν οντως παιζει αυτη η φαση με χαμηλων τονων ατομα σαν εμενα, και σε all alone φαση διακοπων….

Πειτε λοιπον, εμπειριες, αποψεις, μέρη, χρονικά διαστήματα, budget, και αν αξίζει και τι πρέπει να προσέξει κανείς, για να έχει πιθανότητες να περάσει καλά μόνος, και αν γίνεται να κάνει και τα ξένα κονέ του.


Ελπίζω να ακούσω χρήσιμες εμπειρίες και απόψεις.

Έχει κάτσει κι'αυτό....το θετικό είναι ότι κάνεις ότι θέλεις και πας όπου γουστάρεις, χωρίς να δίνεις αναφορά. Αλλά αν δεν έχεις και πολύ χρήμα μαζί σου, κάποια στιγμή θα τη νιώσεις και τη μοναξιά και θα ψιλομελαγχολήσεις. Αντίθετα αν έχεις χρήμα και πολλές δραστηριότητες, θα είναι καλύτερα...δε θα σου κακοφανεί πολύ...
 

dimitrios7

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2017
Μηνύματα
220
Κριτικές
1
Like
345
Πόντοι
21
Μαγκες ιμπιζα ολα τα λεφτα
:tn04:
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.808
Like
1.261
Πόντοι
216
Το παρακατω ειπωθηκε σε διπλανο νημα απο συμφορουμιτη:
"Το θέμα είναι πως όταν έχεις γκόμενα,σε θέλουν κι άλλες.Κι έτσι,μπορείς κι εσύ από το 80% των αγάμητων,να βρεθείς να γαμάς 2-3 ταυτόχρονα.Όταν είσαι μπακούρι,δε σε θέλει καμία.Είναι τρομερό αυτό το πράγμα,γυναίκες που σ'έχουν χεσμένο ξαφνικά όταν σε βλέπουν με άλλη σου ρίχνουν ματιές,σου μιλάνε κλπ"

Και το ξερω οτι συμφωνειτε σχεδον ολοι, απλα γιατι ετσι ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα.

Οι ξενες τουριστριες ομως, που σε βλεπουν να διακοπευεις μονος;
 
OP
OP
C

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.808
Like
1.261
Πόντοι
216
Υπάρχει κάποια συγκεκριμενη εποχή του χρόνου που είναι προτιμότερη από κάποια άποψη, για να πάει κάποιος διακοπές μόνος;
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
459
Πόντοι
36
Το παρακατω ειπωθηκε σε διπλανο νημα απο συμφορουμιτη:
"Το θέμα είναι πως όταν έχεις γκόμενα,σε θέλουν κι άλλες.Κι έτσι,μπορείς κι εσύ από το 80% των αγάμητων,να βρεθείς να γαμάς 2-3 ταυτόχρονα.Όταν είσαι μπακούρι,δε σε θέλει καμία.Είναι τρομερό αυτό το πράγμα,γυναίκες που σ'έχουν χεσμένο ξαφνικά όταν σε βλέπουν με άλλη σου ρίχνουν ματιές,σου μιλάνε κλπ"

Και το ξερω οτι συμφωνειτε σχεδον ολοι, απλα γιατι ετσι ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα.

Οι ξενες τουριστριες ομως, που σε βλεπουν να διακοπευεις μονος;
Αυτό ακριβώς παίχτη μου! Σε πάω! Όταν ήμουν μπακούρι δε με ήθελε καμία. Θυμάμαι ήμουν στη σχολή μου μόνος και δε με κοίταζε ούτε μου μιλούσε καμία. Όταν τα έφτιαξα με γκόμενα, με ήθελαν και οι νέες και οι γριές και οι παντρεμένες και οι ανύπαντρες. Τι τρέλα κι αυτή! Μόνο οι Ελληνίδες είναι έτσι?
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
459
Πόντοι
36
Υπάρχει κάποια συγκεκριμενη εποχή του χρόνου που είναι προτιμότερη από κάποια άποψη, για να πάει κάποιος διακοπές μόνος;
Αρχές χειμώνα ή άνοιξη, κατά τη γνώμη μου.
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
18.972
Like
23.501
Πόντοι
6.056
Αυτό ακριβώς παίχτη μου! Σε πάω! Όταν ήμουν μπακούρι δε με ήθελε καμία. Θυμάμαι ήμουν στη σχολή μου μόνος και δε με κοίταζε ούτε μου μιλούσε καμία. Όταν τα έφτιαξα με γκόμενα, με ήθελαν και οι νέες και οι γριές και οι παντρεμένες και οι ανύπαντρες. Τι τρέλα κι αυτή! Μόνο οι Ελληνίδες είναι έτσι?
μπα παντου ετσι ειναι...
νομιζουν οτι αφου βρηκες μια περασες τις "εξετασεις"
τετοια γελαδια ειναι..
:jerking:
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
459
Πόντοι
36
μπα παντου ετσι ειναι...
νομιζουν οτι αφου βρηκες μια περασες τις "εξετασεις"
τετοια γελαδια ειναι..
:jerking:
Επίσης σκέφτονται "Γιατί να τον έχει αυτή κι όχι εγώ?", "έχει γκόμενα άρα γαμάει καλά" κλπ
Είναι πολύ ζηλιάρες οι γυναίκες.
 

karxies28

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2017
Μηνύματα
61
Like
6
Πόντοι
0
Camping  τωρα χιλιαδου με ενα φιλαρακι
Μουναρα με κωλαρα στη γυμνιστων να κανει σανιδα γυμνη και να μας κοιταει
Το βραδυ πηγαμε γ φαγητο εδω σενα μαγαζι κ ηταν εκει! Κοιταζαμε με τον φιλο
Επειζε με τα ματια η μουνιτσα κ θελουμε να την ξεκολιασουμε
Πως προχωραμε ρε μαγκες! Επισης πιο διπλα στη σκηνη μας παιζει τρανσακι καλο!!! Σιγουρα θα ριξουμε τις καυλες μας καπου!!!!
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
Camping  τωρα χιλιαδου με ενα φιλαρακι
Μουναρα με κωλαρα στη γυμνιστων να κανει σανιδα γυμνη και να μας κοιταει
Το βραδυ πηγαμε γ φαγητο εδω σενα μαγαζι κ ηταν εκει! Κοιταζαμε με τον φιλο
Επειζε με τα ματια η μουνιτσα κ θελουμε να την ξεκολιασουμε
Πως προχωραμε ρε μαγκες! Επισης πιο διπλα στη σκηνη μας παιζει τρανσακι καλο!!! Σιγουρα θα ριξουμε τις καυλες μας καπου!!!!

ακουσες τιποτα βογγητα στο καμπινγκ?
 

Georgezerv76

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.632
Like
167
Πόντοι
16
Τυπε ακομα σε ψαχνει η γκομενα που θα σκουπιδιαζες;;; :2funny:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.806
Κριτικές
1
Like
31.601
Πόντοι
8.006
Επίσης σκέφτονται "Γιατί να τον έχει αυτή κι όχι εγώ?", "έχει γκόμενα άρα γαμάει καλά" κλπ
Είναι πολύ ζηλιάρες οι γυναίκες.
Δεν ειναι θεμα ζηλιας. Μια πρώην μού το ειχε εξηγησει. Οταν εισαι με καποια, αποτελεί εγγυηση οτι δεν εισαι τρελος/δρακος/ανικανος/καφρος κλπ κλπ. Αρα αμεσως αναβαθμιζεσαι σε ενδιαφερουσα περιπτωση.
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
459
Πόντοι
36
Δεν ειναι θεμα ζηλιας. Μια πρώην μού το ειχε εξηγησει. Οταν εισαι με καποια, αποτελεί εγγυηση οτι δεν εισαι τρελος/δρακος/ανικανος/καφρος κλπ κλπ. Αρα αμεσως αναβαθμιζεσαι σε ενδιαφερουσα περιπτωση.
οκ λογικό μου φαίνεται αλλά δεν είναι απαραίτητα μόνο αυτή η εξήγηση επειδή το είχε πει η πρώην.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.664
Πόντοι
2.606
Δεν ειναι θεμα ζηλιας. Μια πρώην μού το ειχε εξηγησει. Οταν εισαι με καποια, αποτελεί ΕΓΓΎΗΣΗ οτι δεν εισαι τρελος/δρακος/ανικανος/καφρος κλπ κλπ. Αρα αμεσως αναβαθμιζεσαι σε ενδιαφερουσα περιπτωση.


:S :S :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom