Νέα

Διακανονισμος δανείων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giorgos.k
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 111
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

ΝΑΣΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιαν 2016
Μηνύματα
27.226
Κριτικές
49
Like
22.139
Πόντοι
24.596
Καλησπέρα παιδιά
Σοβαρό ερώτημα χρωστάει ο πατέρας μου παντού αλλά πλέον δεν έχει να τα δώσει. Τα χρήματα πήγαν σε δάνειο για αγορά καλλιεργησιμης γης και έξοδα οικογένειας σπουδές παιδιών κτλ όχι σε γλέντια και πουτανες.
Τώρα έχουν πέσει οι τιμές των προϊόντων τη γη δεν την αγοράζει κάνεις οπότε δεν ξετρελάνει,και φορτώνεται τόκους.
Αν μπω εγγύησης που έχω σταθερή δουλειά με καλό μισθό υπάρχει περίπτωση να το δεχτεί η τράπεζα? Αλλά όχι με επιτόκιο πιστωτικής..
τυπε που ξερεις οτι ο γερος σου δεν κατεβαινε Μεταξι :think: :S :S :S
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.917
Κριτικές
1
Like
29.613
Πόντοι
8.006
το θέμα είναι να πληρώσει φίλε μου για να βγει,και κάποια στιγμή στη σύνταξη αν δεν βγει στη σύνταξη του πάρουν και το χτημα πως θα ζήσει?; Απλά ας πούμε χρωστάει 50000 με τόκο 10% και μικρή δόση δε ξεχρεωσουμε ποτέ υπάρχει περίπτωση η τράπεζα να κάνει κούρεμα δανείου (το οποίο μεγάλο μέρος είναι τόκοι?) και τα υπόλοιπα σε δόσεις με 3%? Έτσι και αλλιώς χαμένα τα έχει η τράπεζα τα λεφτά από αυτόν που δεν έχει τι θα πάρει?
Γι αυτο σου ειπα να αναφερεις ποια τραπεζα ειναι. Καποιες κανουν κουρεμα τοκων, καποιες και κεφαλαιου, καποιες τιποτα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.917
Κριτικές
1
Like
29.613
Πόντοι
8.006
Λοιπον, ο φιλος δεν μας βοηθαει για να τον βοηθησουμε. Για καποιο λογο δεν δινει τις πληροφοριες που ζητησα. Ετσι ομως με γενικοτητες δεν γινεται. Σας χαιρετω.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
το θέμα είναι να πληρώσει φίλε μου για να βγει,και κάποια στιγμή στη σύνταξη αν δεν βγει στη σύνταξη του πάρουν και το χτημα πως θα ζήσει?; Απλά ας πούμε χρωστάει 50000 με τόκο 10% και μικρή δόση δε ξεχρεωσουμε ποτέ υπάρχει περίπτωση η τράπεζα να κάνει κούρεμα δανείου (το οποίο μεγάλο μέρος είναι τόκοι?) και τα υπόλοιπα σε δόσεις με 3%? Έτσι και αλλιώς χαμένα τα έχει η τράπεζα τα λεφτά από αυτόν που δεν έχει τι θα πάρει?
φίλε για να σε βοηθήσω εγω έκανα διακανονισμό με τον κώδικα δεοντολογίας με εθροβανκ 10000 ευρώ καταναλωτικό σε 100 δόσεις με 3,5 τα εκατό επιτόκιο που παλια ηταν στο 16 κι έαν έχεις μετρητο πιστεύω ότι  με τα μισά το ξεφορτώνεσε.φυσικά οι τράπεζες δεν είναι χαζές και εξετάζουν την οικονομική σου κατάσταση αν και δυστιχώς υπάρχουν χιλιάδες μπεταχτσίδες....
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
Αν πληρωνεις τα μισα, η τραπεζα τα καταλογιζει στην προηγουμενη μιση δοση μεχρι να γινει ολοκληρη και ούτω καθ εξης.
μιλάω για κλείσμο φακέλου .παιδια χρωστάω 10 πάρτε 5 και το κλείνουμε αλλίως περιουσιακά στοιχεία δεν έχω φαληριμένος είμαι το βλέπετε.....π΄πάρτε τα 5 τώρα διότι μετά θα τάχω φάει στις πουτάνες....
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
φίλε για να σε βοηθήσω εγω έκανα διακανονισμό με τον κώδικα δεοντολογίας με εθροβανκ 10000 ευρώ καταναλωτικό σε 100 δόσεις με 3,5 τα εκατό επιτόκιο που παλια ηταν στο 16 κι έαν έχεις μετρητο πιστεύω ότι  με τα μισά το ξεφορτώνεσε.φυσικά οι τράπεζες δεν είναι χαζές και εξετάζουν την οικονομική σου κατάσταση αν και δυστιχώς υπάρχουν χιλιάδες μπεταχτσίδες....
εχει περιουσία φίλε μου? Ο πατέρας μου έχει μικρή περιουσία αγροτικής γης και να πουλήσει δε ξεχρεωνει για διακανονισμο μιλάω και εγω
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Λοιπον, ο φιλος δεν μας βοηθαει για να τον βοηθησουμε. Για καποιο λογο δεν δινει τις πληροφοριες που ζητησα. Ετσι ομως με γενικοτητες δεν γινεται. Σας χαιρετω.
ε δεν μπορώ να δώσω όλα τα στοιχεία εδώ πάντως χρωστάει σε διάφορες τράπεζες. Θα ήταν καλό να τα μαζεύαμε όλα σε ένα
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Αν μπω εγγύησης που έχω σταθερή δουλειά με καλό μισθό υπάρχει περίπτωση να το δεχτεί η τράπεζα? Αλλά όχι με επιτόκιο πιστωτικής..
Να μην δεχτείς ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να εμπλακείς στα χρέη του πατέρα σου.
Ασχέτως επιτοκίων, και τι δέχεται η τράπεζα.

Ξέρω τύπο που στα 30 του είχε το ίδιο ή παρόμοιο δίλημμα - και με ρώτησε.
Του είπα (τότε):  Μακριά. Χεσ' τα. Μην μπλέξεις.
Μου είπε (τότε):  Δεν μπορώ να το κάνω. Αν το κάνω έτσι, ο πατέρας μου θα πεθάνει.
Του είπα (τότε):  Αν το κάνεις, θα πεθάνεις εσύ.

Τώρα ο τύπος είναι 58. Ο πατέρας του έχει πεθάνει. Και αυτός ακόμα χρωστάει. Δουλεύει σα μαύρος 15 ώρες την ημέρα σε 2 δουλειές, για να ξεχρεώνει, και τελειωμό δεν έχουν.

ΜΑΚΡΙΑ.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.315
Πόντοι
6.955
Στην τράπεζα που εργαζομαι εγω δεν εχω δει ποτε να γινεται κουρεμα κεφαλαιου παρα μονο καποιες περιπτωσεις στα πλαισια του ν Δενδια (ο Δενδιας χαριζει λεφτα στους μπαταξηδες επιχειρηματιες κι εμεις οι μαλακες οι υπαλληλοι τα στεγαστικα τα πληρωνουμε)

Καταγγελία γίνεται όταν δεν ανταποκριθεί στην δευτερη επιστολή που θα λάβαι στα πλαίσια του κώδικα δεοντολογίας. Προν το παρόν καταγγελουμε δανεια που ειναι 2-3 χρόνια απλήρωτα αλλα οσο περναει ο καιρος το χρονικο διαστημα στο οποιο ενα δανειο σε καθυστερηση θα καταγγελετε θα μικραινει!

Σε κουρεμα μη ελπιζεις..αυυτην την μαλακια κανανε οσοι παρατησανε την εξυηπρετηση των δανειακων τους υποχρεωσεων και τωρα βρισκονται προ αδιεξοδου.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
Στην τράπεζα που εργαζομαι εγω δεν εχω δει ποτε να γινεται κουρεμα κεφαλαιου παρα μονο καποιες περιπτωσεις στα πλαισια του ν Δενδια (ο Δενδιας χαριζει λεφτα στους μπαταξηδες επιχειρηματιες κι εμεις οι μαλακες οι υπαλληλοι τα στεγαστικα τα πληρωνουμε)

Καταγγελία γίνεται όταν δεν ανταποκριθεί στην δευτερη επιστολή που θα λάβαι στα πλαίσια του κώδικα δεοντολογίας. Προν το παρόν καταγγελουμε δανεια που ειναι 2-3 χρόνια απλήρωτα αλλα οσο περναει ο καιρος το χρονικο διαστημα στο οποιο ενα δανειο σε καθυστερηση θα καταγγελετε θα μικραινει!

Σε κουρεμα μη ελπιζεις..αυυτην την μαλακια κανανε οσοι παρατησανε την εξυηπρετηση των δανειακων τους υποχρεωσεων και τωρα βρισκονται προ αδιεξοδου.
μα τι λες ρε φίλε δεν δέχοντε οι τράπεζες κούρεμα καταναλωτικών δανείων???ξέρω δεκάδες περιπτώσεις.λεφτά τους δείνουν και δεν τα πέρνουν......
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Δεν έχουμε λάβει ακόμα επιστολή κώδικα δεοντολογίας να την περιμένουμε?
Από κάποιον που δεν έχει πως θα πάρει λεφτά η τράπεζα?
Πως έδιναν πιστωτικές όταν ο πατέρας μ χρειαζόταν λεφτά? Αν δεν του είχαν δώσει θα είχε πουλήσει κάτι και θα είμασταν καλά τωρα..
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
Δεν έχουμε λάβει ακόμα επιστολή κώδικα δεοντολογίας να την περιμένουμε?
Από κάποιον που δεν έχει πως θα πάρει λεφτά η τράπεζα?
Πως έδιναν πιστωτικές όταν ο πατέρας μ χρειαζόταν λεφτά? Αν δεν του είχαν δώσει θα είχε πουλήσει κάτι και θα είμασταν καλά τωρα..
δεν χρειάζετε να πάρεις επιστολή.πήγενε εκεί που λέω στο εκποιζω.μπορεις να πας να κάνεις αίτηση ο ίδιος με τα δικαιολογιτικά που θα σου ζητήσουν και είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν σε 3 με 4  μήνες και μετά να κάνεις ένσταση .θα κερδίσεις και λίγο χρόνο έτσι...διότι έχουν χιλιάδες περιπτώσεις και καθιστερούν κάτι 3μηνα και βάλε.....και όσο είναι ανοικτη η διαδικασία δεν μπορουν να κινηθούν νομικά  και φυσικά δεν πληρώνεις καμμιά δόση μεχρι να απαντήσουν.....
αυτά που γράφω όμως δεν θέλω να προτρέψω φίλους που μπορουν να μην πληρώσουν.σε βαζουν  τηρεσία και κάποια στιγμή κάτι να κληρονομήσεις και να χάσεις την προστασία της πρώτης κατοικίας....
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Έχω βρει και μια εταιρία υπερχρεωμενα νοικοκυριά στο ίντερνετ
Θα ρωτήσω και εκεί
Τη συμφέρει την τράπεζα? Να πάρει από τα 50.000 (που τα πιο πολλά είναι τόκοι)  τα 25.000 σίγουρα η να κυνηγάει τους τόκους και να μην πάρει φράγκο?
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.494
Κριτικές
22
Like
361
Πόντοι
5.795
Έχω βρει και μια εταιρία υπερχρεωμενα νοικοκυριά στο ίντερνετ
Θα ρωτήσω και εκεί
Τη συμφέρει την τράπεζα? Να πάρει από τα 50.000 (που τα πιο πολλά είναι τόκοι)  τα 25.000 σίγουρα η να κυνηγάει τους τόκους και να μην πάρει φράγκο?
ασε της εταιρείες απο το ιντερνετ που από πίσω κρύβοντε δικηγόροι για δουλειές.... και πήγενε με μια συνδρομή 50 ευρώ εκεί που σου λεω
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Θα το ψάξω την τράπεζα δεν είναι η συμφέρει? Μπορώ με παίρνει να πάρω ένα δάνειο στο όνομα μ να τα κάλυψω όλα θα το δεχτεί?
 

spi8oxyshs

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2010
Μηνύματα
165
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
Καλησπέρα παιδιά
Σοβαρό ερώτημα χρωστάει ο πατέρας μου παντού αλλά πλέον δεν έχει να τα δώσει. Τα χρήματα πήγαν σε δάνειο για αγορά καλλιεργησιμης γης και έξοδα οικογένειας σπουδές παιδιών κτλ όχι σε γλέντια και πουτανες.
Τώρα έχουν πέσει οι τιμές των προϊόντων τη γη δεν την αγοράζει κάνεις οπότε δεν ξετρελάνει,και φορτώνεται τόκους.
Αν μπω εγγύησης που έχω σταθερή δουλειά με καλό μισθό υπάρχει περίπτωση να το δεχτεί η τράπεζα? Αλλά όχι με επιτόκιο πιστωτικής..

Eίμαι παρομοια περιπτωση με εσενα μονο που εχω χαμηλο μισθο και ο πατερας μου τα εφαγε ολα σε γλεντια και  πουτανες  :2funny:
Θα κανω αποποιηση κληρονομιας σιγουρα :(
 
OP
OP
G

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Eίμαι παρομοια περιπτωση με εσενα μονο που εχω χαμηλο μισθο και ο πατερας μου τα εφαγε ολα σε γλεντια και  πουτανες  :2funny:
Θα κανω αποποιηση κληρονομιας σιγουρα :(
το έχεις ψάξει? Και ο πατέρας σου πως θα ζήσει?
 

spi8oxyshs

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2010
Μηνύματα
165
Κριτικές
1
Like
16
Πόντοι
1
Δεν εχουμε σχεδον τιποτα αλλο περα απο πρωτη κατοικια οποτε το παλευουμε.
Δινουμε καποιες δοσεις στην τραπεζα αλλα θα ξεχρεωθει σε κατι χρονια και αν...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom