Νέα

Διακανονισμος δανείων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giorgos.k
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 111
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Μια και πιασαμε αυτη τη συζητηση, να σου πω ενα θεμα πελατη μου. Ενας πελατης μου, υποστηριζει οτι ειχε δυο δανεια στην εμπορικη τραπεζα. Γινεται η συγχωνευση με την Αλφα και παει και ρωταει στην αλφα να τα διακανονισει. Ε το δευτερο δανειο δεν βρισκεται πουθενα. Του βρισκουν ενα δανειο μονο, του προτειναν και μια ρυθμιση, το άλλο τιποτα. Δεν υπαρχει καν για την τραπεζα.

τους εφεξε μερικων δηλαδη με τις συγχωνευσεις αλιμονο σε μας τους νεοτερους που δεν προλαβαμαε να παρουμε και εμεις κανενα δανειακι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.917
Κριτικές
1
Like
29.613
Πόντοι
8.006
Άσχετο αλλά για να δείτε τι μαλακίες γίνονται.
Εγώ μάγκες δεν χρώσταγα πουθενά, ούτε δάνεια έχω πάρει και μου στείλανε χαρτί για κάτι τάχα οφειλές του πατέρα μου στο ΙΚΑ επειδή είμαι κληρονόμος αν και έχω αποποιηθεί τη κληρονομιά. Έπαιρνε ένα επίδομα σαν παντρεμένος που δεν έπρεπε να παίρνει λένε. Περίπου στα 20 ευρώ το μήνα ήταν. 20 χρόνια πίσω πήγαν. Τους έχω πάει χαρτί κιόλα.
Αυτοί το βιολί τους. Τους έκανα υπόμνημα και ένσταση δεν ήξεραν μάλιστα το ποσό να μου πούνε και ότι θα το εξέταζαν και θα απαντούσαν.
Και ξαφνικά στέλνουν άλλο χαρτί και ζητάνε 10000 ευρώ περίπου από το ΚΕΑΟ αυτή τη φορά. Αναγκαστική δήμευση λέει. Όταν πήγα μετά στο διευθυντή του ΙΚΑ. Μου λέει είμαι αναρμόδιος τώρα. Πλήρωσέ τα, κάνε διακανονισμό ή σου παίρνουμε ότι έχεις αυτοκίνητο ή σπίτι, καταθέσεις και αν έχει δίκιο θα σου τα δώσουμε πίσω.
Έκανα αναστολή με δικηγόρο αλλά αυτά θέλουν λεφτά παράβολα αμοιβή κτλ.
Τους γαμάς ή δεν τους γαμάς.
Αυτό το ΚΕΑΟ που τώρα τελευταία έμαθα τι είναι έχει γαμήσει πολύ κόσμο.

:shit: :shit: :shit:
Την αποποιηση κληρονομιας την ειχες γνωστοποιησει στο ΙΚΑ?
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Βεβαιότατα με πρωτόκολλο κιόλας. Μάλλον λάδωμα ήθελε ο τύπος να κλείσει την υπόθεση. Δεν εξηγείτε αλλιώς. Για να μην λέει ποσά ούτε στο περίπου, τι διάολο χρωστάω εδώ πέρα από το πουθενά, και να λέει θα το δούμε και παπαριές.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.280
Κριτικές
3
Like
6.870
Πόντοι
1.486
Kάτσε βρε αρχοντα, κατι δεν μας λες καλα. Πώς ειναι δυνατον να υπαρχει οποιαδηποτε χορηγηση χωρις συμβαση? Ειπες οτι υπηρχε αρχικη συμβαση με την Κρητης και μετα με την συγχωνευση με την Eurobank εβγαλαν άλλη ως διάδοχοι της προηγουμενης τραπεζας. Προφανως η Eurobank εχει υποκατασταθει στα δικαιωματα της τραπεζας Κρήτης. Τι εννοεις "δεν βρισκουν την συμβαση"?
Παρεμπιπτοντως ομως, ακομη κι αν δεν υπαρχει συμβαση, υπαρχει αξιωση απο αδικαιολογητο πλουτισμό. Διαταγή πληρωμης δηλαδη οχι, αλλά αγωγή ναι. Άλλα χρέη εχει ο ξαδερφος ή μονο τις 10.000 ευρω?Του εχει γινει καποια προταση αποπληρωμης?
Εγω μια χαρα στα λέω και σου απαντησαν και οι απο πανω..Συμβαση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,εχει κανει αιτηση 2 μηνες τωρα και το μονο που του εδωσαν ηταν η ΑΙΤΗΣΗ για χορηγηση πιστωτικής καρτας,ΟΧΙ ΣΥΜΒΑΣΗ..Τη φαγαν τα ποντικια,μαλακιστηκαν στη μεταφορα των αρχειων απο την Κρητης, δεν ξερω παντως συμβαση δεν υπαρχει.."Το ψαχνουμε" του λενε κι εκανε νεο αιτημα να του απαντησουν επισημα και γραπτως ότι δεν τη βρισκουν..Αλλα χρεη δεν εχει,προταση αποπληρωμης δεν εχει γινει ακομη..Λεγε τωρα παρακατω..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.917
Κριτικές
1
Like
29.613
Πόντοι
8.006
Εγω μια χαρα στα λέω και σου απαντησαν και οι απο πανω..Συμβαση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ,εχει κανει αιτηση 2 μηνες τωρα και το μονο που του εδωσαν ηταν η ΑΙΤΗΣΗ για χορηγηση πιστωτικής καρτας,ΟΧΙ ΣΥΜΒΑΣΗ..Τη φαγαν τα ποντικια,μαλακιστηκαν στη μεταφορα των αρχειων απο την Κρητης, δεν ξερω παντως συμβαση δεν υπαρχει.."Το ψαχνουμε" του λενε κι εκανε νεο αιτημα να του απαντησουν επισημα και γραπτως ότι δεν τη βρισκουν..Αλλα χρεη δεν εχει,προταση αποπληρωμης δεν εχει γινει ακομη..Λεγε τωρα παρακατω..
Tα πραγματα ειναι μαλλον απλά. Χωρις συμβαση δεν υπαρχει εγγραφη αποδειξη της απαιτησης και κατ' ακολουθιαν δεν μπορει να βγει διαταγη πληρωμης. Μπορει ομως να ασκηθει αγωγη, όπου θα προσκομισθούν όλα τα αποδεικτικά μέσα (και ένορκες βεβαιωσεις μαρτύρων). Είναι βεβαια λιγο δυσκολο χωρις τη σύμβαση να το αποτολμήσουν. Πιθανον να επιχειρησουν να κανουν αγωγή με βάση την αναγνώριση χρέους, καθώς κάθε απόσπασμα οφειλών που αποστέλλεται αν δεν αμφισβητηθεί, αποτελεί αναγνώριση χρέους μετα από 30 μέρες. Όμως, η συμφωνια αυτή προκυπτει απο τη σύμβαση που δεν υπαρχει. Φρονω οτι θα πρεπει ο οφειλέτης να τηρησει σταση αναμονής. Η τραπεζα ειναι σε δυσκολη θεση.
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.280
Κριτικές
3
Like
6.870
Πόντοι
1.486
Tα πραγματα ειναι μαλλον απλά. Χωρις συμβαση δεν υπαρχει εγγραφη αποδειξη της απαιτησης και κατ' ακολουθιαν δεν μπορει να βγει διαταγη πληρωμης. Μπορει ομως να ασκηθει αγωγη, όπου θα προσκομισθούν όλα τα αποδεικτικά μέσα (και ένορκες βεβαιωσεις μαρτύρων). Είναι βεβαια λιγο δυσκολο χωρις τη σύμβαση να το αποτολμήσουν. Πιθανον να επιχειρησουν να κανουν αγωγή με βάση την αναγνώριση χρέους, καθώς κάθε απόσπασμα οφειλών που αποστέλλεται αν δεν αμφισβητηθεί, αποτελεί αναγνώριση χρέους μετα από 30 μέρες. Όμως, η συμφωνια αυτή προκυπτει απο τη σύμβαση που δεν υπαρχει. Φρονω οτι θα πρεπει ο οφειλέτης να τηρησει σταση αναμονής. Η τραπεζα ειναι σε δυσκολη θεση.
Eυχαριστω αδερφε για τις συμβουλές σου..Θα ενημερώσω τον Ξαδερφο... :hi: :hi:
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.315
Πόντοι
6.955
Μια και πιασαμε αυτη τη συζητηση, να σου πω ενα θεμα πελατη μου. Ενας πελατης μου, υποστηριζει οτι ειχε δυο δανεια στην εμπορικη τραπεζα. Γινεται η συγχωνευση με την Αλφα και παει και ρωταει στην αλφα να τα διακανονισει. Ε το δευτερο δανειο δεν βρισκεται πουθενα. Του βρισκουν ενα δανειο μονο, του προτειναν και μια ρυθμιση, το άλλο τιποτα. Δεν υπαρχει καν για την τραπεζα.

Για την Alpha έχω ακούσει κι εγώ περιπτώσεις που αδυνατώ να κατανοήσω. Φίλός μου είχε δάνειο στην πρώην citybank ελλάδος το οποίο δεν το έβρισκαν στην  Alpha μετά την μετάπτωση των δανείων. Σε άλλο δάνειο που είχε ο φιλος είχε περίοδο χάριτος την στιγμή που μεταπτώθηκε στην Alpha και παρά το γεγονός πως έφτασε η ημερομηνία λήξης της περιόδου χάριτος η Alpha  την συνέχιζε!  δεν του αύξησε την δόση.
Σε άλλο δανειάκι μεταπτωμένο απο citybank του κούρεψε κεφάλαιο λόγο του γεγονότος πως ήταν ενήμερος πελάτης. Απίστευτα πράγματα με την Alpha που δεν τα κατανοώ.
Στην περίπτωση του πελάτη σου τώρα, είτε έχει γίνει μηχανογραφικό λάθος στην μετάπτωση των συστημάτων απο την μια τράπεζα στην άλλη και δεν φαίνεται το δάνειο (έπιασε λαχείο ο πελάτης σου) είτε το δάνειο είχε είδη μεταφερθεί σε οριστική καθυστέρηση απο την εποχή που ήταν στην εμπορική και τώρα στην Alpha  φαίνεται σε άλλο σύστημα που δεν το ήξερε εκείνος που τον εξυπηρέτησε. 
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.280
Κριτικές
3
Like
6.870
Πόντοι
1.486
Για την Alpha έχω ακούσει κι εγώ περιπτώσεις που αδυνατώ να κατανοήσω. Φίλός μου είχε δάνειο στην πρώην citybank ελλάδος το οποίο δεν το έβρισκαν στην  Alpha μετά την μετάπτωση των δανείων. Σε άλλο δάνειο που είχε ο φιλος είχε περίοδο χάριτος την στιγμή που μεταπτώθηκε στην Alpha και παρά το γεγονός πως έφτασε η ημερομηνία λήξης της περιόδου χάριτος η Alpha  την συνέχιζε!  δεν του αύξησε την δόση.
Σε άλλο δανειάκι μεταπτωμένο απο citybank του κούρεψε κεφάλαιο λόγο του γεγονότος πως ήταν ενήμερος πελάτης. Απίστευτα πράγματα με την Alpha που δεν τα κατανοώ.
Στην περίπτωση του πελάτη σου τώρα, είτε έχει γίνει μηχανογραφικό λάθος στην μετάπτωση των συστημάτων απο την μια τράπεζα στην άλλη και δεν φαίνεται το δάνειο (έπιασε λαχείο ο πελάτης σου) είτε το δάνειο είχε είδη μεταφερθεί σε οριστική καθυστέρηση απο την εποχή που ήταν στην εμπορική και τώρα στην Alpha  φαίνεται σε άλλο σύστημα που δεν το ήξερε εκείνος που τον εξυπηρέτησε. 
Με μπριζωνετε τωρα και θα το ψαξω κι εγω..Ειχα μια DINERS 15 χιλιαρικα και την ειχα βαλει σε προγραμμα αποπληρωμης..Με την πωληση της λιανικης τραπεζικής στην ALPHA ,μου ζητανε τωρα 9 χιλιαρικα ενω ειχα πεσει στα 6,5 γιατι ενα χρονο μεχρι να ενσωματωθουν τα συστηματα δεν ειχα που να βαλω το 200αρι μηνιαίως.....Θα ζητησω την αρχική συμβαση και αμα εχει χαθει..ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Με μπριζωνετε τωρα και θα το ψαξω κι εγω..Ειχα μια DINERS 15 χιλιαρικα και την ειχα βαλει σε προγραμμα αποπληρωμης..Με την πωληση της λιανικης τραπεζικής στην ALPHA ,μου ζητανε τωρα 9 χιλιαρικα ενω ειχα πεσει στα 6,5 γιατι ενα χρονο μεχρι να ενσωματωθουν τα συστηματα δεν ειχα που να βαλω το 200αρι μηνιαίως.....Θα ζητησω την αρχική συμβαση και αμα εχει χαθει..ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ!!

πάλι ρε λαμόγιο μούτσε θες να την βγάλεις στο τζάμπα ??? ουστ ρε...
 

urban

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2017
Μηνύματα
354
Like
6
Πόντοι
1
Για αυτό οι τράπεζες δεν δίνουν πλέον δάνεια και σε ΕΝΤΙΜΟΥΣ ανθρώπους. Οι άλλοι πήραν δανειακια εκαναν την δουλειά τους και τώρα στα αρχιδια τους αν δεν μπορουν να πάρουν άλλοι
ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom