Νέα

Χρηματιστήριο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα waverunner
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 138K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

democrat

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
11
Like
6
Πόντοι
2.007
Όλες οι μεγάλες ΑΧΕ και ΑΧΕΠΕΥ προσφέρουν δυνατότητα αγοράς μετοχών ή άλλων χρηματοοικονομικών προϊόντων ανά τον κόσμο.Με ασφάλεια.Αυτές από το internet είναι υπό καθεστός δικαίου Νιγηρίας.Κινδυνεύετε να χάσετε λεφτά.
Μακρυά από Αργεντινή.Για Αφρική δεν το συζητάμε,εκτός αν έχετε εξασφαλίσει όλες τις ανάγκες σας και σας περισσεύουν λεφτά για πέταμα.
Το E-TRADE ειναι κορυφαια αμερικανικη εταιρεια εισηγμενη στο NASDAQ με κεφαλαιοποιηση 10,236 δισ δολαρια.Δεν συγκρινεται με τις ελληνικες ΑΧΕ που ειναι ολες θλιβερες και αναξιοπιστες και χειροτερες απο νιγηριανες.
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Διάβασε καλά τους όρους συναλλαγών.Δεν είναι στοίχημα η αγορά μετοχών.Τη συγκεκριμένη εταιρεία την ξέρω πολύ καλά διότι συνεργαζόταν η εταιρεία που εργάζομαι.Εγώ δεν έκανα καμιά σύγκριση των Ελληνικών ΑΧΕ και ΑΧΕΠΕΥ.Αλλά αυτό που λες περί θλιβερότητας κλπ,δηλώνει άγνοια και μόνο.Κανείς μα κανείς δεν έχασε λεφτά από τις Ελληνικές εταιρείες.Προσοχή:Δεν αναφέρομαι σε κάποιους κακούς χρηματιστές που πούλησαν μετοχές χωρίς συγκατάθεση των εντολέων τους.Αυτά συμβαίνουν και στις ΗΠΑ κατά κόρον,και μιλάμε και για μεγάλους πελάτες.Μη θεοποιούμε τις ξένες εταιρείες.Χώρια ότι αν υπάρξει πρόβλημα άντε τρέχα στις ΗΠΑ για να κυνηγήσεις την υπόθεση.Θα σου κοστίσει περισσότερο από το ίδιο το πρόβλημα
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.315
Κριτικές
1
Like
794
Πόντοι
96
 Απο λαθος ειπα οτι δεν μπορει να διαπραγματευθει ενα ομολογα πανω απο την ονομασικη του αξια εννοουσα δεν μπορει να ΕΚΔΟΘΕΙ πανω απο την ονομαστικη οταν ΔΕΝ ΕΧΕΙ κουπόνι .

Οταν εχει κουπονι εννοειται οτι πληρωνεις ονομαστικη αξια

Οριστε τιμες ομολογων



πατειστε τις χωρες UK-US κλπ να δειτε και τα υπόλοιπα (τα bonds και τα bills κοιτα οχι τα interest rates)

Αφου δουλευειες και στα παραγωγα κοιτα σημερα τιμες μετοχων και τα αντιστοιχα  ΣΜΕ τους καποιες ειναι σε premium (πουλιουνται ακριβοτερα στα παραγωγα) και καποιες σε discount (πουλιουνται φθηνότερα στα παραγωγα) το ιδιο και οι δεικτες.

Αλλα πραγμα το premium στα δικαιωματα.
 

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Ρε παιδιά, εσείς που ξέρετε πέντε πράγματα παραπάνω στα οικονομοτεχνικά, βοηθήστε με κι εμένα τον αγράμματο σε αυτά να καταλάβω γιατί γίνεται αυτός ο ντόρος με τα ομόλογα ?
Επειδή σας είπα είμαι αγράμματος και χαζός μην μου εξηγήσετε με τεχνικούς όρους, discounts κτλ. τσάμπα ο κόπος σας !
Με απλά Ελληνικά θέλω να προσπαθήσω να καταλάβω τι γίνεται.

Ευχαριστώ  :think:
 

faxanadu

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
257
Like
2
Πόντοι
1
φιλε μου τα ελληνικα ταμεια, αγορασαν ενα ομολογο του ελληνικου δημοσιου 280 εκ ευρω απο την jp morgan το οποιο ομως στη δευτερογενη αγορα λογω των τοκων που δινει σε σχεση με αλλες επενδυσεις επρεπε να αποτιμαται (κ να αγοραστει απο τα τα ταμεια) στα 240 εκ. επομενως τα ταμεια πληρωσαν 280 για κατι που αξιζε 240... τωρα η jp morgan επαναγοραζει το ομολογο μειον τους τοκους που εχει δοσει στα ταμεια κ το κρατος θα δοσει στα ταμεια εναν στοιχειωδη τοκο σαν να ειχαν επενδυσει τα χρηματα σε μια μικρου κινδυνου επενδυση..( δεν θυμαμαι ακριβως) αυτα χοντρα χοντρα... αν καπου λεω κατι λαθος οποιος μπορει να με διορθωσει...
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Δηλ με απλα λογια spermbob τα ταμεια ειχαν απωλεια κερδων και οχι κεφαλαιου.
Απωλεια κεφαλαιου πχ υπηρξε γυρω στο 2000 οταν ειχαν χρησιμοποιηθει τα χρηματα των ταμειων στο σκαλδαλο του χρηματιστηριου και φυσικα χαθηκαν ολα!Αλλα τοτε δεν ειχε γινει τοσο μεγαλος ντορος... :rolleyes:
 

kostasbmw

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
801
Like
6
Πόντοι
6
σωστος
για το τοτε δε μιλαει κανεις
τωρα μιλαμε για απωλεια κερδων και για μοιρασμα προμηθειων ενω το τοτε ηταν χασιμο κεφαλαιων
τελος παντων ας ειναι καλα ο νομος ΜΑΡΚΕΖΙΝΗ που δεν ξερω αν ακομα ισχυει(δανεισμος απο τα ταμεια ρευστου και επιστροφη με χαμηλο τοκο οποτε ηθελαν)
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
  Απο λαθος ειπα οτι δεν μπορει να διαπραγματευθει ενα ομολογα πανω απο την ονομασικη του αξια εννοουσα δεν μπορει να ΕΚΔΟΘΕΙ πανω απο την ονομαστικη οταν ΔΕΝ ΕΧΕΙ κουπόνι .

Οταν εχει κουπονι εννοειται οτι πληρωνεις ονομαστικη αξια

Οριστε τιμες ομολογων



πατειστε τις χωρες UK-US κλπ να δειτε και τα υπόλοιπα (τα bonds και τα bills κοιτα οχι τα interest rates)

Αφου δουλευειες και στα παραγωγα κοιτα σημερα τιμες μετοχων και τα αντιστοιχα  ΣΜΕ τους καποιες ειναι σε premium (πουλιουνται ακριβοτερα στα παραγωγα) και καποιες σε discount (πουλιουνται φθηνότερα στα παραγωγα) το ιδιο και οι δεικτες.

Αλλα πραγμα το premium στα δικαιωματα.

Τα έχεις μπερδέψει για τα καλά.Προσπαθώντας να κατανοήσεις έννοιες που μάλλον είναι ξένες για εσένα τα έκανες σαλάτα.Θα προσπαθήσω αύριο να φτιάξω ένα pdf με τις έννοιες και κάποια παραδείγματα.Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο...
 
OP
OP
W

waverunner

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
247
Like
2
Πόντοι
1
Μαγκες για οσους θελουν να κονομησουν ψηνεται ραλι στην ΕΔΡΑ την σκουπιζουν στο 1.5 με 1,6 και θα την πανε ψηλα πολυ ψηλα.
Αυτο το ξερω απο ατομα απο μεσα απο την εταιρεια.
σημειωτεον οτι η μετοχη εχει εσωτερικη αξια κοντα στα 2.5 οποτε εχει περιθωρειο για 1 ευρω συν απο εδω που ειναι.
Αντε και καλα μαμησια με τα κερδη
το ραλι θα το αρχισουν απο τελη ιουνη οι εξυπνοι μαζευουν απο αυριο.
φιλε εχεις δικιο, για την μετοχη αυτη εδωσα info για αγορα, πρωτα στα site της ναυτεμπορικης οταν η μετοχη ειχε 80λεπτα και μετα σε αυτο το site οταν νομιζω ειχε 1,30ευρω..ΣΗΜΕΡΑ εχει περασει το 1,55
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Ρε παιδιά,για ποιο σκάνδαλο Χρηματιστηρίου μιλάτε;Αυτό είναι φαντασίωση της ΝΔ για να βγει στην κυβέρνηση και τώρα για να ισοφαρίζει τις βλακείες που κάνει.Επειδή έχασαν μερικοί βλάκες τα λεφτά τους,υπήρξε σκάνδαλο;Είπε κανείς σε κανέναν να αγοράσει Βιοσώλ,μεταλοπλαστική,Γκάλη κλπ σαβούρες σε τιμές πλατίνας;Και κάποιοι που πήγαν φυλακή,πήγαν επειδή έκαναν μαλακίες που δεν έχουν σχέση με τη χασούρα από τα κορόιδα.
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
φιλε εχεις δικιο, για την μετοχη αυτη εδωσα info για αγορα, πρωτα στα site της ναυτεμπορικης οταν η μετοχη ειχε 80λεπτα και μετα σε αυτο το site οταν νομιζω ειχε 1,30ευρω..ΣΗΜΕΡΑ εχει περασει το 1,55

Μεγάλε,πόσα παίρνεις για να κάνεις σεμινάρια;Έχω ανάγκη ένα σεμινάριο...

Ερώτηση προς σαΐνια:Γιατί στις 16/6/2007 η οικογένεια Ψαλίδα πούλησε πακέτα μετοχών στο 1,50?;Μήπως δεν τους είχαν πληροφορήσει για το ράλι;
 
OP
OP
W

waverunner

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
247
Like
2
Πόντοι
1
Μεγάλε,πόσα παίρνεις για να κάνεις σεμινάρια;Έχω ανάγκη ένα σεμινάριο...

Ερώτηση προς σαΐνια:Γιατί στις 16/6/2007 η οικογένεια Ψαλίδα πούλησε πακέτα μετοχών στο 1,50?;Μήπως δεν τους είχαν πληροφορήσει για το ράλι;
φιλε θα γινεις ο γελωτοποιος του site με τις αναλυσεις που κανεις.
σε βλεπω να πουλας το fazer και να περνεις παπι..
εγω εδωσα ινfo γιατι ειχα πληροφοριες μεσα απο τις εταιρειες..Για οσες μετοχες ειπα,κοιταξε σε παρακαλω τι τιμες ειχαν τοτε, και τι εχουν τωρα!!!
Το ελληνικο χρηματιστηριο ετσι δουλευει
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.315
Κριτικές
1
Like
794
Πόντοι
96
Τα έχεις μπερδέψει για τα καλά.Προσπαθώντας να κατανοήσεις έννοιες που μάλλον είναι ξένες για εσένα τα έκανες σαλάτα.Θα προσπαθήσω αύριο να φτιάξω ένα pdf με τις έννοιες και κάποια παραδείγματα.Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο...

  Δεν ξερω αν το ΧΠΑ κανει ακομα εκεινες τις εξετασεις για διαπραγματευτες αν ειναι παμε να δώσουμε με στοιχημα 30? καθε μοναδα που θα πέρασει ο ενας τον αλλον (δλδ αν παρεις 95 και γω 70 σου δίνω 750?. Αν εχεις κανα αλλο τεστ υπόψη σου μέσα!!!! (τεστ Παπ και τεστ πατροτητας δεν παίζουν)


  Οσο για το σκανδαλο των ομολογων απο τα λίγα που καταλαβα ζητησε δανειο Η Ελλαδα βρηκε την JP να εκδοσει ενα ομολογο. Η JP πουλησε το ομολογο αριστερα και δεξια  βρεθηκε στα χερια της North Inv η οποια το πουλησε μεσω χρημ,ατιστηριου στα Ταμεια. Το ερωτημα ειναι γιατι τα ταμεια δεν πήγαν να το παρουν απο την JP κατευθειαν (οταν το εξεδωσε) και το πηραν απο την αγορα πληρωνοντας προμηθειες και ακόμα αν το πηραν σε καλη τιμη (λογω της τεχνητης ζητησης θα αυξηθηκε η τιμη του ομολόγου.

ΥΓ Η οικογενεια Ψαλλιδα πουλησε τις μετοχες για να παει ΔΙΑΚΟΠΕΣ. 15? η ξαπλωστρα στη Μύκονο πως να βγουν οι ανθρωποι
 

GVG

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2005
Μηνύματα
206
Like
0
Πόντοι
1
Ρε παιδιά,για ποιο σκάνδαλο Χρηματιστηρίου μιλάτε;Αυτό είναι φαντασίωση της ΝΔ για να βγει στην κυβέρνηση και τώρα για να ισοφαρίζει τις βλακείες που κάνει.Επειδή έχασαν μερικοί βλάκες τα λεφτά τους,υπήρξε σκάνδαλο;Είπε κανείς σε κανέναν να αγοράσει Βιοσώλ,μεταλοπλαστική,Γκάλη κλπ σαβούρες σε τιμές πλατίνας;Και κάποιοι που πήγαν φυλακή,πήγαν επειδή έκαναν μαλακίες που δεν έχουν σχέση με τη χασούρα από τα κορόιδα.
Φιλε μου νομιζω οτι ο σημιτης ηταν αυτος που ελεγε 10.000 μοναδες το ΧΑΑ.Μηπως το ξεχασες?
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
φιλε θα γινεις ο γελωτοποιος του site με τις αναλυσεις που κανεις.
σε βλεπω να πουλας το fazer και να περνεις παπι..
εγω εδωσα ινfo γιατι ειχα πληροφοριες μεσα απο τις εταιρειες..Για οσες μετοχες ειπα,κοιταξε σε παρακαλω τι τιμες ειχαν τοτε, και τι εχουν τωρα!!!
Το ελληνικο χρηματιστηριο ετσι δουλευει

Καταρχήν εγώ ανάλυση δεν έκανα και ούτε θα κάνω,σε ένα site που αντικείμενο έχει την ενημέρωση περί πορνείας.Εσύ δε μας είπες που στηρίζεις τις "εκτιμήσεις" σου.Μιλάς γενικώς για πληροφορίες.Την προηγούμενη εβδομάδα,η οικογένεια Ψαλίδα πούλησε στο 1,50.Λες να μην ξέρουν αν θα γίνει ή όχι ράλλυ;Περίπου 29.000.000 μετοχές έχει η εταιρεία.Χειραγωγείται πανεύκολα.Όσο για τη μηχανή μου και το παπί,σε πληροφορώ ότι την αγόρασα με ένα πετυχημένο arbitrage που έκανα,σε μία μόλις ημέρα!

Όταν μια αγορά ανεβαίνει,είναι σίγουρο ότι θα ανέβουν και οι μικρές εταιρείες.Είναι σαν να κάτσεις με το παπί σου,πίσω από μια νταλίκα,θα δεις νούμερο στο κοντέρ που υπο φυσιολογικές συνθήκες δε θα το έβλεπες.Ελέω streaming όταν όμως φύγει η νταλίκα από μπροστά σου,η τούμπα είναι σίγουρη.

Γελοτοποιός είσαι εσύ ηλίθιε που προσπαθείς σαν παπαγαλάκι να μας πείσεις για τις μαλακίες σου.Ανάλυση θέλουμε.Έστω τεχνική ανάλυση,με γραφήματα για να μας πείσεις για τις επιλογές σου και τις προτάσεις σου.Στον αέρα δεν κάνεις τίποτα....
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Εγώ έχω και του ειδικού διαπραγματευτή και του Εκκαθαριστή.Γι'αυτό και μπορώ και κάνω συναλλαγές.Εσύ τα έχεις;Ή ονειρεύεσαι;Πάρε να διαβάσεις και μετά έλα να μας πεις.

Λες ο Ψαλίδας να είχε ανάγκη να πουλήσει για να πάει διακοπές;
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Φιλε μου νομιζω οτι ο σημιτης ηταν αυτος που ελεγε 10.000 μοναδες το ΧΑΑ.Μηπως το ξεχασες?

Θα πήγαινε.Η οικονομία ήταν μια χαρά,οδεύαμε προς την ΟΝΕ,η Ολυμπιάδα ήταν εμπρός,έργα γίνονταν.Δεν ανακοινώθηκε καμιά ζημιά στην οικονομία.Απλώς όταν έκανε μια έντονη διόρθωση,φυσιολογική βέβαια,η μαρίδα χέστηκε και πούλαγε όσο όσο.Και όσοι είχαν εταιρείες της πλάκας,έπεσαν με διπλάσια ταχύτητα απο αυτή με την οποία είχαν ανέβει.4000δρχ η Βιοσώλ είχε φτάσει...Ποιοι την αγόρασαν;Κάποιοι που είχαν πληροφορίες ότι θα πήγαινε 6000-7000 δρχ!!!!Και μετά πούλαγαν στις 150δρχ!
 
OP
OP
W

waverunner

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
247
Like
2
Πόντοι
1
Καταρχήν εγώ ανάλυση δεν έκανα και ούτε θα κάνω,σε ένα site που αντικείμενο έχει την ενημέρωση περί πορνείας.Εσύ δε μας είπες που στηρίζεις τις "εκτιμήσεις" σου.Μιλάς γενικώς για πληροφορίες.Την προηγούμενη εβδομάδα,η οικογένεια Ψαλίδα πούλησε στο 1,50.Λες να μην ξέρουν αν θα γίνει ή όχι ράλλυ;Περίπου 29.000.000 μετοχές έχει η εταιρεία.Χειραγωγείται πανεύκολα.Όσο για τη μηχανή μου και το παπί,σε πληροφορώ ότι την αγόρασα με ένα πετυχημένο arbitrage που έκανα,σε μία μόλις ημέρα!

Όταν μια αγορά ανεβαίνει,είναι σίγουρο ότι θα ανέβουν και οι μικρές εταιρείες.Είναι σαν να κάτσεις με το παπί σου,πίσω από μια νταλίκα,θα δεις νούμερο στο κοντέρ που υπο φυσιολογικές συνθήκες δε θα το έβλεπες.Ελέω streaming όταν όμως φύγει η νταλίκα από μπροστά σου,η τούμπα είναι σίγουρη.

Γελοτοποιός είσαι εσύ ηλίθιε που προσπαθείς σαν παπαγαλάκι να μας
Τραγικε Fazer.Μπατιρης εισουνα και μπατιρης θα μεινεις
 

Επισκέπτης
Φιλε Fazer μου φαινετε οτι κανεις ενα μικρο λαθακι η μαριδα ακομα εχει τα χαρτακια της και κανεις δεν πουλησε τοτε .
Σε λαθος μαθημα πηγες και δεν σου τα ειπαν καλα εκει που δουλευης.
 

poker

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2006
Μηνύματα
72
Like
0
Πόντοι
0
Ρε παιδιά, εσείς που ξέρετε πέντε πράγματα παραπάνω στα οικονομοτεχνικά, βοηθήστε με κι εμένα τον αγράμματο σε αυτά να καταλάβω γιατί γίνεται αυτός ο ντόρος με τα ομόλογα ?
Επειδή σας είπα είμαι αγράμματος και χαζός μην μου εξηγήσετε με τεχνικούς όρους, discounts κτλ. τσάμπα ο κόπος σας !
Με απλά Ελληνικά θέλω να προσπαθήσω να καταλάβω τι γίνεται.

Ευχαριστώ  :think:

λοιπον, εν ολιγοις, τα δομημενα ομολογα γενικα πουλιουνται σε τιμη μικροτερη απο την ονομαστικη τους αξια, λοιπον αυτο το ομολογο πουληθηκε στην τιμη των 240 εκατ απο το κρατος στην JP, αυτη με τη σειρα της το πουλησε λιγο ακριβοτερα στην North Asset Management, αυτη με τη σειρα της στην Ακροπολις και τελος η τελευται το πουλησε στα ταμεια στην τιμη πλεον των 280
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom