Νέα

Χρηματιστήριο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα waverunner
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 137K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

polyoraios

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
110
Like
0
Πόντοι
1
sell may and go away λένε οι παλιοί ,όπως βέβαια ισχύει και ότι τον τιτανικό τον έφτιαξαν επαγγελματίες ενώ την κιβωτό ερασιτέχνες(από γνωστό χρηματιστή οταν ρωτήθηκε για αναλύσεις, θεμελιώδη...)
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Το χρηματιστήριο κάνει ανακατανομή του υπάρχοντος πλούτου μεταξύ των παιχτών οι οποίοι είναι τρεις κατηγορίες

- οι insiders (βασικοί μέτοχοι κτλ κτλ)
- οι έμπειροι παίχτες
- οι τζογαδόροι που είδαν φως και μπήκαν

Εκτός αυτών υπάρχει γύρω-γύρω και ένας χορός μεσαζόντων που ζουν από την προμήθεια που παίρνουν από αυτό το πανηγύρι

Πρέπει να κατανοήσετε σε ποια κατηγορία ανήκετε για να δείτε αν υπάρχει πιθανότητα να βγάλετε λεφτά από το χρηματιστήριο. Βέβαια γνωρίζω ότι θα με γράψετε στα αρχίδια σας καθόσον είναι ?εύκολο? στο χρηματιστήριο να βάλεις 2000 και να τα κάνεις 4000 σε ένα μήνα. Στο τέλος όμως κάνουν την σούμα γιατί και στο ?πάμε στοίχημα? είναι ?εύκολο? να βάλεις 2000 και να τα κάνεις 4000 σε μια μέρα, αλλά πόσοι στο τέλος βγαίνουν κερδισμένοι?

Βέβαια σε λίγο καιρό αν συνεχίσει η αγορά να ανεβαίνει θα σκεφτείτε πάλι σαν κλασικοί ελληναράδες ?τι μας έλεγαν αυτοί οι μαλάκες να μην μπούμε? και θα μπουκάρετε φουριόζοι.
 
OP
OP
W

waverunner

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
247
Like
2
Πόντοι
1
Θα συμφωνήσω με το φίλο fazer ότι κάτι παίζεται πάλι.Εκλογές έρχονται και πρέπει ο σημερινός Κωστόπουλος να ντύσει την Τζενούλα του με παρισινά μοντελάκια.Όποιος γνωρίζει από Χρηματιστήριο καταλαβαίνει.Πάντως οι προτροπές από δημόσιο forum για αγορές συγκεκριμάνων μετοχών είναι τουλάχιστον ύποπτες.Δηλαδή φίλε μου waverunner που υποδεικνύεις ΔΗΜΟΣΙΑ αγοράστε την τάδε μετοχή τι κάνεις?Την καθημερινή καλή σου πράξη ή έχεις χτίσει θέση και περιμένεις τα ψάρια?????.Περιμένω απάντηση σου για να κάνουμε κουβέντα γιατί εκτός από "μπουρδελιάρηδες" κάτι θα σκαμπάζουμε και από Ανάλυση Χρηματιστηριακών Συναλλάγών....

[move]Τό'πε,τό'πε ο Παπαγάλος.....   [/move]
απο τις μετοχες που προτεινα, εχω μονο μια στην κατοχη μου.

Παντα πονταρω το 1/3 των διαθεσιμων που εχω, στο Μαγαζι. αυτη η περιοδο μεχρι τελη Ιουνιου ειναι καλη για οποιον θελει γρηγορα κερδη και ειναι ριψοκινδυνος...
Παρατηρηστε σημερα την ridenco...

 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.290
Κριτικές
1
Like
759
Πόντοι
96
 με τρελλο κινδυνο να καρφωθω ποιος ειμαι πραγματικά το thread μου θυμιζει την παλια δουλεια μου. Τοσοι λίγοι ανθρωποι ειπαν και εκαναν τοσες πολλες μαλακιες σε τόσο λίγο χρονο!

 Οι χρηματιστηριακες αναπτυχθηκαν αποτομα χωρις σχεδιασμό και με μανατζμεντ του ποδαριου. Ποια να προσλαβουμε αυτη με το master η αυτη με τα τσιμπουκόχειλα και τα βυζιά? ΚΑΜΙΑ απο τις 2 θα παρουμε την κόρη του χασάπη μηπως μας φέρει κανα πελατακο.


 Τι τεχνικη αναλυση να κανουμε εμεις στο excel οταν υπαρχουν προγραμματα που με ενα κλικ σου δινουν σηματα αγορας και πώλησης. Τωρα αν ειναι σοβαρό εργαλειο η τεχνική εινα ενα ερωτημα- αν όλοι την ακολουθήσουν τοτε θα γινει self fulfilling profecy- απο την άλλη σε μια συναλλαγη ο απεναντι σου εχει την ακριβως αντιθετη αποψη απο σένα αρα υπαρχουν πολλαπλες ερμηνειες.

 Εμενα η γνωμη μου ειναι να εισαι αργος παιχτης παρε μετοχες και μετα απο 5-6 χρονια αν εχεις αναγκη πουλα (αν υπαρχει ακομα η εταιρεια-εκει χρειαζεται καποια στοιχειωδης θεμελιωση αναλυση. Το day trading υπαρχει για να ζουν τα λαμογια στις χρηματιστηριακες και γιανα παιρνουν την ωρα καποιοι αεργοι .

Αυτα και χαρετισματα στον Elliot και τον Fibonacci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

polyoraios

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
110
Like
0
Πόντοι
1
 με τρελλο κινδυνο να καρφωθω ποιος ειμαι πραγματικά το thread μου θυμιζει την παλια δουλεια μου. Τοσοι λίγοι ανθρωποι ειπαν και εκαναν τοσες πολλες μαλακιες σε τόσο λίγο χρονο!

 Οι χρηματιστηριακες αναπτυχθηκαν αποτομα χωρις σχεδιασμό και με μανατζμεντ του ποδαριου. Ποια να προσλαβουμε αυτη με το master η αυτη με τα τσιμπουκόχειλα και τα βυζιά? ΚΑΜΙΑ απο τις 2 θα παρουμε την κόρη του χασάπη μηπως μας φέρει κανα πελατακο.


 Τι τεχνικη αναλυση να κανουμε εμεις στο excel οταν υπαρχουν προγραμματα που με ενα κλικ σου δινουν σηματα αγορας και πώλησης. Τωρα αν ειναι σοβαρό εργαλειο η τεχνική εινα ενα ερωτημα- αν όλοι την ακολουθήσουν τοτε θα γινει self fulfilling profecy- απο την άλλη σε μια συναλλαγη ο απεναντι σου εχει την ακριβως αντιθετη αποψη απο σένα αρα υπαρχουν πολλαπλες ερμηνειες.

 Εμενα η γνωμη μου ειναι να εισαι αργος παιχτης παρε μετοχες και μετα απο 5-6 χρονια αν εχεις αναγκη πουλα (αν υπαρχει ακομα η εταιρεια-εκει χρειαζεται καποια στοιχειωδης θεμελιωση αναλυση. Το day trading υπαρχει για να ζουν τα λαμογια στις χρηματιστηριακες και γιανα παιρνουν την ωρα καποιοι αεργοι .

Αυτα και χαρετισματα στον Elliot και τον Fibonacci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+100000 κοινώς κλείδωσε τισ στο μπαούλο(μπορεί να μη βγάλεις το τρελλό κέρδοσ αλλά καλύτερα από τράπεζα σίγουρα)
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.274
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
απο τις μετοχες που προτεινα, εχω μονο μια στην κατοχη μου.

Παντα πονταρω το 1/3 των διαθεσιμων που εχω, στο Μαγαζι. αυτη η περιοδο μεχρι τελη Ιουνιου ειναι καλη για οποιον θελει γρηγορα κερδη και ειναι ριψοκινδυνος...
Παρατηρηστε σημερα την ridenco...

Απάντηση όμως δεν μου έδωσες...Τα ίδια με σένα λέγανε και κάποιοι άλλοι το '99 και όλοι τρέξανε και γίνανε παίκτες.Και στο τέλος τα χαρτιά τους-Ridenco,Χαλυβδόφυλλα,Τασσόγλου,Ideal κλπ φούσκες-γίνανε ταπετσαρίες.Και για να καταλήξω στο ΧΑΑ θα έχεις αποδόσεις μόνο αν έχεις inside informations,αλλά άμα είχες δεν θα τις κοινοποιούσες εδώ...
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Ακόμα έχω κάποια κομμάτια της ALTEC στο χαρτοφυλλάκιο μου. Την αγόρασα αρχές του 1998 στις 5000 δρχ. και όταν έφτασε στο ιστορικό ρεκόρ των 11.000 δρχ δεν πούλησα ο λαλάκας.........τώρα δεν ξέρω αν περνάει το 1,5 euro!!!!
 
OP
OP
W

waverunner

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
247
Like
2
Πόντοι
1
Απάντηση όμως δεν μου έδωσες...Τα ίδια με σένα λέγανε και κάποιοι άλλοι το '99 και όλοι τρέξανε και γίνανε παίκτες.Και στο τέλος τα χαρτιά τους-Ridenco,Χαλυβδόφυλλα,Τασσόγλου,Ideal κλπ φούσκες-γίνανε ταπετσαρίες.Και για να καταλήξω στο ΧΑΑ θα έχεις αποδόσεις μόνο αν έχεις inside informations,αλλά άμα είχες δεν θα τις κοινοποιούσες εδώ...
απο μεσα ειναι οι πληροφοριες που εδωσα εγω..απλα μη βιαζεσαι στην 15 ιουνιου θα κανω απολογισμο για αυτα που ειπα..περιμενε και μην τραβας τα βυζια σου μεχρι τοτε
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
θεμελιωδη, και ισολογισμους εννοω....αλλα δε βλεπω να προτεινεται κανενα καλο χαρτι εδω μεσα..περιμενω για να δουμε ποιος λεει φυκια εδω μεσα...
εσυπου λες για τεχνικη αναλυση για πες μου μια μετοχη που την εχεις αναλυσει και θα ανεβει βραχυπροθεσμα???? πες εστω μια !

αμα σου κανουν κοννε καμια γκομενα παιρνεις κανα μετρο και μετρας υψος περιφερεια κλπ κλπ?? γιατι εγω πρωτα την γαμαω και μετα βλεπω αν αξιζει.......αν δεν μου κανει την στελνω συντομα...το ιδιο και με τις μετοχες

Εγώ δεν πρόκειται να προτείνω κανένα "χαρτί".Είμαι επαγγελματίας,εργάζομαι σε ΑΧΕΠΕΥ και δεν θεωρώ το ΧΑΑ ως ένα είδος του "Πάμε στοίχημα".Θεωρώ το ΧΑΑ ως ένα επενδυτικό περιβάλλον για γνώστες.Επίσης δε θα έλεγα σε κανένα που έχει 1000-2000? από το υστέρημα του να μπει στην αγορά.Είναι υψηλού κινδύνου,και αν χάσει θα υποστεί ζημία τόση μεγάλη που δεν θα την αντέξει.Το 2000 υπήρχαν κάποιοι που έπαιξαν τις προίκες της κόρης τους,και όταν τα έχασαν δεν είχαν να κάνουν τον γάμο της.Από εκεί που ονειρεύονταν γάμους και πανηγύρια με χλιδή,αναγκάστηκαν να πάρουν δανεικά να κάνουν τυπικό γάμο.Μακρυά από το ΧΑΑ όποιος δεν ξέρει.Αλλιώς απευθύνεστε στους ειδικούς στις ΑΧΕ καιΑΧΕΠΕΥ και στα Αμοιβαία,και μόνο από το περίσευμα σας.Αλλιώς να τα χάσετε στις πουτάνες.Θα πιάσουν τόπο.
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Αλλιώς απευθύνεστε στους ειδικούς στις ΑΧΕ καιΑΧΕΠΕΥ και στα Αμοιβαία,και μόνο από το περίσευμα σας.

Φίλε σωστά τα λες, αλλά αυτό το τελευταίο τι το ήθελες? Οι ειδικοί που υπάρχουν στα χρηματιστήρια είναι ελάχιστοι και στην πλειοψηφία τους δεν εργάζονται σε AXE και Αμοιβαία. 
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Κάνεις λάθος.Ιδίως μετά την πτώση του ΧΑΑ έφυγαν οι άσχετοι κι έμειναν μόνοι οι καλοί γνώστες.Παλιά συμφωνώ,έπαιρναν άσχετους για να βγαίνει η δουλειά με τόσο κόσμο...
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
12
Πόντοι
2.007
Fazer600, με την υποθεση της Εγνατειας (νομιζω) που βαρεσε κανονι αφου πρωτα πουλησε τις μετοχες των παλατων της χωρις εντολη και τα τσεπωσε, τι ξερεις?
 
OP
OP
W

waverunner

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
247
Like
2
Πόντοι
1
Εγώ δεν πρόκειται να προτείνω κανένα "χαρτί".Είμαι επαγγελματίας,εργάζομαι σε ΑΧΕΠΕΥ και δεν θεωρώ το ΧΑΑ ως ένα είδος του "Πάμε στοίχημα".Θεωρώ το ΧΑΑ ως ένα επενδυτικό περιβάλλον για γνώστες.Επίσης δε θα έλεγα σε κανένα που έχει 1000-2000? από το υστέρημα του να μπει στην αγορά.Είναι υψηλού κινδύνου,και αν χάσει θα υποστεί ζημία τόση μεγάλη που δεν θα την αντέξει.Το 2000 υπήρχαν κάποιοι που έπαιξαν τις προίκες της κόρης τους,και όταν τα έχασαν δεν είχαν να κάνουν τον γάμο της.Από εκεί που ονειρεύονταν γάμους και πανηγύρια με χλιδή,αναγκάστηκαν να πάρουν δανεικά να κάνουν τυπικό γάμο.Μακρυά από το ΧΑΑ όποιος δεν ξέρει.Αλλιώς απευθύνεστε στους ειδικούς στις ΑΧΕ καιΑΧΕΠΕΥ και στα Αμοιβαία,και μόνο από το περίσευμα σας.Αλλιώς να τα χάσετε στις πουτάνες.Θα πιάσουν τόπο.
φιλε σε ΑΧΕΠΥ ειπες δουλευεις? και εσυ εισαι ο ειδικος, χαχαχαχαχα
το αλλο με το ΤΟΤΟ το Ξερεις?
...εγω ειμαι βοτανΟλογος και βγαζω μαλλια , περνα απο το ιατριο μου να σου βγαλω μερικα!
ακου ειδικος , αυτος που δουλευει το excel σε ΑΧΕΠΥ.....ΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΩΡΑΙΑ ανεκδοτα λες ειδικε, συνεχισε
 
OP
OP
W

waverunner

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
247
Like
2
Πόντοι
1
και μια πληροφορια , απο μεσα αφου ζηταται τετοιες .
Η εδραση ψαλιδας θα κοψει μερισμα σε δυο μηνες 0,15 ΕΥΡΩ

..αυτα και τα ξαναλεμε
 

rotti

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
607
Κριτικές
1
Like
32
Πόντοι
6
Δαιος απο 12 ευρω στα 16...θα γινει νεο placement..

Πραγματι το Placement ειναι μια καλη θετικη ενδειξη αλλα θελει και προσοχη....
βλεπε το placement της ΑΤΕ προ καιρου που λεγανε οτι θα γινει στα  4,50 ευρώ και ακομα ειναι στα 4
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom