Νέα

Beat και Uber, πείτε την άποψη σας.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anemodoura
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 459
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Μακάρι να βγουν και άλλες  εταιρείες τύπου uber.
Εγώ είμαι ευχαριστημένος και οι οδηγοί άνεργοι άνθρωποι ήταν , δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το κακό εκτός από την άδεια ταξί που πια δεν είναι επένδυση και αρκετός κόσμος έχασε κάποια χρήματα.
Αλλά η ελευθερη αγορά έτσι είναι ......
Το κακο ειναι στο μπουρδελο κρατος.Ποιος ειπε στον ταριφα να παει να δωσει 100.000 για μια αδεια που κανει 3000 ευρω? Μονωπολειο στις μεταφορες δεν επρεπε να υπαρχει. Πρεπει να υπαρχει ανταγωνισμος για καλυτερο αποτελεσμα. Εγω ομως που το εψαξα ειμαι επιφυλακτικος στο εαν θα μεινει η uber και στην τελικη στα @@ της. Εισπρατει 25% επι του τζιρου. Μεγαλο νουμερο με αποτελεσμα εαν δεν το δει καποιος επενδυτικα στα οριο της παρανομιας δεν αξιζει.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.129
Πόντοι
5.506
Σε όλες τις ιδιωτικές πρωτοβουλίες αυτό το γαμημένο κράτος αντί να τις επικροτεί και να τις ενισχύει, μπαίνει εμπόδιο και φρένο. ΣΚΑΤΑ.


 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Σε όλες τις ιδιωτικές πρωτοβουλίες αυτό το γαμημένο κράτος αντί να τις επικροτεί και να τις ενισχύει, μπαίνει εμπόδιο και φρένο. ΣΚΑΤΑ.


Aλλο η φοροδιαφυγη αλλο ο ανταγωνισμος σε ενα κλαδο.
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.518
Κριτικές
64
Like
5.075
Πόντοι
7.786
uber    ειχα  παρει απο ενα μαγαζι  στην πανεπιστημιου  για  να  με  παει αλεξανδρας χαμηλα  με  πηγε  απο χαριλαου τρικουπη  κια πληρωσα  τρια  ευρω
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.129
Πόντοι
5.506
Aλλο η φοροδιαφυγη αλλο ο ανταγωνισμος σε ενα κλαδο.


Μα φυσικά να ελέγξει τη φοροδιαφυγή, αυτό είναι στην ενότητα "κανόνες που επιβάλει το κράτος/ απαγορεύεται η φοροδιαφυγή". Αλλά εδώ δεν υπάρχει φοροδιαφυγή.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Μα φυσικά να ελέγξει τη φοροδιαφυγή, αυτό είναι στην ενότητα "κανόνες που επιβάλει το κράτος/ απαγορεύεται η φοροδιαφυγή". Αλλά εδώ δεν υπάρχει φοροδιαφυγή.
Δεν το ξερω εαν υπαρχει η δεν υπαρχει. Αλλα το σιγουρο ειναι οτι ολη η ιστορια γινεται για κομματικους και ψηφοθυρικους λογους. Ο Συνδικαλισμος κατεστρεψε την Ελλαδα.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
η ψηφοι απο τους ταξιτζηδες και  τα συνδικατα ειναι το θεμα
Αυτο. Επειδη το εψαξα για UBER και δοκιμασα 3 φορες ειναι πολυ πολυ καλυτερα απο τα γαμημενα τα ταξι (με εξαιρεσεις παντα). Το εαν θα το κανω πραξη ειναι αλλο θεμα. Αλλα το κρατος ειναι εναντια σε αυτο το κομματι.Δυστυχως ουτε η Τροικα καταφερε να το επιβαλει.
 
Εγγρ.
20 Μαΐ 2014
Μηνύματα
14.518
Κριτικές
64
Like
5.075
Πόντοι
7.786
η ψηφοι απο τους ταξιτζηδες και  τα συνδικατα ειναι το θεμα
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.129
Πόντοι
5.506
Δεν το ξερω εαν υπαρχει η δεν υπαρχει. Αλλα το σιγουρο ειναι οτι ολη η ιστορια γινεται για κομματικους και ψηφοθυρικους λογους. Ο Συνδικαλισμος κατεστρεψε την Ελλαδα.


Ούτε εγώ αλλά μου φαίνεται απίθανο να είναι ύποπτη αυτή η συνδιαλλαγή όταν εγκρίνεται από τις τράπεζες και ολοκληρώνεται η συναλλαγή. Άλλωστε στο χέρι τους είναι, ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ, σε 5' να ψάξουν και να μάθουν τις εμπλεκόμενες εταιρείες, τράπεζες-διαμεσολαβητής και να πιστωποιηθεί το ποιόν τους.


Αλλά κρατισμός και συνδικαλΗστές πάνε χεράκι χεράκι.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Ούτε εγώ αλλά μου φαίνεται απίθανο να είναι ύποπτη αυτή η συνδιαλλαγή όταν εγκρίνεται από τις τράπεζες και ολοκληρώνεται η συναλλαγή. Άλλωστε στο χέρι τους είναι, ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ, σε 5' να ψάξουν και να μάθουν τις εμπλεκόμενες εταιρείες, τράπεζες-διαμεσολαβητής και να πιστωποιηθεί το ποιόν τους.


Αλλά κρατισμός και συνδικαλΗστές πάνε χεράκι χεράκι.
Γιατι τραπεζα στο εξωτερικο και οχι τραπεζα στην Ελλαδα??Ξεκιναμε απο εκει. Τωρα ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε. Εαν υπαρχει φοροδιαφυγει το κρατος ειναι αρμοδιο και υπευθυνο και οχι ο βαψομαλλιας
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.129
Πόντοι
5.506
Γιατι τραπεζα στο εξωτερικο και οχι τραπεζα στην Ελλαδα??Ξεκιναμε απο εκει. Τωρα ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε. Εαν υπαρχει φοροδιαφυγει το κρατος ειναι αρμοδιο και υπευθυνο και οχι ο βαψομαλλιας


Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για εταιρεία διαμεσολάβησης του εξωτερικού, όχι τράπεζα, άλλωστε οι Έλληνες πολίτες-πελάτες είναι απίθανο να έχουν πιστωτικές τραπεζών του εξωτερικού. Δεν τα ξέρω και γω, αλλά πιο πιθανά είναι τα σενάρια του Δρανδάκη παρά των συνδικαλΗσταράδων.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Αν κατάλαβα καλά μιλάμε για εταιρεία διαμεσολάβησης του εξωτερικού, όχι τράπεζα, άλλωστε οι Έλληνες πολίτες-πελάτες είναι απίθανο να έχουν πιστωτικές τραπεζών του εξωτερικού. Δεν τα ξέρω και γω, αλλά πιο πιθανά είναι τα σενάρια του Δρανδάκη παρά των συνδικαλΗσταράδων.
Τραπεζα με εδρα στην Ολλανδια. Δλδ το Ελληνικο χρημα παει απευθειας σε ξενη τραπεζα και ενα μερος ξανα γυρναει πισο. ΠΧ 10 ευρω ταριφα πανε στο εξωτερικο. Απο τα 10 ευρω τα 8 ειναι να πανε στον ταριφοκαραγκιοζη αρα γυρνανε Ελλαδα. Τα 2 ομως που ειναι η προμηθεια παραμενουν στο εξωτερικο.
 
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.647
Like
28.816
Πόντοι
6.056
Ελεύθερη αγορά δεν έχουμε;; Αν μια τράπεζα στην Ολλανδία μου δίνει π.χ. μεγαλύτερο επιτόκιο από μια ελληνική γιατί να μην την προτιμήσω;
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936
Ελεύθερη αγορά δεν έχουμε;; Αν μια τράπεζα στην Ολλανδία μου δίνει π.χ. μεγαλύτερο επιτόκιο από μια ελληνική γιατί να μην την προτιμήσω;
Δεν νομιζω οτι γινεται μεσω capital control. Ειναι σαν τα μαιμου POS που ηταν απο Βουλγαρια. Σου πουλαγα παππουτσια και τα λεφτα πηγαιναν στην βουλγαρια αρα δεν μπορουσαν να ελεγχτουν.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.129
Πόντοι
5.506



Eδώ πάντως υπάρχουν ορισμένες απαντήσεις σχετικά, το αν και εφόσων τηρήθηκαν ή τηρούνται οι προυποθέσεις είναι πολύ απλό να ελεγχθεί και αυτό από τους αρμόδιους που ΔΕΝ είναι ούτε η βουλή ούτε φυσικά ο βαψομαλλιάς.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.915
Κριτικές
3
Like
10.406
Πόντοι
3.936



Eδώ πάντως υπάρχουν ορισμένες απαντήσεις σχετικά, το αν και εφόσων τηρήθηκαν ή τηρούνται οι προυποθέσεις είναι πολύ απλό να ελεγχθεί και αυτό από τους αρμόδιους που ΔΕΝ είναι ούτε η βουλή ούτε φυσικά ο βαψομαλλιάς.
Τυπε ειναι απλο. Το Ελληνικο κρατος ηταν ειναι και θα ειναι ενα τεραστιο μπουρδελο. Παρανομει το ιδιο εναντια στο ευρωπαικο δικαιο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom