Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Alfa Romeo Giulia 2000 GT Veloce (1971-1976)

Αν και είναι δύσκολο να πεις ότι “η τάδε Alfa Romeo” του παρελθόντος ήταν η ομορφότερη, η πιο ολοκληρωμένη, η πιο ποθητή, αυτή η συγκεκριμένη Alfa κατέχει ένα μεγάλο μέρος στην καρδιά των Alfisti αλλά και στους απανταχού εραστές της αυτοκίνησης.
Κάθε σημείο πάνω στη Giulia 2000 GTV μοιάζει να κατέχει την τέλεια θέση, να χαρακτηρίζεται από υπέρμετρη αισθητική, να έχει αυτόν τον “παράγοντα χ” που όταν τη βλέπεις από κοντά και ακούς τον άγριο ήχο των καρμπιρατέρ, να ανατριχιάζεις από δέος.
Τέλειες αναλογίες, κομψότητα και σπορ χαρακτήρας, όπως άλλωστε όλες οι Alfa εκείνη την εποχή.
Η τροφοδοσία του κινητήρα γινόταν από διπλά καρμπυρατέρ, με εξαίρεση τα 1750 GTV και 2000 GTV της Αμερικής που ήταν εφοδιασμένα με ψεκασμό καυσίμου.
Καταπληκτικό αυτοκίνητο! Το οδηγούσα πολύ συχνά την δεκαετία του 1980, χωρίς να είναι δικό μου. Χρώμα κόκκινο, μπεζ δερμάτινα καθίσματα και απίστευτα κωλίδια. Πάντα ψάχνω να βρω κάποιο σε καλή κατάσταση για να το βάλω στο γκαράζ μου.

δεν είχα ποτέ άλφα....
παρόλ'αυτά είναι αυτοκίνητα που πιστεύω αξίζει να δει κανείς και να το σκεφτεί...ειδικά παλιότερα έγβαλε φοβερά μοντέλα.
το συγκεκριμένο φοβάμαι ότι θες μπικικίνι καλό για να βρεις κάτι αξιόλογο. στο εύχομαι πάντως...
προμοτορα ειχα 156 1.6 120 αλογα τη στιγμη που η βμβ τους 1.6 τους εβγαζε στα 100 αλογα.
Μιας και δεν σε νοιαζουν μονο οι επιδοσεις το αμαξι ειχε κρατημα εμπαινα με τα μπουνια μεσα σε στροφιλικια και δεν καταλαβαινε τιποτα,τιμονι κοφτερο γρήγορο και ποτε δεν με προδωσε οσο για τα φρενα εκεινη την εποχη το ειχε οδηγησει ενας γνωστος μου που ειχε κορολα 03 και μου λεει ρε τι φρενα εχει, με 100 και κοκαλωνει ενω η κορολα μου λεει στα 100 πρεπει να παταω νωρίτερα το φρενο για να σταματησει,ειχα οδηγησει και τη κορολα του γαμησε τα αμαξι μονο για να μεταφερεσαι τιποτα αλλο,ουτε τιμονι ουτε φρενα ουτε κρατημα ουτε ανεση τιποτα.
Βλαβες μου βγαζε ηλεκτρικες και φλαντζες ειχα αλλαξει κανα 2 φορες αλλα στα 250χιλιαδες το εδωσα μιαα και θα αρχιζε να ζηταει παραπανω.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.391
Πόντοι
2.786
Καταπληκτικό αυτοκίνητο! Το οδηγούσα πολύ συχνά την δεκαετία του 1980, χωρίς να είναι δικό μου. Χρώμα κόκκινο, μπεζ δερμάτινα καθίσματα και απίστευτα κωλίδια. Πάντα ψάχνω να βρω κάποιο σε καλή κατάσταση για να το βάλω στο γκαράζ μου.
Εμένα τα Alfa Romeo ποτέ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα... αλλά είδα πρόσφατα τo Stelvio και είναι ΓΑΜΑΤΟ!!!!!
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.382
Like
21.297
Πόντοι
5.506
ξεκινάω μια παρουσίαση,, λίγα λόγια και εικόνες, αυτοκινήτων που έχουν γράψει την δική τους ιστορία...
το βάζω εδώ που μιλάμε για αυτοκίνητα (αν και όχι το πιο κατάλληλο νήμα βάση θέματος)
μια ζωη εισαι εντος και εκτος θεματος.
Η τζουλια ρε χαζουλη θελει χερια και πουτσα,στην πρωτη στροφη εσενα σου εχει φυγει και εχεις οργωσει ενα ολοκληρο στρέμμα χωραφι.


Ρε ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ, εσύ δεν είσαι ικανός να οδηγήσεις ούτε τηλεκατευθυνόμενο.

ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΟ από δω που ο τζον ξεκίνησε μια ωραία ιστορική διαδρομή.


ΑΝΤΕ ΨΟΦΑ ΒΛΑΚΑ.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
ξεκινάω μια παρουσίαση,, λίγα λόγια και εικόνες, αυτοκινήτων που έχουν γράψει την δική τους ιστορία...
το βάζω εδώ που μιλάμε για αυτοκίνητα (αν και όχι το πιο κατάλληλο νήμα βάση θέματος)
μια ζωη εισαι εντος και εκτος θεματος.
Η τζουλια ρε χαζουλη θελει χερια και πουτσα,στην πρωτη στροφη εσενα σου εχει φυγει και εχεις οργωσει ενα ολοκληρο στρέμμα χωραφι.


Ρε ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ, εσύ δεν είσαι ικανός να οδηγήσεις ούτε τηλεκατευθυνόμενο.

ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΟ από δω που ο τζον ξεκίνησε μια ωραία ιστορική διαδρομή.


ΑΝΤΕ ΨΟΦΑ ΒΛΑΚΑ.
πισωγλεντακι θα σου τραβηξω τη ζωνη και συ θα φερεις αντισταση και μετα θα σου αφησω τη ζωνη να εκφεντονιστεις.

 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Καταπληκτικό αυτοκίνητο! Το οδηγούσα πολύ συχνά την δεκαετία του 1980, χωρίς να είναι δικό μου. Χρώμα κόκκινο, μπεζ δερμάτινα καθίσματα και απίστευτα κωλίδια. Πάντα ψάχνω να βρω κάποιο σε καλή κατάσταση για να το βάλω στο γκαράζ μου.
Εμένα τα Alfa Romeo ποτέ δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα... αλλά είδα πρόσφατα τo Stelvio και είναι ΓΑΜΑΤΟ!!!!!
εγω τζουλια θειτσο ψηφιζω
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.382
Like
21.297
Πόντοι
5.506
ξεκινάω μια παρουσίαση,, λίγα λόγια και εικόνες, αυτοκινήτων που έχουν γράψει την δική τους ιστορία...
το βάζω εδώ που μιλάμε για αυτοκίνητα (αν και όχι το πιο κατάλληλο νήμα βάση θέματος)
μια ζωη εισαι εντος και εκτος θεματος.
Η τζουλια ρε χαζουλη θελει χερια και πουτσα,στην πρωτη στροφη εσενα σου εχει φυγει και εχεις οργωσει ενα ολοκληρο στρέμμα χωραφι.


Ρε ΠΑΝΗΛΙΘΙΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ, εσύ δεν είσαι ικανός να οδηγήσεις ούτε τηλεκατευθυνόμενο.

ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΟ από δω που ο τζον ξεκίνησε μια ωραία ιστορική διαδρομή.


ΑΝΤΕ ΨΟΦΑ ΒΛΑΚΑ.
πισωγλεντακι θα σου τραβηξω τη ζωνη και συ θα φερεις αντισταση και μετα θα σου αφησω τη ζωνη να εκφεντονιστεις.


Ούτε καν ασύρματο τηλεκατευθυνόμενο, καλύτερα με καλώδιο γιατί το άλλο θα το χάσεις ρε ΒΟΔΙ.
 

Kostas(18)

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2020
Μηνύματα
28
Like
34
Πόντοι
0
Καλησπέρα μάγκες...εγώ έχω ένα colt czt ψάχνω να το πουλήσω και να πάρω μια alfa romeo julieta diesel
 

Awesome71

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2009
Μηνύματα
277
Κριτικές
1
Like
217
Πόντοι
21
Τώρα με την καραντίνα το έχω και κάθεται. Άντε να τελειώνει να κάνουμε και κανένα ταξιδάκι.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.391
Πόντοι
2.786
δεν το έχω δει ποτέ από κοντά
Κι εγώ πρόσφατα το είδα, πριν κάνα 6μηνο ξέρω γω. Το είχα δει μόνο από φωτογραφίες.
Από κοντά είναι γαμάτο σου λέω, εμένα μου άρεσε πολύ.
 

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Σκέφτομαι προς το καλοκαίρι, αφού ομαλοποιηθεί η κατάσταση να πάρω ένα αυτοκίνητο.
Budget γύρω στα 5 χιλιάρικα, πάντα μεταχειρισμένο.

Βέβαια, μπορούμε να φέρουμε και από το Βέλγιο ένα opel astra του 12' για 2000, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και πόσα θα κοστίσει σε τελωνείο. Αυτή είναι η εναλλακτική.

Έχετε καμία πρόταση;
 

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Σκέφτομαι προς το καλοκαίρι, αφού ομαλοποιηθεί η κατάσταση να πάρω ένα αυτοκίνητο.
Budget γύρω στα 5 χιλιάρικα, πάντα μεταχειρισμένο.

Βέβαια, μπορούμε να φέρουμε και από το Βέλγιο ένα opel astra του 12' για 2000, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και πόσα θα κοστίσει σε τελωνείο. Αυτή είναι η εναλλακτική.

Έχετε καμία πρόταση;

με το καλό φίλε αλλά προσοχή πολύ στο τι θα πάρεις. εννοώ σε τι κατάσταση θα ειναι...

πρόταση για ποιο ή περί της διαδικασίας?


Να σαι καλα φίλε!

1) Πρόταση για μοντέλα. Γιατί εγώ σκεφτόμουν για γερμανικό ή ιαπωνικό. Ωστόσο δεν έχω κάνει test drive ακόμα.

2) Αν ξέρουμε καθόλου τι παίζει με τα τελωνεία για χώρες εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πόσο αναίμακτη είναι αυτή η διαδικασία.

3) Αν θα πάρω από εδώ σίγουρα θα πάω με κάποιον που ξέρει για παν ενδεχόμενο!
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Alfa Romeo Giulia 2000 GT Veloce (1971-1976)

Αν και είναι δύσκολο να πεις ότι “η τάδε Alfa Romeo” του παρελθόντος ήταν η ομορφότερη, η πιο ολοκληρωμένη, η πιο ποθητή, αυτή η συγκεκριμένη Alfa κατέχει ένα μεγάλο μέρος στην καρδιά των Alfisti αλλά και στους απανταχού εραστές της αυτοκίνησης.
Κάθε σημείο πάνω στη Giulia 2000 GTV μοιάζει να κατέχει την τέλεια θέση, να χαρακτηρίζεται από υπέρμετρη αισθητική, να έχει αυτόν τον “παράγοντα χ” που όταν τη βλέπεις από κοντά και ακούς τον άγριο ήχο των καρμπιρατέρ, να ανατριχιάζεις από δέος.
Τέλειες αναλογίες, κομψότητα και σπορ χαρακτήρας, όπως άλλωστε όλες οι Alfa εκείνη την εποχή.
Η τροφοδοσία του κινητήρα γινόταν από διπλά καρμπυρατέρ, με εξαίρεση τα 1750 GTV και 2000 GTV της Αμερικής που ήταν εφοδιασμένα με ψεκασμό καυσίμου.
Καταπληκτικό αυτοκίνητο! Το οδηγούσα πολύ συχνά την δεκαετία του 1980, χωρίς να είναι δικό μου. Χρώμα κόκκινο, μπεζ δερμάτινα καθίσματα και απίστευτα κωλίδια. Πάντα ψάχνω να βρω κάποιο σε καλή κατάσταση για να το βάλω στο γκαράζ μου.

δεν είχα ποτέ άλφα....
παρόλ'αυτά είναι αυτοκίνητα που πιστεύω αξίζει να δει κανείς και να το σκεφτεί...ειδικά παλιότερα έγβαλε φοβερά μοντέλα.
το συγκεκριμένο φοβάμαι ότι θες μπικικίνι καλό για να βρεις κάτι αξιόλογο. στο εύχομαι πάντως...
προμοτορα ειχα 156 1.6 120 αλογα τη στιγμη που η βμβ τους 1.6 τους εβγαζε στα 100 αλογα.
Μιας και δεν σε νοιαζουν μονο οι επιδοσεις το αμαξι ειχε κρατημα εμπαινα με τα μπουνια μεσα σε στροφιλικια και δεν καταλαβαινε τιποτα,τιμονι κοφτερο γρήγορο και ποτε δεν με προδωσε οσο για τα φρενα εκεινη την εποχη το ειχε οδηγησει ενας γνωστος μου που ειχε κορολα 03 και μου λεει ρε τι φρενα εχει, με 100 και κοκαλωνει ενω η κορολα μου λεει στα 100 πρεπει να παταω νωρίτερα το φρενο για να σταματησει,ειχα οδηγησει και τη κορολα του γαμησε τα αμαξι μονο για να μεταφερεσαι τιποτα αλλο,ουτε τιμονι ουτε φρενα ουτε κρατημα ουτε ανεση τιποτα.
Βλαβες μου βγαζε ηλεκτρικες και φλαντζες ειχα αλλαξει κανα 2 φορες αλλα στα 250χιλιαδες το εδωσα μιαα και θα αρχιζε να ζηταει παραπανω.

η 156 ήταν ένα από τα ομορφότερα αυτοκίνητα εκείνη την εποχή. την θυμάμαι καλά.
ένας θείος μου είχε.
κατά σειρά από το '70 μια 2002 μετά ένα quattro και τέλος την 156.
ακόμα τα έχει, τα γυαλίζει, τα περιποιείται, τα φτιάχνει και όλο για αυτά μιλάει....
ήταν γκαζιάρης και γούσταρε πολύ παντιλίκια
ρε να μην μοιαζεις του θειου σου θα ησουν αλλος ανθρωπος.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Σκέφτομαι προς το καλοκαίρι, αφού ομαλοποιηθεί η κατάσταση να πάρω ένα αυτοκίνητο.
Budget γύρω στα 5 χιλιάρικα, πάντα μεταχειρισμένο.

Βέβαια, μπορούμε να φέρουμε και από το Βέλγιο ένα opel astra του 12' για 2000, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και πόσα θα κοστίσει σε τελωνείο. Αυτή είναι η εναλλακτική.

Έχετε καμία πρόταση;

με το καλό φίλε αλλά προσοχή πολύ στο τι θα πάρεις. εννοώ σε τι κατάσταση θα ειναι...

πρόταση για ποιο ή περί της διαδικασίας?


Να σαι καλα φίλε!

1) Πρόταση για μοντέλα. Γιατί εγώ σκεφτόμουν για γερμανικό ή ιαπωνικό. Ωστόσο δεν έχω κάνει test drive ακόμα.

2) Αν ξέρουμε καθόλου τι παίζει με τα τελωνεία για χώρες εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πόσο αναίμακτη είναι αυτή η διαδικασία.

3) Αν θα πάρω από εδώ σίγουρα θα πάω με κάποιον που ξέρει για παν ενδεχόμενο!
τελωνειο θα πληρωσεις απλα κοιτα να ειναι euro4 και μετα οχι euro3 γιατι με γιουρο 3 δεν σε συμφερει θα πληρωσεις παραπανω φορο στο τελωνειο λογο οτι ειναι ρυπογονο.
Για μενα γιουρο4 η γιουρο5 με λιγα λογια μοντελο 06 και μετα.
Επισης κοιτα τα χιλιόμετρα αν ειναι λιγα πάλι θα πληρωσεις παραπανω παρε απο 60χιλιαδες εως 120 ειναι μια χαρα και το αμαξι ακομα καινουργιο.
Astra 2.0 του 12 δεν θα το λεγα καλη επιλογη μιας και τα οπελ εχουν καποια κατασκευαστικα θεματακια,εγω θα σου λεγα να κοιταξεις για φοκους ιδιας χρονιας και με τον κινηταρα ecoboost στον οποιο δεν υπαρχει ανταγωνισμος,αν θες ιδιο φοκους με λιγο πιο πριμιουμ χαρακτηριστικά κοιτα για v40 Volvo exei και αυτο ecoboost.
 

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
για το 2 δεν είμαι ειδικός να απαντήσω.

για το 1 θα πω το εξής αρχικα ως βοήθεια.
άποψή μου είναι ότι η αγορά μεταχειρισμένου είναι διαφορετική από το να ψάχνεις καινούργιο.
μπορεί μεταξύ Α και Β αυτοκινήτων να είναι καλύτερο το Α ως καινούργιο, αλλά μιλώντας για αυτοκίνητο δεκαετίας να υπερτερεί το Β γενικότερα.

εσύ τι ψάχνεις από το αμάξι. για οικογένεια και πόση, για να πηγαινεις στη δουλειά, για ταξίδια, για παντιλίκια, συνδυασμό κάποιων από αυτα..? τι?

Οικογένεια ακόμα δεν έχω. Μένω με την κοπέλα μου και έχουμε και έναν σκύλο (μεσαίου μεγέθους). Παρ' όλα αυτά, θέλουμε κάτι να είναι βολικό, να ΄χει χώρους αποθήκευσης για ψώνια αλλιώς θα με φάει :P, να πηγαίνουμε ψιλο άνετα τις εκδρομές μας (1-2 φορές τον μήνα) και να μπορούμε να το γυροφέρνουμε για δουλειές αν χρειαστεί. Επειδή θα είναι πρώτο μου αμάξι, δεν θέλω να υπερβώ τα 5000.

 

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Σκέφτομαι προς το καλοκαίρι, αφού ομαλοποιηθεί η κατάσταση να πάρω ένα αυτοκίνητο.
Budget γύρω στα 5 χιλιάρικα, πάντα μεταχειρισμένο.

Βέβαια, μπορούμε να φέρουμε και από το Βέλγιο ένα opel astra του 12' για 2000, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και πόσα θα κοστίσει σε τελωνείο. Αυτή είναι η εναλλακτική.

Έχετε καμία πρόταση;

με το καλό φίλε αλλά προσοχή πολύ στο τι θα πάρεις. εννοώ σε τι κατάσταση θα ειναι...

πρόταση για ποιο ή περί της διαδικασίας?


Να σαι καλα φίλε!

1) Πρόταση για μοντέλα. Γιατί εγώ σκεφτόμουν για γερμανικό ή ιαπωνικό. Ωστόσο δεν έχω κάνει test drive ακόμα.

2) Αν ξέρουμε καθόλου τι παίζει με τα τελωνεία για χώρες εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πόσο αναίμακτη είναι αυτή η διαδικασία.

3) Αν θα πάρω από εδώ σίγουρα θα πάω με κάποιον που ξέρει για παν ενδεχόμενο!
τελωνειο θα πληρωσεις απλα κοιτα να ειναι euro4 και μετα οχι euro3 γιατι με γιουρο 3 δεν σε συμφερει θα πληρωσεις παραπανω φορο στο τελωνειο λογο οτι ειναι ρυπογονο.
Για μενα γιουρο4 η γιουρο5 με λιγα λογια μοντελο 06 και μετα.
Επισης κοιτα τα χιλιόμετρα αν ειναι λιγα πάλι θα πληρωσεις παραπανω παρε απο 60χιλιαδες εως 120 ειναι μια χαρα και το αμαξι ακομα καινουργιο.
Astra 2.0 του 12 δεν θα το λεγα καλη επιλογη μιας και τα οπελ εχουν καποια κατασκευαστικα θεματακια,εγω θα σου λεγα να κοιταξεις για φοκους ιδιας χρονιας και με τον κινηταρα ecoboost στον οποιο δεν υπαρχει ανταγωνισμος,αν θες ιδιο φοκους με λιγο πιο πριμιουμ χαρακτηριστικά κοιτα για v40 Volvo exei και αυτο ecoboost.


Ξύνεις πληγές με το volvo v40. Έρωτας! Αλλά no money, no honey!

To astra, μοντέλο του '12, βενζινοκίνητο είναι από συγγενικό πρόσωπο της κοπέλας μου, γι' αυτό και το σκέφτομαι τόσο. Έμπιστο άτομο και μας το δίνει 2000, προκειμένου να το αποσύρει.

Αν δεν το πάρουμε θα κοιτάξουμε τι παίζει εδώ, Ελλάδα.
 

ave.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2020
Μηνύματα
2.490
Like
2.836
Πόντοι
456
Μεχρι 5k με καλους χωρους ειναι η alfa 159
Ομορφο αυτοκινητο, δεν το εχω οδηγησει για να εκφερω αποψη αλλα με λιγοτερα απο 5k ειναι οτι πιο μπανικο μπορεις να αγορασεις με χωρους
 

ave.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2020
Μηνύματα
2.490
Like
2.836
Πόντοι
456
alfa159 vs aston martin:P




 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Σκέφτομαι προς το καλοκαίρι, αφού ομαλοποιηθεί η κατάσταση να πάρω ένα αυτοκίνητο.
Budget γύρω στα 5 χιλιάρικα, πάντα μεταχειρισμένο.

Βέβαια, μπορούμε να φέρουμε και από το Βέλγιο ένα opel astra του 12' για 2000, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και πόσα θα κοστίσει σε τελωνείο. Αυτή είναι η εναλλακτική.

Έχετε καμία πρόταση;

με το καλό φίλε αλλά προσοχή πολύ στο τι θα πάρεις. εννοώ σε τι κατάσταση θα ειναι...

πρόταση για ποιο ή περί της διαδικασίας?


Να σαι καλα φίλε!

1) Πρόταση για μοντέλα. Γιατί εγώ σκεφτόμουν για γερμανικό ή ιαπωνικό. Ωστόσο δεν έχω κάνει test drive ακόμα.

2) Αν ξέρουμε καθόλου τι παίζει με τα τελωνεία για χώρες εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πόσο αναίμακτη είναι αυτή η διαδικασία.

3) Αν θα πάρω από εδώ σίγουρα θα πάω με κάποιον που ξέρει για παν ενδεχόμενο!
τελωνειο θα πληρωσεις απλα κοιτα να ειναι euro4 και μετα οχι euro3 γιατι με γιουρο 3 δεν σε συμφερει θα πληρωσεις παραπανω φορο στο τελωνειο λογο οτι ειναι ρυπογονο.
Για μενα γιουρο4 η γιουρο5 με λιγα λογια μοντελο 06 και μετα.
Επισης κοιτα τα χιλιόμετρα αν ειναι λιγα πάλι θα πληρωσεις παραπανω παρε απο 60χιλιαδες εως 120 ειναι μια χαρα και το αμαξι ακομα καινουργιο.
Astra 2.0 του 12 δεν θα το λεγα καλη επιλογη μιας και τα οπελ εχουν καποια κατασκευαστικα θεματακια,εγω θα σου λεγα να κοιταξεις για φοκους ιδιας χρονιας και με τον κινηταρα ecoboost στον οποιο δεν υπαρχει ανταγωνισμος,αν θες ιδιο φοκους με λιγο πιο πριμιουμ χαρακτηριστικά κοιτα για v40 Volvo exei και αυτο ecoboost.


Ξύνεις πληγές με το volvo v40. Έρωτας! Αλλά no money, no honey!

To astra, μοντέλο του '12, βενζινοκίνητο είναι από συγγενικό πρόσωπο της κοπέλας μου, γι' αυτό και το σκέφτομαι τόσο. Έμπιστο άτομο και μας το δίνει 2000, προκειμένου να το αποσύρει.

Αν δεν το πάρουμε θα κοιτάξουμε τι παίζει εδώ, Ελλάδα.
v40 στη βουλγαρια το βρισκω 5 με 6 χιλιαρικα,αλλα και το φοκους ειναι πιο νεανικο και να ξερεις με το v40 εχουν ιδιο πλαίσιο σασι και μηχανικα μερη.
Το φοκους εδω ελλαδα θα το βρεις με 5 εως 6 χιλιαρικα αλλιως πηγαινε στο παλιοτερο που θα σου έρθει πιο φθηνο εννοω μοντελο 08 με 3χιλιαρικα οπως και το s40 Volvo 08 με κανα 4.5 με 5
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Μεχρι 5k με καλους χωρους ειναι η alfa 159
Ομορφο αυτοκινητο, δεν το εχω οδηγησει για να εκφερω αποψη αλλα με λιγοτερα απο 5k ειναι οτι πιο μπανικο μπορεις να αγορασεις με χωρους
ηταν να κατεβασω απο βουλγαρια ενα αλλα ειχε 245χιλιαδες και κατι κροταλιζε στο ρελαντι μεσα στο κινητηρα και δεν το πηρα,το οδηγησα ομως το 1.9 με τα 160 ή 185 αλογα αν θυμαμαι καλα αλλιως διορθωστε με.
Μπηκα μεσα και κουμπωσα το εσωτερικο ολα τα λεφτα εχουμε 2021 και ακομα το εσωτερικο του ειναι ζηλευτο,ο κοκκινος φωτισμός κλπ αλλη ατμοσφαιρα.
Σε σχεση με την 156 που ειχα μου φανηκε πιο στιβαρο πιο βαρυ και πιο καλη μονωση και καλυτερη ποιοτητα,οσο για την ανεση το ειδα λιγο μαλακο αλλα παιζει και τα αμορτισερ να ηταν για αλλαγη.
Γκαζι πολυ καλο αυτο του 1.9.Στις στροφες δεν εγερνε καθολου φρενα εξαιρετικα κοκαλωνει για πλακα,ενα πλαστικο μονο ακουγοταν αλλα ειπαμε το αμαξι ειχε 245 χιλιαδες.
Κοιταει στα ισα Mb c w204 και audi a4

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom