Νέα

ΑΒΑΞ, ΑΚΤΩΡ, ΜΕΤΚΑ, ΤΕΡΝΑ.... Ξερει κανεις πώς δουλευουν?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 117
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
ακριβώς αυτό κάνουν. επίβλεψη.
Δεν κάνουν επίβλεψη μόνο. κατ αρχήν γίνεται η μελέτη ? Πως νομίζετε πως διεκδικούν τα έργα? Προμηθεύονται τα τεύχη, κάνουν την οικονομικοτεχνική μελέτη, υποβάλλουν τος προσφορές ( είτε σε Ελλάδα είτε σε εξωτερικό) και αν είναι ανταγωνιστικοί ( δηλα΄δή υποβάλουν την χαμηλότερη προσφορά) θα πάρουν τη δουλειά ή όχι. Και στην μεν Ελλάδα συμφωνούμε πως υπάρχει υπόγειο σπρώξιμο αλλά αυτό ισιχύει για όλες τις εταιρείες. Τα ξέρουμε όλοι σε αυτή τη χώρα ζούμε. Για τα διεθνή έργα όμως δεν κατεβάινουν μόνες τους. Κατεβάινουν με κοινοπαρξίες. Τα έργα έξω είναι μεγάλα , πολύ διαφορετικά διαθρωμένα και με με πολύ μεγαλύτερες καφαλαικές απαιτήσεις. Για τις κατασκευαστικές η κάθε μία αναλαμβάνει μέρος του έργου. Οχι ολόκληρο. (Εξω επειδή η διεκδίκηση του έργου γίνεται από τον επικεφαλής της κοινοπραξίας δεν υπάρχουν μίζες. Είναι πολύ πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Επίσης η κάθε μία αναλαμβανει έργα του τομέα της. Παράδειγμα ιγα σε ένα μεγάλο λίμάνι ασ πούμε την Δουλειά την πήρε η Bechtel,  ο Ακτωρας θα πάρει το κομμάτι "έργο πολιτικού μηχανικού δηλαδή το κατασκευστικο και πάει λέγοντας. Η Τέρνα θα πάρει το μηχανολογικό κλπ κλπ.Κάποιος άλλος θα πάρει την εκβάθυνση, κάποιός άλλος τις κτηριακές εγκαταστάσεις και κάποιος άλλος τα έργα οδοποιοίας του λιμανιού.

Ο Αβαξ δεν έχει καμμιά ανάγκη. Η Μητρική του είναι η j&P Overseas. Μία εταιρεία που δρστηριοποιείται διεθνώς τα τελευταία πενήντα χρόνια. Μία άλλη για να ξέρετε είναι η Archrodon.

H ΜETKA πάλι λόγω της φύσης των έργωn της κατεβάινει μάζι με διεθνείς κολοσσούς. Alstom. Siemens, General Electric.. Ανάλογα την γεωγραφκή περιοχή και το έργο. Η Μετκα κρατάει το μηχανολογικό κομμάτι και κάποιος άλλος το έργο πολιτικού μηχανικού.

Και για να καταλήξω.. Δεν είναι απλή επίβλεψη και επιστασία. Στέλνουν μηχανικούς, στέλνουν μηχανήματα , στέλνουν εργοδηγούς δημιουργούν εργοτάξια. Όσο για την επιλογή και η πσρόληψη του αυστηρά εργατικού δυναμικού αυτό γίνεται με τους ντόπιους υπρεγολάβους.. αλλά κάθε έργο έχει την ιδιατερότητα του...  
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Καλα, εννοειται πως δεν φτιαχνουν την τουρμπινα!!! (Αλλιως θα λεγοντουσαν GE)
Αλλα δεν περιμενα οτι δεν αναλαμβανουν ουτε καν την τοποθετηση.

Δηλαδη, να στο θεσω καπως αλλιως...?

Τωρα η ΔΕΗ δινει 1,4 δισ στον Περιστερη για να της φτιαξει μια νεα μοναδα (ή να προεκτεινει τη μοναδα της Πτολεμαΐδας- δεν θυμαμαι)
Απο αυτα, σιγουρα τα 200 θα ειναι καθαρο κερδος για τον Περιστερη, ετσι?
Ε, λοιπον, γιατι η ΔΕΗ να μην δωσει 20 εκατομμυρια ευρω σε εναν (μόνο) τυπο, ιδιωτη, ο οποιος θα αναλαβει να συντονισει το εργο για λογαριασμο της, με δικη της πιστωση, και ειδικους που θα "νοικιασει" απο την παγκοσμια αγορα για τα 2-3 χρονια που θα κρατησει το εργο?

Γιατί δεν υπάρχει τέτοιος τύπος. Και δεν είναι απλή επίπβλεψη του έργου. Είναι η κατασκευή. Το κόστος του έργου δεν το αναλαμβάνει η ΔΕΗ αλλά μόνο οι εξιδικευμένες εταιρείες που έχουν την τεχνογνωσία. Η ΔΕΗ δεν την έχει. Δεν ξέρει από κατασκευές.Η μάλλον  για μην την αδικώ μπορεί και να την έχει αλλά σε πολύ περιορισμένο βαθμό με περιορισμένο ανθρώπινο δυναμικό μέχρι το στάδιο της εσωτερικής μελέτης και της προκήρυξης του τεύχους. Δουλειά της ΔΕΗ είναι η παροχή ηλεκτρισμού και όχι η κατασκευή μονάδω παροχής ηλεκτρισμού. 

Δηλαδη, σκαει δεκαδες εκατομμυρια σε μια ΑΛΛΗ εταιρια (ΤΕΡΝΑ) για να κανει μια ΜΕΛΕΤΗ και ΕΠΙΒΛΕΨΗ του εργου? (Ουτε καν για χρηματοδοτηση δεν μιλαμε εδω, διοτι, ουτως ή αλλως, η ΔΕΗ βρηκε χρηματοδοτηση για το κοστος εργου + περιθωριο κερδους 10-20-30% της ΤΕΡΝΑ!)

Ή μηπως μια ΔΕΗ με 20-30 χιλιαδες νοματαιους δεν εχει ΔΙΚΟ της προσωπικο που να σκαμπαζει απο ηλεκτροπαραγωγη και να ξερει τη διεθνη αγορα?

Δηλαδη, στην τελικη, μου φαινεται πως θα χρειαστει ενας τυπος, ως αρχηγος της ολης φασης, ο οποιος θα πληρωθει οπως οι μανατζερ των μεγαλων τραπεζων/επενδυτικων του κοσμου. Πχ 1% απο ολο το προϋπολογισμενο κοστος του εργου+ πριμ αμα μειωσει το κοστος περαιτερω.
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Εμενα με εντυπωσιαζει το γεγονος οτι αυτοι χτυπανε εργα δισεκατομμυριων σε Σαουδικες Αραβιες, Ρωσιες, Αφρικες κλπ...
Δηλαδη δεν καταλαβαινω πώς, μεσα σε τοσο διεθνη ανταγωνισμο, και χωρις να εχουν μεγαλη οικειοτητα με την εκει αγορα (τους μικροεργολαβους και τους λαδιαρηδες γραφειοκρατες), καταφερνουν να βγαινουν μειοδοτες.
Δηλαδη, εχουν καποια τεχνογνωσια που κανενας αλλος δεν μπορει να βρει, ή εστω να εξαγορασει (πληρωνοντας παχυλους μισθους σε γνωστες του αντικειμενου)?
Εχουν καλυτερη χρηματοδοτηση?/ Σ' αυτο η απαντηση ειναι προφανως ΟΧΙ...
Αρα τι?

Καλα, εννοειται οτι, οταν φτιαχνουν μια γεφυρα στο Ντουμπάι δεν κουβαλανε εργατες απο την Ελλαδα, ουτε μπετονιερες απο την Ελλαδα.
Αλλα και παλι, εμενα με καταπλησσει αυτη η ευελιξια τους

Κατ αρχήν δεν κατεβαίνουν μόνες τους. αλλά σε διεθνείς κοινοπραξίές που δεικδικέι το έργο. ( Δες την προγούμενη ανάρτηση μου) β) Ναι έχουν την τεχνογνωσία. Ο Αβαξ πρώτος πρώτος. Η μητρική τους J&P ( Joannou & Parsskevaidis Overseas) δουλέυει μόνο έξω. β) Δεν λαδώνουν οι ίδιοι. Αλλά ο επικεφαλής της κοινοπραξίας. Μιλάμε για άλλου επιπέδου lobby. Κεφάλαια ναι μπορούν πολύ πιο εύκολα από το να τα βρούν έξω. Με βραχυπρόθεσμό δανεισμό, δηλαδή μέχρι την αποπεράτωση και αποληρωμή του έργου και φυσικά με καλύτερους όρους.. Εχουν οικειότητα. Η Τέρνα για παράδειγμα είναι η παληά ΓΕΚ που είναι η παληά Οδών και Οδωστρωμάτων... εταιρείες που μεγάλη πείρα στη Μέση Ανατολή. Δεν χρειάζεται να πληρώνουν παχυλούς μισθούς. Εχουν και την τεχνογνωσία και έμπειρο έμψυχο δυναμικό.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Για να κάνω κι εγώ λίγο τον προβοκάτορα...
Δηλαδη, να στο θεσω καπως αλλιως...?
Τωρα η ΔΕΗ δινει 1,4 δισ στον Περιστερη για να της φτιαξει μια νεα μοναδα (ή να προεκτεινει τη μοναδα της Πτολεμαΐδας- δεν θυμαμαι)
Απο αυτα, σιγουρα τα 200 θα ειναι καθαρο κερδος για τον Περιστερη, ετσι?
Ε, λοιπον, γιατι η ΔΕΗ να μην δωσει 20 εκατομμυρια ευρω σε εναν (μόνο) τυπο, ιδιωτη, ο οποιος θα αναλαβει να συντονισει το εργο για λογαριασμο της, με δικη της πιστωση, και ειδικους που θα "νοικιασει" απο την παγκοσμια αγορα για τα 2-3 χρονια που θα κρατησει το εργο?
Δηλαδη, σκαει δεκαδες εκατομμυρια σε μια ΑΛΛΗ εταιρια (ΤΕΡΝΑ) για να κανει μια ΜΕΛΕΤΗ και ΕΠΙΒΛΕΨΗ του εργου? (Ουτε καν για χρηματοδοτηση δεν μιλαμε εδω, διοτι, ουτως ή αλλως, η ΔΕΗ βρηκε χρηματοδοτηση για το κοστος εργου + περιθωριο κερδους 10-20-30% της ΤΕΡΝΑ!)
Ή μηπως μια ΔΕΗ με 20-30 χιλιαδες νοματαιους δεν εχει ΔΙΚΟ της προσωπικο που να σκαμπαζει απο ηλεκτροπαραγωγη και να ξερει τη διεθνη αγορα?
Δηλαδη, στην τελικη, μου φαινεται πως θα χρειαστει ενας τυπος, ως αρχηγος της ολης φασης, ο οποιος θα πληρωθει οπως οι μανατζερ των μεγαλων τραπεζων/επενδυτικων του κοσμου. Πχ 1% απο ολο το προϋπολογισμενο κοστος του εργου+ πριμ αμα μειωσει το κοστος περαιτερω.
Αν έκανε το πρώτο (που ως ένα βαθμό το έκανε παλιά) θα λεγόταν μονοπώλιο, οποσθοδρομική,  "αναλεύθερη" κλπ.
Τώρα  όμως παυ κάνει το δεύτερο, ειναι ανοιχτή και απελευθερωμένη  στην αγορά, σύγχρονη και ανταγωνιστηκή οπότε εσύ πλήρωνε αυξήσεις στα οικιακά τιμολόγια!
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Και κατι αλλο...

ΜΗΝ ασχολεισαι/ασχολειστε με Ιαπωνια.
Δεν εχει κανενα προβλημα, παρα το 200% χρεος.  ;)
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Αιωνιος φοιτητης, συγγραφεας (ανεκδοτος, προς το παρον) και τον τελευταιο μηνα δουλευω σε ενα οικονομικο σαιτ, κανοντας κυριως δευτερογενη δουλεια (αντιγραφες απο Ναυτεμπορικη, ΣΚΑΙ, capital...), αλλα και λιγη πρωτογενη δουλεια (μελετη οικ. στοιχειων)- κυριως απο δικια μου πρωτοβουλια και θεληση να μαθαινω πραγματα...
Δηλαδη, αν ηθελα, θα μπορουσα απλα να πεταω ειδησεις σε μια φορμα δημοσιευσης, αλλαζοντας λιγο τον προλογο και την φωτογραφια...

B) Καλά κάνεις και το ψάχνεις. Να διαβάζεις όμως συστηματικά και μεθοδικά και όχι απόσπασματικά γιατί τότε θα πελαγώσεις. Η ποιοτική ανάλυση της πληροφορίας που σου δίνουν να διαχειρίζεσαι ( άναψες φωτιές τώρα γιατί μόνο οικονομικό site δεν είναι αυτό που στηρίζεται στο clopy paste να το επανλάβω clopy).

Παραταυτα, επειδη οπως ειπα εχω μεγαλη φιλομαθεια, αρχισα να παρατηρω λιγο πιο συστηματικα χρηματιστηριακους δεικτες, προϊόντα, τιμες, ισολογισμους, κλπ κλπ... Ολα αυτα τα εκανα ουτως ή αλλως, και απο το σπιτι μου, αλλα τωρα που τα ειχα μπρος στα ματια μου επι 8 ωρες, ο ρυθμος αφομοιωσης πραγματων εκτιναχθηκε.

Για να τα παρακολουθείς όλα αυτά πρέπει να μπορείς να τα χωνεύεις. Και για να τα χωνεύεις πρέπει να μπορείς τα αξιολογείς τι σου σερβίρουν. Αν τα αγγλικά σου είναι καλά θα σε συμβούλευα να διαβάζεις Economist/ Business Week , Barrons και Fortune.  Επίσης διάβαζε Bloomberg και CBS Marketwatch. Το τελευταίο έχει κάποια καλές κλαδικές αναλύσεις. Οι ξένοι ξέρουν να γράφουν σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία των δικών μας οικονομικών και κυρίως επιχειρηματικών και χρηματιστηριακών συντακτών που δεν ξέρουν ούτε έναν ισολογισμό να διaβάσουν και να αναλύσουν. και έμαθαν στου κασίδι το κεφάλι αναμασώντας ότι τους πλάσαραν χωρίς καμμιά κριτική διάθεση αλλά και ικανότητα να αντιληφθούν 

Ε, και στα πλαισια αυτης της παρακολουθησης, κατεληξα οτι οι βιομηχανιες μεταλλων και οι μεγαλες κατασκευαστικες (+ κατασκευη ενεργειακων σταθμων+ ΑΠΕ), ειναι το μονο εξαγωγιμο προϊον αυτης της χωρας... Οποτε επικεντρωθηκα λιγο παραπανω.

Οικονομικο συμφερον δεν εχω - αν ρωτας αυτο. Ουτε χρηματιστηριο παιζω, ουτε σκοπευω να πιασω δουλεια σε καποια απο αυτες τις εταιριες. Προς το παρον, ειμαι απλος παρατηρητης της "μεγαλης εικονας" - ως ελληνικη οικονομια δηλαδη.

Για να αποκτήσεις έστω και στοιχειώδεις γνώσεις αν ξέρεις αγγλικά θα σε συμβούλευα να αγοράσεις από το Amazon το Economics for Dummies,
Απλό και κατανοητό.


Κατά τα άλλα δεν είναι ντροπή να μην ξέρεις Ντροπή είναι να μη ρωτάς και να μη θέλεις να μάθεις

 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

thanks, θα τσεκαρω αυτο που λες...

Γενικα, διαβαζω ξενο τυπο, αλλα στα πλαισια της δουλειας δεν εχω χρονικα περιθωρια. Δυστυχως, πρεπει να ανεβαζω μαζικες (ανα)δημοσιευσεις  :jerking:  για να διατηρειται μια φαινομενικη ροη στο site.

Οσο για capital και λοιπα ελληνικα οικονομικα site... ΓΑΜΑ ΤΑ!
Μπορεις να βρεις απο το πιπ "ψαγμενο"/"εζεζητημενο" αρθρο-αναλυση, ως το πιο σαπιο, ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ λαθος. (Χειριστες του newsroom, που δεν ξερουν την τυφλα τους, και αντιγραφουν με λαθος τροπο, λαθος αρθρα του ΑΠΕ....)
Οσο για γραμματικα - συντακτικα - λογικα σφαλματα και ασαφειες... Πανε συννεφο!!!

Τα ξερεις, μην επαναλαμβανομαστε  :grin:

 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Και κατι αλλο...

ΜΗΝ ασχολεισαι/ασχολειστε με Ιαπωνια.
Δεν εχει κανενα προβλημα, παρα το 200% χρεος.  ;)
Αυτό που αναφέρεις δέιχνει ακριβώς αυτό που μας είπες και πως στο μυλαό σου είναι μεπρδεμένα λόγω άγνοιας. Δεν γνωρίζει τι είναι Δημόσιο χρέος, Τι είναι Κρατικό χρέος και τι ιδιωτικό χρέος, τι μορφή έχει και τι παρενέργειες μπορεί να έχει σε μία οικονομία ή όχι. Η ποιοτική ανάλυση του χρέους είναι αυτό που θα σου δείξει αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Και ναι μεν στην Ιαπωνία μπορεί το Δημόσιο χρέος της να είναι στο 200% αλλά α) μπορεί να το εξυπηρετει γιατί έχει ισχυρή παραγωγική βαση που στηρίζεται στις εξαγωγές και την εσωτερική κατανάλωση. Πάντως για να ξέρεις η οικονομία της είναι προβληματική εδώ και δυό δεκαετίες. Την περασμένη δεκαετία την πέρασε με 0΄% επιτοκιο και καποια χρόνια σε ύφεση. Επίσης πέρασε δυό φορές πολύ σοβαρή Τραπεζική κρίση. Σώθηκε χάρη στο εμπορικό της πλεόνασμα. Δηλαδή τα πλούσια κεφαλαιακά διαθέσιμα της. Είναι όμως εκτεθειμένη πολύ στην τιμή που πετρελάιου β) στις συναλαγματικές ισοτιμίες... που κάνουν τα ιαπωνικά προϊόντα ανταγωνιστικά στις διεθνείς αγορές ή όχι... Εύχομια και ελπίζω αυτά να τα καταλαβάινεις.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Αυτό που αναφέρεις δέιχνει ακριβώς αυτό που μας είπες και πως στο μυλαό σου είναι μεπρδεμένα λόγω άγνοιας. Δεν γνωρίζει τι είναι Δημόσιο χρέος, Τι είναι Κρατικό χρέος και τι ιδιωτικό χρέος, τι μορφή έχει και τι παρενέργειες μπορεί να έχει σε μία οικονομία ή όχι. Η ποιοτική ανάλυση του χρέους είναι αυτό που θα σου δείξει αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι. Και ναι μεν στην Ιαπωνία μπορεί το Δημόσιο χρέος της να είναι στο 200% αλλά α) μπορεί να το εξυπηρετει γιατί έχει ισχυρή παραγωγική βαση που στηρίζεται στις εξαγωγές και την εσωτερική κατανάλωση. Πάντως για να ξέρεις η οικονομία της είναι προβληματική εδώ και δυό δεκαετίες. Την περασμένη δεκαετία την πέρασε με 0΄% επιτοκιο και καποια χρόνια σε ύφεση. Επίσης πέρασε δυό φορές πολύ σοβαρή Τραπεζική κρίση. Σώθηκε χάρη στο εμπορικό της πλεόνασμα. Δηλαδή τα πλούσια κεφαλαιακά διαθέσιμα της. Είναι όμως εκτεθειμένη πολύ στην τιμή που πετρελάιου β) στις συναλαγματικές ισοτιμίες... που κάνουν τα ιαπωνικά προϊόντα ανταγωνιστικά στις διεθνείς αγορές ή όχι... Εύχομια και ελπίζω αυτά να τα καταλαβάινεις.

Η Ιαπωνια θα αντιμετωπισει σοβαρο προβλημα, αλλα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
Το χρεος της ειναι 90% εσωτερικο, με 50% να ανηκει σε ασφαλιστικα ταμεια και σνταξιοδοτικα προγραμματα.
Δεν θα κανει αθετηση πληρωμων στις αγορες, θα κινηθει εξυπνα και θα το αντιμετωπισει.
(Και, φυσικα, ο λαος θα υποφερει...)

Σκεψου επισης για ποιον λαο μιλαμε, για ποια σοβαροτητα κρατους και παραγωγικης βασης, για ποιο ηθικο επιπεδο... κλπ
Πιστευεις οτι θα κανει psi???

Ναι, καταλαβαινω αυτα που ρωτας αν καταλαβαινω.

Πες μου και κατι αλλο
Εσυ δηλαδη διαφωνεις στο οτι η Ιαπωνια ΔΕΝ ειναι το νο1 προβλημα αυτη τη στιγμη και- για να το παω ενα βημα παρακατω- η Ευρωπη αποτελει πολυ μεγαλυτερο κινδυνο για την παγκοσμια οικονομια???
Γιατι εγω αυτο πιστευω- τοσο διαισθητικα οσο και απο τα στοιχεια που εχω μπροστα μου... (βλ Ιταλια, Γαλλια, κλπ κλπ)
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
thanks, θα τσεκαρω αυτο που λες...

Γενικα, διαβαζω ξενο τυπο, αλλα στα πλαισια της δουλειας δεν εχω χρονικα περιθωρια. Δυστυχως, πρεπει να ανεβαζω μαζικες (ανα)δημοσιευσεις  :jerking:  για να διατηρειται μια φαινομενικη ροη στο site.

Οσο για capital και λοιπα ελληνικα οικονομικα site... ΓΑΜΑ ΤΑ!
Μπορεις να βρεις απο το πιπ "ψαγμενο"/"εζεζητημενο" αρθρο-αναλυση, ως το πιο σαπιο, ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΕΣ λαθος. (Χειριστες του newsroom, που δεν ξερουν την τυφλα τους, και αντιγραφουν με λαθος τροπο, λαθος αρθρα του ΑΠΕ....)
Οσο για γραμματικα - συντακτικα - λογικα σφαλματα και ασαφειες... Πανε συννεφο!!!

Τα ξερεις, μην επαναλαμβανομαστε  :grin:

Στείλε μου αν θες σε Pm σε ποιό site είσαι. Τηρείται αυστηρή εχεμύθεια :) Το Capital και το Euro2day είναι ανάλογα που θα πέσεις. Ξέρω πολύ καλά πως δουλεύουν και το τι συντάκτες έχουν. Γενικά η κρίση με την πτώση της διαφήμισης και των χορηγειών έπληξε ανεπανόρθωτα την έστω και ελάχιστη ποιότητα γιάτι κάποιοι πιο επαρκείς συντάκτες αποχώρησαν λόγω περικοπών και είτε δεν αντικαταστάθηκαν είτε αντικαταστάθηκαν από αδαείς. Δεν φτάινε τα νέα παιδιά. Δουλειά ψάχνουν κι αν το έχουν θα διακριθούν σιγά σιγά. Απλά πρέπει να τόχεις. Η δημοσιογραφία και μάλιστα η οικονομική πέρα από ταλέντο χρειάζεται και γνώσεις. γενικά η Δημοσιογραφία χρειάζεται διάβασμα και συνεχή ενημέρωση. Ο καλός ξένος τύπος είναι μεγάλο σχολίο.  
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Στείλε μου αν θες σε Pm σε ποιό site είσαι. Τηρείται αυστηρή εχεμύθεια :) Το Capital και το Euro2day είναι ανάλογα που θα πέσεις. Ξέρω πολύ καλά πως δουλεύουν και το τι συντάκτες έχουν. Γενικά η κρίση με την πτώση της διαφήμισης και των χορηγειών έπληξε ανεπανόρθωτα την έστω και ελάχιστη ποιότητα γιάτι κάποιοι πιο επαρκείς συντάκτες αποχώρησαν λόγω περικοπών και είτε δεν αντικαταστάθηκαν είτε αντικαταστάθηκαν από αδαείς. Δεν φτάινε τα νέα παιδιά. Δουλειά ψάχνουν κι αν το έχουν θα διακριθούν σιγά σιγά. Απλά πρέπει να τόχεις. Η δημοσιογραφία και μάλιστα η οικονομική πέρα από ταλέντο χρειάζεται και γνώσεις. γενικά η Δημοσιογραφία χρειάζεται διάβασμα και συνεχή ενημέρωση. Ο καλός ξένος τύπος είναι μεγάλο σχολίο.  

Δεν μπορω να σου πω αυτη τη στιγμη σε ποιο δουλευω, αλλα αν φυγω (πραγμα πιθανο, βασει του οτι ηδη εχω καθυστερησει να παρω τον πρωτο μου μισθο...), τοτε ναι, ευχαριστως να σου πω τα παντα.
Παντως, για να καταλαβεις πώς δουλευουμε:
5 χαμαληδες κανουμε clopy-paste στα τριγυρω σαιτ, κι ενας μαγκας που διοικει την ολη φαση (55αρης), τσιμπαει πληροφοριες απο την πιατσα - πού και πού - και πεταει ενα "αποκλειστικο".
Δηλαδη, εμεις λειτουργουμε ως υποστρωμα για το - όποιο- πρωτογενες ρεπορταζ αυτουνου.

Εγω, οπως ειπα, χαλαω λιγο τη σουπα, καθως ψαχνομαι πολυ παραπανω απο το προβλεπομενο, κανω δικες μου παρατηρησεις σε οικονομικα φαινομενα, προσθετω πληροφοριες σε ειδησει αλλων (πχ Ναυτεμποτικης, ΣΚΑΙ κλπ), ή κανω ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ σε ειδησεις αλλων, οι οποιες εινια κακογραμμενες ή ανακριβεις (συμβαινει κι αυτο)

Ειμαι ο μονος απο τους χαμαληδες που κανει τετοια ποιοτικη προσπαθεια.
Εξαλλου, ειμαι κι ο μονος που εχει βασικες γνωσεις κ' αντιληψη καποιων πραγματων...

ΥΓ Δωσ' μου και μια απαντηση σ' αυτα που σου θετω παραπανω
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Η Ιαπωνια θα αντιμετωπισει σοβαρο προβλημα, αλλα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
Το χρεος της ειναι 90% εσωτερικο, με 50% να ανηκει σε ασφαλιστικα ταμεια και σνταξιοδοτικα προγραμματα.
Δεν θα κανει αθετηση πληρωμων στις αγορες, θα κινηθει εξυπνα και θα το αντιμετωπισει.
(Και, φυσικα, ο λαος θα υποφερει...)

Σκεψου επισης για ποιον λαο μιλαμε, για ποια σοβαροτητα κρατους και παραγωγικης βασης, για ποιο ηθικο επιπεδο... κλπ
Πιστευεις οτι θα κανει psi???

Ναι, καταλαβαινω αυτα που ρωτας αν καταλαβαινω.

Πες μου και κατι αλλο
Εσυ δηλαδη διαφωνεις στο οτι η Ιαπωνια ΔΕΝ ειναι το νο1 προβλημα αυτη τη στιγμη και- για να το παω ενα βημα παρακατω- η Ευρωπη αποτελει πολυ μεγαλυτερο κινδυνο για την παγκοσμια οικονομια???
Γιατι εγω αυτο πιστευω- τοσο διαισθητικα οσο και απο τα στοιχεια που εχω μπροστα μου... (βλ Ιταλια, Γαλλια, κλπ κλπ)

Ναι υπό αυτή την οπτική γωνία συμφωνούμε και χαίρομια που καταλαβάινεις απλά είχες γράψει πως κάπου σου έλειπαν οι γνώσεις και βιάστηκα ( κακώς)να το θεωρήσω δεδομένο. Αν σε έθιξα με συγχωρείς.  Β) Προσωπικά δεν θεωρώ την Ευρώπη Νουμερο Ενα πρόβλημα. Η κάθε χώρα έχει τον τρόπο της να τα αντιμετωπίζει και επίσης τα οικονομικά προβλήματα κάθε χώρας είναι ως ένα βαθμό διαφορετικά από τα της άλλης. Εχει και την παραγωγική δομή να αντέξουν και την κεφαλαιουχική επάρκεια και τους μηχανσιμούς να τα διορθώοσυν. Ακόμη και τους σοβαρούς τραπεζικούς κλυδωνισμούς.  Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα την Κίνα , κυρίως την τραπεζική της κρίση, τον εσωτερικό δανεισμό των προβληματικών της κολοσσών και υτο γεγονός πως έχει μαζέψει όλο το χαρτί του κόσμου. Βέβαια είναι επίσης άριστοι διαχειριστές κρίσεων αλλά κάτι σοβαρό , όπως πχ η τραπεζική κρίση στην Δύση, οι υφέσεις που έχει περάσει η Δυση, κλπ κλπ δεν τους έχει συμβεί ώστε να έχουμε εμπιερία αν πραγματικά πόσο συνετά θα κινηθούν. Αν στην Κίνα πάει κάτι στραβά θα πάει για όλο τον Κόσμο. Αν κάτι πάει στραβά στην Ευρώπη θα πάει για την Ευρώπη και κάποιες σοβαρές ίσως αναταράξεις στις ΗΠΑ    
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Δεν μπορω να σου πω αυτη τη στιγμη σε ποιο δουλευω, αλλα αν φυγω (πραγμα πιθανο, βασει του οτι ηδη εχω καθυστερησει να παρω τον πρωτο μου μισθο...), τοτε ναι, ευχαριστως να σου πω τα παντα.
Παντως, για να καταλαβεις πώς δουλευουμε:
5 χαμαληδες κανουμε clopy-paste στα τριγυρω σαιτ, κι ενας μαγκας που διοικει την ολη φαση (55αρης), τσιμπαει πληροφοριες απο την πιατσα - πού και πού - και πεταει ενα "αποκλειστικο".
Δηλαδη, εμεις λειτουργουμε ως υποστρωμα για το - όποιο- πρωτογενες ρεπορταζ αυτουνου.

Εγω, οπως ειπα, χαλαω λιγο τη σουπα, καθως ψαχνομαι πολυ παραπανω απο το προβλεπομενο, κανω δικες μου παρατηρησεις σε οικονομικα φαινομενα, προσθετω πληροφοριες σε ειδησει αλλων (πχ Ναυτεμποτικης, ΣΚΑΙ κλπ), ή κανω ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ σε ειδησεις αλλων, οι οποιες εινια κακογραμμενες ή ανακριβεις (συμβαινει κι αυτο)

Ειμαι ο μονος απο τους χαμαληδες που κανει τετοια ποιοτικη προσπαθεια.
Εξαλλου, ειμαι κι ο μονος που εχει βασικες γνωσεις κ' αντιληψη καποιων πραγματων...

ΥΓ Δωσ' μου και μια απαντηση σ' αυτα που σου θετω παραπανω

Απαντήσεις αν και σου έδωσα κάποιες γενικές θα τις βρείς εδώ. Να το διαβάζεις αυτό. Θα σου δώσω και άλλα μόλις τα ξεθάψω από το αρχείο μου.


Δεν ξέρω τι σπουδάζεις και τι θες να κάνεις στη ζωή σου αλλά αν σε ενδιαφέρει αυτό που κάνεις τώρα θα σε συμβούλευα να κάτσεις όσο μπορείς έστω και άμισθος ώστε να αποκτήσεις πείρα. Πρσοωπική εσύ. Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα τι αντοχές έχεις. Αλλά μην ξεχνάς πως παλιά στην Δημοσγραφία μέχρι να έμπαινε κάποιος στο μισθολόγιο πέρναγε καιρός, κι έπρεπε να αποδείξει πως το άξιζει. ( με τα όσα στραβά κακά κι ανάποδα είχε ο ελληνικός τύπος).
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Ναι υπό αυτή την οπτική γωνία συμφωνούμε και χαίρομια που καταλαβάινεις απλά είχες γράψει πως κάπου σου έλειπαν οι γνώσεις και βιάστηκα ( κακώς)να το θεωρήσω δεδομένο. Αν σε έθιξα με συγχωρείς.  Β) Προσωπικά δεν θεωρώ την Ευρώπη Νουμερο Ενα πρόβλημα. Η κάθε χώρα έχει τον τρόπο της να τα αντιμετωπίζει και επίσης τα οικονομικά προβλήματα κάθε χώρας είναι ως ένα βαθμό διαφορετικά από τα της άλλης. Εχει και την παραγωγική δομή να αντέξουν και την κεφαλαιουχική επάρκεια και τους μηχανσιμούς να τα διορθώοσυν. Ακόμη και τους σοβαρούς τραπεζικούς κλυδωνισμούς.  Προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο πρόβλημα την Κίνα , κυρίως την τραπεζική της κρίση, τον εσωτερικό δανεισμό των προβληματικών της κολοσσών και υτο γεγονός πως έχει μαζέψει όλο το χαρτί του κόσμου. Βέβαια είναι επίσης άριστοι διαχειριστές κρίσεων αλλά κάτι σοβαρό , όπως πχ η τραπεζική κρίση στην Δύση, οι υφέσεις που έχει περάσει η Δυση, κλπ κλπ δεν τους έχει συμβεί ώστε να έχουμε εμπιερία αν πραγματικά πόσο συνετά θα κινηθούν. Αν στην Κίνα πάει κάτι στραβά θα πάει για όλο τον Κόσμο. Αν κάτι πάει στραβά στην Ευρώπη θα πάει για την Ευρώπη και κάποιες σοβαρές ίσως αναταράξεις στις ΗΠΑ    

Ενδιαφερουσα θεωρια... Για να πω την αληθεια, δεν την ειχα πολυσκεφτει. Οι ρυθμοι τους ειναι, αυτη τη στιγμη πυρετωδεις (παρα το οτι "επιβραδυνονται"- η 2η παραγωγος, δηλαδη, οχι η 1η  :grin:), και το χρεος πολυ χαμηλο...
Δεν ξερω γιατι διαβλεπεις κινδυνους εκει περα, αλλα ΟΚ, σαν πιο παλιος στα πραματα θα εχεις διαβασει 5 πραματα παραπανω (αν θες, βαλε κανα λινκ)

Οσο για γνωσεις, εχω τις βασικες. Δηλαδη διαβαζω ισολογισμους (ΠΟΛΥ καλα), καταλαβαινω μακροοικονομια και νομισματικη θεωρια, ξερω το βασικο επιχειρηματικο τοπιο σε Ελλαδα και κοσμο, ξερω περιπου πώς πανε οι μεγαλες χωρες και τι προβληματα εχουν...
Ξερω και λιγο απο οικονομικη ιστορια...

Ε, λιγο απ' ολα. Δεν εχω γινει "εξπερ" σε κατι...
Το καλο ειναι πως ειμαι παρατηριτικος. Πχ τσιμπησα το μεγαλο "μπαμ" που εγινε με τα warrants την προηγουμενη βδομαδα, χωρις να παρακολουθω μεχρι τοτε το συγκεκριμενο προϊον, και χωρις να εχω διαβασει τπτ σχετικα σε capital-euro2day κλπ...
Απλα ειδα ενα +11% της Πειραιως, λεω "ας παω να δω τι εγινε αραγε με το warrant" (φλασια, δηλαδη), μπαινω, βλεπω τους τζιρους και τα +40% που χτυπησε, βλεπω και τα αναλογα αλλων τραπεζων, διαβαζω κατι για Baupost... Γραφω ενα αρθρο...
Καπως ετσι.
Καπως ετσι αρχισα να ενημερωνομαι και για τις μεγαλες κατασκευαστικες, προτου ανοιξω το θεματακι εδω  :grin:
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Θενξ για τα λινκ.
Θα ελεγξω
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Θενξ για τα λινκ.
Θα ελεγξω
Παρακολούθα που και που και αυτούς. Οι αντασφαλιστικοί κολοσσοί λόγω των επενδύσεων τους είναι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Και βγάζουν αρκετά συχνά reports διαμάντια.


Επίσης και μία φιλικη συμβούλη. Ναι μεν διάβαζε market analysts όποτε σου πέφτουν στα χέρια αλλά να προτιμάς τους stategists. Εχουν ευρύτερη οπτική γωνία και προσέγγιση. Και πέφτουν πολύ πιο συχνά μέσα στις προβλέψεις τους
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Μπορεις να μου προτεινεις και 2-3 strategists που αξιζουν παρακολουθησης...?
 

peonius

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2011
Μηνύματα
1.047
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Μπορεις να μου προτεινεις και 2-3 strategists που αξιζουν παρακολουθησης...?
O ένας είναι ο Stephen Roach Θα τον βρεις στο project syndicate. Htan chief strategist της Morgan Stanley για πολλά χρόνια. Εχω αποσυρθεί τώρα από τον χώρο και δεν πολυθυμάμαι ονόματα. Ηταν ένας Γερμανός της Citigroup που διάβαζα ( μάλλον έπαιρνα λόγω της δουλειάς μου τα ρεπόρτα του). Επίσης η BNP είχε έναν πολύ καλό. Της JP Morgan τα reports βγαίνουν και στα ελληνικά. Βρες μια άκρη να σου τα στέλνουν. Στα ελληνικά μπορεί να βρείς και της ING
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom