Νέα

Ασθμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 36
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Duke Nukem

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Είναι από τα πιο γνωστά, αν είναι παροδικό (δλδ. όχι μόνιμο), τότε θα σου μειώσει την δόση ο πνευμονολόγος.  Έχε υπόψιν σου ότι το άσθμα είναι άτιμο στην αρχή, και σίγουρα θα έχεις θέματα μέχρι να το συνηθίσει ο οργανισμός σου.  Εγώ την 1η βδομάδα μετά που βγήκα έξω από αλλαγή είδους άσθματος (από αλλεργικό σε υποτίθεται μόνιμο), και με θεραπεία Aerolin κι ένα άλλο μαζί, γυμναστήριο δεν πήγαινα γιατί δεν μπορούσα να πάρω ανάσα εύκολα για αερόβιο, μετά από 3-4 βδομάδες συνήλθα κανονικά, αλλά ήταν χοντρό γενικότερα το σκηνικό μου. 

Take it slow, και ανάλογα με τον τύπο άσθματος, θα σου δώσει οδηγίες για αποθεραπεία.  Επίσης, αν είναι μόνιμο, ρώτα τον αν μπορείς αντί για aerolin, να πάρεις seretide, εξίσου αποτελεσματικό, ή κάποιο άλλο εισπνεόμενο.  Μπορεί να μη σου κάθεται το φάρμακο σωστά για τους Χ/Ψ λόγους, υπάρχουν λύσεις σε βρογχοδιασταλτικά, μίλα μαζί του στο τηλ. και ανέφερέ του τις παρενέργειες που νιώθεις, θα σε βοηθήσει, και μπορεί να σε πάρει έκτακτα για να σε δει λόγω των παρενεργειών αυτών.
θα κλεισω ραντεβου γιατι βλεπω οτι δεν ειναι απλο το θεμα.
 

Spiler

Μέγας
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.112
Κριτικές
10
Like
2.776
Πόντοι
3.665
θα κλεισω ραντεβου γιατι βλεπω οτι δεν ειναι απλο το θεμα.
Αυτό εξυπακούεται!!!!  Σκέψου ότι εμένα από βρογχίτιδα μου το γύρισε σε αναπνευστική ανεπάρκεια (προσωρινή), και μετά αλλαγή στο άσθμα από αλλεργικό σε μόνιμο.  Ευτυχώς ΔΕΝ εκδηλώνεται εύκολα σε μένα, ή απλά είμαι τυχερός, αλλά μερικές φορές σε έντονη σκόνη, κλπ. έχω θέμα αναπνοής.  Προσωπικά θα πρότεινα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ συνεννόηση με τον πνευμονολόγο σου, και ίσως αλλαγή φαρμάκου.  Αυτός σίγουρα θα σου πει καλύτερα τι να κάνεις, αλλά ΜΗΝ πας γυμναστήριο με το καλημέρα, το άσθμα είναι σοβαρό, όχι κάτι αστείο.
 
OP
OP
Duke Nukem

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Κι εγω απο βρογχιτιδα την επαθα.
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Μου είχε κάτσει κάποτε μια γκόμενα που είχε κάτι τέτοιο ....1-2 φορές είχε τύχει πανω στη πούτσα να την πιάσει και να μη ξέρω τι να κανω .... :2funny: :2funny:
(όχι...δεν ήταν καθόλου καυλωτικό)
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.875
Κριτικές
1
Like
32.673
Πόντοι
6.256
Τσαρλατάνοι είναι.
Τσαρλατανος μπορεί να είναι ένας γιατρός ή περισσότεροι, οχι όμως μια ολόκληρη επιστήμη και το σύνολο των ομ. γιατρών,
Τέσπα, εκπλήσομαι με τέτοιες απόψεις .
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Τσαρλατανος μπορεί να είναι ένας γιατρός ή περισσότεροι, οχι όμως μια ολόκληρη επιστήμη και το σύνολο των ομ. γιατρών,
Τέσπα, εκπλήσομαι με τέτοιες απόψεις .
Απο την στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις για αυτά που ισχυρίζονται είναι απατεώνες και τσαρλατάνοι.Και η ομοιοπαθητική δεν είναι επιστήμη
 
OP
OP
Duke Nukem

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Οσο επιστημη ειναι η μαγεια και η αστρολογια.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.555
Like
2.839
Πόντοι
506
Μου είχε κάτσει κάποτε μια γκόμενα που είχε κάτι τέτοιο ....1-2 φορές είχε τύχει πανω στη πούτσα να την πιάσει και να μη ξέρω τι να κανω .... :2funny: :2funny:
(όχι...δεν ήταν καθόλου καυλωτικό)

μου εχει συμβει κατι παρομοιο

εκει που γαμουσα την γκομενα, ξαφνικα ακουω στο διπλανο δωματιο κατι να σφυριζει σαν τρενο

μου λεει η γκομενα μη φοβασαι δεν ειναι τιποτα, απλα η μανα μου εχει κριση ασθματος..... 
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.772
Κριτικές
1
Like
29.443
Πόντοι
8.006
Απο την στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις για αυτά που ισχυρίζονται είναι απατεώνες και τσαρλατάνοι.Και η ομοιοπαθητική δεν είναι επιστήμη
Tύπε δεν ξερω τι λενε για την ομοιοπαθητικη, εγω ξερω οτι χαρη στην ομοιοπαθητικη η μανα μου απεφυγε μια σοβαρη εγχειριση και εκτοτε αποφασισα να μην λεω τιποτα επι του θεματος.
 

rolexakias

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
97
Like
2
Πόντοι
0
Aerolin λεγεται. Μονιμο ειναι αλλα χειροτερευει υπο ορισμενες συνθηκες, οταν εχει υγρασια, οταν εχει σκονη κλπ
Ένας αφυγραντηρας και ένας καλός καθαριστής αέρα θα σε κάνει να νιώθεις πολύ καλύτερα.
 
OP
OP
Duke Nukem

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Ο Αλχανάτης ο καθηγητής στο ΣΩΤΗΡΙΑ. .. .με 100 ευρώπουλα την επίσκεψη ραντεβού εντός εβδομάδος...
Και στον Ευαγγελισμο ειναι καλος ο γιατρος αλλα αντιμετωπιζεις τα γνωστα γραφειοκρατικα αν δεν εχεις μεσο την προισταμενη.
 
Εγγρ.
17 Ιουν 2017
Μηνύματα
415
Κριτικές
25
Like
966
Πόντοι
311
:worship:
Ποιος μπορει να μου δωσει συμβουλες για το ασθμα;
Να ζεις σε καθαρό περιβάλλον..εντος σπιτιού βάλε ιονιστη αν σε παίρνει..χάσε κιλά όσα μπορεις..αν κάνεις αερόβια και θες να δυναμωσεις τους μύες του διαφράγματος αρχικά αναπνεε από την μύτη..και μετά με μάσκα ειδική για ενδυνάμωση του διαφράγματος
 

Moutro69

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2016
Μηνύματα
234
Like
16
Πόντοι
1
Κανναβούρι , εδώ και ένα μήνα νομιμοποιήθηκε για φαρμακευτικούς σκοπούς


https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B7_(%CF%86%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%BF)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom