Νέα

Απάτη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 1349@
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gpikasso

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιαν 2010
Μηνύματα
959
Κριτικές
15
Like
2.310
Πόντοι
2.477
Απατη φαινεται αλλα τελικα το εμβασμα το εχεις παρει, ειναι τα λεφτα στο λογαριασμο σου ή ειναι σε αναμονη?
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
356
Like
658
Πόντοι
81
Tύπε σοβαρά με ρωτάς;;;

Προφανώς το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο την απατεωνιά.
Σου λένε στείλε μου και 100 ευρώ για να σου τα φάνε.
Τι να ενεργοποιηθεί;

Είχα δει στο youtube ότι είναι εταιρίες κανονικές που κάνουν τέτοια πράγματα.
Πώς είναι τηλεφωνικά κέντρας κλπ κλπ;
Απλά για υπαλλήλους έχουν διορισμένους επαγγελματίες απατεώνες.

Και το πιο κουφό;
Υπάρχει και στην Ελλάδα τέτοιο πράγμα. Ή από Έλληνες που ζουν έξω.
Έγραψες ότι πραγματικά είχε πιστωθεί το έμβασμα οπότε τι 50, 100 ευρώ να του στείλεις πίσω για να αποδεσμευτεί.Αυτο που ξέρω είναι ότι εφόσον δέχεσαι ένα έμβασμα είναι πλέον ενεργητικό σου.Η τράπεζα μπορεί μόνο να κάνει κάτι κατά την διάρκεια διεκπαιρεωσης αν δεχτεί μήνυμα από τον καταθέτη να την μπλοκάρει.Αυτη ήταν η απορία μου.
Φυσικά ξερω τι παιζει εδώ και χρόνια.Οπως πχ όταν πουλάς κάτι ,σου στέλνει παραπάνω χρήματα επίτηδες και σου ζητάει επιστροφή του πλεονάζοντος ποσού,δήθεν ότι έκανε λάθος ,ενώ σου έχει παρουσιάσει πλαστα παραστατικά κατάθεσης
 
Τελευταία τροποποίηση:

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.333
Κριτικές
8
Like
10.991
Πόντοι
3.786
Μια φορά μου έχουν φάει λεφτά, αλλά ήταν η πιο πειστική απάτη που έχω δει ποτέ:

- Αγοράζω κινητό με τιμολογιο ,περίοδο κοντά στα Χριστούγεννα. Το e -shop το είχα βρει από το skroutz.
- Με παίρνουν τηλέφωνο ότι επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μπορώ να μην πληρώσω το ΦΠΑ και μου επιστρέφουν τα χρήματα για το αγοράσω ξανά με λιγότερα χρήματα.

Τελικά αποδείχτηκε απάτη, σταμάτησαν να απαντάνε σε τηλέφωνα και e mail ενώ υπήρχε η σελίδα, βγήκαν από τη σελίδα του skroutz και τελικά έκλεισε και η σελίδα. Αν ο υπάλληλος που με είχε πάρει τηλέφωνο να μου πει ότι θα μου επιστρέψει τα λεφτά ήταν κανονικός υπάλληλος, μάλλον του φάγαν και τους μισθούς.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.653
Κριτικές
15
Like
11.224
Πόντοι
3.846
Tύπε σοβαρά με ρωτάς;;;

Προφανώς το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο την απατεωνιά.
Σου λένε στείλε μου και 100 ευρώ για να σου τα φάνε.
Τι να ενεργοποιηθεί;

Είχα δει στο youtube ότι είναι εταιρίες κανονικές που κάνουν τέτοια πράγματα.
Πώς είναι τηλεφωνικά κέντρας κλπ κλπ;
Απλά για υπαλλήλους έχουν διορισμένους επαγγελματίες απατεώνες.

Και το πιο κουφό;
Υπάρχει και στην Ελλάδα τέτοιο πράγμα. Ή από Έλληνες που ζουν έξω.
Ποια εταιρεία τυπε έχει Έλληνες υπαλλήλους που κλέβει κόσμο;
Πού άκουσες τέτοιες ιστορίες ότι δουλεύουν τέτοιες εταιρείες κανονικά;
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
837
Like
1.278
Πόντοι
206
Εδώ ήταν καταστήματα της ACS μπλεγμένα στην Πάτρα αν θυμάμαι καλά. Πριν λίγους μήνες και έγινε σάλος στις ειδήσεις.

Έπαιρναν ρούχα από κάδους και δεν ξέρω από που αλλού και τα πούλαγαν. Έχω δει με τα μάτια μου παντελόνι σκισμένο στον κώλο και μπουφάν τόσο ταλαιπωρημένο που δεν έκανε ούτε για τα σκουπίδια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: enduro

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.610
Like
14.518
Πόντοι
3.656
Αλανια μου, εχω βαλει ένα ψυγείο για πώληση. Μου στελνει ενας κλπ κλπ φωτογραφίες και κακο. Μ λεει το θελω στειλε ιβαν. Στελνω. Κ μ έρχεται ειδοποίηση εμβασματος απο μια Santander bank και οτι για να προχωρήσει η πληρωμή οτι πρεπει να καταθεσω εγω καποια χρήματα (εβαλε πχ αντι για 300 π ηταν το ψυγειο έβαλε 350) και οτι τα 50 πρεπει να τ βαλω απο τον λογαριασμό μου σε ακυρο λογαριασμό αφρικανικο . Ολα αυτα δεν τα χα δει γτ δουλευα. Ανοιγω λοιπον πριν λιγο το email μου κ βλεπω μνμ απο αυτον κ την Santander bank οτι αφου δεν εβαλα τα 50 ευρώ κλειδώνει το έμβασμα εξαιτίας μου και θα κινηθούν νομικα. Κανω κατι? Το θεωρώ ολο απατη απλα αγχώθηκα κ λιγο

τυπε μη φοβασαι ολα νομιμα ειναι.απλα σου εστειλε μηνυμα η santander bank του που εδρευει στο ζεφυρι :confused::confused::confused:
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.610
Like
14.518
Πόντοι
3.656
. Έχω δει με τα μάτια μου παντελόνι σκισμένο στον κώλο

αυτο το παντελονι θα ηταν χρησιμο για τον τεντι τυπε,να μην χρειαζεται να το κατεβαζει για να τον γαμανε στα τσοντοσινεμα :effemine::gay::confused::confused::confused:
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
412
Κριτικές
1
Like
762
Πόντοι
81
Μια φορά μου έχουν φάει λεφτά, αλλά ήταν η πιο πειστική απάτη που έχω δει ποτέ:

- Αγοράζω κινητό με τιμολογιο ,περίοδο κοντά στα Χριστούγεννα. Το e -shop το είχα βρει από το skroutz.
- Με παίρνουν τηλέφωνο ότι επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μπορώ να μην πληρώσω το ΦΠΑ και μου επιστρέφουν τα χρήματα για το αγοράσω ξανά με λιγότερα χρήματα.

Τελικά αποδείχτηκε απάτη, σταμάτησαν να απαντάνε σε τηλέφωνα και e mail ενώ υπήρχε η σελίδα, βγήκαν από τη σελίδα του skroutz και τελικά έκλεισε και η σελίδα. Αν ο υπάλληλος που με είχε πάρει τηλέφωνο να μου πει ότι θα μου επιστρέψει τα λεφτά ήταν κανονικός υπάλληλος, μάλλον του φάγαν και τους μισθούς.
Ρε τυπε πηγες να παρεις iphone με 300 ευρω , τι περίμενες να μην ειναι απατη ;
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
412
Κριτικές
1
Like
762
Πόντοι
81
Αλανια μου, εχω βαλει ένα ψυγείο για πώληση. Μου στελνει ενας κλπ κλπ φωτογραφίες και κακο. Μ λεει το θελω στειλε ιβαν. Στελνω. Κ μ έρχεται ειδοποίηση εμβασματος απο μια Santander bank και οτι για να προχωρήσει η πληρωμή οτι πρεπει να καταθεσω εγω καποια χρήματα (εβαλε πχ αντι για 300 π ηταν το ψυγειο έβαλε 350) και οτι τα 50 πρεπει να τ βαλω απο τον λογαριασμό μου σε ακυρο λογαριασμό αφρικανικο . Ολα αυτα δεν τα χα δει γτ δουλευα. Ανοιγω λοιπον πριν λιγο το email μου κ βλεπω μνμ απο αυτον κ την Santander bank οτι αφου δεν εβαλα τα 50 ευρώ κλειδώνει το έμβασμα εξαιτίας μου και θα κινηθούν νομικα. Κανω κατι? Το θεωρώ ολο απατη απλα αγχώθηκα κ λιγο

Κανε ανάληψη το ποσο απο το έμβασμα , αφαίρεσε το κομπρεσερ απο το ψυγείο κ στειλε το ψυγείο χωρις το κομπρεσερ στην αφρικη
 

Bratan2022

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2022
Μηνύματα
283
Like
876
Πόντοι
81
Αλανια μου, εχω βαλει ένα ψυγείο για πώληση. Μου στελνει ενας κλπ κλπ φωτογραφίες και κακο. Μ λεει το θελω στειλε ιβαν. Στελνω. Κ μ έρχεται ειδοποίηση εμβασματος απο μια Santander bank και οτι για να προχωρήσει η πληρωμή οτι πρεπει να καταθεσω εγω καποια χρήματα (εβαλε πχ αντι για 300 π ηταν το ψυγειο έβαλε 350) και οτι τα 50 πρεπει να τ βαλω απο τον λογαριασμό μου σε ακυρο λογαριασμό αφρικανικο . Ολα αυτα δεν τα χα δει γτ δουλευα. Ανοιγω λοιπον πριν λιγο το email μου κ βλεπω μνμ απο αυτον κ την Santander bank οτι αφου δεν εβαλα τα 50 ευρώ κλειδώνει το έμβασμα εξαιτίας μου και θα κινηθούν νομικα. Κανω κατι? Το θεωρώ ολο απατη απλα αγχώθηκα κ λιγο
Μην ασχολείσαι καν τυπε είναι απάτη την έχει πατήσει πελάτης φίλου μου που έχει δωμάτια με την ίδια τράπεζα, ισπανική είναι νομίζω. Ζητάνε iban και κάνουν το ίδιο πράγμα σου ζητάνε λεφτά. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ούτε μέσω μήνυσης στην αστυνομία αφού είναι εμπλεκόμενη τράπεζα του εξωτερικού είναι πολύπλοκη διαδικασία και χρονοβορα. Αφού δεν την πάτησες μην ασχοληθείς καν απλά διαδώσει το σε φίλους και γνωστούς να τη γλιτώσει κανένας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 1349@

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom