Νέα

Απάτη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα 1349@
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

1349@

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουν 2014
Μηνύματα
533
Like
2.793
Πόντοι
446
Αλανια μου, εχω βαλει ένα ψυγείο για πώληση. Μου στελνει ενας κλπ κλπ φωτογραφίες και κακο. Μ λεει το θελω στειλε ιβαν. Στελνω. Κ μ έρχεται ειδοποίηση εμβασματος απο μια Santander bank και οτι για να προχωρήσει η πληρωμή οτι πρεπει να καταθεσω εγω καποια χρήματα (εβαλε πχ αντι για 300 π ηταν το ψυγειο έβαλε 350) και οτι τα 50 πρεπει να τ βαλω απο τον λογαριασμό μου σε ακυρο λογαριασμό αφρικανικο . Ολα αυτα δεν τα χα δει γτ δουλευα. Ανοιγω λοιπον πριν λιγο το email μου κ βλεπω μνμ απο αυτον κ την Santander bank οτι αφου δεν εβαλα τα 50 ευρώ κλειδώνει το έμβασμα εξαιτίας μου και θα κινηθούν νομικα. Κανω κατι? Το θεωρώ ολο απατη απλα αγχώθηκα κ λιγο
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.804
Κριτικές
20
Like
12.600
Πόντοι
4.546
Αλανια μου, εχω βαλει ένα ψυγείο για πώληση. Μου στελνει ενας κλπ κλπ φωτογραφίες και κακο. Μ λεει το θελω στειλε ιβαν. Στελνω. Κ μ έρχεται ειδοποίηση εμβασματος απο μια Santander bank και οτι για να προχωρήσει η πληρωμή οτι πρεπει να καταθεσω εγω καποια χρήματα (εβαλε πχ αντι για 300 π ηταν το ψυγειο έβαλε 350) και οτι τα 50 πρεπει να τ βαλω απο τον λογαριασμό μου σε ακυρο λογαριασμό αφρικανικο . Ολα αυτα δεν τα χα δει γτ δουλευα. Ανοιγω λοιπον πριν λιγο το email μου κ βλεπω μνμ απο αυτον κ την Santander bank οτι αφου δεν εβαλα τα 50 ευρώ κλειδώνει το έμβασμα εξαιτίας μου και θα κινηθούν νομικα. Κανω κατι? Το θεωρώ ολο απατη απλα αγχώθηκα κ λιγο

Ποια απάτη ρεεέεεεε τύπε.. επένδυση είναι.. προχώρα ΜΗΝ το σκέφτεσαι κάν...
 
OP
OP
1

1349@

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουν 2014
Μηνύματα
533
Like
2.793
Πόντοι
446

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.804
Κριτικές
20
Like
12.600
Πόντοι
4.546
Ειμαι σίγουρος, Ουγκάντα συγκεκριμένα. Τι ζουμε ρε μλκες καθε μερα

Θα κινηθούν νομικά εν τώ μεταξύ από τις σπηλιές της Ουγκάντα...
Cracking Up Reaction GIF by NEON

* Φοβάμαι μονάχα να ΜΗΝ γίνει κάνα διπλωματικό επεισόδιο για ένα ψυγείο τύπε...
 
OP
OP
1

1349@

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουν 2014
Μηνύματα
533
Like
2.793
Πόντοι
446
Θα κινηθούν νομικά εν τώ μεταξύ από τις σπηλιές της Ουγκάντα...
Cracking Up Reaction GIF by NEON

* Φοβάμαι μονάχα να ΜΗΝ γίνει κάνα διπλωματικό επεισόδιο για ένα ψυγείο τύπε...
Αχχαχαχα. Ήξερα οτι ειναι χαζη η ερώτηση αλλα για καποιο χαζό λοηο αγχώθηκα
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
705
Κριτικές
13
Like
1.289
Πόντοι
376
Αλανια μου, εχω βαλει ένα ψυγείο για πώληση. Μου στελνει ενας κλπ κλπ φωτογραφίες και κακο. Μ λεει το θελω στειλε ιβαν. Στελνω. Κ μ έρχεται ειδοποίηση εμβασματος απο μια Santander bank και οτι για να προχωρήσει η πληρωμή οτι πρεπει να καταθεσω εγω καποια χρήματα (εβαλε πχ αντι για 300 π ηταν το ψυγειο έβαλε 350) και οτι τα 50 πρεπει να τ βαλω απο τον λογαριασμό μου σε ακυρο λογαριασμό αφρικανικο . Ολα αυτα δεν τα χα δει γτ δουλευα. Ανοιγω λοιπον πριν λιγο το email μου κ βλεπω μνμ απο αυτον κ την Santander bank οτι αφου δεν εβαλα τα 50 ευρώ κλειδώνει το έμβασμα εξαιτίας μου και θα κινηθούν νομικα. Κανω κατι? Το θεωρώ ολο απατη απλα αγχώθηκα κ λιγο
αλητη!!!
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.784
Like
3.595
Πόντοι
456
Tύπε αν πίστεψες το μήνυμα
και ειδικά ότι θα κινηθούν νομικά
σόρρυ:
έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.784
Like
3.595
Πόντοι
456
Είχαν βάλει στο μάτι κάποιοι Νιγηριανοί μεγάλο site με αγγελίες ηχητικού εξοπλισμού παλιότερα
Είχα βάλει αγγελία μπας και πουλήσω κάτι καμμένα ηχεία.
Λαμβάνω μήνυμα σε mail ότι όντως έχει στείλει λεφτά ο τύπος και το έμβασμα έχει φτάσει κανονικά στην Ελλάδα στον λογαριασμό μου και ότι έχει στείλει μεγαλύτερο ποσό κιόλας για να καλυφθούν τα έξοδα μεταφοράς εμβάσματος από τράπεζα σε τράπεζα του εξωτερικού , το μόνο που απομένει είναι να στείλω τον κωδικό αποστολής (track number) κι ένα ποσό (50-100 ευρώ) και τότε αυτομάτως το ποσό αποδεσμεύεται και παίρνω τα χρήματα.

Εν ολίγοις οι τύποι τον είχαν πάει σε άλλο επίπεδο. Και σου κλέβαν ένα ποσό και σου έπαιρναν τα αντικείμενα που πωλούσες. Χαχαχαχαχα
Όχι πραγματικά δηλαδή, χαλάλι τους. Μόνο και μόνο που το σκέφτηκαν όλο αυτό εγώ βγάζω το καπέλο μου.

Έχω χειροπιαστά παραδείγματα γυναικών επαρχία που τους έστελνε ο Πρίγκηπας του τατζατζικιστάν κι ότι τις βρίσκουν όμορφες κλπ κλπ κι ότι για να τις βρουν και να τις παντρευτούν λόγω προβλήματος πρέπει να συμπληρώσουν μια φόρμα με στοιχεία για να μπορέσουν να τους βγάλουν εισιτήρια. Κιαι με λίγα λόγια σου έπαιρναν τα στοιχεία της τράπεζας και σου άδειαζαν το λογαριασμό, Είναι να τρελαίνεσαι ρε πούστη μου, πραγματικά.
 
OP
OP
1

1349@

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουν 2014
Μηνύματα
533
Like
2.793
Πόντοι
446
Tύπε αν πίστεψες το μήνυμα
και ειδικά ότι θα κινηθούν νομικά
σόρρυ:
έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα
Ακριβώς το ίδιο με τ έμβασμα κ σε μενα. Δεν πίστεψα το νομικα , για το ιβαν αγχώθηκα λιγο γτ σρην αρχη οντως το πηγε καλα οτι στειλε μ κ αλλες φωτο να βεβαιωθω για την κατάσταση κλπ. Αλλιως προφανώς δεν πιστεψα την απατη οταν αρχισαν τ εμβάσματα και τα σ στειλα παραπάνω απλα στειλε κ εσυ ενα 50 αρι να αποδέσμευσω το ποσο
 

socos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.335
Κριτικές
7
Like
2.836
Πόντοι
736
Βγάλε το ερωτηματικό από τον τίτλο του νήματος και βάλε θαυμαστικό
 

dim883

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
327
Like
103
Πόντοι
1
....Μιλάμε για την ευκαιρία της ζωής σου !
Θα σου τινάξουν την μπάνκα στον αέρα !
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
355
Like
657
Πόντοι
81
Είχαν βάλει στο μάτι κάποιοι Νιγηριανοί μεγάλο site με αγγελίες ηχητικού εξοπλισμού παλιότερα
Είχα βάλει αγγελία μπας και πουλήσω κάτι καμμένα ηχεία.
Λαμβάνω μήνυμα σε mail ότι όντως έχει στείλει λεφτά ο τύπος και το έμβασμα έχει φτάσει κανονικά στην Ελλάδα στον λογαριασμό μου και ότι έχει στείλει μεγαλύτερο ποσό κιόλας για να καλυφθούν τα έξοδα μεταφοράς εμβάσματος από τράπεζα σε τράπεζα του εξωτερικού , το μόνο που απομένει είναι να στείλω τον κωδικό αποστολής (track number) κι ένα ποσό (50-100 ευρώ) και τότε αυτομάτως το ποσό αποδεσμεύεται και παίρνω τα χρήματα.

Εν ολίγοις οι τύποι τον είχαν πάει σε άλλο επίπεδο. Και σου κλέβαν ένα ποσό και σου έπαιρναν τα αντικείμενα που πωλούσες. Χαχαχαχαχα
Όχι πραγματικά δηλαδή, χαλάλι τους. Μόνο και μόνο που το σκέφτηκαν όλο αυτό εγώ βγάζω το καπέλο μου.

Έχω χειροπιαστά παραδείγματα γυναικών επαρχία που τους έστελνε ο Πρίγκηπας του τατζατζικιστάν κι ότι τις βρίσκουν όμορφες κλπ κλπ κι ότι για να τις βρουν και να τις παντρευτούν λόγω προβλήματος πρέπει να συμπληρώσουν μια φόρμα με στοιχεία για να μπορέσουν να τους βγάλουν εισιτήρια. Κιαι με λίγα λόγια σου έπαιρναν τα στοιχεία της τράπεζας και σου άδειαζαν το λογαριασμό, Είναι να τρελαίνεσαι ρε πούστη μου, πραγματικά.
Αυτό πρώτη φορά το ακούω.Απο τη στιγμή που έχει πιστωθεί το έμβασμα πως πρέπει να βάλεις ένα ποσό για να το εισπράξεις;
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
20
Like
22.599
Πόντοι
8.346
Tύπε αν πίστεψες το μήνυμα
και ειδικά ότι θα κινηθούν νομικά
σόρρυ:
έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα
Τι εννοείς? Βγάλαμε Κούλη με 41% . Προφανώς κ μεγάλος πληθυσμός της χώρας έχει πρόβλημα
 

Giorgio Kavlani

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2023
Μηνύματα
530
Κριτικές
11
Like
2.310
Πόντοι
496
Αλανια μου, εχω βαλει ένα ψυγείο για πώληση. Μου στελνει ενας κλπ κλπ φωτογραφίες και κακο. Μ λεει το θελω στειλε ιβαν. Στελνω. Κ μ έρχεται ειδοποίηση εμβασματος απο μια Santander bank και οτι για να προχωρήσει η πληρωμή οτι πρεπει να καταθεσω εγω καποια χρήματα (εβαλε πχ αντι για 300 π ηταν το ψυγειο έβαλε 350) και οτι τα 50 πρεπει να τ βαλω απο τον λογαριασμό μου σε ακυρο λογαριασμό αφρικανικο . Ολα αυτα δεν τα χα δει γτ δουλευα. Ανοιγω λοιπον πριν λιγο το email μου κ βλεπω μνμ απο αυτον κ την Santander bank οτι αφου δεν εβαλα τα 50 ευρώ κλειδώνει το έμβασμα εξαιτίας μου και θα κινηθούν νομικα. Κανω κατι? Το θεωρώ ολο απατη απλα αγχώθηκα κ λιγο
Santander είναι τράπεζα στην Ισπανία αν δεν κάνω λάθος, από που το βρήκε στην Ελλάδα. Τόσες τράπεζες έχουμε βρήκε την ισπανική; Απάτη ξεκάθαρα
 

Random User 123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2023
Μηνύματα
219
Κριτικές
9
Like
952
Πόντοι
301
Αλανια μου, εχω βαλει ένα ψυγείο για πώληση. Μου στελνει ενας κλπ κλπ φωτογραφίες και κακο. Μ λεει το θελω στειλε ιβαν. Στελνω. Κ μ έρχεται ειδοποίηση εμβασματος απο μια Santander bank και οτι για να προχωρήσει η πληρωμή οτι πρεπει να καταθεσω εγω καποια χρήματα (εβαλε πχ αντι για 300 π ηταν το ψυγειο έβαλε 350) και οτι τα 50 πρεπει να τ βαλω απο τον λογαριασμό μου σε ακυρο λογαριασμό αφρικανικο . Ολα αυτα δεν τα χα δει γτ δουλευα. Ανοιγω λοιπον πριν λιγο το email μου κ βλεπω μνμ απο αυτον κ την Santander bank οτι αφου δεν εβαλα τα 50 ευρώ κλειδώνει το έμβασμα εξαιτίας μου και θα κινηθούν νομικα. Κανω κατι? Το θεωρώ ολο απατη απλα αγχώθηκα κ λίγο
Μην αγχώνεσαι, τα λεφτά σου είναι σε καλά χέρια. Να πας να τα γυρέψεις, θα σου προσφέρουν και δωρεάν υπηρεσίες σεξ...
 

Yiannis888

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2023
Μηνύματα
731
Like
3.846
Πόντοι
446
Οι απατεώνες τι έχουν πάει σε άλλο επίπεδο:
1) Διαθήκη ξεχασμένου συγγενή και ζητάνε χρήματα για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες
2) Πέθανε κάποιος με ίδιο επίθετο και άφησε 5 μύρια και θέλουν τα πρώτα έξοδα για τα δικαστήρια
3) Άγνωστος σε άφησε beneficial και πάλι θέλουν τα πρώτα έξοδα
4) Ένας τυχαίος θέλει να περάσει χρήματα από την χώρα του αλλά δεν μπορεί ο ίδιος και μπορεί να τα κάνει μεταφορά σε εσένα με προμήθεια 40%-60% για εσένα,πάλι θέλουν καποια έξοδα να πληρώσεις.
5) Σου στέλνουν DPD-DHL για να πάρουν τα προϊόντα που πουλάς με άμεση παράδοση χρημάτων κατά την παραλαβή, αλλά στείλε ένα Χ ποσό για την ασφάλιση της αποστολής και θα στα δώσει ο courier


Και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι ακόμα.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.784
Like
3.595
Πόντοι
456
Οι απατεώνες τι έχουν πάει σε άλλο επίπεδο:
1) Διαθήκη ξεχασμένου συγγενή και ζητάνε χρήματα για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες
2) Πέθανε κάποιος με ίδιο επίθετο και άφησε 5 μύρια και θέλουν τα πρώτα έξοδα για τα δικαστήρια
3) Άγνωστος σε άφησε beneficial και πάλι θέλουν τα πρώτα έξοδα
4) Ένας τυχαίος θέλει να περάσει χρήματα από την χώρα του αλλά δεν μπορεί ο ίδιος και μπορεί να τα κάνει μεταφορά σε εσένα με προμήθεια 40%-60% για εσένα,πάλι θέλουν καποια έξοδα να πληρώσεις.
5) Σου στέλνουν DPD-DHL για να πάρουν τα προϊόντα που πουλάς με άμεση παράδοση χρημάτων κατά την παραλαβή, αλλά στείλε ένα Χ ποσό για την ασφάλιση της αποστολής και θα στα δώσει ο courier


Και άλλα πολλά που δεν θυμάμαι ακόμα.
Έτσι ακριβώς.
Το πιο ακραίο που κι εγώ πήγα να την πατήσω
μου έστειλαν sms από κοτσόβολο

το link ήταν όντως kotsovolos.
αλλά όχι ντοτ com ή ντοτ gr
.12x κάτι τέτοιο

και λέω ρε τους μπαγάσες ρε μαλάκα
λέω μου έστειλε κανένας καμιά φουφού δώρο
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.784
Like
3.595
Πόντοι
456
Αυτό πρώτη φορά το ακούω.Απο τη στιγμή που έχει πιστωθεί το έμβασμα πως πρέπει να βάλεις ένα ποσό για να το εισπράξεις;
Tύπε σοβαρά με ρωτάς;;;

Προφανώς το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο την απατεωνιά.
Σου λένε στείλε μου και 100 ευρώ για να σου τα φάνε.
Τι να ενεργοποιηθεί;

Είχα δει στο youtube ότι είναι εταιρίες κανονικές που κάνουν τέτοια πράγματα.
Πώς είναι τηλεφωνικά κέντρας κλπ κλπ;
Απλά για υπαλλήλους έχουν διορισμένους επαγγελματίες απατεώνες.

Και το πιο κουφό;
Υπάρχει και στην Ελλάδα τέτοιο πράγμα. Ή από Έλληνες που ζουν έξω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom