Νέα

Αμερικανικές Εκλογές 2024

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιος θα κερδισει τις εκλογες του Νοεμβριου;

  • Ντoναλντ Τραμπ

    Ψήφοι: 56 82,4%
  • Τζο Μπαιντεν

    Ψήφοι: 13 19,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    68

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.551
Like
6.467
Πόντοι
1.056
Το μεγάλο πρόβλημα, όχι μόνο στις ΗΠΑ,αλλά και σε όλες τις Δυτικού τύπου Δημοκρατίες ,είναι ότι βρίσκονται σε παρακμή.Ανεξάρτητα προσώπων που τις κυβερνούν.Πάσχουν οι θεσμοί.Η νεωτερικότητα ό,τι είχε να δώσει το έδωσε.
Αν απάντηση στην παρακμή των δυτικών κοινωνιών είναι ο αυταρχισμος καθεστώτων πχ σαν της Κίνας ή της Ρωσίας τότε χίλιες φορές να απαχθω από εξωγήινους παρά να δω την αντικατάσταση του δυτικού πολιτισμικού μοντέλου και της κυριαρχίας του από το δικό τους
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.551
Like
6.467
Πόντοι
1.056
πρέπει να γίνει θέμα με ερώτηση ποιός από τους δύο θα είναι ο πρώτος πρέζιντεντ στην ιστορία του γιου ες έι, που θα πεθάνει μέσα στην θητεία λόγω γήρατος.
Νομίζω έχει πεθάνει ως εν ενεργεία πρεζιντεντ ο Ρούσβελτ λιγο πριν το τέλος του β Παγκοσμίου και τον αντικατέστησε ο Χάρρυ Τρούμαν
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.395
Like
11.311
Πόντοι
3.506
Νομίζω έχει πεθάνει ως εν ενεργεία πρεζιντεντ ο Ρούσβελτ λιγο πριν το τέλος του β Παγκοσμίου και τον αντικατέστησε ο Χάρρυ Τρούμαν
Και τρεις Μακίνλει, Λίνκολν και Τζων Κένεντι δολοφονήθηκαν ως εν ενεργεία Πρόεδροι.
 

satov1

Μέγας
Εγγρ.
13 Μαΐ 2023
Μηνύματα
4.395
Like
11.311
Πόντοι
3.506
Αν απάντηση στην παρακμή των δυτικών κοινωνιών είναι ο αυταρχισμος καθεστώτων πχ σαν της Κίνας ή της Ρωσίας τότε χίλιες φορές να απαχθω από εξωγήινους παρά να δω την αντικατάσταση του δυτικού πολιτισμικού μοντέλου και της κυριαρχίας του από το δικό τους
Δεν είμαι υπέρ αυταρχικών καθεστώρων τύπου Ρωσίας και Κίνας. Οι θεσμοί της Δυτικής Νεοτερικότητας όμως τρίζουν.
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.551
Like
6.467
Πόντοι
1.056
Εδώ δεν γνωρίζουνε καλά-καλά αυτοί που ζούνε στο Αμέρικα τι θα γίνει με τις εκλογές του Νοεμβρίου 2024.
Θα ξέρουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα που η πλειονότητα μαθαίνει τα νέα από δημοσιογράφους και δημοσιογραφούντες με Αγγλικά τρίτης κανονικής (για όσους παλιούς θυμούνται!)
Εγώ κάθε βράδυ βλέπω ειδήσεις στο ΥΤ από ΤHE HILL,Breaking Points και CNN και συμπέρασμα γιοκ εκτός από την αφασία του γηραλέου Τζο και την θερμοπυρηνική προσωπικότητα του πορτοκαλί !
Ο μέσος Αμερικανός είναι πιο ηλίθιος και από ένα κουνουπίδι ....κάτι συγγενείς μου στη Φιλαδέλφεια ( όχι τη νέα ) μου είπαν γελώντας πως πολλοί που στις προηγούμενες ψήφισαν Μπάιντεν θα ψηφίσουν Τραμπ όχι με πολιτικά κριτήρια αλλά καθαρά επειδή θέλουν να δουν αυτό το comeback στην εξουσία και θέλουν να δουν τον Τραμπ ( την τηλεοπτική περσόνα ) να ξεστομίζει με ύφος την ατάκα " I m back"
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.246
Like
1.691
Πόντοι
216
Ο μέσος Αμερικανός είναι πιο ηλίθιος και από ένα κουνουπίδι ....κάτι συγγενείς μου στη Φιλαδέλφεια ( όχι τη νέα ) μου είπαν γελώντας πως πολλοί που στις προηγούμενες ψήφισαν Μπάιντεν θα ψηφίσουν Τραμπ όχι με πολιτικά κριτήρια αλλά καθαρά επειδή θέλουν να δουν αυτό το comeback στην εξουσία και θέλουν να δουν τον Τραμπ ( την τηλεοπτική περσόνα ) να ξεστομίζει με ύφος την ατάκα " I m back"
Από την στιγμή που η έλευση Μπάϊντεν στην Εξουσία έριξε την οικονομία στα Τάρταρα και οι τιμές των αγαθών πήγαν στον Θεό (βάλε μέσα και τον χαμό στα Νότια σύνορα με την λαθρομετανάστευση) λογικό είναι ο κόσμος να γύρει στα δεξιά...
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.797
Like
3.620
Πόντοι
456
Κανένας για κάνικες;
 

Stefzenios41

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
2.551
Like
6.467
Πόντοι
1.056
Από την στιγμή που η έλευση Μπάϊντεν στην Εξουσία έριξε την οικονομία στα Τάρταρα και οι τιμές των αγαθών πήγαν στον Θεό (βάλε μέσα και τον χαμό στα Νότια σύνορα με την λαθρομετανάστευση) λογικό είναι ο κόσμος να γύρει στα δεξιά...
Αυτά τα δεξιά αριστερά κλπ είναι για τα πρόβατα τους ψηφοφόρους.....η εναλλαγή των δύο κομμάτων στην εξουσία δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά .....την ίδια εξωτερική πολιτική θα συνεχίσουν οι ΗΠΑ ( αυτά που λέει ο Τραμπ πως με αυτόν δεν θα υπήρχαν οι πόλεμοι σε γάζα και Ουκρανία είναι γελοιοτητες επί προεδρίας του βομβάρδιζε με πυραύλους Κρουζ την Συρία και οι Ιρανοί βομβάρδιζαν αμερικανικες βάσεις στο Ιράκ ) , την ίδια οικονομική πολιτική θα εφαρμόζουν ( στις σοβαρές χώρες της Δύσης πλέον όλοι έχουν καταλάβει πως η οικονομία έχει αυτονομηθεί από την πολιτική και σε συνθήκες παγκοσμιοποιημένου καπιταλισμού είναι προκαθορισμένη όποιο κόμμα/ κυβέρνηση κατέχει την εξουσία ) ....τώρα αυτό με τους λατινοαμερικάνους που λες είναι το ίδιο ζήτημα που θα αντιμετωπίσει και η Ευρώπη με τους Αφρικανούς .....δεν λύνεται πάντως με στρατιωτικα μέτρα το πρόβλημα εκατομμύριων εξαθλιωμένων που θέλουν να διασχίσουν τα σύνορα( παραβλέποντας και την ειρωνία πως η χώρα που χτίσαν οι εξαθλιωμένοι Ιταλοί ,Γερμανοί ,Ολλανδοί ,Ιρλανδοί κλπ θεωρεί εισβολείς τους λατινοαμερικάνους)
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.912
Κριτικές
1
Like
4.428
Πόντοι
456
Σαλος εχει προκαλεσει στο Τικ Τοκ,στο πλαισιο της κατηγοριας των ceo των social πλατφορμων απο την Αμερικανικη επιτροπη (κατι τετοιο νομιζω) για μη ελεγχο ποσταρισματων ανηλικων,οπου ενας Γερουσιαστης εξεταζει τον ceo του Τικ Τοκ,ερωτωντας τον την υποκοοτητα του,εαν και τι σχεση εχει με την Κινα,εαν ειναι κινεζος πρακτορας,τι γνωμη εχει για τον Μπαιντεν,για τον Τραμπ και αλλες ερωτησεις.

Ενδιαφερον εχουν επισης τα σχολια των πολιτων απο κατω,που φτανουν τις χιλιαδες ανταποκρισεις,στο ποσο βλακας μπορει να ειναι ενας σε υψιστη θεση.

Αυτα στο περιπου για το εχουν και οι Αμερικανοι κατω απ τον κορφο τους
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.684
Κριτικές
8
Like
24.191
Πόντοι
6.336
Ο μέσος Αμερικανός είναι πιο ηλίθιος και από ένα κουνουπίδι ....κάτι συγγενείς μου στη Φιλαδέλφεια ( όχι τη νέα ) μου είπαν γελώντας πως πολλοί που στις προηγούμενες ψήφισαν Μπάιντεν θα ψηφίσουν Τραμπ όχι με πολιτικά κριτήρια αλλά καθαρά επειδή θέλουν να δουν αυτό το comeback στην εξουσία και θέλουν να δουν τον Τραμπ ( την τηλεοπτική περσόνα ) να ξεστομίζει με ύφος την ατάκα " I m back"
Πιο ηλίθιος από τον μέσο Έλληνα δεν είναι.....
 

desperado21

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Αυγ 2010
Μηνύματα
691
Κριτικές
31
Like
1.770
Πόντοι
1.590
Η επιλογή κανένας από τους 2 νομίζω θα ήταν φαβορί μακράν.
Κακώς δεν μπήκε.
Φημολογειται οτι μπηκε αλλα κατεβηκε μετα απο παρεμβαση της αμερικανικης πρεσβειας :confused:
 

dorcel

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.754
Κριτικές
35
Like
5.045
Πόντοι
5.595
Ο Μητσοτάκης "χαιρετάει" πλαστικές κούκλες στις βιτρίνες, ο Μπάιντεν "χαιρετάει" στον αέρα! Έλα, ρε Ντόναλντ, να μας γλιτώσεις από τους φελλούς που μας κυβερνάνε, να ηρεμήσει λίγο ο κόσμος παγκοσμίως, να βρεις το καλό σου φίλο το Βλαδίμηρο να τα πείτε όπως τα λέγατε σαν δύο καλοί φίλοι, όταν ήσουν Πλανητάρχης να βάλεις "τάξη" στο μαγαζί (ΗΠΑ)! Ξέρεις, εσύ, πρώτα η Αμερική! Βάλε και ένα "χεράκι" εδώ στην Ελλάδα μας, μπας και βρούμε κανα Χριστιανό Ορθόδοξο που το λέει η καρδιά του, να μας πει και εκείνος με τη σειρά του "Πρώτα η Ελλάδα, πρώτα οι Έλληνες"!
Η χειραψία στον αέρα του Μπάιντεν που προκάλεσε ερωτήματα (βίντεο)
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.306
Κριτικές
15
Like
5.819
Πόντοι
1.496


Νεα Υορκη, ΗΠΑ.
Αστυνομικοι κανουν υποδειξεις σε μπουλουκι λαθρομεταναστες να φυγουν παραπερα, τι μαζευονται τοσοι πολλοι; Διαδηλωση εχει; Εκεινοι ενω αρχικα φαινεται να υπακουουν, στη συνεχεια ενας εξ αυτων αντιδρα (οπως λεει το ρεπορταζ στο βιντεο) , και οι 2 αστυνομικοι αποφασιζουν να τον θεσουν υπο κρατηση. Ομως δεν υπολογισαν στους υπολοιπους λαθρομεταναστες, που ολοι μαζι σαν αγελη επιτιθονται στους αστυνομικους.
Μετα απο γενικη κατακραυγη , καποιοι συλλαμβανονται, ομως αφηνονται αμεσως ελευθεροι, χωρις εγγυηση.
Εξερχομενοι οι ΛατινοΑμερικανοι λαθρομεταναστες που φαινεται ποσο σεβονται τη χωρα που τους φιλοξενει, για ευχαριστω αντι μιας συγνωμης, μιας εξηγησης, μοιραζουν ειρωνικα φιλακια και κωλοδαχτυλα.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
653
Like
1.350
Πόντοι
206
o μπαρμπα τραμπ. ετσι για τον ταμπουκά του.
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.109
Κριτικές
1
Like
1.208
Πόντοι
216
Ο "πορτοκαλης" για να υπαρξει παγκοσμια ειρηνη !!!!!
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.769
Κριτικές
18
Like
15.413
Πόντοι
4.546
Ο Τζο φοράει πάνα; Σίγουρα έχει ακράτεια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom