Νέα

Αγαπημένες διασκευές τραγουδιών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Eraser
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 574
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Johnny Red2

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
4 Οκτ 2023
Μηνύματα
1.266
Κριτικές
69
Like
12.254
Πόντοι
25.036
Πολλές αγωνιστικές καλημέρες....
Η πρωτότυπη εκτέλεση:

Διασκευή που τα σπάει:
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
942
Like
1.458
Πόντοι
206
Το πρωτ΄΄ότυπο δημιουργία (όχι ακριβώς ο Curtis το είχε γράψει αλλά τέσπα...) του αδικοχαμένου Fuller

Και τι έστησε πάνω σε αυτό ο (επίσης αδικοχαμένος) Joe Strummer και η εκπληκτική παρέα του...

Και καμιά 20ετία μετά αυτός ο τσόγλανος ο Armstrong και η παρέα του το περιποιήθηκαν ακόμα περισσότερο...

Γενικά ένα τραγούδι/ριφ που μας συντροφεύει περίπου 55 χρόνια !!!
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.879
Κριτικές
5
Like
11.748
Πόντοι
3.786
Το πρωτ΄΄ότυπο δημιουργία (όχι ακριβώς ο Curtis το είχε γράψει αλλά τέσπα...) του αδικοχαμένου Fuller

Και τι έστησε πάνω σε αυτό ο (επίσης αδικοχαμένος) Joe Strummer και η εκπληκτική παρέα του...

Και καμιά 20ετία μετά αυτός ο τσόγλανος ο Armstrong και η παρέα του το περιποιήθηκαν ακόμα περισσότερο...

Γενικά ένα τραγούδι/ριφ που μας συντροφεύει περίπου 55 χρόνια !!!
Έλα ρε άρχοντα,και τόσα χρόνια νόμιζα ότι είναι τραγούδι των Clash.Ούτε μία φορά δεν πέτυχα στο ραδιόφωνο το πρωτότυπο.Παίζουν μόνο τη διασκευή επειδή έχει πιο σύγχρονο ήχο
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
942
Like
1.458
Πόντοι
206
Έλα ρε άρχοντα,και τόσα χρόνια νόμιζα ότι είναι τραγούδι των Clash.Ούτε μία φορά δεν πέτυχα στο ραδιόφωνο το πρωτότυπο.Παίζουν μόνο τη διασκευή επειδή έχει πιο σύγχρονο ήχο
Αφο΄υ την πάτησες με το i fought the law, τότε φαντάζομαι ότι και αυτό θα νόμιζες ότι ήταν των Clash...

Έλα μου ντε που δεν είναι...

Γεινικά ο joe Strummer και ο Mick Jones κάναν φοβερή δουλειά στις διασκευές με αποτέλεσμα τελικά τα τραγούδια να γίνονταν "δικά τους" ακόμα και όταν δεν ήταν..
 
Τελευταία τροποποίηση:

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.879
Κριτικές
5
Like
11.748
Πόντοι
3.786
Αφο΄υ την πάτησες με το i fought the law, τότε φαντάζομαι ότι και αυτό θα νόμιζες ότι ήταν των Clash...

Έλα μου ντε που δεν είναι...

Γεινικά ο joe Strummer και ο Mick Jones κάναν φοβερή δουλειά στις διασκευές με αποτέλεσμα τελικά τα τραγούδια να γίνονταν "δικά τους" ακόμα και όταν δεν ήταν..
Όντως,αν και αυτό έπρεπε να το φανταστώ,γιατί είναι πιο old school.Είναι εξαιρετικοί πάντως και στις διασκευές τους οι Clash.Τα κάνουν δικά τους τα κομμάτια
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
942
Like
1.458
Πόντοι
206
Είναι εξαιρετικοί πάντως και στις διασκευές τους οι Clash.Τα κάνουν δικά τους τα κομμάτια
Όντως... κατάφεραν να κάνουν "δικό τους" ένα κομμάτι/μελωδία που χρονολογείται από την εποχή του Αμερικανικού εμφυλίου πολέμου κάπου το 1863 !!!

ίσως η διασκευή του πιο παλιού τραγουδιού ever που έχω υπ' όψιν μου...
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
942
Like
1.458
Πόντοι
206
Η (γριούλα πια...) Πάτυ θα ένοιωσε πολύ ωραία όταν θα το πρωτοείδε...

 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.558
Κριτικές
32
Like
9.558
Πόντοι
11.746
Δε ξέρω αν το έχετε βάλει αυτό, η αρχική εκτέλεση ήταν Screamin' Jay Hawkins
και διασκευή Annie Lenox
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom