Νέα

Ι5 και απαλλαγή (και επιπτώσεις σε δουλειά κλπ.)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα lordos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 89K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
Για να πάμε στρατό μας πιάνουν τα ψυχολογικά μας, αλλά αν είναι να τρώμε από τον κρατικό κορβανά γινόμαστε όλοι καλά. 
Και αν τα ψυχολογικά είναι πραγματικά και όχι μαϊμού , τι σου φταίνε ρε τύπε οι φοιτητές που θα τα τρώνε στη μάπα ; 
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.618
Πόντοι
4.546
Γεια σας. Μπορώ με απαλλαγή Ι5 Ψυχολογικό να διοριστώ σαν καθηγητής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (Πανεπιστήμιο); Μήπως αποκλειστώ; Τυπικά γνωρίζω ότι γίνεται. Ποια η άποψή σας; Ευχαριστώ.

Στην Ελλάδα τα πάντα μπορείς!
Έχεις ΔΕΝ έχεις ψυχολογικά μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο μπορείς να την καπαρώσεις την θεσούλα!
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Μπορείς να διοριστείς μετά τα 40
Να γίνει επανεξέταση ότι θεραπεύτηκες
Αλλά αν είσαι κάτω από 40 θα σε φωνάξουμε να υπηρετήσεις πρώτα

Το καλύτερο είναι με μέσον να σου στείλουν το απολυτήριο στο σπίτι  γιώτα 1 χωρίς να πατήσεις καθόλου στον στρατό .
Θα έχεις ακούσει για κάποιους που υπηρετούν στο εξοχικό τους φαντάζομαι  :cheesy:
Δυστυχώς δεν έχω μέσο. Εννοείς να πάρω το ι5, να κάνω επανεξέταση και να πάω 20 μέρες εξαγοράζοντας το υπόλοιπο; Από τα 33 μπορώ να εξαγοράσω. Τώρα είμαι 27. Έχω πάρει 1 χρόνο αναβολή για ψυχολογικούς λόγους.
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Για να πάμε στρατό μας πιάνουν τα ψυχολογικά μας, αλλά αν είναι να τρώμε από τον κρατικό κορβανά γινόμαστε όλοι καλά. 
Και αν τα ψυχολογικά είναι πραγματικά και όχι μαϊμού , τι σου φταίνε ρε τύπε οι φοιτητές που θα τα τρώνε στη μάπα ; 
Δυστυχώς φίλε μου δεν μπορώ να καλύψω οικονομικά την θητεία. Με 8,60€ που δίνουν στους φαντάρους.Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή.
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Απόψεις και άλλων μελών για το θέμα;  :heavymetalbig:
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
366
Κριτικές
2
Like
1.418
Πόντοι
201
Τα πραγματα ειναι απλα...
Σημερα αν θελεις να παρεις απαλλαγη μπορεις να την παρεις...
ΘΑ παρεις 1-2 αφορες αναβολη και μετα θα σου ερθει και το i5.

Στον ιδιωτικο τομεα δεν θα εχεις προβλημα.
Αν πχ μια εταιρεια σου πει εαν εχεις ολοκληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις λες ναι.....
αν μετα στο ζητησει το χαρτι(δυσκολο) ή σου κανει καμια ερωτηση που υπηρετησες κλπ και αρχισεις οτι εισαι ι5..ειναι στη κριση του καθε εργοδοτη...
Εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε ι5 εργαζομενο  στη δουλεια μου(Ασχετα αν το πηρε κατω απο το τραπεζι)
γιατι πολυ απλα δειχνει σημαδια του χαραχτηρα σου(πχ δεν θελεις να ζοριστεις...δεν εισαι  ετοιμος να προσαρμοστεις σε διαφορετικες-νεες καταστασεις κλπ)

Στο δημοσιο θα εχεις προβλημα αναλογα με το αν θα βαλες βυσμα ή οχι....

Εαν εισαι ελ.επαγγελματιας τοτε κανενα προβλημα...

Αυτο για το χαραχτηρα που σου ειπα ισχυει...δουλευω σε μεγαλη εταιρεα στον ιδιωτικο τομεα και εχω δει ατομα να μην προσλαβανονται για αυτον ακριβως το λογο(με πλουσια βιογραφικα)....ξανα σκεψου το καλυτερα...θα σε ακολουθει μια ζωη!!!!!!!!!
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Εσείς θέλετε δουλειά ή υγεία;
δουλειά θα βρείτε.
Οι γιατροί δεν είναι σε θέση
να θεραπεύσουν. Έρχεται από μέσα.
Εξαρτάται τι βέβαια αλλά συνήθως απλώνεται κι αυτο-τρέφεται.
Δεν φαίνεται όπως νομίζετε.
Μπορεί να είσαι κομπλέ
και να διαλυθείς.
Πολλοί από εμάς δεν μπορούμε
να εξηγήσουμε.
Οι βολικοί είναι οι εκφραστικοί.
Κάποιοι μπορούν και δουλεύουν.
Αν δεν έχεις δουλειά χειροτερεύεις.
Λίγοι προσπαθούν.
Αν δεν προσπαθείς, τελείωσες!

(αν ηταν σάιτ θα ήμουν ο αντμίν)

Να περάσει ο επόμενος...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
σημερα που οι μισοι κατω των 30 είναι μακροχρονια ανεργοι τοσο πολύ τους φαινεται να χαραμισουν 9 μηνες από την ζωη τους για να μην εχουν μπερδέματα με το στρατιωτικο?
στο κατω κατω μαθαινουν να χρησιμοποιουν οπλο και να συντηρούνται χωρις την μαμακα. εδώ αλλοδαποι πχ αλβανοι και γεωργιανοι πανε στον ελληνικο στρατο που είναι παιδικη χαρα σε σχεση με αλλους στρατους ή άλλες εποχες και ο ελληνας τοσο πολύ μισει την χωρα του που δεν θελει να παει???
 

lostre_

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2019
Μηνύματα
358
Like
9
Πόντοι
1
Λόγω βαρυάς κατάθλιψης τα τελευταία 6 χρόνια, όλοι οι γιατροί που πήγα μου λένε να ΜΗΝ υπηρετήσω. Ενω πραγματικά από μικρό παιδί μου αρέσει ο στρατός, τα όπλα κλπ και θέλω να υπηρετήσω, δε μπορώ για αντικειμενικούς λόγους. Εάν κάποιος με τσαντίσει πολύ είμαι έτοιμος να τον ορμήξω (ευτυχώς πρυτανεύει η λογική εδώ), και δεν μπορώ να μείνω για πολύ καιρό κλεισμένος κάπου με τα ίδια και τα ίδια άτομα. Άρα, το στράτευμα δεν με χρειάζεται και εγώ στην κατάσταση που είμαι δεν μπορώ. Πειθαρχημένος και μεθοδικός μεν, ευέξαπτος και καταθλιπτικός δε.. Τελειώνει η αναβολή μου το Δεκέμβρη, θα παρουσιαστώ 2-3 φορές με το χαρτί και τελείωσα μ' αυτό. Το θέμα είναι οτι το θεωρώ κάπως ντροπιαστικό για πάρτη μου το να μην υπηρετήσω...
 

tnt

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2019
Μηνύματα
4.212
Like
12.641
Πόντοι
3.506
Λόγω βαρυάς κατάθλιψης τα τελευταία 6 χρόνια, όλοι οι γιατροί που πήγα μου λένε να ΜΗΝ υπηρετήσω. Ενω πραγματικά από μικρό παιδί μου αρέσει ο στρατός, τα όπλα κλπ και θέλω να υπηρετήσω, δε μπορώ για αντικειμενικούς λόγους. Εάν κάποιος με τσαντίσει πολύ είμαι έτοιμος να τον ορμήξω (ευτυχώς πρυτανεύει η λογική εδώ), και δεν μπορώ να μείνω για πολύ καιρό κλεισμένος κάπου με τα ίδια και τα ίδια άτομα. Άρα, το στράτευμα δεν με χρειάζεται και εγώ στην κατάσταση που είμαι δεν μπορώ. Πειθαρχημένος και μεθοδικός μεν, ευέξαπτος και καταθλιπτικός δε.. Τελειώνει η αναβολή μου το Δεκέμβρη, θα παρουσιαστώ 2-3 φορές με το χαρτί και τελείωσα μ' αυτό. Το θέμα είναι οτι το θεωρώ κάπως ντροπιαστικό για πάρτη μου το να μην υπηρετήσω...

Ποια ντροπή; αφού έτσι κι αλλιώς
όλα άχρηστα είναι εκεί μέσα.
Εξάλλου μεχρι να απαλλαγείς, θα έχεις πάει σε πολλά στρατόπεδα.
Μια χαρά εκπαίδευση θα κάνεις.
Μην σου πω σκληρότερη.
Τωρα εσείς μπορεί να έχετε διαφορετική αποψη...

Έντιτ: τώρα δεν ξέρω πως τα έχουν κάνει.
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
Τα πραγματα ειναι απλα...
Σημερα αν θελεις να παρεις απαλλαγη μπορεις να την παρεις...
ΘΑ παρεις 1-2 αφορες αναβολη και μετα θα σου ερθει και το i5.

Στον ιδιωτικο τομεα δεν θα εχεις προβλημα.
Αν πχ μια εταιρεια σου πει εαν εχεις ολοκληρωσει τις στρατιωτικες σου υποχρεωσεις λες ναι.....
αν μετα στο ζητησει το χαρτι(δυσκολο) ή σου κανει καμια ερωτηση που υπηρετησες κλπ και αρχισεις οτι εισαι ι5..ειναι στη κριση του καθε εργοδοτη...
Εγω προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε ι5 εργαζομενο  στη δουλεια μου(Ασχετα αν το πηρε κατω απο το τραπεζι)
γιατι πολυ απλα δειχνει σημαδια του χαραχτηρα σου(πχ δεν θελεις να ζοριστεις...δεν εισαι  ετοιμος να προσαρμοστεις σε διαφορετικες-νεες καταστασεις κλπ)

Στο δημοσιο θα εχεις προβλημα αναλογα με το αν θα βαλες βυσμα ή οχι....

Εαν εισαι ελ.επαγγελματιας τοτε κανενα προβλημα...

Αυτο για το χαραχτηρα που σου ειπα ισχυει...δουλευω σε μεγαλη εταιρεα στον ιδιωτικο τομεα και εχω δει ατομα να μην προσλαβανονται για αυτον ακριβως το λογο(με πλουσια βιογραφικα)....ξανα σκεψου το καλυτερα...θα σε ακολουθει μια ζωη!!!!!!!!!
Πάντως οι προκηρύξεις στο δημόσιο ζητούν να έχεις εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις ή να έχεις απαλλαγεί νόμιμα από αυτές. Έτσι γράφουν οι προκηρύξεις. Έχω ρωτήσει και δικηγόρο ότι πρόκειται για προσωπικό δεδομένο.Στην εταιρεία του ιδιωτικού τομέα που εργάζεσαι ζητάνε πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης δηλαδή; Δεν ρωτάνε απλά αν έχεις εκπληρώσει;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Λόγω βαρυάς κατάθλιψης τα τελευταία 6 χρόνια, όλοι οι γιατροί που πήγα μου λένε να ΜΗΝ υπηρετήσω. Ενω πραγματικά από μικρό παιδί μου αρέσει ο στρατός, τα όπλα κλπ και θέλω να υπηρετήσω, δε μπορώ για αντικειμενικούς λόγους. Εάν κάποιος με τσαντίσει πολύ είμαι έτοιμος να τον ορμήξω (ευτυχώς πρυτανεύει η λογική εδώ), και δεν μπορώ να μείνω για πολύ καιρό κλεισμένος κάπου με τα ίδια και τα ίδια άτομα. Άρα, το στράτευμα δεν με χρειάζεται και εγώ στην κατάσταση που είμαι δεν μπορώ. Πειθαρχημένος και μεθοδικός μεν, ευέξαπτος και καταθλιπτικός δε.. Τελειώνει η αναβολή μου το Δεκέμβρη, θα παρουσιαστώ 2-3 φορές με το χαρτί και τελείωσα μ' αυτό. Το θέμα είναι οτι το θεωρώ κάπως ντροπιαστικό για πάρτη μου το να μην υπηρετήσω...
καλα θα κανεις αφΟυ εχεις θεμα υγειας να μην υπηρετήσεις αλλα…




…….


…..ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΝΤΡΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΡΑΤΟ?????!!!!?????
 

BigJay

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2019
Μηνύματα
113
Κριτικές
2
Like
78
Πόντοι
1
σημερα που οι μισοι κατω των 30 είναι μακροχρονια ανεργοι τοσο πολύ τους φαινεται να χαραμισουν 9 μηνες από την ζωη τους για να μην εχουν μπερδέματα με το στρατιωτικο?
στο κατω κατω μαθαινουν να χρησιμοποιουν οπλο και να συντηρούνται χωρις την μαμακα. εδώ αλλοδαποι πχ αλβανοι και γεωργιανοι πανε στον ελληνικο στρατο που είναι παιδικη χαρα σε σχεση με αλλους στρατους ή άλλες εποχες και ο ελληνας τοσο πολύ μισει την χωρα του που δεν θελει να παει???
Δυστυχώς φίλε μου και με την οικονομική κατάσταση που υπάρχει και με το μισθό που δίνεται στους φαντάρους είναι ασύμφορο να πάει κάποιος να κάνει θητεία 9 μήνες.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ποια ντροπή; αφού έτσι κι αλλιώς
όλα άχρηστα είναι εκεί μέσα.
Εξάλλου μεχρι να απαλλαγείς, θα έχεις πάει σε πολλά στρατόπεδα.
Μια χαρά εκπαίδευση θα κάνεις.
Μην σου πω σκληρότερη.
Τωρα εσείς μπορεί να έχετε διαφορετική αποψη...

Έντιτ: τώρα δεν ξέρω πως τα έχουν κάνει.
το μονο χρησιμο που σου μαθαινει το ελληνικο κρατος είναι ο στρατος να χρησιμοποιείς οπλο που μπορει καποτε να σωσει την ζωη σου ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΝΤΡΑ.

τα αλλα πχ την προπαιδεια ή θα την μαθαινες και μονο σου για να υπολογιζεις όπως οι τσιγγανοι και οι αναλφάβητοι , ή είναι πραγματικα αχρηστα που τα εχεις ξεχασει (πχ τα 1000 πραγματα που εμαθες σε σχολεια και πανεπιστημια για να δουλεψεις τελικα με τα 5)
 

lostre_

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2019
Μηνύματα
358
Like
9
Πόντοι
1
καλα θα κανεις αφΟυ εχεις θεμα υγειας να μην υπηρετήσεις αλλα…




…….


…..ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΝΤΡΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΡΑΤΟ?????!!!!?????

Μιά χαρά άντρας είμαι. Ο άντρας φαίνεται στην συμπεριφορά και τις προτιμήσεις, όχι στον αν πήγε στρατό κλπ..
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Μιά χαρά άντρας είμαι. Ο άντρας φαίνεται στην συμπεριφορά και τις προτιμήσεις, όχι στον αν πήγε στρατό κλπ..
δεν καταλαβες φιλε.
δεν φαινεται αν εισαι αντρας από το αν πηγες στρατο.
ΣΕ ΚΑΝΕΙ αντρα ο στρατος, που σου δινει να κρατας οπλο αντι για μολυβι ή μπαλα ποδοσφαιρου.
πχ εχεις δει πολλους κουνιστούς να κρατανε οπλο και πως το κρατανε????
φιλος παραπονιότανε που δεν ειχε γκομενα και μετα από κουβεντα βγηκε ότι ηταν ο μονος που δεν ειχε κανει στρατιωτικο ...από αποψη.

ε για αυτό κουσουρλης.
 

Johnny doe

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2018
Μηνύματα
21
Κριτικές
4
Like
123
Πόντοι
280
Εγώ πήγα στρατό υπηρέτησα κανονικά 9 μήνες μόνο που έβαλα ένα βαρβάτο μέσο εντός και με έβγαλε Ι3 αοπλο (για να μη κάνω σκοπιές κτλπ)... Τώρα 5 χρόνια μετά την απολυση θέλω να ζητήσω επανεξέταση για να βγω Ι1 μου είπαν ότι γίνεται.. Αυτό που δεν ξέρω είναι, τι γίνεται σε περίπτωση που γίνω Ι1.. Θα με ξανακαλεσουν να ξαναυπηρετησω.. Αν ξέρει κανείς ας απαντήσει..!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ακριβως το 1950 η ελλαδα ηταν γεματοι αντρες.
τοτε πηγαιναν ΟΛΟΙ στρατο.

τωρα εχουν αυξηθεί οι αδερφες, τα βυσματα κλπ. δεν πηγαινουν στρατο να γινουν αντρες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom