Νέα

Κρίση αξιών- Έλλειψη παιδείας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kostas21d
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

michael967

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουν 2006
Μηνύματα
242
Κριτικές
7
Like
1
Πόντοι
1
Το θέμα είναι κρίση αξιών - έλλειψη παιδείας, αλλά βλέπω ότι αναφέρεστε στους νέους.

Νέοι και μη νέοι έχουμε μεγάλο θέμα με τις αξίες μας που έχει γίνει τεράστιο τα τελευταία χρόνια. Φυσικά υπάρχει αυξανόμενη έλλειψη παιδείας και φοβάμαι ότι οι Έλληνες αρχίζουμε να μένουμε πολύ πίσω από την παγκόσμια πρόοδο στην παιδεία. Φαίνεται στους τρόπους μας, στη συμπεριφορά μας, στους στόχους μας, στο τι θεωρούμε "καλό" κ.λ.π.

Ρίξτε μια ματιά στους δρόμους, πώς οδηγούμε, πώς παρκάρουμε, πώς αξιολογούμε την καθαριότητα, πώς βρίζουμε, πόσο "μάγκες" είμαστε, πόσο δε μας νοιάζει τίποτα άλλο από τον εαυτό μας, πώς μιλάμε στο κινητό όταν οδηγούμε, πόσο καπνίζουμε, πόσο κλέβουμε από το σύνολο.
Δείτε πόσοι πετάνε ακόμα το τσιγάρο έξω από το παράθυρο, πόσα "καγκούρικα" οχήματα 2κυκλα και 4κυκλα κυκλοφορούν με άπειρα ντεσιμπέλ, πόσοι οδηγούν ανάποδα σε μονόδρομους, πόσο αρχίζουν και παλιώνουν και ασχημαίνουν τα σπίτια μας, τι όψη έχουν τα λεωφορεία μας, πώς είναι οι κάδοι σκουπιδιών μας.

Παρόλα αυτά γυμναζόμαστε και πάμε πιλάτες/γιόγκα σε χιλιάδες νέα γυμναστήρια, φτιάχνουμε τα νύχια μας σε χιλιάδες νέα νυχάδικα …. η εξέλιξη έρχεται μόνο σε ότι αφορά το φαίνεσθαι του εαυτού μας.

Θεωρούμε καλή γκόμενα αυτή που έχει τεχνητό σώμα, ψεύτικα νύχια, ψεύτικες φωτός αλλά δεν μπορεί να αρθρώσει σωστά 10 λέξεις συνεχόμενες. Και αν το καταφέρει οι 3 από τις 10 λέξεις θα είναι βρισιές. 

Δεν πιστεύω ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της κρίσης από το 2009. Ναι, μας επηρέασε αλλά είναι ένα τέλειο άλλοθι να κάνουμε ότι γουστάρουμε για την πάρτη μας με τη δικαιολογία της δυσκολίας της επιβίωσης.   
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.389
Κριτικές
15
Like
5.993
Πόντοι
1.496
Στο Λουτρακι για διακοπες που ημουν, και ως συνηθως τετοια εποχη λαμβανουν χωρα και οι ετησιες γενικες συνελευσεις των πολυκατοικιων, μια που οι ιδιοκτητες πηγαινουν ολοι εκεινη την εποχη, Αθηναιοι κλπ. Οι συνελευσεις γινονται σε τραπεζια σε καφε-φαγαδικα εξω, οποτε επεσα σε 2 διαφορετικες συνελευσεις-μαζωξεις, με περιπτωσεις τσακωμων, οπου και στις 2, μπαρμπας 60 χρονων σε εξαλλη κατασταση να εχει σηκωθει ορθιος και να πουλαει τσαμπουκα βαρωντας το χερι στο τραπεζι, με νεοτερους ιδιοκτητες να προσπαθουν να του πουν να μιλησουν ηρεμα να συνενοηθουν. Μη τα ριχνουμε ολα στους νεους. Ειναι θεμα ανθρωπου πρωτιστως.
 

akinho

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
657
Κριτικές
1
Like
1.639
Πόντοι
206
Ο λαός μας δυστυχώς είναι ο ορισμός και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα έλλειψης παιδείας. Δεν έχουμε χαρακτήρα, για όλα μας φταίνε οι άλλοι και εμείς είμαστε σε όλα τέλειοι. Η γνώμη μου δε είναι ότι σα λαός, μα αξίζουν πολλά δεινά, πολλά χειρότερα από όσα έχουμε βιώσει. Μας αξίζει να μας πετάξουν από τη γεωγραφική περιοχή της Ελλάδας και να μας στείλουν στα 4 σημεία του ορίζοντα. Γιατί μόνο σαν ξένοι ξέρουμε να φερομαστε σωστά. Σαν κάτοικοι αυτής της χώρας φερομαστε ως κάφροι. Είναι δυνατόν 8 το πρωί, επειδή κάποιος δεν πρόσεξε ένα στοπ και παραλίγο κάποιος να πέσει πάνω του, στο επόμενο φανάρι ο από πίσω να τον βρίζει με ο,τι βρισιά υπάρχει στην ελληνική γλώσσα; Όχι κύριε.εσενα π βρίζεις σου αξίζει να κατέβει ο μπροστινός με ένα ρόπαλο και να σου κάνει το αυτοκίνητο καμπριολέ. Γιατί μόνο έτσι μαθαίνουμε. Για να καταλάβουμε τι δεν πρέπει να κάνουμε, πρέπει να μας κάνουν κακό. Γιατί έχουμε την καραμέλα της ακρόπολης και της δημοκρατίας και δεν ξέρουμε τίποτα για κανένα από τα δύο. Στο όνομα της δημοκρατίας καταλύονται τα πάντα. Αξίες θεσμοί όλα. Πετάς κάτι στο δρόμο, σου κάνουν παρατήρηση και αντί να παραδεχτείς το λάθος σου, κάθεσαι και βρίζεις τον άλλο ως κλασικός νεοέλληνας. Και αν σ πει κάποιος κάτι θα πεις "τι του είπα;δημοκρατία δεν έχουμε;δε μ επιτρέπεται να έχω ελευθερία λόγου;" Γιατί τέτοιοι είμαστε...
 

max-mad

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.825
Κριτικές
10
Like
466
Πόντοι
3.245
Ο φιλος seven tο επιασε από την σωστη οπτικη γωνια .Και δεν ειπε ουτε τα μισα...
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
Το θέμα είναι κρίση αξιών - έλλειψη παιδείας, αλλά βλέπω ότι αναφέρεστε στους νέους.

Νέοι και μη νέοι έχουμε μεγάλο θέμα με τις αξίες μας που έχει γίνει τεράστιο τα τελευταία χρόνια. Φυσικά υπάρχει αυξανόμενη έλλειψη παιδείας και φοβάμαι ότι οι Έλληνες αρχίζουμε να μένουμε πολύ πίσω από την παγκόσμια πρόοδο στην παιδεία. Φαίνεται στους τρόπους μας, στη συμπεριφορά μας, στους στόχους μας, στο τι θεωρούμε "καλό" κ.λ.π.

Ρίξτε μια ματιά στους δρόμους, πώς οδηγούμε, πώς παρκάρουμε, πώς αξιολογούμε την καθαριότητα, πώς βρίζουμε, πόσο "μάγκες" είμαστε, πόσο δε μας νοιάζει τίποτα άλλο από τον εαυτό μας, πώς μιλάμε στο κινητό όταν οδηγούμε, πόσο καπνίζουμε, πόσο κλέβουμε από το σύνολο.
Δείτε πόσοι πετάνε ακόμα το τσιγάρο έξω από το παράθυρο, πόσα "καγκούρικα" οχήματα 2κυκλα και 4κυκλα κυκλοφορούν με άπειρα ντεσιμπέλ, πόσοι οδηγούν ανάποδα σε μονόδρομους, πόσο αρχίζουν και παλιώνουν και ασχημαίνουν τα σπίτια μας, τι όψη έχουν τα λεωφορεία μας, πώς είναι οι κάδοι σκουπιδιών μας.

Παρόλα αυτά γυμναζόμαστε και πάμε πιλάτες/γιόγκα σε χιλιάδες νέα γυμναστήρια, φτιάχνουμε τα νύχια μας σε χιλιάδες νέα νυχάδικα …. η εξέλιξη έρχεται μόνο σε ότι αφορά το φαίνεσθαι του εαυτού μας.

Θεωρούμε καλή γκόμενα αυτή που έχει τεχνητό σώμα, ψεύτικα νύχια, ψεύτικες φωτός αλλά δεν μπορεί να αρθρώσει σωστά 10 λέξεις συνεχόμενες. Και αν το καταφέρει οι 3 από τις 10 λέξεις θα είναι βρισιές. 

Δεν πιστεύω ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της κρίσης από το 2009. Ναι, μας επηρέασε αλλά είναι ένα τέλειο άλλοθι να κάνουμε ότι γουστάρουμε για την πάρτη μας με τη δικαιολογία της δυσκολίας της επιβίωσης.   
Άψογος  :thumbsup: :thumbsup:
 

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.541
Κριτικές
53
Like
7.645
Πόντοι
8.816
ουκ εν τω πολλώ το ευ αυτο τα λεει ολα ειδικα για την εποχη μας αλλα εχει παγκοσμια διαχρονικοτητα αυτο το ρητο
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.636
Κριτικές
190
Like
48.786
Πόντοι
41.443
Τεμπέληδες και αγενείς είναι «οι νέοι την σήμερον ημέρα». Αυτό είναι το κλασικό παράπονο των μεγάλων από τη νέα γενιά, και μάλιστα από αρχαιοτάτων χρόνων, και δη σε όλους τους πολιτισμούς. Υπάρχει εξήγηση;

Λατρεύουν τη χλιδή, εκνευρίζουν τους δασκάλους τους και τεμπελιάζουν. Αυτά επέρριπτε στη νεολαία της εποχής του, δηλαδή 400 χρόνια προ Χριστού, ο Σωκράτης. Αλλά και ο μαθητής του Πλάτων γκρίνιαζε με τους νέους που εξισώνονται με τους μεγάλους και τους εχθρεύονται. Μήπως όμως και ο πνευματικός γόνος του Πλάτωνα, ο Αριστοτέλης, δεν τα έβλεπε όλα σκούρα για το μέλλον του πολιτισμού παρατηρώντας τα καμώματα της νεολαίας του καιρού του; Με άλλα λόγια η κριτική στη νέα γενιά είναι πανάρχαιο φαινόμενο, προσφιλής συνήθεια μέχρι τις μέρες μας.


:thumbsup:
 

str8 dave

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2011
Μηνύματα
57
Like
34
Πόντοι
0
το άτι μιλάμε για κρίση αξιών σε ένα site που λέγεται bourdela και έχει τα άρθρα που μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε με ξεπερνά! :coffee:
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
το άτι μιλάμε για κρίση αξιών σε ένα site που λέγεται bourdela και έχει τα άρθρα που μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε με ξεπερνά! :coffee:
Ξέρεις εδώ μέσα δεν συζητάμε μόνο για πούτσες αλλά και για άλλα θέματα, τα πάντα(αθλητισμός, τηλεόραση, καθημερινότητα, πολιτική, υγεία, θρησκευτικά κλτ κλτ.  Υπάρχουν και πολλοί μορφωμένοι άνθρωποι εδώ μέσα. Στο λέω γιατί μάλλον μας φαντάζεσαι όλους με iq κάτω του 50, αποτυχημένους, φτωχούς, ασχημομούρηδες... Δεν είμαστε όλοι έτσι φίλε μου.
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
467
Πόντοι
36
το άτι μιλάμε για κρίση αξιών σε ένα site που λέγεται bourdela και έχει τα άρθρα που μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε με ξεπερνά! :coffee:
μαγικη σελιδα..
Ο Αλεξ με τον Αντι κ τ αλλα παιδια που το εστησαν προ αμνημονευτων,αξιζουν βραβευσεως απο την Ακαδημια Αθηνων..
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.704
Κριτικές
1
Like
2.059
Πόντοι
606
Ξέρεις εδώ μέσα δεν συζητάμε μόνο για πούτσες αλλά και για άλλα θέματα, τα πάντα(αθλητισμός, τηλεόραση, καθημερινότητα, πολιτική, υγεία, θρησκευτικά κλτ κλτ.  Υπάρχουν και πολλοί μορφωμένοι άνθρωποι εδώ μέσα. Στο λέω γιατί μάλλον μας φαντάζεσαι όλους με iq κάτω του 50, αποτυχημένους, φτωχούς, ασχημομούρηδες... Δεν είμαστε όλοι έτσι φίλε μου.
και εσυ με πρωτο ποστ τν μαιο ποτε προλαβες να γνωρισεις κοσμο απο δω μεσα?  :think:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.614
Like
21.558
Πόντοι
5.506
και εσυ με πρωτο ποστ τν μαιο ποτε προλαβες να γνωρισεις κοσμο απο δω μεσα?  :think:



Διάβαζε καιρό το σαη τύπε και είπε να κάνει λογαριασμό και να αρχίσει να συμμετέχει επιτέλους.
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
και εσυ με πρωτο ποστ τν μαιο ποτε προλαβες να γνωρισεις κοσμο απο δω μεσα?  :think:
Mιλάω ρε έξυπνε, με προσωπικά μηνύματα , λογαριασμό θα σου δώσω; 1 χρόνο είμαι μέλος και παρακολουθώ τι γίνεται και έχω μιλήσει με πολλούς. Τί είσαι ο νταβατζής μου  :jerking:;;; Κοιτάχτε εδώ ρε κάτι μάγκες :jerking2:.. χσχααχ
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
467
Πόντοι
36
Το θέμα είναι κρίση αξιών - έλλειψη παιδείας, αλλά βλέπω ότι αναφέρεστε στους νέους.

Νέοι και μη νέοι έχουμε μεγάλο θέμα με τις αξίες μας που έχει γίνει τεράστιο τα τελευταία χρόνια. Φυσικά υπάρχει αυξανόμενη έλλειψη παιδείας και φοβάμαι ότι οι Έλληνες αρχίζουμε να μένουμε πολύ πίσω από την παγκόσμια πρόοδο στην παιδεία. Φαίνεται στους τρόπους μας, στη συμπεριφορά μας, στους στόχους μας, στο τι θεωρούμε "καλό" κ.λ.π.

Ρίξτε μια ματιά στους δρόμους, πώς οδηγούμε, πώς παρκάρουμε, πώς αξιολογούμε την καθαριότητα, πώς βρίζουμε, πόσο "μάγκες" είμαστε, πόσο δε μας νοιάζει τίποτα άλλο από τον εαυτό μας, πώς μιλάμε στο κινητό όταν οδηγούμε, πόσο καπνίζουμε, πόσο κλέβουμε από το σύνολο.
Δείτε πόσοι πετάνε ακόμα το τσιγάρο έξω από το παράθυρο, πόσα "καγκούρικα" οχήματα 2κυκλα και 4κυκλα κυκλοφορούν με άπειρα ντεσιμπέλ, πόσοι οδηγούν ανάποδα σε μονόδρομους, πόσο αρχίζουν και παλιώνουν και ασχημαίνουν τα σπίτια μας, τι όψη έχουν τα λεωφορεία μας, πώς είναι οι κάδοι σκουπιδιών μας.

Παρόλα αυτά γυμναζόμαστε και πάμε πιλάτες/γιόγκα σε χιλιάδες νέα γυμναστήρια, φτιάχνουμε τα νύχια μας σε χιλιάδες νέα νυχάδικα …. η εξέλιξη έρχεται μόνο σε ότι αφορά το φαίνεσθαι του εαυτού μας.

Θεωρούμε καλή γκόμενα αυτή που έχει τεχνητό σώμα, ψεύτικα νύχια, ψεύτικες φωτός αλλά δεν μπορεί να αρθρώσει σωστά 10 λέξεις συνεχόμενες. Και αν το καταφέρει οι 3 από τις 10 λέξεις θα είναι βρισιές.  

Δεν πιστεύω ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της κρίσης από το 2009. Ναι, μας επηρέασε αλλά είναι ένα τέλειο άλλοθι να κάνουμε ότι γουστάρουμε για την πάρτη μας με τη δικαιολογία της δυσκολίας της επιβίωσης.    
το κλικ του κωστοπουλου,ο αυριανισμος του κουρη κ γενικα ολη η "κουλτουρα" του πασοκ μας καταντησε σ αυτο το αισχρο σημειο..
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΛΕΟΝ..
ΥΓ ΟΤΑΝ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ Κ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ,ΕΙΣΑΓΟΝΤΑΙ ΜΕ Μ.Ο 4 ΣΤΑ ΑΕΙ,ΓΑΜΑΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ..
ΥΓ1 ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ(ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ-ΧΑΡΤΙΝΑ)ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΑΞΕΣΤΟΣ..
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
467
Πόντοι
36
Mιλάω ρε έξυπνε, με προσωπικά μηνύματα , λογαριασμό θα σου δώσω; 1 χρόνο είμαι μέλος και παρακολουθώ τι γίνεται και έχω μιλήσει με πολλούς. Τί είσαι ο νταβατζής μου;;; Κοιτάχτε εδώ ρε κάτι μάγκες.. χσχααχ
τυπε μου θελει να μαθει αν εισαι κλωνος..
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.704
Κριτικές
1
Like
2.059
Πόντοι
606
Mιλάω ρε έξυπνε, με προσωπικά μηνύματα , λογαριασμό θα σου δώσω; 1 χρόνο είμαι μέλος και παρακολουθώ τι γίνεται και έχω μιλήσει με πολλούς. Τί είσαι ο νταβατζής μου;;; Κοιτάχτε εδώ ρε κάτι μάγκες.. χσχααχ
:tired:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.614
Like
21.558
Πόντοι
5.506
Mιλάω ρε έξυπνε, με προσωπικά μηνύματα , λογαριασμό θα σου δώσω; 1 χρόνο είμαι μέλος και παρακολουθώ τι γίνεται και έχω μιλήσει με πολλούς. Τί είσαι ο νταβατζής μου  :jerking:;;; Κοιτάχτε εδώ ρε κάτι μάγκες :jerking2:.. χσχααχ


Τύπε είσαι πολύ άγριος, σορυ κιόλας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom