Νέα

Κρίση αξιών- Έλλειψη παιδείας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kostas21d
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
ενω στην επαρχια και τα νησια,ξεχυλιζει ανθρωπια..
δεν νομίζω ότι είπα αυτό
είπα τεράστιο ποσοστό που αν το βάλεις κάτω δικαιολογητε λόγο της έλλειψης της προσωπικής επαφής σε σχέση με την επαρχία επειδή είχα μείνει Αθήνα αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι του ότι μένουν κάποιοι στην ίδια πολυκατοικία κ δεν ξέρουν τον γείτονα τούς
Κ στην επαρχία υπάρχει απλά αυτή η προσωπική επαφή δεν έχει χαθεί όπως χάνεται σε μια μεγαλούπολη 5.000.000 κατοίκων
 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Ο Σεβασμος κερδιζεται απο οποια πλευρα και αν εισαι. Ειτε πιτσιρικας, ειτε μεσηλικας, ειτε ηλικιωμενος. Το προβλημα δεν ειναι οτι ο πιτσιρικας δεν σεβεται τον ηλικιωμενο αλλα οτι ο ανθρωπος δεν σεβεται τον ανθρωπο αυτον καθαυτον ποσο μαλλον τον συνανθρωπο του.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.640
Κριτικές
1
Like
1.905
Πόντοι
366
Ο Σεβασμος κερδιζεται απο οποια πλευρα και αν εισαι. Ειτε πιτσιρικας, ειτε μεσηλικας, ειτε ηλικιωμενος. Το προβλημα δεν ειναι οτι ο πιτσιρικας δεν σεβεται τον ηλικιωμενο αλλα οτι ο ανθρωπος δεν σεβεται τον ανθρωπο αυτον καθαυτον ποσο μαλλον τον συνανθρωπο του.
  :thumbsup:
αψογος!
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.697
Πόντοι
606
Σίγουρα υπάρχουν, αλλά να σου πω τουλάχιστον προσωπικά αν δω κάποιον ηλικιωμένο που θέλει να κάτσει κάπου και δεν βρίσκει θα σηκωθώ, είναι αυτονόητο, ακόμα και αν μου το πει με αυστηρό ύφος(που συμβαίνει και αυτό) γιατί δεν μπορώ να μιλήσω άσχημα σε έναν μεγαλύτερο μου , πόσο μάλλον ηλικιωμένο. Αλλά σίγουρα αν είχα πρόβλημα υγείας κάτι και δεν μπορούσα να μείνω όρθιος τότε θα του το εξηγούσα και πιστεύω θα το καταλάβαινε.

Εγώ δεν σηκώνομαι ποτέ.Οι γέροι/γριές αν δεν θέλουν να στριμώχνονται και να είναι όρθιοι,να παίρνουν ταξί.Άντε με τους τσιγκουναράδες,οι πιο πολλοί έχουν λεφτά αλλά δεν θέλουν να δώσουν ούτε ένα ευρώ και προτιμούν την ταλαιπωρία
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Εγώ δεν σηκώνομαι ποτέ.Οι γέροι/γριές αν δεν θέλουν να στριμώχνονται και να είναι όρθιοι,να παίρνουν ταξί.Άντε με τους τσιγκουναράδες,οι πιο πολλοί έχουν λεφτά αλλά δεν θέλουν να δώσουν ούτε ένα ευρώ και προτιμούν την ταλαιπωρία
κ τώρα ξαναρχισες τις μαλακίες... Ξέρεις πόσοι γέροι περνούν κάτω από 509 ευρώ σύνταξη?
Είναι τσιγκουνιά ότι δεν τα βγάζουν πέρα ως προς το ζην κ πάνε με τα ΜΜΕ? πόσο πιο ζώα μπορεί να γίνεται ορισμένοι?
Ειλικρινά έχω εκπλαγεί με το πόσο πιο κάτω μπορεί να πάει κάποιος από την σημασία της λέξης "κατάντια," σε λίγο θα πρέπει να δημιουργηθεί καινούργια λέξη για να περιγράφεται η κατάσταση
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
ολοι θα δωσουμε τις θεσεις μας σε ηλικιωμενους οταν τους βλεπεις οτι πρεπει να κατσουν

αλλα καποια αλλη κολωφαρα γερων και γριων επιβαλλουν να σηκωθεις για να κατσουν και να αρχιζουν κουτσομπολιο

σε ακραιες περιπτωσεις ισχυει και για ηλικιες 40 εως 70
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.697
Πόντοι
606
κ τώρα ξαναρχισες τις μαλακίες... Ξέρεις πόσοι γέροι περνούν κάτω από 509 ευρώ σύνταξη?
Είναι τσιγκουνιά ότι δεν τα βγάζουν πέρα ως προς το ζην κ πάνε με τα ΜΜΕ? πόσο πιο ζώα μπορεί να γίνεται ορισμένοι?
Ειλικρινά έχω εκπλαγεί με το πόσο πιο κάτω μπορεί να πάει κάποιος από την σημασία της λέξης "κατάντια," σε λίγο θα πρέπει να δημιουργηθεί καινούργια λέξη για να περιγράφεται η κατάσταση

Άσε μωρέ.Και 509 ευρώ να παίρνουν,πού τα τρώνε δηλαδή,στις πουτάνες;Λεφτά στην τράπεζα δεν έχουν νομίζεις;Ξέρεις πόσους γέρους βλέπω στα προποτζίδικα να τρώνε λεφτά στο κίνο;Αν νομίζεις ότι είναι όλοι φτωχοί,άλλαξε γνώμη.
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Άσε μωρέ.Και 509 ευρώ να παίρνουν,πού τα τρώνε δηλαδή,στις πουτάνες;Λεφτά στην τράπεζα δεν έχουν νομίζεις;Ξέρεις πόσους γέρους βλέπω στα προποτζίδικα να τρώνε λεφτά στο κίνο;Αν νομίζεις ότι είναι όλοι φτωχοί,άλλαξε γνώμη.
σωστος 100%
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
Άσε μωρέ.Και 509 ευρώ να παίρνουν,πού τα τρώνε δηλαδή,στις πουτάνες;Λεφτά στην τράπεζα δεν έχουν νομίζεις;Ξέρεις πόσους γέρους βλέπω στα προποτζίδικα να τρώνε λεφτά στο κίνο;Αν νομίζεις ότι είναι όλοι φτωχοί,άλλαξε γνώμη.
100-150 ευρώ φαι, 150 σουπερ μαρκετ, 50 βενζινη, 50 δεη, 50 τηλεφωνα, 50 εφορία, 50 δάνεια. Όλα αυτά και με μεγάλη επιείκεια κάνουν  550 ευρώ. Χωρίς καμία άλλη προσωπική ανάγκη πχ νοσηλείες, έξοδοι, καφέδες, κοινόχρηστα, ενοίκια  και τα εισιτήρια για ΜΜΜ. Πώς τα βλέπεις;
Δεν έχουν όλοι μετρητά στις τράπεζες φίλε, ελάχιστοι έχουν και αυτοί τα έχουν έξω. Και ναι δεν είναι ολοι φτωχοί, αλλά η πλειοψηφία είναι
ΥΓ, Ξεχνάς ότι πολύ συχνά καλούνται να συνδράμουν και στα οικονομικά της οικογένειας- εγγόνια , παιδια κτλ γιατί εκείνοι δεν βγαίνουν.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.555
Like
2.839
Πόντοι
506
Εγώ δεν σηκώνομαι ποτέ.Οι γέροι/γριές αν δεν θέλουν να στριμώχνονται και να είναι όρθιοι,να παίρνουν ταξί.Άντε με τους τσιγκουναράδες,οι πιο πολλοί έχουν λεφτά αλλά δεν θέλουν να δώσουν ούτε ένα ευρώ και προτιμούν την ταλαιπωρία
εγω συνεχεια σηκωνομαι κ τους δινω την θεση μου  ;)

ορισμενες φορες (οταν βλεπω οτι ειναι αδυναμοι) τους κανω νοημα να περασουν μπροστα και να παρουν την θεση μου ωστε να μην περιμενουν πολυ στην ουρα του ταμειου στο σουπερμαρκετ

επισης εχω πιασει γιαγιαδες απο το χερι για να τις παω στο απεναντι πεζοδρομιο.... πολλες φορες στεκονται με το μπαστουνι στην ακρη του δρομου και περιμενουν με τις ωρες επειδη φοβουνται να περασουν τον δρομο
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.281
Κριτικές
15
Like
5.775
Πόντοι
1.496
Άσε μωρέ.Και 509 ευρώ να παίρνουν,πού τα τρώνε δηλαδή,στις πουτάνες;Λεφτά στην τράπεζα δεν έχουν νομίζεις;Ξέρεις πόσους γέρους βλέπω στα προποτζίδικα να τρώνε λεφτά στο κίνο;Αν νομίζεις ότι είναι όλοι φτωχοί,άλλαξε γνώμη.
Σωστα ειναι αυτα. Και γιατι να παρει ο συνταξιουχος ταξι; Ταξι θα παρουν οι πολυ ηλικιωμενοι που ειναι πραγματικα ανημποροι. Αυτο δεν αλλαζει οτι αν δεις εναν ηλικιωμενο πρεπει να του προσφερεις τη θεση σου. Για σενα δεν ειναι τιποτα, για εκεινον ισως ειναι δοκιμασια να κατσει ορθιος.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
4
Like
7.208
Πόντοι
2.586
Επειδη αναφερθηκε το θεμα ενικου/πληθυντικου θα προτιμουσα να μιλαμε σε ολους στον ενικο οπως γινοταν στην Ελλαδα παντοτε απο την αρχαιοτητα μεχρι και την ιδρυση του νεοΕλληνικου κρατους τον 19ο αιωνα που μαζι με ξενο βασιλια φεραμε και ξενους "τροπους ευγενειας". Στην Σουηδια απο ο,τι ξερω το '70 καταργηθηκε ο πληθυντικος ευγενειας αφου ολοι θεωρουνται ισοι και σωστα ο σεβασμος κερδιζεται και δεν σου δινεται τζαμπα επειδη εγινες 50 χρονων μαλ@κας. Να τονισω οτι αρχαια Ελλαδα δεν εκαναν επισης σε ΚΑΝΕΝΑΝ υποκλιση παρα μονο σε βωμους θεων. Αθηναιοι αγγελιαφοροι φυλακιστηκαν απο τους Περσες επειδη δεν δεχτηκαν να υποκλιθουν στον Ξερξη αν δεν κανω λαθος αν κ αφεθηκαν υστερα απο μεσολαβηση ελευθεροι.

Τωρα το να μιλας βεβαια στον ενικο δεν σημαινει οτι δεν σεβεσαι τους αλλους. Ο σεβασμος στον συνανθρωπο εχει χαθει γενικως ειδικα σε μια χωρα σαν την δικη μας που κουμαντο κανουν τα λαμογια και οι αξιοι μοχθουν για να πετυχουν.

 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Άσε μωρέ.Και 509 ευρώ να παίρνουν,πού τα τρώνε δηλαδή,στις πουτάνες;Λεφτά στην τράπεζα δεν έχουν νομίζεις;Ξέρεις πόσους γέρους βλέπω στα προποτζίδικα να τρώνε λεφτά στο κίνο;Αν νομίζεις ότι είναι όλοι φτωχοί,άλλαξε γνώμη.
λοιπόν θα σου δώσω εγώ 500 ευρώ κ αυτά θα τα έχεις για νερό φάι ενοινιο  να μου πεις πόσα σου μένουν...μόνο τα φάρμακα πολλές φορές ξεπερνάνε τα 100 ευρώ  ότι υπάρχουν αυτοί που έχουν ναι υπάρχουν αλλά υπάρχουν κ αυτοί που δεν έχουν εσύ τα τσουβαλιαζετε όλα η κακομοιριά σου σε έχει κάνει τελείως τυφλό
Εγώ εδώ στην περιοχή ξέρω ηλικιωμένους που περνούν 350 ευρώ σύνταξη
Παρόλο που δούλευαν μια ζωή συγγενείς μου με σύνταξη χηρείας παίρνει 450 με  30 χρόνια ο άντρας της οδηγός νταλίκας κ πολλά άλλα
Το ότι εσύ τα βλέπεις πολλά γιατί δεν έχεις φάρμακα γιατρούς κ ιστορίες δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας μόνος μου πριν από 5-6 χρόνια μόνο για τα πάγια έξοδα στο ΣΠΊΤΙ ΜΟΥ όπου εμένα ΜΌΝΟΣ ΜΟΥ ήθελα ήθελα 550-600 κ ευρω με τα ενοίκια  σήμερα που τα πράγματα κ οι τιμές είναι πιο αυξημένες πιστεύω ότι θες μίνιμουμ 700 για να είσαι σχετικά άνετα με τα πάγια έξοδα όταν θα φύγεις από το σπίτι σου κ θα μείνεις εξολοκλήρου μόνος σου κ θα δεις της γλυκά έλα να μου πεις για το ποσο καλά είναι κ αν με 500 που κάποιοι ζουν οικογένειές εσύ θα πέρναγες
Σε ψυχολόγο που σου έχουμε πει πόσοι κ πόσοι εδώ μέσα έχεις πάει?
Αν όχι πηγενε γιατί χειροτερεύει βη κατάσταση σού
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.697
Πόντοι
606
100-150 ευρώ φαι, 150 σουπερ μαρκετ, 50 βενζινη, 50 δεη, 50 τηλεφωνα, 50 εφορία, 50 δάνεια. Όλα αυτά και με μεγάλη επιείκεια κάνουν  550 ευρώ. Χωρίς καμία άλλη προσωπική ανάγκη πχ νοσηλείες, έξοδοι, καφέδες, κοινόχρηστα, ενοίκια  και τα εισιτήρια για ΜΜΜ. Πώς τα βλέπεις;
Δεν έχουν όλοι μετρητά στις τράπεζες φίλε, ελάχιστοι έχουν και αυτοί τα έχουν έξω. Και ναι δεν είναι ολοι φτωχοί, αλλά η πλειοψηφία είναι
ΥΓ, Ξεχνάς ότι πολύ συχνά καλούνται να συνδράμουν και στα οικονομικά της οικογένειας- εγγόνια , παιδια κτλ γιατί εκείνοι δεν βγαίνουν.

Ε όχι και ελάχιστοι.Και όλες αυτές οι καταθέσεις στις τράπεζες τίνος είναι;Κυρίως συνταξιούχων μαζί με Δ.Υ.Εννοώ φυσικά αυτών που καναν καλή διαχείριση στη ζωή τους και δεν τα φαγαν σε καζίνα,χαρτιά,Ρωσίδες κλπ.Οι νέοι με τα ψίχουλα που βγάζουν δεν έχουν ούτε ευρώ να αποταμιεύσουν.
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
4
Like
7.208
Πόντοι
2.586
Ε όχι και ελάχιστοι.Και όλες αυτές οι καταθέσεις στις τράπεζες τίνος είναι;Κυρίως συνταξιούχων μαζί με Δ.Υ.Εννοώ φυσικά αυτών που καναν καλή διαχείριση στη ζωή τους και δεν τα φαγαν σε καζίνα,χαρτιά,Ρωσίδες κλπ.Οι νέοι με τα ψίχουλα που βγάζουν δεν έχουν ούτε ευρώ να αποταμιεύσουν.

Εισαι πολυ εκτος πραγματικοτητας. Οπως ειναι πολλοι εκεινοι που εφαγαν επι ΠΑΣΟΚ κτλπ αλλοι τοσοι ειναι και αυτοι που οι συνταξεις τους ειναι στο 1/3 με ολο και λιγοτερα φαρμακα να καλυπτονται απο ταμεια και η τιμη των ειδων καθημερινης αναγκης να εχουν πολλαπλασιαστει.
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Εισαι πολυ εκτος πραγματικοτητας. Οπως ειναι πολλοι εκεινοι που εφαγαν επι ΠΑΣΟΚ κτλπ αλλοι τοσοι ειναι και αυτοι που οι συνταξεις τους ειναι στο 1/3 με ολο και λιγοτερα φαρμακα να καλυπτονται απο ταμεια και η τιμη των ειδων καθημερινης αναγκης να εχουν πολλαπλασιαστει.
καλά μην σκας ο συγκεκριμένος κ κάποιοι σαν αυτόν είναι η απόδειξη αυτό που είπα για γονείς κ αρχές σκέψου τώρα ο συγκεκριμένος να κάνει παιδί τι αρχές τι ήθος τι αξίες και τι παιδεία θα δώσει
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
Ε όχι και ελάχιστοι.Και όλες αυτές οι καταθέσεις στις τράπεζες τίνος είναι;Κυρίως συνταξιούχων μαζί με Δ.Υ.Εννοώ φυσικά αυτών που καναν καλή διαχείριση στη ζωή τους και δεν τα φαγαν σε καζίνα,χαρτιά,Ρωσίδες κλπ.Οι νέοι με τα ψίχουλα που βγάζουν δεν έχουν ούτε ευρώ να αποταμιεύσουν.
Ξεχνάς κάτι. Ότι όλοι οι συνταξιούχοι υπέστησαν τεράστιες μειώσεις με τα 3 μνημόνια των προδοτικων κυβερνήσεων που μας κυβέρνησαν μέχρι τώρα. Αυτά τα λεφτά στις τράπεζες που λες δεν είναι όλα συνταξιούχων.  Ελπίζω να το ξέρεις αυτό.
 
OP
OP
kostas21d

kostas21d

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2018
Μηνύματα
695
Κριτικές
2
Like
239
Πόντοι
6
Στο θέμα μας παιδιά μην ξεφεύγουμε.
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Στο θέμα μας παιδιά μην ξεφεύγουμε.
δεν νομίζω να ξεφεύγουμε ;)
Βλέπεις ζωντανά ένα παράδειγμα από τον τρόπο σκέψης κ συμπεριφοράς που ευθύνεται για την κατάντια που λέγαμε
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.236
Like
1.666
Πόντοι
216
Να τονισω οτι αρχαια Ελλαδα δεν εκαναν επισης σε ΚΑΝΕΝΑΝ υποκλιση παρα μονο σε βωμους θεων.

Οι σπονδές (επικλήσεις) στον Θεό/στην Θεά γινόντουσαν με ανοιχτά χέρια υψωμένα στον ουρανό.
Οι υποκλίσεις είναι βαρβαρικό φαινόμενο που εμφανίστηκε στην Ανατολή (Ασία)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom