Νέα

Αν η Ελλάδα έμπαινε σε πόλεμο με κάποια χώρα θα πολεμούσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα avnanovic
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 212
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Αν η Ελλάδα έμπαινε σε πόλεμο με κάποια χώρα πώς θα αντιδρούσατε;

  • Θα ριχνόμουνα στην μάχη περήφανα και χωρίς δεύτερη σκέψη.

    Ψήφοι: 76 56,7%
  • Θα ριχνόμουνα στην μάχη αναγκαστικά φοβούμενος τις συνέπειες μιας λιποταξίας.

    Ψήφοι: 9 6,7%
  • Θα προσπαθούσα να την σκαπουλάρω με κάθε κόστος.

    Ψήφοι: 49 36,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    134
OP
OP
avnanovic

avnanovic

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.005
Κριτικές
4
Like
164
Πόντοι
16
επικές οι ιδέες σου Mindreader

τα είπες όλα με φωτογραφίες  :happy: :happy: :happy:
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Όποιος έχει ζήσει την επιστράτευση του '74 ξέρει με πόσο ενθουσιασμό πήγαιναν οι Έλληνες να πολεμήσουν.
Εγω παλι θυμαμαι τις ουρες πιυ εκαναν για μισο κιλο ζαχαρη...
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.401
Like
26.188
Πόντοι
5.506
οι ελληνες απο το πρωι αγοραζουν περηφανα κονσερβες ντολμαδακια και γαλα για να υπερασπιστουν τα πατρια εδαφη....
ο τσιπρας,ο κουλης,ο κουτσουμπας,ο μιχαλολιακος ειμαστε εμεις.....
 

funkyxxxxx

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.512
Κριτικές
1
Like
3.001
Πόντοι
456
Για να απαντήσω και σοβαρά !!

Προσωπικα αν και μεγάλος σε ηλικία θα πολεμούσα εθελοντικά !!!

Και βέβαια θα πολέμαγα για τη χώρα μου και όχι για οποιονδήποτε μαλακοπολιτικάντη !!!

Ο ένας μου παππούς εκτελέστηκε απο τους γερμανούς γιατί είχε το ευγενές χόμπυ να βάζει νταμαρίσια φουρνέλα σε γερμανικά καμιόνια !!! Γλύτωσε παιδάκι απο τους τουρκους το 22 απο τη Σμύρνη για να συλληφθεί και να εκτελεστεί απο τους Γερμανούς το 42 !!

Ο άλλος μου παππούς είχε φάει 2 σφαίρες και μια χειροβομβίδα στην Αλβανία. Μέχρι που πέθανε του έβαζε η γιαγιά μου ένα ηλεκτρικό σίδερο σιδερώματος με μια πετσέτα στα πλευρά του που πόναγαν όταν άλλαζε ο καιρός μια και είχαν γίνει σμπαράλια.

Εγώ στους τάφους τους δεν κατουράω !!!

Αυτοί και οι φίλοι μου και η οικογένειά μου είναι για μένα  η πατρίδα μου και για αυτούς βεβαίως θα πολέμαγα.
ΕΥΓΕ !!!
 
OP
OP
avnanovic

avnanovic

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.005
Κριτικές
4
Like
164
Πόντοι
16
επαναλαμβανω καποιες αλλες αποριες επειδη πολλοι βαριουνται να διαβασουν τις προηγουμενες σελιδες του νηματος

Καποιες αποριες επισης για οποιον ξέρει:

1. Σε περίπτωση πολέμου η διαδικασία με τα βύσματα που υπηρετούν σε πιο ευνοϊκά σημεία λέτε να λειτουργήσει και τότε? Ή αλλιώς άλλοι να ναι σε γραφεία και άλλοι σε πεδία μάχης?

2. Τί γίνεται με όσους είχαν πάρει απαλλαγή από τον στρατό; Μπαίνουν στον πόλεμο σαν τους γιωτάδες αλλά σε χαλαρά πόστα ή την γλιτώνουν εντελώς για να μην τα κάνουν πουτανα στο πεδιο της μαχης σε βαρος δικων μας?

3. Με τις γυναίκες τί γίνεται; Μπορούν εθελοντικά να πάνε πόλεμο;

Τώρα αυτό με τον Τσιπροκαμμένο που λέμε ορισμένοι ότι δεν θα μας αρέσει η ιδέα ότι τους έχουμε αρχηγούς ίσως όντως είναι υπερβολή αλλά από την άλλη νομίζω θα δικαιολογείται αν πχ η αιτία πολέμου προκλήθηκε από μια καμιά χοντράδα του Καμμένου στην προσπάθεια του να το παίξει πατριώτης και να πάρει ψήφους.

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα στον πόλεμο αλλά με βαριά καρδιά και έχοντας πολλούς ηθικούς ενδοιασμούς. Δεν θα μου άρεσε να σκοτώσω κάποιον.
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
Για να απαντήσω και σοβαρά !!

Προσωπικα αν και μεγάλος σε ηλικία θα πολεμούσα εθελοντικά !!!

Και βέβαια θα πολέμαγα για τη χώρα μου και όχι για οποιονδήποτε μαλακοπολιτικάντη !!!

Ο ένας μου παππούς εκτελέστηκε απο τους γερμανούς γιατί είχε το ευγενές χόμπυ να βάζει νταμαρίσια φουρνέλα σε γερμανικά καμιόνια !!! Γλύτωσε παιδάκι απο τους τουρκους το 22 απο τη Σμύρνη για να συλληφθεί και να εκτελεστεί απο τους Γερμανούς το 42 !!

Ο άλλος μου παππούς είχε φάει 2 σφαίρες και μια χειροβομβίδα στην Αλβανία. Μέχρι που πέθανε του έβαζε η γιαγιά μου ένα ηλεκτρικό σίδερο σιδερώματος με μια πετσέτα στα πλευρά του που πόναγαν όταν άλλαζε ο καιρός μια και είχαν γίνει σμπαράλια.

Εγώ στους τάφους τους δεν κατουράω !!!

Αυτοί και οι φίλοι μου και η οικογένειά μου είναι για μένα  η πατρίδα μου και για αυτούς βεβαίως θα πολέμαγα.
Ετσι πρεπει φιλε μου και μπραβο σου. Τα υπολοιπα πουστακια ας φυγουν απο την ελλαδα οπως αφησαν την χωρα τους οι συριοι που μας κουβαληθηκαν εδω μεσα. Οποιος δεν θελει να πολεμησει για την πατριδα του ειναι πουστης και προδοτης. Δεν δεχμαι αντιλογο σε αυτο. οποιος διαφωνει να παει να γαμηθει απλα...
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Νομίζω ότι όσοι δεν έχουμε ζήσει αντίστοιχες ιστορικές στιγμές πχ χούντα, εισβολή στην Κύπρο κτλ δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι γίνεται εκείνες τις ώρες και ποια τα συναισθήματα. Φυσικά και δεν θα θέλαμε να φτάσει ποτέ μια τέτοια στιγμή αλλά όταν φτάσει δεν μιλάει η λογική που σκεφτόμαστε αυτή τη στιγμή που ειμάστε σοτν καναπέ μας.

Θέλω να πιστεύω ότι ο λαός θα γίνει μια γροθιά με κάποιες απώλειες από λιποτάκτες που νομίζω είναι στατιστικά αναπόφευκτες....
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.731
Πόντοι
1.306
η φωφη θα πλεκει καλτσες...και θα δικαιωθει ο ακης που θωρακησε την χωρα

για τον κουλη δεν ξερω

θα ειναι στον υμηττο με τον εξωγηινο

και ο μπουχεσας σε ταβερνα στην ραφηνα να τρωει μπριζολες

 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
επικές οι ιδέες σου Mindreader

τα είπες όλα με φωτογραφίες  :happy: :happy: :happy:




Ετσι πρεπει φιλε μου και μπραβο σου. Τα υπολοιπα πουστακια ας φυγουν απο την ελλαδα οπως αφησαν την χωρα τους οι συριοι που μας κουβαληθηκαν εδω μεσα. Οποιος δεν θελει να πολεμησει για την πατριδα του ειναι πουστης και προδοτης. Δεν δεχμαι αντιλογο σε αυτο. οποιος διαφωνει να παει να γαμηθει απλα...

:hi: :hi: :hi:
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Ετσι πρεπει φιλε μου και μπραβο σου. Τα υπολοιπα πουστακια ας φυγουν απο την ελλαδα οπως αφησαν την χωρα τους οι συριοι που μας κουβαληθηκαν εδω μεσα. Οποιος δεν θελει να πολεμησει για την πατριδα του ειναι πουστης και προδοτης. Δεν δεχμαι αντιλογο σε αυτο. οποιος διαφωνει να παει να γαμηθει απλα...
Οπως πχ αυτοι που αφησαν τη Σμυρνη? Εσυ απλα η συνθετα?
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.174
Κριτικές
35
Like
4.497
Πόντοι
2.046
Καλημέρα, καλά όλα αυτά περί των οξυμένων Ελληνο-τουρκικών σχέσεων, την πιθανότητα επιστρατεύσεως που έχει γραφτεί σε άλλο νήμα, και τα άλλα τα θεωρητικά περί της καταστάσεως στην οποία βρίσκεται η εξωτερική πολιτική της χώρας μας απέναντι στους γείτονές της.

Το παρόν νήμα ερωτάει τα εξής:
Εάν τελικά ερχόταν η αποφράδα μέρα που οι καμπάνες του συναγερμού χτυπούσανε πανελλαδικώς επειδή ο Πάνος Καμμένος φορώντας στολή παραλλαγής και εξάρτηση, και με προβλεπόμενο περήφανο ύφος εκστόμιζε τηλεφωνικώς στον Ερντογάν τη φράση ''Μολών Λαβέ'' σαν ένας παχύσαρκος υπερσύγχρονος Λεωνίδας, η αντίδρασή σας ποιά θα ήταν;

Θα ριχνόσασταν στην μάχη περήφανα και χωρίς δεύτερη σκέψη;
Θα ριχνόσασταν στην μάχη αλλα με βαριά καρδιά και φοβούμενοι τις συνέπειες της λιποταξίας;
ή Θα προσπαθούσατε να την σκαπουλάρετε πχ φεύγοντας για εξωτερικό, αδιαφορώντας για τις συνέπειες;

Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει πώς θα αντιδράσω αλλά προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου οι πόλεμοι και οι μάχες. Επίσης θα ντρέπομαι στην σκέψη να ξέρω ότι πολεμάω για τους βολεμένους Τσιπροκαμμένους. Μάλλον θα πήγαινα αναγκαστικά στο μέτωπο της μάχης μην έχοντας άλλη επιλογή και υπό τοον φόβο των συνεπειών.

(μπήκε και poll στο νήμα για στατιστική ανάλυση)
Τυπε δε πολεμας για κανεναν τσιπροκαμμενο και αυτο ειναι που πρεπει να καταλαβουν ολοι πολεμας για την πατριδα σου και την οικογενεια σου και εγω προσωπικα θα ντρεπομουν να με δειχνουν ολοι με το δαχτυλο μετα το τελος του πολεμου οπου σαν κλασικος χεστης θα ειχα σηκωθει και θα χα φυγει καποιοι μπορουν να ζησουν με αυτην τη ντροπη εγω προσωπικα οχι
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
τυποι μην ανησυχειτε
δε θα χρειαστει να πολεμησει κανεις σας
θα γινει ενα μπραφ, θα χασουμε καποιο νησακι για λιγους μηνες, θα πεσει και μια πεινα αλλα μετα απο λιγο οι ρωσοι θα δωσουν στην τουρκια το κωλαντερο στα χερια
τα εχει πει ο παισιος
 

Eraser..

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.241
Like
8.752
Πόντοι
1.406
τυποι μην ανησυχειτε
δε θα χρειαστει να πολεμησει κανεις σας
θα γινει ενα μπραφ, θα χασουμε καποιο νησακι για λιγους μηνες, θα πεσει και μια πεινα αλλα μετα απο λιγο οι ρωσοι θα δωσουν στην τουρκια το κωλαντερο στα χερια
τα εχει πει ο παισιος

και θα μας χαρίσουν και την Πόλη
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
και θα μας χαρίσουν και την Πόλη
ακριβως τυπε αφου παρουν οι τουρκοι το κωλαντερο στα χερια θα διαφωνουν δυτικοι και ρωσοι τι θα κανουν με την Πολη και θα πουν για να ειμαστε πατσι ας την παρουν οι ελληνες που ητονε και δικια τους καποτες και τοτε θα παρουμε την πολη
ολα αυτα θα γινουν τυποι μην το γελατε καθολου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom