Νέα

Αν η Ελλάδα έμπαινε σε πόλεμο με κάποια χώρα θα πολεμούσατε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα avnanovic
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 212
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Αν η Ελλάδα έμπαινε σε πόλεμο με κάποια χώρα πώς θα αντιδρούσατε;

  • Θα ριχνόμουνα στην μάχη περήφανα και χωρίς δεύτερη σκέψη.

    Ψήφοι: 76 56,7%
  • Θα ριχνόμουνα στην μάχη αναγκαστικά φοβούμενος τις συνέπειες μιας λιποταξίας.

    Ψήφοι: 9 6,7%
  • Θα προσπαθούσα να την σκαπουλάρω με κάθε κόστος.

    Ψήφοι: 49 36,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    134
OP
OP
avnanovic

avnanovic

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.005
Κριτικές
4
Like
164
Πόντοι
16
οι παοκτζηδες τελικα θα πανε πολεμο? ή ισχυει ακόμη αυτό που λέγανε;
ας τοποθετηθούν και οι οπαδοί του παοκ
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.358
Like
2.446
Πόντοι
456
στην αρχή θα τα έγραφα στα αρχίδια μου, θα άφηνα να καθαρίσουν, στουρνάρα, σαμαρά, βούτση, θάνου κλπ, και μετά
[size=30pt]
θα τους γαμούσα τη μάνα [/size] ανεξαρτήτου χώρας  :headbaning1:

200w.gif
 

slr722

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2018
Μηνύματα
15
Like
4
Πόντοι
0
εγω απο το εξωτερικο που ειμαι θας σας έστελνα θετικες σκεψεις  :dancing: :dancing: :dancing:
 

karadeniz111

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2018
Μηνύματα
168
Like
2
Πόντοι
1
πιστευω οτι τα δυο τριτα του ελληνικου λαου θα πολεμουσαν(για την ελλαδα φυσικα για την πατριδα και οχι για το καθεσως το πολιτευμα και τα προσωπα-ψευτοτσιπρα κουλι κ.λ.π)δηλαδη γυρω στο 65%
το αλλο εν τριτο ειναι οι αριστεροι αναρχοκομουνιστες μισελληνες συνηδειτοι προδοτες που οχι μονο δεν θα πολεμησουν υπερ της ελλαδας αλλα θα πολεμησουν μαζι με τουρκους αλβανους βουλγαροσκοπιανους ισλαμιστες και αλλους εισβολεις ταξικους αδερφους τους ΕΝΑΝΤΙΟΝ της ελλαδας.
το λενε πλεον ξεκαθαρα και ευθεως τα κτηνη διαβαστε το ολο και φριξτε!



 

maldi

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
930
Κριτικές
9
Like
84
Πόντοι
6
Ολοι οσοι πολεμαμε,γενικα στη ζωη,πολεμαμε για τα ιδανικα μας για τη προοδο τη δικια μας και της οικογενειας μας.Καπου εδω <μπαινει> και η Πατριδα και αυτα που μαθαμε απο τους δικους μας για συγγενεις μας που χαθηκαν ή ξεριζώθηκαν .Σε περιπτωση επιστρατευσης με εχουν σε εγκαταστασεις οι οποιες αποτελουν στοχο για τον οποιο εχθρο,Θα ειμαι εκει γιατι θελω και πρεπει να βοηθησω.Στη ζωη πρεπει  να βαζουμε πανω απο ολα τις αξιες μας.Του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε αλλα και ποτε δεν θα ειναι περιφανη για αυτον .
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.389
Κριτικές
15
Like
5.983
Πόντοι
1.496
εγω απο το εξωτερικο που ειμαι θας σας έστελνα θετικες σκεψεις  :dancing: :dancing: :dancing:
Ουτε λεφτα δε θα εστελνες για τη φανελα του στρατιωτη; Να σημειωθει οτι πριν απο εναν αιωνα ομογενεις εξ Αμερικης επεστρεφαν καραβιες ολακερες για να συνδραμουν στους εθνικους αγωνες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.115
Κριτικές
1
Like
30.844
Πόντοι
8.006
To ερωτημα παντως ειναι λιγο περιεργο. Δηλαδη εχουμε και επιλογη να μην πολεμησουμε? Ειναι σαν να τιθεται ερωτημα "Αν σκοτωσεις καποιον δεχεσαι να πας φυλακη?"
 

slr722

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2018
Μηνύματα
15
Like
4
Πόντοι
0
Ουτε λεφτα δε θα εστελνες για τη φανελα του στρατιωτη; Να σημειωθει οτι πριν απο εναν αιωνα ομογενεις εξ Αμερικης επεστρεφαν καραβιες ολακερες για να συνδραμουν στους εθνικους αγωνες.
Ναι μονο που εγω ετρεχα να φυγω απο την πατριδα πριν 6 χρονια
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.389
Κριτικές
15
Like
5.983
Πόντοι
1.496
To ερωτημα παντως ειναι λιγο περιεργο. Δηλαδη εχουμε και επιλογη να μην πολεμησουμε? Ειναι σαν να τιθεται ερωτημα "Αν σκοτωσεις καποιον δεχεσαι να πας φυλακη?"
Δεν ακους τι λενε πολλοι και εδω και αλλου; Θα γινει πολεμος, θα κηρυχθει επιστρατευση και μερικοι νομιζουν οτι θα τους ρωτησουν κιολας; -θελεις να πας στη μοναδα που σου γραφει το χαρτι; -Οχι, λεω να παω για καφε καλυτερα και βολτα στο Μοναστηρακι. -Ε,αμα ειναι ετσι, αστο, θα πουμε σε κανεναν αλλον, πηγαινε τη βολτα σου.
Και ολα καλα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.115
Κριτικές
1
Like
30.844
Πόντοι
8.006
Δεν ακους τι λενε πολλοι και εδω και αλλου; Θα γινει πολεμος, θα κηρυχθει επιστρατευση και μερικοι νομιζουν οτι θα τους ρωτησουν κιολας; -θελεις να πας στη μοναδα που σου γραφει το χαρτι; -Οχι, λεω να παω για καφε καλυτερα και βολτα στο Μοναστηρακι. -Ε,αμα ειναι ετσι, αστο, θα πουμε σε κανεναν αλλον, πηγαινε τη βολτα σου.
Και ολα καλα.
Μαλλον δεν εχουν υποψη τους οτι η ποινη εν καιρω πολεμου για την ανυποταξια ειναι ο τουφεκισμος. Νομιζουν οτι θα φανε καμια ποινη με αναστολη ή θα πανε φυλακη ενα-δυο χρονια και θα παιρνουν και αδειες για να παρακολουθουν κανενα ΤΕΙ ανθοκομικης. Τσου.
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.732
Κριτικές
5
Like
6.075
Πόντοι
2.306
Όπως τα λέει ο δικηγόρος είναι. Οπότε το όλο ερώτημα είναι άκυρο. Και με την ευκαιρία: ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΠΟΥΣΤΗ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ
 

xxxa1a2b3c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
255
Κριτικές
6
Like
274
Πόντοι
281
Ναι, τα αεροπλάνα θα περιμένουν 1-2 εκατομύρια έξυπνους που θέλουν να φύγουν (ή κάνουν χαβαλέ οτι θέλουν να φύγουν).
Να παρατήσουν τα πάντα πίσω τους και να επιστρέψουν μετά απο 1 εβδομάδα και να τα βρουν στην θέση τους, άθηκτα.
Και να πάνε για ποτό το στο galaxy. Business as usual  :wanker: :wanker:


Φαίνεται οτι εκτός απο το φιλότιμο ξεχάσαμε και το καθήκον σε αυτή την χώρα
 
OP
OP
avnanovic

avnanovic

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.005
Κριτικές
4
Like
164
Πόντοι
16
To ερωτημα παντως ειναι λιγο περιεργο. Δηλαδη εχουμε και επιλογη να μην πολεμησουμε? Ειναι σαν να τιθεται ερωτημα "Αν σκοτωσεις καποιον δεχεσαι να πας φυλακη?"
Νομικά σίγουρα δεν υπάρχει επιλογή, είναι υποχρέωση να πολεμήσουμε όσοι είμαστε Έλληνες

Από την άλλη όμως τόσοι και τόσοι νόμοι παραβιάζονται, αρά πού το περίεργο να καταπατήσει κάποιος και αυτόν τον νόμο?

Μην το βλέπετε αμιγως νομικά το ζήτημα

Και άλλα πράγματα είναι παράνομα αλλά μια χαρά γίνονται
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.115
Κριτικές
1
Like
30.844
Πόντοι
8.006
Νομικά σίγουρα δεν υπάρχει επιλογή, είναι υποχρέωση να πολεμήσουμε όσοι είμαστε Έλληνες

Από την άλλη όμως τόσοι και τόσοι νόμοι παραβιάζονται, αρά πού το περίεργο να καταπατήσει κάποιος και αυτόν τον νόμο?

Μην το βλέπετε αμιγως νομικά το ζήτημα

Και άλλα πράγματα είναι παράνομα αλλά μια χαρά γίνονται
Θα ηθελα να μου εξηγησεις παντως και τον τροπο που "γινονται". Γιατι εγω δεν ξερω κανεναν. Κηρυσσεται αυριο πολεμος ας πουμε. Και δεν θελεις να πας. Πώς το εχεις ακριβως στο μυαλο σου δηλαδη? Οτι καθεσαι σπιτι και κρυβεσαι στη ντουλαπα?
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.732
Κριτικές
5
Like
6.075
Πόντοι
2.306
Όπως τα λέει ο Alex71 είναι και μην κάνετε τους μλκες. Απλά ελπίζουμε ότι αρχικά θα χρησιμοποιήσουν τις επιλεκτες δυνάμεις και τους νυν στρατιώτες που στελεχώνουν τωρα τις μονάδες κι όχι 45άρηδες.
Αν δεν κάνω λάθος, στην πρώτη φάση επιστρατευσης καλούνται όσοι είναι μέχρι 41 ετών.
Αυτό θεωρητικά αφήνει το περιθώριο σε ένα μεγαλύτερο να την κάνει με ελαφρά;
 
OP
OP
avnanovic

avnanovic

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.005
Κριτικές
4
Like
164
Πόντοι
16
Θα ηθελα να μου εξηγησεις παντως και τον τροπο που "γινονται". Γιατι εγω δεν ξερω κανεναν. Κηρυσσεται αυριο πολεμος ας πουμε. Και δεν θελεις να πας. Πώς το εχεις ακριβως στο μυαλο σου δηλαδη? Οτι καθεσαι σπιτι και κρυβεσαι στη ντουλαπα?

απλά αρνείσαι να εμφανιστείς ή προσπαθείς να εξαφανιστείς
το εάν είναι εύκολος αυτός ο δρόμος είναι άλλο θέμα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom