Νέα

Γάμος με αλλοδαπή: βοήθεια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kevinslipknot173
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 143
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

varge

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2012
Μηνύματα
599
Like
12
Πόντοι
6
Ναι γιατι αν έμενε θα έβρισκε!!!!
Ουτε θηλυκή μύγα δεν του κάθεται!!!

o cool ειναι τυπακι ρε, περιμενει ν'ανακαλυψει ζωη στον Αρη η ΝΑΣΑ για να κανει thread για τις γυναικες εκει, dating sites για τον Αρη, τροπους προσεγγισης και λοιπα.
 
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
  Λυπάμαι που μάλλον θα απογοητεύσω καποιο κόσμο,(εννοείται κάποιοι θα βρίσουν κιόλας-στ αρχιδια μου) ,αλλά έχω να καταθέσω τα εξής και αμαρτίαν ουκ έχω :  Οι λαοί της Βόρειας και δυτικής ευρώπης (απο Πολωνια-Σκανδιναβία-μεχρι Αγγλια και Γαλλία -Ελβετία ,έχουν μιά προκατάληψη έναντι των Μεσογειακών (Ιταλων,Ελλήνων,Ισπανών,Αράβων κλπ) , πιστεύουν ότι είναι κατώτεροί τους. Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα,που βέβαια επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Αρα, οποιος κάνει κατι σοβαρό με γυναίκα απο εκει,καλο ειναι να εχη στο μυαλό του αυτό  το πράγμα και να προσέξη πολύ εαν και εφόσον θελήση να το προχωρήσει . Ειχα παλιούς συμμαθητές ,πηγαν εκει  (Σουηδονορβηγιες κλπ) , παντρευτηκαν  με ντοπιες,αλλα... τους έφυγε γρήγορα η μαγκιά και  επειδή πιά δεν είχαν αλλη επιλογή (επιστροφή στην Ψωροκώσταινα θα σημαινε γι αυτούς διαρκή χλευασμο) , εκαναν το κορόιδο και ...επιβιώνουν ...απλά ... χωρίς ποτέ να έχουν γινει αποδεκτοί στην ουσία  απο την εκει κοινωνία ως "δικοι τους"... Αυτα  ...
 

Motardos

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2016
Μηνύματα
649
Like
52
Πόντοι
6
Οι μονες αλλοδαπες που θελουν να παντρευτουν ελληνες ειναι οι αλβανεζες
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
  Λυπάμαι που μάλλον θα απογοητεύσω καποιο κόσμο,(εννοείται κάποιοι θα βρίσουν κιόλας-στ αρχιδια μου) ,αλλά έχω να καταθέσω τα εξής και αμαρτίαν ουκ έχω :  Οι λαοί της Βόρειας και δυτικής ευρώπης (απο Πολωνια-Σκανδιναβία-μεχρι Αγγλια και Γαλλία -Ελβετία ,έχουν μιά προκατάληψη έναντι των Μεσογειακών (Ιταλων,Ελλήνων,Ισπανών,Αράβων κλπ) , πιστεύουν ότι είναι κατώτεροί τους. Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα,που βέβαια επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Αρα, οποιος κάνει κατι σοβαρό με γυναίκα απο εκει,καλο ειναι να εχη στο μυαλό του αυτό  το πράγμα και να προσέξη πολύ εαν και εφόσον θελήση να το προχωρήσει . Ειχα παλιούς συμμαθητές ,πηγαν εκει  (Σουηδονορβηγιες κλπ) , παντρευτηκαν  με ντοπιες,αλλα... τους έφυγε γρήγορα η μαγκιά και  επειδή πιά δεν είχαν αλλη επιλογή (επιστροφή στην Ψωροκώσταινα θα σημαινε γι αυτούς διαρκή χλευασμο) , εκαναν το κορόιδο και ...επιβιώνουν ...απλά ... χωρίς ποτέ να έχουν γινει αποδεκτοί στην ουσία  απο την εκει κοινωνία ως "δικοι τους"... Αυτα  ...

Έβαλες στην ίδια προταση ανόμοια πράγματα.
Για τους "μεσογειακούς" υπαρχει ο παρόμοιος όρος:Südländer
που όμως αναφερεται στους νοτιοευρωπαίους.
Δηλαδή μεσογειακός για τους Ευρωπαίους είναι οι Ισπανοί,Ιταλοι,Έλληνες.
Σε Γάλλους,Πορτογάλους,αναφερονται αλλιώς.
Τουεκοι,αραβες,μαγκρέμπ,δεν θεωρουνται από τους Βόρειους "μεσογειακοί" παρά το γεγονος οτι γεωγραφικα κάποιοι από αυτούς τους λαούς είναι.

Επίσης η πρότασή σου,θα ήταν σωστή κατά σειρά προτίμησης έτσι:

Ισπανοί>.....Ιταλοί>........>Έλληνες...........................................................>άραβες
 

priksarxidis

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
974
Like
2
Πόντοι
6
εχω παρατηρησει οτι με sudlander μπορει να εννοουν και βορειοαφρικανους. τελοσπαντων.. ποτε δε καταλαβα γιατι οι γκομενες γουσταρουν ισπανους.. οι περισσοτεροι ειναι ταπες, τα δοντια τους ειναι των περισσοτερων χαλια, δεν ειναι chill συνηθως και η γλωσσα τους (προσωπικα) μου φαινεται αθλια

οι ιταλοι ειναι πιο ωραια παιδια συνηθως και σα μεσος ορος καλυτεροι σε ολα απτους ελληνες για μια γκομενα που δε ψαχνει καποια σταθερη σχεση
 

priksarxidis

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
974
Like
2
Πόντοι
6
Οι μονες αλλοδαπες που θελουν να παντρευτουν ελληνες ειναι οι αλβανεζες

μην το λες.. εχουμε φημη καλων συντροφων.. οι ξενες που εχουν παντρευτει ελληνα και ζουν ΕΚΤΩΣ ΕΛΛΑΔΩΣ εχουν περασει πολυ καλα.. για τις εντως ελλαδως παιζεται
 

priksarxidis

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
974
Like
2
Πόντοι
6
Ειχα παλιούς συμμαθητές ,πηγαν εκει  (Σουηδονορβηγιες κλπ) , παντρευτηκαν  με ντοπιες,αλλα... τους έφυγε γρήγορα η μαγκιά και  επειδή πιά δεν είχαν αλλη επιλογή (επιστροφή στην Ψωροκώσταινα θα σημαινε γι αυτούς διαρκή χλευασμο) , εκαναν το κορόιδο και ...επιβιώνουν ...απλά ... χωρίς ποτέ να έχουν γινει αποδεκτοί στην ουσία  απο την εκει κοινωνία ως "δικοι τους"... Αυτα  ...

γιατι να τους χλεβασουν στην ψωροκωσταινα αν παρατησουν τη γυναικα και γυρισουν για 1 μηνα 1 χρονο η 1 ζωη? δε καταλαβαινω..

επισης ναι, αμφιβαλλω αν ποτε θα γινεις "δικος τους" αλλα και γιατι να θελεις να γινεις δικος τους?
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
εχω παρατηρησει οτι με sudlander μπορει να εννοουν και βορειοαφρικανους. τελοσπαντων.. ποτε δε καταλαβα γιατι οι γκομενες γουσταρουν ισπανους.. οι περισσοτεροι ειναι ταπες, τα δοντια τους ειναι των περισσοτερων χαλια, δεν ειναι chill συνηθως και η γλωσσα τους (προσωπικα) μου φαινεται αθλια

οι ιταλοι ειναι πιο ωραια παιδια συνηθως και σα μεσος ορος καλυτεροι σε ολα απτους ελληνες για μια γκομενα που δε ψαχνει καποια σταθερη σχεση

Οι Ισπανοί είναι της  μόδας εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια εξαιτίας της manu chao-che guevarra-πίνω μπάφους και παίζω pro, προπαγάνδας που επιβλήθηκε απο την αριστερά σε όλη την Ευρώπη.
Οι κυβερνήσεις δημιουργησαν κόμπλεξ στους βόρειους ότι δεν έχουν οι ίδιοι τους κουλτούρα και σαν πρότυπο,προέβαλλαν τους Ισπανούς.
Πάρα πολλές βόρειες παντρεύτηκαν Ισπανούς.
Πάρα πολλοί βόρειοι αγόρασαν περιουσίες στην Ισπανία.
H πρώτη γλώσσα που τρέχουν να μάθουν(μετά τα υποχρεωτικά αγγλικά) ειναι τα ισπανικά.
Επίσης κεντρική Ευρώπη και Ισπανια συνδέονται από παλιά λογω κοινού βασιλείου και μπλα..μπλα..

Οι Ιταλοί που προέρχονται από νότια Ιταλία είναι κοντοί,μαυριδεροί και χειρότεροι από γύφτοι.
Οι βόρειοι Ιταλοί μετράνε και σε εμφάνιση και σε στυλ.

 

tenniskiller

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.554
Κριτικές
1
Like
42
Πόντοι
16
Αν και δεν έχω διαβάσει τα περισσότερα,μάλλον ισχύουν τα εξής:

Ο νέος μάλλον δεν είχε σχέση στη ζωή του,του κάθησε μία,του αρέσουν και οι στρουμουλές με πιασιματάκια και την ερωτεύτηκε
Το μυστικό είναι τώρα αν προσποιείται αυτή και κάνει τη καλή

Εγώ σαν παθώς με Ουκρανή εδώ και είκοσι χρόνια(με τη καλή έννοια σε σχέση με τις ελλε-ινίδες)
προτείνω πολιτικό γάμο για να πάρει άδεια διαμονής αλλά να είναι εύκολο το διαζύγιο
Όχι παιδιά λόγω ηλοκίας για τα πρώτα 3-4 χρόνια τουλάχιστον γιατί μετά παίζουν διατροφές κλπ,άσε που και να την χωρίσεις μέχρι τα 17 χρόνια του παιδιού δικαιούται άδεια διαμονής και θα τον ταράξει στα έξοδα,θα την θυμάται πολλά χρόνια,άσε που αν φύγει,δεν θα βλέπει και το παιδί

Είναι δύσκολη περίπτωση αλλά είναι στην κουλτούρα τους να παντρεύονται μικροί εκεί οπότε μπορεί και να πιάσει ο γάμος

Προσωπικά λέω να το πάρει το κορίτσι
 

priksarxidis

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2014
Μηνύματα
974
Like
2
Πόντοι
6
Οι Ιταλοί που προέρχονται από νότια Ιταλία είναι κοντοί,μαυριδεροί και χειρότεροι από γύφτοι.
Οι βόρειοι Ιταλοί μετράνε και σε εμφάνιση και σε στυλ.

οταν λεω για ιταλους δεν αναφερομαι στη μεγαλη ελλαδα!

οι εκ μεγαλης ελλαδας (!!!με πολλες εξαιρεσεις βεβαια!!!) πραγματικα ειναι οπως τους περιγραφεις σε μεγαλο βαθμο, καθε φορα που γνωριζω καποιον τετοιον αναρωτιεμαι ρε πουστη μου τοσο ασχημοι ηταν οι αρχαιοι ελληνες.. οι γκομενες τους περισσοτερη τριχα κ απο εμενα... για παρηγορια αποδιδω την εμφανιση τους σε αραβικες επιμιξιες που ομως δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι εχουν σε βαθμο μεγαλυτερο απο τους ελληνες (κ οι αραβες δεν ειναι ιδιεταιρα τριχωτοι νομιζω)
 

nordalta

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.249
Like
334
Πόντοι
36
  Λυπάμαι που μάλλον θα απογοητεύσω καποιο κόσμο,(εννοείται κάποιοι θα βρίσουν κιόλας-στ αρχιδια μου) ,αλλά έχω να καταθέσω τα εξής και αμαρτίαν ουκ έχω :  Οι λαοί της Βόρειας και δυτικής ευρώπης (απο Πολωνια-Σκανδιναβία-μεχρι Αγγλια και Γαλλία -Ελβετία ,έχουν μιά προκατάληψη έναντι των Μεσογειακών (Ιταλων,Ελλήνων,Ισπανών,Αράβων κλπ) , πιστεύουν ότι είναι κατώτεροί τους. Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα,που βέβαια επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Αρα, οποιος κάνει κατι σοβαρό με γυναίκα απο εκει,καλο ειναι να εχη στο μυαλό του αυτό  το πράγμα και να προσέξη πολύ εαν και εφόσον θελήση να το προχωρήσει . Ειχα παλιούς συμμαθητές ,πηγαν εκει  (Σουηδονορβηγιες κλπ) , παντρευτηκαν  με ντοπιες,αλλα... τους έφυγε γρήγορα η μαγκιά και  επειδή πιά δεν είχαν αλλη επιλογή (επιστροφή στην Ψωροκώσταινα θα σημαινε γι αυτούς διαρκή χλευασμο) , εκαναν το κορόιδο και ...επιβιώνουν ...απλά ... χωρίς ποτέ να έχουν γινει αποδεκτοί στην ουσία  απο την εκει κοινωνία ως "δικοι τους"... Αυτα  ...
φιλε μενω νορβγηγια απο το 2009 εχω συζησει με νορβηγιδα σχεδον χρονο,αυτο που λες δνε ισχυει
 

ivispet

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2014
Μηνύματα
383
Κριτικές
2
Like
966
Πόντοι
81
Κατ' αρχήν για τους βορειοευρωπαίους οι Μεσογειακοί δεν μπαίνουν στο ίδιο καζάνι. Από την μία είναι οι Λατίνοι, δηλ Ισπανοί και Ιταλοί, οι πρώτοι λόγω ιστορίας και των δεσμών που είχαν αναπτυχθεί με τα βασίλεια τους και τους γάμους τους επί μεσαίωνα, οι δε Ιταλοί λόγω στυλ και κουλτουρας. Αυτούς και τους αποδέχονται και τους γουστάρουν γιατί έχουν την αύρα του "Λατίνου" θερμόαιμου εραστή. Οι Ιταλοί βέβαια μία κατηγορία από μόνοι τους, οι περισσότεροι είναι μοντέλα από αρμάνι.

Οι Ελληνες είναι εντελώς άλλη κατηγορία. Επειδή έχω ζήσει χρόνια στην Αγγλία (τώρα μουτζώνομαι και με τα δύο που γύρισα), οι Ελληνες στην ουσία ταυτίζονται με τους Αραβες υπό την καθαρά αρνητική έννοια. Μάλιστα όταν θέλουνε να περιγράψουν ένα μελαμψό low τον χαρακτηρίζουν ως "greekarab". To άκουγα και το εβλεπα συνέχεια αυτό. Εγώ επειδή δεν δείχνω και πολύ έλληνας, είμαι ψηλός, ξανθός με μπλε μάτια, κατάφερα και ενσωματώθηκα εκεί. Αλλοι όμως δύσκολα γίνονται αποδεκτοί. Υπάρχει προκατάληψη μεγάλη, αλλά δεν είναι και εντελώς αδικαιολόγητη.

Ρε πάτε καλά που προτρέπετε τον άνθρωπο να παντρευτεί? Δεν υπάρχουν πιό υπολογίστριες από τις Φιλιππινέζες. Δεκδικούν και τα 10 λεπτά του ευρώ, συνδικαλίζονται και ζητάνε την μάνα τους και τον πατέρα τους και δεν έχουν κανένα πρόβλημα να δαγκώσουν το χέρι που τις ταϊζει. Τύπε μακρυά και αγαπημένοι...
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.803
Like
1.252
Πόντοι
216
ρε παιδια αν παντρευτω αλλοδαπη για να τησ δωσω την υπηκοοτητα τι αρνητικα θα εχει στην ζωη μου?
βριστε ελευθερα,ξερω οτι λεω μαλακιεσ αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω γιατι νομιζω ειμαι ερωτευμενοσ

Που κατεληξες τελικα;
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.803
Like
1.252
Πόντοι
216
ρε παιδια αν παντρευτω αλλοδαπη για να τησ δωσω την υπηκοοτητα τι αρνητικα θα εχει στην ζωη μου?
βριστε ελευθερα,ξερω οτι λεω μαλακιεσ αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω γιατι νομιζω ειμαι ερωτευμενοσ

Προχωρησε το θεμα με την αλλοδαπη; Σε τι σταδιο βρισκεσαι;
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.803
Like
1.252
Πόντοι
216
ρε παιδια αν παντρευτω αλλοδαπη για να τησ δωσω την υπηκοοτητα τι αρνητικα θα εχει στην ζωη μου?
βριστε ελευθερα,ξερω οτι λεω μαλακιεσ αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω γιατι νομιζω ειμαι ερωτευμενοσ

Το feedback που θα δωσεις εδω θα εχει αξια.
 

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
ρε παιδια αν παντρευτω αλλοδαπη για να τησ δωσω την υπηκοοτητα τι αρνητικα θα εχει στην ζωη μου?
βριστε ελευθερα,ξερω οτι λεω μαλακιεσ αλλα το σκεφτομαι σοβαρα να το κανω γιατι νομιζω ειμαι ερωτευμενοσ
τι τον θες τον γαμο τυπε αφου σιγουρα σε καποια στιγμη θα τη βαρεθείς και θα ψάχνεις για άλλες.εγω λεω ασε τους γαμους και συζησε μαζι της χορτασε πηδημα και αν εισαι καψουρης και τη γουστάρεις παντρεψου την αλλα αν τη βαρεθείς σουτ.μην ψάχνεις τα αρνητικα η τα θετικα αν παρει υπηκοοτητα γιατι είναι δευτερευοντα αυτά.
 

Syrios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2012
Μηνύματα
1.836
Κριτικές
8
Like
1.390
Πόντοι
216
τι τον θες τον γαμο τυπε αφου σιγουρα σε καποια στιγμη θα τη βαρεθείς και θα ψάχνεις για άλλες.εγω λεω ασε τους γαμους και συζησε μαζι της χορτασε πηδημα και αν εισαι καψουρης και τη γουστάρεις παντρεψου την αλλα αν τη βαρεθείς σουτ.μην ψάχνεις τα αρνητικα η τα θετικα αν παρει υπηκοοτητα γιατι είναι δευτερευοντα αυτά.

5 χρονια περιμενε την απαντηση σου  :grin:  :jerking:
 

gatoulinos

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2017
Μηνύματα
70
Like
0
Πόντοι
0
Θα τον μαδησε το φιλιπινοπιθηκι αυτον....

Τεοια θυματα ψαχνουν αυτες...πιπιλογαμουληδες....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom