Νέα

Ελεύθεροι επαγγελματίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα heimweh_64
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 147
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

bianco_verdi

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.723
Like
55
Πόντοι
16
Οι κλειστοί ισόγειοι ή υπόγειοι χώροι στάθμευσης,  είναι αυτοτελείς ιδιοκτησίες και όχι κοινόχρηστοι χώροι. Τα δημοτικά τέλη  αφορούν κοινόχρηστους χώρους, η τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες των υπογείων ; ΑΝ αφορούν κοινόχρηστα εχεις και συ μερίδιο κατά το ποσοστό σου. ΑΝ όμως αφορούν ιδιοκτησίες που νοικιάζουν αλλοι δεν συμμετέχεις σαφέστατα. Λογικά μάλλον ιδιοκτησίες αφορούν, οπότε λογικά δεν οφείλεις να τα πληρώνεις. (πρωτη φορα βλέπω δημοτικα τελη να μπαίνουν σε κοινόχρηστα  :- Θεσσαλονικη γαρ)
Για την ακρίβεια στους χώρους αυτούς (όπως πχ πυλωτές), θεμελιώνεται δικαίωμα αιώνιας και αποκλειστικής χρήσης στάθμευσης και όχι ιδιοκτησία.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.118
Κριτικές
148
Like
2.729
Πόντοι
6.925
και αν η σύζηγος δουλεύει αλλού και έχει ικα? ή αν έχει δική της δουλειά Τεβε? Εκεί τι κάνω?

Μιλάς για την περίπτωση που η σύζηγος κάνει οικειακά. Αλλά πια αυτό δεν υπάρχει σήμερα

Αν είσαι ασφαλισμένος μετά το 1993 έχεις απαλλαγές ... εγώ που είμαι παλιοκαραβάνα πρέπει να πληρώνω 2 ταμεία για να κάνω και κάτι άλλο  ....  :jerking: :jerking: :jerking:
 

TLEVEND

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
153
Like
2
Πόντοι
1
και αν η σύζηγος δουλεύει αλλού και έχει ικα? ή αν έχει δική της δουλειά Τεβε? Εκεί τι κάνω?

Μιλάς για την περίπτωση που η σύζηγος κάνει οικειακά. Αλλά πια αυτό δεν υπάρχει σήμερα

Αν έχει ήδη δική της δουλειά και είναι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ(ΟΑΕΕ) δεν την εμποδίζει να ξεκινήσει παράλληλα και μια καινούρια και άσχετη με την υπάρχουσα δραστηριότητα.Κάτω από την ίδια ασφάλιση.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.118
Κριτικές
148
Like
2.729
Πόντοι
6.925
Αν έχει ήδη δική της δουλειά και είναι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ(ΟΑΕΕ) δεν την εμποδίζει να ξεκινήσει παράλληλα και μια καινούρια και άσχετη με την υπάρχουσα δραστηριότητα.Κάτω από την ίδια ασφάλιση.

Μόνο εφ'όσον εντάσσεται στον ΟΑΕΕ ... αν π.χ. ήταν μηχανικός προ 1993 θα πρέπει να αρχίσει και ΕΤΑΑ
 

TLEVEND

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
153
Like
2
Πόντοι
1
Μόνο εφ'όσον εντάσσεται στον ΟΑΕΕ ... αν π.χ. ήταν μηχανικός προ 1993 θα πρέπει να αρχίσει και ΕΤΑΑ

Αυτό εννοούσα.Αν είναι δραστηριότητες που εντάσσονται στον ΟΑΕΕ.π.χ αν είχες εστιατόριο μπορείς να ξεκινήσεις και μαγαζί με ρούχα.
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
προσεξε για να παρεις εξαιρεση απο ΟΑΕΕ θελει 25 ενσημα το μηνα, η εξαιρεση ισχυει για ενα 6 μηνο, εαν καποιο μηνο εχεις λιγοτερο απο 25, θα πληρωσεις ολοκληρο το εξαμηνο που ειχες εξαιρεση στον ΟΑΕΕ.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Μετά το 6μηνο δηλαδή θα πρέπει να πληρώνω και τα δύο ταμεία? Νταβατζιλίκι ρε γαμώτο !

Δηλαδή ρε παιδιά όσοι ανοίγουν ένα σάιτ και πουλάνε μαλακιούλες έτσι για να συμπληρώνουν στο μηνιάτικο, είναι με Τεβε και τα σχετικά?
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.463
Κριτικές
53
Like
9.234
Πόντοι
25.786
Σε ευχαριστώ πολύ.

Μετά το 6μηνο δηλαδή θα πρέπει να πληρώνω και τα δύο ταμεία? Νταβατζιλίκι ρε γαμώτο !

Δηλαδή ρε παιδιά όσοι ανοίγουν ένα σάιτ και πουλάνε μαλακιούλες έτσι για να συμπληρώνουν στο μηνιάτικο, είναι με Τεβε και τα σχετικά?
Μόλις τελειώσει το εξάμηνο, εάν συντρέχουν οι προϋποθέσεις εξαίρεσης, παίρνεις παράταση.
Ναι και στο ηλεκτρονικό κατάστημα θέλεις ΟΑΕΕ.
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
Μόλις τελειώσει το εξάμηνο, εάν συντρέχουν οι προϋποθέσεις εξαίρεσης, παίρνεις παράταση.
Ναι και στο ηλεκτρονικό κατάστημα θέλεις ΟΑΕΕ.

Δε ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούργιο θρέντ γιαυτό, αλλά είμαι ιδιωτικός υπάλληλος σήμερα. Πληρώνομαι στην ώρα μου και παράπονο δεν έχω. Αλλά όπως ξέρετε κανείς δεν έβγαλε ΛΕΦΤΑ όντως υπάλληλος και κανείς σήμερα δε νιώθει ήσυχος για το αύριο.

Τώρα θα μου πείτε νιώθεις έτσι όταν έχεις δική σου δουλειά? ίσως ναι ίσως όχι. Αλλά τουλάχιστον δε χαραμίζεσαι. Κοπιάζεις για κάτι δικό σου και βγάζεις πιο πολλά αν κοπιάσεις. Εκτιμάται ίσως η καλή σου δουλειά. Σαν υπάλληλος δεν ισχύει πάντα αυτό.

Και με τα πολλά δεν είδα κανέναν υπάλληλο να έκανε τη ζωή ενός εργοδότη.

Σκέφτομαι λοιπόν να έκανα κάτι δικό μου. Είτε ιντερνετικό παράλληλα με τη δουλειά μου καθαρά για συμπλήρωμα μισθού. Ώστε αν ποτέ χάσω τη δουλειά μου να τρέξω πιο πολύ αυτό που ΗΔΗ θα έχω ξεκινήσει.

και η δεύτερη λύση να μπω με τα μπούνια στο ΤΕΒΕ και να κάνω κάτι δικό μου. Σκεφτόμουν από ψιλικατζίδικο, από φαγητό, ή και καφέ στυλ γρηγόρη και ανοιχτός σε προτάσεις γενικότερα.

Έχετε εμπειρίες από αυτά? Δεν είχα ποτέ κάποιον συγγενή ή φίλο να έχει κάτι δικό του και δεν έχω ιδέα καν τι παίζει. ΠΡομήθειες και πως υπολογίζεις τις τιμές σου προκειμένου να είσαι λογικός για τον πελάτη. Άδειες και αν αξίζει όλο αυτό.


Έχω εμπειρία στο θέμα πωλήσεων, λιγες από εισαγωγές, αλλα γενικότερα είμαι πολύ επικοινωνιακός λόγω της εμπειρίας μου. Γιαυτό και το σκέφτομαι σοβαρά.

Καμιά σοβαρή γνώμη ή συμβουλή από κάποιον ?
 

zeus1984

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2009
Μηνύματα
292
Like
66
Πόντοι
1
οτιδηποτε κι αν κανεις πρεπει να το σκεφτεις πολυ καλα! διοτι εαν κανεις κατι δικο σου υπαρχει βεβαια η περιπτωση να παει καλα οποτε δεν ολα καλα αλλα εαν δεν παει καλα μπηκες μεσα! πρεπει να το εχεις κι αυτο στο νου σου!
 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Δε ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούργιο θρέντ γιαυτό, αλλά είμαι ιδιωτικός υπάλληλος σήμερα. Πληρώνομαι στην ώρα μου και παράπονο δεν έχω. Αλλά όπως ξέρετε κανείς δεν έβγαλε ΛΕΦΤΑ όντως υπάλληλος και κανείς σήμερα δε νιώθει ήσυχος για το αύριο.

Τώρα θα μου πείτε νιώθεις έτσι όταν έχεις δική σου δουλειά? ίσως ναι ίσως όχι. Αλλά τουλάχιστον δε χαραμίζεσαι. Κοπιάζεις για κάτι δικό σου και βγάζεις πιο πολλά αν κοπιάσεις. Εκτιμάται ίσως η καλή σου δουλειά. Σαν υπάλληλος δεν ισχύει πάντα αυτό.

Και με τα πολλά δεν είδα κανέναν υπάλληλο να έκανε τη ζωή ενός εργοδότη.

Σκέφτομαι λοιπόν να έκανα κάτι δικό μου. Είτε ιντερνετικό παράλληλα με τη δουλειά μου καθαρά για συμπλήρωμα μισθού. Ώστε αν ποτέ χάσω τη δουλειά μου να τρέξω πιο πολύ αυτό που ΗΔΗ θα έχω ξεκινήσει.

και η δεύτερη λύση να μπω με τα μπούνια στο ΤΕΒΕ και να κάνω κάτι δικό μου. Σκεφτόμουν από ψιλικατζίδικο, από φαγητό, ή και καφέ στυλ γρηγόρη και ανοιχτός σε προτάσεις γενικότερα.

Έχετε εμπειρίες από αυτά? Δεν είχα ποτέ κάποιον συγγενή ή φίλο να έχει κάτι δικό του και δεν έχω ιδέα καν τι παίζει. ΠΡομήθειες και πως υπολογίζεις τις τιμές σου προκειμένου να είσαι λογικός για τον πελάτη. Άδειες και αν αξίζει όλο αυτό.


Έχω εμπειρία στο θέμα πωλήσεων, λιγες από εισαγωγές, αλλα γενικότερα είμαι πολύ επικοινωνιακός λόγω της εμπειρίας μου. Γιαυτό και το σκέφτομαι σοβαρά.

Καμιά σοβαρή γνώμη ή συμβουλή από κάποιον ?

1. Θελει πολυ ψαξιμο. Οι δουλειες πλεον εχουν γινει πολυ δυσκολες, τα εξοδα πολλα και τα περιθωρια κερδους πεσμενα.
2. Υπολογισε κανα  450αρι το διμηνο για αρχη στο τεβε και 26%+προκαταβολη για του χρονου εφορια απο το πρωτο ευρω. Βεβαια εφορια θα πληρωσεις απο το δευτερο χρονο.
3. Μεγαλος αριθμος επιχειρησεων κλεινει μεσα σε ενα-δυο χρονια απο την εναρξη.
4. Πρεπει να εχεις λεφτα περα απο την αρχικη επενδυση. Για κεφαλαιο κινησης, για καμια στραβη, για οτιδηποτε. Οι περισσοτερες επιχειρησεις κλεινουν λογω ελειψης ρευστοτητας.
5. Ετοιμασου για ΠΟΛΥ προσωπικη εργασια.

Αυτα για αρχη και σιδεροκεφαλος (οταν ερθει η ωρα)!
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.463
Κριτικές
53
Like
9.234
Πόντοι
25.786
Υπάρχουν συνάδελφοι εδώ μέσα, από όσο γνωρίζω.

Πως πάτε με τις Δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος? Υπάρχει περίπτωση να τις υποβάλλετε πριν το Σεπτέμβρη?
 

cobr1to

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2014
Μηνύματα
305
Like
0
Πόντοι
1
Δε ξέρω αν πρέπει να ανοίξω καινούργιο θρέντ γιαυτό, αλλά είμαι ιδιωτικός υπάλληλος σήμερα. Πληρώνομαι στην ώρα μου και παράπονο δεν έχω. Αλλά όπως ξέρετε κανείς δεν έβγαλε ΛΕΦΤΑ όντως υπάλληλος και κανείς σήμερα δε νιώθει ήσυχος για το αύριο.

Τώρα θα μου πείτε νιώθεις έτσι όταν έχεις δική σου δουλειά? ίσως ναι ίσως όχι. Αλλά τουλάχιστον δε χαραμίζεσαι. Κοπιάζεις για κάτι δικό σου και βγάζεις πιο πολλά αν κοπιάσεις. Εκτιμάται ίσως η καλή σου δουλειά. Σαν υπάλληλος δεν ισχύει πάντα αυτό.

Και με τα πολλά δεν είδα κανέναν υπάλληλο να έκανε τη ζωή ενός εργοδότη.

Σκέφτομαι λοιπόν να έκανα κάτι δικό μου. Είτε ιντερνετικό παράλληλα με τη δουλειά μου καθαρά για συμπλήρωμα μισθού. Ώστε αν ποτέ χάσω τη δουλειά μου να τρέξω πιο πολύ αυτό που ΗΔΗ θα έχω ξεκινήσει.

και η δεύτερη λύση να μπω με τα μπούνια στο ΤΕΒΕ και να κάνω κάτι δικό μου. Σκεφτόμουν από ψιλικατζίδικο, από φαγητό, ή και καφέ στυλ γρηγόρη και ανοιχτός σε προτάσεις γενικότερα.

Έχετε εμπειρίες από αυτά? Δεν είχα ποτέ κάποιον συγγενή ή φίλο να έχει κάτι δικό του και δεν έχω ιδέα καν τι παίζει. ΠΡομήθειες και πως υπολογίζεις τις τιμές σου προκειμένου να είσαι λογικός για τον πελάτη. Άδειες και αν αξίζει όλο αυτό.


Έχω εμπειρία στο θέμα πωλήσεων, λιγες από εισαγωγές, αλλα γενικότερα είμαι πολύ επικοινωνιακός λόγω της εμπειρίας μου. Γιαυτό και το σκέφτομαι σοβαρά.

Καμιά σοβαρή γνώμη ή συμβουλή από κάποιον ?
αδερφε χιτμαν εχεις -σχεδον- απολυτο δικιο.δυσκολα καποιος υπαλληλος θησαυριζει στις μερες μας και κυριως στο Ελλαντα.Αντιθετα, υπαρχουν καποιοι που με προσωπικη δουλεια εβγαλαν πολλα λεφτα κανοντας δουλειες που πολλοι θα ντρεπονταν να κανουν οπως πχ καντινα.πραγματικο και φωτεινο παραδειγμα ενας αδερφουλης που εστησε(νομιμα) καντινα στην παραλια Βλαχιας(περιοχη της β.Ευβοιας) και εφτασε να εχει προσωπικο 4 ατομα μονο στην κουζινα της καντινας.ο τυπος γαμηθηκε στο χρημα.το θεμα ειναι εισαι ετοιμος να αφησεις την δουλεια σου και το νταραβερι σου με κοσμο α'ποιοτητας και να φτιανεις σαντουιτς?
βεβαια το εχεις δουλεψει καλα στο μυαλο σου ωστε να κανεις κατι παραλληλα και στα μουλωχτα χωρις τεβε.πρεπει ομως να βρεις κατι καλο γιατι το ιντερνετ δεν ειναι χωριο στην ευβοια..
 

hitman7771

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2011
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
3
Like
95
Πόντοι
16
αδερφε χιτμαν εχεις -σχεδον- απολυτο δικιο.δυσκολα καποιος υπαλληλος θησαυριζει στις μερες μας και κυριως στο Ελλαντα.Αντιθετα, υπαρχουν καποιοι που με προσωπικη δουλεια εβγαλαν πολλα λεφτα κανοντας δουλειες που πολλοι θα ντρεπονταν να κανουν οπως πχ καντινα.πραγματικο και φωτεινο παραδειγμα ενας αδερφουλης που εστησε(νομιμα) καντινα στην παραλια Βλαχιας(περιοχη της β.Ευβοιας) και εφτασε να εχει προσωπικο 4 ατομα μονο στην κουζινα της καντινας.ο τυπος γαμηθηκε στο χρημα.το θεμα ειναι εισαι ετοιμος να αφησεις την δουλεια σου και το νταραβερι σου με κοσμο α'ποιοτητας και να φτιανεις σαντουιτς?
βεβαια το εχεις δουλεψει καλα στο μυαλο σου ωστε να κανεις κατι παραλληλα και στα μουλωχτα χωρις τεβε.πρεπει ομως να βρεις κατι καλο γιατι το ιντερνετ δεν ειναι χωριο στην ευβοια..

Έχω διάφορες ιδέες αλλά γενικότερα είναι μεγάλη απόφαση να δηλώσεις παραίτηση και να πεις ρισκάρω 25.000πχ για το άνοιγμα και άλλα 25 πίσω για να το κρατάω και να συντηρούμαι για όσο δεν αποδίδει..

Πλάκα πλάκα έχει κανεις ιδέα αν μαγαζιά στυλ βουλκανιζατέρ στις μέρες μας πάνε καλά? Αν αξίζει μαι τέτοια επένδυση
 

daglas13

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2009
Μηνύματα
132
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Λογω οτι ασχολουμαι με ολα τα τεχνικα επαγγελματα γυρω απο το αυτοκινητο ,θα σου ελεγα οτι οχι βουλκανιζατερ ,ειδικα αμα δεν εισαι του επαγγελματος .
εκτος εαν εισαι σε μικρη επαρχιακη πολη
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.124
Κριτικές
3
Like
1.405
Πόντοι
496
Υπάρχουν συνάδελφοι εδώ μέσα, από όσο γνωρίζω.

Πως πάτε με τις Δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος? Υπάρχει περίπτωση να τις υποβάλλετε πριν το Σεπτέμβρη?

ερωτηση προς λογιστες : ο ενφια για το οικ. ετος 2015 εκπιπτει απο τα ακαθαριστα για φυσικα προσωπα επαγγελματιες?
κατι πηρε το ματι μου στην πολ. 1113/2-6-2015
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
ερωτηση προς λογιστες : ο ενφια για το οικ. ετος 2015 εκπιπτει απο τα ακαθαριστα για φυσικα προσωπα επαγγελματιες?
κατι πηρε το ματι μου στην πολ. 1113/2-6-2015


χωρίς να είμαι λογιστής αυτό

Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι οι φόροι που δεν εκπίπτουν απαριθμούνται περιοριστικά στις υπόψη υποπεριπτώσεις και κατά συνέπεια, λοιποί φόροι που δεν περιλαμβάνονται σε αυτές εκπίπτουν (π.χ. ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας, τέλη χαρτοσήμου, ανταποδοτικά τέλη υπέρ Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, κ.λπ.).

μου λέει ότι εκπίπτει...  ;)
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.124
Κριτικές
3
Like
1.405
Πόντοι
496
χωρίς να είμαι λογιστής αυτό

Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι οι φόροι που δεν εκπίπτουν απαριθμούνται περιοριστικά στις υπόψη υποπεριπτώσεις και κατά συνέπεια, λοιποί φόροι που δεν περιλαμβάνονται σε αυτές εκπίπτουν (π.χ. ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας, τέλη χαρτοσήμου, ανταποδοτικά τέλη υπέρ Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, κ.λπ.).

μου λέει ότι εκπίπτει...  ;)

δλδ αν εχω μια βιλα στη μυκονο, μπορω να εκπεσω τον ενφια της απο το τζιρο μου :think:
βεβαια διαβαζοντας την πολ, αυτο καταλαβαινω κ γω, οτι εκπιπτει
 

NICK TRIVE

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Μαρ 2014
Μηνύματα
35.463
Κριτικές
53
Like
9.234
Πόντοι
25.786
ερωτηση προς λογιστες : ο ενφια για το οικ. ετος 2015 εκπιπτει απο τα ακαθαριστα για φυσικα προσωπα επαγγελματιες?
κατι πηρε το ματι μου στην πολ. 1113/2-6-2015
Ο ΕΝΦΙΑ εκπίπτει όταν αφορά ακίνητο επιχείρησης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom