Νέα

Προστατίτιδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MagicP
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 249
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
διαχωριστε στο μυαλο σας τρια πραγματα

οξεια προστατιτιδα   οξυ νοσημα ,ψηλος ,πυρετος,οξεια λοιμωξη,πονος ,επειγον να λαβει θεραπεια

χρονια προστατιτιδα   χρονιο νοσημα,χρονιζουσα φλεγμονη,οχι πυρετος, προεχει ο πονος και τα λοιπα ερεθιστικα συμπτωματα

προστατωδυνια ή προστατισμος    ψυχοσωματικο νοσημα,χρονια συμπτωματα ομοιαζοντα με προστατιτιδα αλλα χωρις ενδειξεις μικροβιακης φλεγμονης

οταν το κανετε μπορειτε να συζητησετε οσο θελετε με τον  θεματοθετη

Άσε τύπε, αποκλείεται να είσαι ειδικότερος στο θέμα από εμένα. Σου ξαναλέω, οι Έλληνες γιατροί είναι 50 χρόνια πίσω. Διάβασε απλά το διαχωρισμό που κάνει η αγγλική wikipedia, λέει ξεκάθαρα ότι το 90%-95% των περιπτώσεων δεν έχει να κάνει με κανένα μικρόβιο:


 

teengenerate

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2014
Μηνύματα
698
Like
0
Πόντοι
6
Άσε τύπε, αποκλείεται να είσαι ειδικότερος στο θέμα από εμένα. Σου ξαναλέω, οι Έλληνες γιατροί είναι 50 χρόνια πίσω. Διάβασε απλά το διαχωρισμό που κάνει η αγγλική wikipedia, λέει ξεκάθαρα ότι το 90%-95% των περιπτώσεων δεν έχει να κάνει με κανένα μικρόβιο:

]
Παρουσιάζεται και σε αρκετούς κούριερ και γενικά δικυκλιστές,ειδικά αμα κάνουν χιλιόμετρα με κάτι εντούρο κλπ.
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.794
Like
6
Πόντοι
16
διαχωριστε στο μυαλο σας τρια πραγματα

οξεια προστατιτιδα   οξυ νοσημα ,ψηλος ,πυρετος,οξεια λοιμωξη,πονος ,επειγον να λαβει θεραπεια

χρονια προστατιτιδα   χρονιο νοσημα,χρονιζουσα φλεγμονη,οχι πυρετος, προεχει ο πονος και τα λοιπα ερεθιστικα συμπτωματα

προστατωδυνια ή προστατισμος    ψυχοσωματικο νοσημα,χρονια συμπτωματα ομοιαζοντα με προστατιτιδα αλλα χωρις ενδειξεις μικροβιακης φλεγμονης

οταν το κανετε μπορειτε να συζητησετε οσο θελετε με τον  θεματοθετη
Έχεις απόλυτο δίκιο,όπως τα ξεχώρισες...

4thepop, καλό είναι να γράψεις τι είδους προστατίτιδα έχεις...
Εγώ  είχα την δεύτερη περίπτωση πριν τρία χρόνια περίπου...(φλεγμονή στον αριστερό λοβό του προστάτη,μου βρήκε και αυτό επειδή δεν πήγαινα για κατούρημα όταν έπρεπε,λόγω της δουλειάς που έκανα τότε).
Είχα έντονο πόνο κατά την εκπσερμάτωση...Με εξέτασε μου έκανε και υπέρηχο προστάτη και κατέληξε στο χρόνια προστατίτιδα.Μου έδωσε αντιβίωση για έναν μήνα,καθώς επίσης και τα ένζυμα που σου είπα χθές,γιατί έχω και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.Ψυχολογικά ήμουν ράκος,γιατί δεν είχα στύση,λόγω του πόνου,αλλά και από αυτά που διάβασα και εγώ στο Ίντερνετ.Ο γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρός...Με συμβούλεψε να κατουράω όποτε μου έρχεται οπωσδήποτε και όπου είμαι... :tooth:
Τέλος πάντων,μετά από τόσο καιρό,ευτυχώς δεν έχω παρουσιάσει ξανά κάποιο σύμπτωμα.Παρά μόνο λόγω του κρύου ίσως,να σηκώνομαι για κατούρημα κάποιες φορές...

Όπως σου έγραψα και χθές μην τρελαίνεσαι...Αυτό που θα σου πω τώρα μπορεί να ακουστεί γελοίο από κάποιους,αλλά βοηθάει επίσης,να κατουράς καθιστός γιατί έτσι μπορείς να αδειάσεις πλήρως την κύστη σου,κάτι που είναι καλό για τον προστάτη...Επίσης να βρείς να πίνεις Κράνμπερι (cranberry),είναι γεγονός ότι η κατανάλωσή του βοηθά τον προστάτη και βελτιώνει θεαματικά την λειτουργία του ουροποιητικού συστήματος.

Δες και εδώ μερικά πράγματα...

 

Επισκέπτης
Έχεις απόλυτο δίκιο,όπως τα ξεχώρισες...

4thepop,καλό είναι να γράψεις τι είδους προστατίτιδα έχεις...
Εγώ  είχα την δεύτερη περίπτωση πριν τρία χρόνια περίπου...(φλεγμονή στον αριστερό λοβό του προστάτη,μου βρήκε και αυτό επειδή δεν πήγαινα για κατούρημα όταν έπρεπε,λόγω της δουλειάς που έκανα τότε).
Είχα έντονο πόνο κατά την εκπσερμάτωση...Με εξέτασε μου έκανε και υπέρηχο προστάτη και κατέληξε στο χρόνια προστατίτιδα.Μου έδωσε αντιβίωση για έναν μήνα,καθώς επίσης και τα ένζυμα που σου είπα χθές,γιατί έχω και γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.Ψυχολογικά ήμουν ράκος,γιατί δεν είχα στύση,λόγω του πόνου,αλλά και από αυτά που διάβασα και εγώ στο Ίντερνετ.Ο γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρός...
Τέλος πάντων,μετά από τόσο καιρό,ευτυχώς δεν έχω παρουσιάσει ξανά κάποιο σύμπτωμα.Παρά μόνο λόγω του κρύου ίσως,να σηκώνομαι για κατούρημα κάποιες φορές...

Όπως σου έγραψα και χθές μην τρελαίνεσαι...Αυτό που θα σου πω τώρα μπορεί να ακουστεί γελοίο από κάποιους,αλλά βοηθάει επίσης,να κατουράς καθιστός γιατί έτσι μπορείς να αδειάσεις πλήρως την κύστη σου,κάτι που είναι καλό για τον προστάτη...Επίσης να βρείς να πίνεις Κράνμπερι (cranberry),είναι γεγονός ότι η κατανάλωσή του βοηθά τον προστάτη και βελτιώνει θεαματικά την λειτουργία του ουροποιητικού συστήματος.

Οι Έλληνες γιατροί είναι τόσο άσχετοι που δίνουν πάντα αντιβίωση χωρίς να υπάρχει κανένα μικρόβιο. Είναι πολύ πιθανό η αντιβίωση στην περίπτωσή σου να μην έκανε το παραμικρό και η κατάστασή σου να βελτιώθηκε από μόνη της.  :-*
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Οι Έλληνες γιατροί είναι τόσο άσχετοι που δίνουν πάντα αντιβίωση χωρίς να υπάρχει κανένα μικρόβιο. Είναι πολύ πιθανό η αντιβίωση στην περίπτωσή σου να μην έκανε το παραμικρό και η κατάστασή σου να βελτιώθηκε από μόνη της.  :-*
αυτοίαση τυπε :rockon:
 

FABOULOS

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.794
Like
6
Πόντοι
16
Οι Έλληνες γιατροί είναι τόσο άσχετοι που δίνουν πάντα αντιβίωση χωρίς να υπάρχει κανένα μικρόβιο. Είναι πολύ πιθανό η αντιβίωση στην περίπτωσή σου να μην έκανε το παραμικρό και η κατάστασή σου να βελτιώθηκε από μόνη της.  :-*
Λες να ήμουν τόσο τυχερός? :grin:  Μακάρι... :grin:

Ε,καλά οι Έλληνες ιατροί την αντιβίωση την έχουν για Depon... :tooth: :tooth:
 

4thepop66

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2013
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
Αυτες τις μερες θα παω για καλλιεργεια σπερματος ..εχω περιεργεια να δω αν μου βρουνε καποιο μικροβιο.

Παντως απο την "μελετη" μου στο ιντερνετ ο picker εχει δικιο ..ελπιζω να ειμαι απο τις περιπτωσεις που οι πονοι θα φυγουν απο μονοι τους. Βεβαια καπου διαβασα οτι υπαρχει μικροβιο αλλα δεν φαινετε στις εξετασεις ..και γιαυτο καποιοι βρισκουν ανακουφιση με την αντιβιωση. 

Faboulos αναρωτιεμαι αν εκανες και διορθηκο μετα την αντιβιωση ..αν οντως η φλεγμονη ειχε φυγει. Επισης αφου φταιει η φλεγμονη ..γιατι δινουν αντιβιωση και οχι αντιφλεγμονωδη αραγε.

Για το βατομουρο και το "καθιστο" εχεις δικιο, το εχω διαβασει απο πολλους.

Πριν δυο χρονια δουλευα κουριερ, σε τρελους ρυθμους και κραταγα τα ουρα μου σχεδον ολη μερα. 

και δεν απαξιωνω κανεναν, σας ευχαριστω ολους για την συμμετοχη :)

Οπως και να εχει θα σας κρατησω ενημερους 
 

Επισκέπτης
Βεβαια καπου διαβασα οτι υπαρχει μικροβιο αλλα δεν φαινετε στις εξετασεις ..και γιαυτο καποιοι βρισκουν ανακουφιση με την αντιβιωση.  

Αυτή είναι η άποψη των Ελλήνων γιατρών που δίνουν αντιβίωση. Είναι τελείως ξεπερασμένη άποψη στο εξωτερικό. Αν δεν σου βρούνε μικρόβιο στην καλλιέργεια (το πιθανότερο), θα σου έλεγα να μην πάρεις αντιβίωση. Είναι καθαρή περίπτωση χρόνιου πυελικού άλγους.  :sunglasses:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Φίλε μην ακούς κανένα μαλάκα Έλληνα γιατρό, οι άνθρωποι απλά έχουν μείνει πολύ πίσω από τις εξελίξεις. Στον υπόλοιπο κόσμο σήμερα θεωρούν ότι το 95% των περιπτώσεων "προστατίτιδας" δεν οφείλεται σε κανένα μικρόβιο αλλά έχει αίτια καθαρά ψυχολογικά-νευρολογικά. Η αντιβίωση δεν πρόκειται να σου κάνει τίποτα, πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι το πιο πιθανό είναι η κατάσταση αυτή να διαρκέσει για πάντα. Με τα χρόνια τα συμπτώματα ίσως γίνουν πιο ήπια από ό,τι τώρα και γενικά θα μάθεις να ζεις με αυτό. Εγώ το έχω από το 2007 και στην αρχή ήταν ανυπόφορο αλλά τώρα απλά πάω για κατούρημα κάθε 2-3 ώρες και ξυπνάω για κατούρημα μετά από 5 ώρες ύπνου. Κατά τα άλλα η κατάσταση είναι υποφερτή και δε νιώθω κάποιο πόνο.
Φυσικό ειναι να κατουρας καθε 3 ωρες;
Εσενα τι εχει η ψυχολογια σου και δεν το ξεπερνας;


Αναιρώ αν είσαι 80 χρονων και άνω!
 

Επισκέπτης
Φυσικό ειναι να κατουρας καθε 3 ωρες;
Εσενα τι εχει η ψυχολογια σου και δεν το ξεπερνας;


Αναιρώ αν είσαι 80 χρονων και άνω!

Όχι, δεν είναι φυσικό ούτε βέβαια είναι φυσικό να κόβεις πάντα τον ύπνο σου στα δύο. Είπαμε, είναι μία χρόνια κατάσταση για την οποία δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη θεραπεία. Απλά πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό! Από τη στιγμή που το παθαίνεις σημαίνει ότι έχει διαταραχτεί νευρικά η περιοχή του προστάτη και αυτό δεν διορθώνεται εύκολα. Ίσως δεν βοηθάει και η σεξουαλική ζωή που κάνω, αφού πρέπει πάντα να μπορώ να λειτουργώ και να τελειώνω στο 10-λεπτο. Αυτό γενικά δημιουργεί κάποιο στρες στο γεννητικό σύστημα πιστεύω, είναι δηλαδή πιθανό το γρήγορο σεξ στα μπουρδέλα να ευθύνεται για την όλη κατάσταση. Έχω μάθει όμως να ζω με αυτό και δεν με πειράζει και τόσο.  :sunglasses:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
Όχι, δεν είναι φυσικό ούτε βέβαια είναι φυσικό να κόβεις πάντα τον ύπνο σου στα δύο. Είπαμε, είναι μία χρόνια κατάσταση για την οποία δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη θεραπεία. Απλά πρέπει να μάθεις να ζεις με αυτό! Από τη στιγμή που το παθαίνεις σημαίνει ότι έχει διαταραχτεί νευρικά η περιοχή του προστάτη και αυτό δεν διορθώνεται εύκολα. Ίσως δεν βοηθάει και η σεξουαλική ζωή που κάνω, αφού πρέπει πάντα να μπορώ να λειτουργώ και να τελειώνω στο 10-λεπτο. Αυτό γενικά δημιουργεί κάποιο στρες στο γεννητικό σύστημα πιστεύω, είναι δηλαδή πιθανό το γρήγορο σεξ στα μπουρδέλα να ευθύνεται για την όλη κατάσταση. Έχω μάθει όμως να ζω με αυτό και δεν με πειράζει και τόσο.  :sunglasses:
μηπως τραβας και πολυ μαλακια μαν;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 33661

Επισκέπτης
Οι έλληνες γιατροί ειναι για τον πούτσο. Καθηγητής ουρολογίας έλεγε σε φίλο ότι έχει προστατίτιδα. Τον ξέσκισε σε αντιβίωση. Τίποτα. Άλλος πανεπιστημιακός, τα ίδια. Απλοί γιατροί έλεγαν το ίδιο. Αποτέλεσμα; Το παλικάρι είχε μέσο λοβό και χρειάστηκε επέμβαση προστάτη, την οποία έκανε. Δεν είναι παντογνώστες, ακόμα και οι καλύτεροι.   
 

Επισκέπτης
Οι έλληνες γιατροί ειναι για τον πούτσο. Καθηγητής ουρολογίας έλεγε σε φίλο ότι έχει προστατίτιδα. Τον ξέσκισε σε αντιβίωση. Τίποτα. Άλλος πανεπιστημιακός, τα ίδια. Απλοί γιατροί έλεγαν το ίδιο. Αποτέλεσμα; Το παλικάρι είχε μέσο λοβό και χρειάστηκε επέμβαση προστάτη, την οποία έκανε. Δεν είναι παντογνώστες, ακόμα και οι καλύτεροι.     

Έτσι, αυτό λέω κι εγώ. Οι μαλάκες Έλληνες γιατροί δίνουν πάντα αντιβίωση για "προστατίτιδα" ενώ στην Αμερική τη συγκεκριμένη πάθηση την ονομάζουν πλέον "σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους" και την αντιμετωπίζουν με ψυχοφάρμακα και φυσικοθεραπεία!
 

4thepop66

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2013
Μηνύματα
12
Like
0
Πόντοι
0
picker συμφωνω για τα ψυχοφαρμακα και την φυσικοθεραπεια. Το θεμα ειναι που τα κανεις αυτα στην ελλαδα; 
 

Επισκέπτης
picker συμφωνω για τα ψυχοφαρμακα και την φυσικοθεραπεια. Το θεμα ειναι που τα κανεις αυτα στην ελλαδα; 

Δυστυχώς πουθενά φίλε. Υπάρχουν μόνο καναδυό κομπογιαννίτες που και καλά σε θεραπεύουν. Οι συγκεκριμένοι έχουν φάει πολλά λεφτά από κάποιους άμοιρους χωρίς να υπάρχει τελικά κανένα αποτέλεσμα. Ένας από αυτούς είναι ο Γεωργιάδης:

 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Πριν αυτοσχεδιάσετε κάντε τα προβλεπόμενα.
Μπορεί η έναρξη της προστατίδιας να οφείλεται σε μικρόβιο και η άμεση λήψη αντιβίωσης να το εξοντώσει.
Η μετάπτωση της κατάστασης σε χρόνια μπορεί όντως να μην αντιμετωπίζεται με αντιβίωση ειτε λόγω αποτυχίας της θεραπείας ειτε λόγω διαφορετικής αιτιολογίας του προβλήματος(να μη φταίει το μικρόβιο δηλαδή).
Έχω ακούσει ότι στον κύκλο θεραπείας για προστατίδα προτείνεται κάποια περίοδος με λήψη πολλών υγρών και πολύ  :knockinb: ώστε να καθαρίσει το σύστημα. Εδώ ειναι το πρόβλημα, η τήρηση των συμβουλών και να βρεις κάποιον γιατρό που να μην ανησυχεί πως θα το πάρεις άν σου πει να πλακωθείς στα γαμήσια...
 

Επισκέπτης
Πριν αυτοσχεδιάσετε κάντε τα προβλεπόμενα.
Μπορεί η έναρξη της προστατίδιας να οφείλεται σε μικρόβιο και η άμεση λήψη αντιβίωσης να το εξοντώσει.
Η μετάπτωση της κατάστασης σε χρόνια μπορεί όντως να μην αντιμετωπίζεται με αντιβίωση ειτε λόγω αποτυχίας της θεραπείας ειτε λόγω διαφορετικής αιτιολογίας του προβλήματος(να μη φταίει το μικρόβιο δηλαδή).
Έχω ακούσει ότι στον κύκλο θεραπείας για προστατίδα προτείνεται κάποια περίοδος με λήψη πολλών υγρών και πολύ  :knockinb: ώστε να καθαρίσει το σύστημα. Εδώ ειναι το πρόβλημα, η τήρηση των συμβουλών και να βρεις κάποιον γιατρό που να μην ανησυχεί πως θα το πάρεις άν σου πει να πλακωθείς στα γαμήσια...

Αν υπήρχε μικρόβιο, θα το έδειχνε η καλλιέργεια σπέρματος. Σαν Έλληνας γιατρός μιλάς κι εσύ. Δεν βλέπουν κανένα μικρόβιο αλλά και πάλι σου δίνουν αντιβίωση γιατί πιστεύουν ότι κρύβεται κάπου.  :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom