Νέα

πως μπορω να ''πειραξω'' το μετρητη αεριου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα valkyrion
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 199
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

caracortado

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2012
Μηνύματα
2.783
Like
72
Πόντοι
16
παπαριές μάντολες... ο μετρητής καταγράφει και όγκο και Kwh ενεργείας και οι τιμές είναι σε kwh ενεργείας...

Aπ΄ότι φαίνεται την ώρα πού στο σχολείο (όσες τάξεις πήγες τέλος πάντων)
είχες Φυσική, εσύ έκανες κοπάνα. :idiot:
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Ξενοφών,

Από μετρητές αερίου δεν ξέρω (δεν περνάει αέριο έξω απ' το σπίτι μου για να βάλω), αλλά φυσική ξέρω.
Να σου κάνω μερικές ερωτήσεις (για να καταλάβω), κι αν ξέρεις με διαφωτίζεις:

1) Οι μετρητές παροχής αερίου είναι καθαρά ογκομετρικοί? Ή υπάρχει πρόνοια να λαμβάνεται υπ' όψη και κάποια παράμετρος ως προς την πίεση που παρέχεται το αέριο (διέρχεται από τον μετρητή)?
Γιατί πράγματι, άλλη ποσότητα (μάζα) αερίου παίρνεις αν σου παρέχεται 1 m3 αερίου σε πίεση 2 bar, και άλλη μάζα αν το κυβικό σου παρέχεται σε πίεση 10 bar.

2) Υπάρχει ηλεκτρονικό κομμάτι μεσα στο μετρητή, ή είναι αμιγώς μηχανικό κατασκεύασμα (όπως π.χ. ο μετρητής νερού)?

3) Ορθώς έγραψε κάποιος πως 1kg πετρελαίου εμπεριέχει 10.500 kcal. (Το ίδιο περίπου ξέρω πως είναι και ο ανθρακίτης: Το ευγενέστερο κάρβουνο. Ενώ ο λιγνίτης είναι χαμηλά, 2.500kcal/kg). Κάποιος άλλος έγραψε πως το αέριο έχει 8.500 kcal. Ρωτάω: 8.500 kcal ΓΙΑ ΠΟΣΟ (μάζα) αέριο?

Όποιος ξέρει, με διαφωτίζει. Αντιδικίες δεν χωράνε σ' αυτά τα θέματα.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16

Ογκο μετραει ο μετρητης άσχετε.
που τις ειδες τις κιλοβατωρες?

1-6.jpg


%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-33946960.jpg
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
Αλλο ο πολαπλασιασμός που γινεται στο λογαριασμο κι αλλο τι μετραει ο μετρητης...
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
ΡΕ ΑΣΧΕΤΕ,,ΕΣΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕΣ ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ!!ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΑΕΡΙΟ!!!!!!!!!!!!!ΟΥΤΕ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΑΕΡΟΘΕΡΜΑ,,ΕΣΥ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΕΤΣΙ !!!!!!!!!!!ΕΝΝΟΕΙΤΕ Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΕΡΙΟ,,ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΓΩ,,ΕΣΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΤΩΡΑ,,,ΑΑΑ,ΚΑΝΕ ΜΟΥ ΤΗ ΧΑΡΗ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ,,ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΣΕ ΝΤΟΥΒΑΡΙ,,,,ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΕΡΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ,,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ,,,ΑΣΧΕΤΕ !!!!!!!!!!!!

Παρε διάβασε ρε μπουφο αυτα που γράφεις.
Δεν ξερεις τι σου γίνεται..
Απορώ πως σε κρατάει ακομα η γωγο με τη βλακια που σε δέρνει,απο που κι ως που ειναι ειναι το αέριο ακριβό ρε ασχετε;το θέμα σου ειναι οτι για να ζεστανεις τα φανκοιλ πρεπει να κάψεις πολυ αέριο,αυτο δε σημαίνει οτι ξαφνικα εγινε ακριβό το αέριο αλλα οτι άλλος μπουφος που σου εκανε την εγκατάσταση εκανε λαθος.
Αντε ασχετε πανε πες τα αυτα που λες σε τιποτα παιδάκια,μονο εκει μπορεις να βρεις δίκιο,ποιο μετα θα σου παραθέσω και τις βλακείες που μας εγραφες ποιο παλιά,μπάς και καταλάβεις οτι λες οτι να ναι!!!
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
Ξενοφών,

Από μετρητές αερίου δεν ξέρω (δεν περνάει αέριο έξω απ' το σπίτι μου για να βάλω), αλλά φυσική ξέρω.
Να σου κάνω μερικές ερωτήσεις (για να καταλάβω), κι αν ξέρεις με διαφωτίζεις:

1) Οι μετρητές παροχής αερίου είναι καθαρά ογκομετρικοί? Ή υπάρχει πρόνοια να λαμβάνεται υπ' όψη και κάποια παράμετρος ως προς την πίεση που παρέχεται το αέριο (διέρχεται από τον μετρητή)?
Γιατί πράγματι, άλλη ποσότητα (μάζα) αερίου παίρνεις αν σου παρέχεται 1 m3 αερίου σε πίεση 2 bar, και άλλη μάζα αν το κυβικό σου παρέχεται σε πίεση 10 bar.

2) Υπάρχει ηλεκτρονικό κομμάτι μεσα στο μετρητή, ή είναι αμιγώς μηχανικό κατασκεύασμα (όπως π.χ. ο μετρητής νερού)?

3) Ορθώς έγραψε κάποιος πως 1kg πετρελαίου εμπεριέχει 10.500 kcal. (Το ίδιο περίπου ξέρω πως είναι και ο ανθρακίτης: Το ευγενέστερο κάρβουνο. Ενώ ο λιγνίτης είναι χαμηλά, 2.500kcal/kg). Κάποιος άλλος έγραψε πως το αέριο έχει 8.500 kcal. Ρωτάω: 8.500 kcal ΓΙΑ ΠΟΣΟ (μάζα) αέριο?

Όποιος ξέρει, με διαφωτίζει. Αντιδικίες δεν χωράνε σ' αυτά τα θέματα.

Οι σωστές τιμές απο το βαθμό απόδοσης του καθε καυσίμου τις εχω γράψει ποιο πίσω,στο πετρέλαιο ειναι ανα λίτρο και στο αέριο ανα κυβικό.
 

swingcouple

Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2012
Μηνύματα
197
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
1
Παρε διάβασε ρε μπουφο αυτα που γράφεις.
Δεν ξερεις τι σου γίνεται..
Απορώ πως σε κρατάει ακομα η γωγο με τη βλακια που σε δέρνει,απο που κι ως που ειναι ειναι το αέριο ακριβό ρε ασχετε;το θέμα σου ειναι οτι για να ζεστανεις τα φανκοιλ πρεπει να κάψεις πολυ αέριο,αυτο δε σημαίνει οτι ξαφνικα εγινε ακριβό το αέριο αλλα οτι άλλος μπουφος που σου εκανε την εγκατάσταση εκανε λαθος.
Αντε ασχετε πανε πες τα αυτα που λες σε τιποτα παιδάκια,μονο εκει μπορεις να βρεις δίκιο,ποιο μετα θα σου παραθέσω και τις βλακείες που μας εγραφες ποιο παλιά,μπάς και καταλάβεις οτι λες οτι να ναι!!!
ASXETEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE..............
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.714
Like
3.826
Πόντοι
506
Ξενοφών,

Από μετρητές αερίου δεν ξέρω (δεν περνάει αέριο έξω απ' το σπίτι μου για να βάλω), αλλά φυσική ξέρω.
Να σου κάνω μερικές ερωτήσεις (για να καταλάβω), κι αν ξέρεις με διαφωτίζεις:

1) Οι μετρητές παροχής αερίου είναι καθαρά ογκομετρικοί? Ή υπάρχει πρόνοια να λαμβάνεται υπ' όψη και κάποια παράμετρος ως προς την πίεση που παρέχεται το αέριο (διέρχεται από τον μετρητή)?
Γιατί πράγματι, άλλη ποσότητα (μάζα) αερίου παίρνεις αν σου παρέχεται 1 m3 αερίου σε πίεση 2 bar, και άλλη μάζα αν το κυβικό σου παρέχεται σε πίεση 10 bar.

2) Υπάρχει ηλεκτρονικό κομμάτι μεσα στο μετρητή, ή είναι αμιγώς μηχανικό κατασκεύασμα (όπως π.χ. ο μετρητής νερού)?

3) Ορθώς έγραψε κάποιος πως 1kg πετρελαίου εμπεριέχει 10.500 kcal. (Το ίδιο περίπου ξέρω πως είναι και ο ανθρακίτης: Το ευγενέστερο κάρβουνο. Ενώ ο λιγνίτης είναι χαμηλά, 2.500kcal/kg). Κάποιος άλλος έγραψε πως το αέριο έχει 8.500 kcal. Ρωτάω: 8.500 kcal ΓΙΑ ΠΟΣΟ (μάζα) αέριο?

Όποιος ξέρει, με διαφωτίζει. Αντιδικίες δεν χωράνε σ' αυτά τα θέματα.
ΟΙ μετρητες του σπιτιου ειναι σχεδιασμενοι να μετρουν το αεριο με πιεση 25mbar... Σε μεγαλες εγκαταστασεις που χρειαζομαστε μεγαλυτερη πιεση οι μετρητες ειναι σε ενα τεραστιο κουτι,σε μεγεθος ντουλαπας ρουχων, και ειναι ηλεκτρονικοι και μετρουν σε συναρτηση με αλλους μετρητες.. Π.χ ειδα τετοιον μετρητη στο Πανεπιστημιο Μακεδονιας που εχω συντηρηση τους καυστηρες και πονοκεφαλιασα,πολυ ΣταρΤρεκ μετρητες...  Τωρα στο ερωτημα σου...
Απαντηση κοπι/παστε κατευθειαν απο την εταιρια αεριου... "Ως μονάδα μέτρησης του παρεχόμενου αερίου ορίζεται το ένα (1) Κανονικό κυβικό μέτρο (Nm3), δηλαδή η ποσότητα φυσικού αερίου που σε θερμοκρασία μηδέν βαθμών Κελσίου (0 οC) και σε απόλυτη πίεση 1,01325 bar, ελεύθερο νερού, καταλαμβάνει ένα κυβικό μέτρο."
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.714
Like
3.826
Πόντοι
506
:rockon: :rockon:

Συμφωνώ συνάδελφε εξάλλου τα νούμερα που έβαλα είναι ''στα χαρτιά''
Το θέμα είναι ότι ο λέβητας αερίου όπως και να το κάνουμε έχει σχεδόν τέλεια καύση σε αντίθεση με τον λέβητα πετρελαίου από αυτό και μόνο καταλαβαίνει πολλά και ένας άσχετος(ας πούμε τώρα)  :2funny:
Αζαζελ με τι ασχολεισαι?? Υδραυλικος,Μηχανολογος ή Συντηρητης Καυστηρων εισαι???
 

SnakeSpir

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2005
Μηνύματα
338
Κριτικές
4
Like
61
Πόντοι
1
ναι ρε σπας το συρματακι,μετα βγαζεις το καπακι και μετα ξεβιδωνεις ενα διαφαωο πλαστικο που ειναι μεσα ο μετρητης. με δοκιμαστικο κατσαβιδι καντο.με λιγο προσοχη δεν εχεις κανενα προβλημα
παπατζες ειναι αυτα. και το μεσα κουτι εχει συρματακι με μολυβδοσφραγιδα. το εξω παει στον διαολο το εσπασες γιατι ειχε πεσει η ασφαλεια το μεσα για πιο λογο? απλα εισαι τυχερος που δεν ειναι κανενας καταμετρητης που ασχολειται γιατι ειδικα στην περιπτωση της μολιβοσφραγιδας εχεις προβλημα.ετσι και αλλιως αργα η γρηγορα θα το παρει πρεφα η ΔΕΗ και θα στα χωσει ολα μαζι τα κλεμμενα χωρις να σε κατηγορησει ευθεως και θα σου πει ειχε βλαβη ο μετρητης σας, μετα τι θα κανεις ενσταση οτι ο μετρητης μετραγε καλα η θα κανεις γαργαρα?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Οι σωστές τιμές απο το βαθμό απόδοσης του καθε καυσίμου τις εχω γράψει ποιο πίσω,στο πετρέλαιο ειναι ανα λίτρο και στο αέριο ανα κυβικό.
Ναι ρε φίλε, αυτό το κατάλαβα.
Εσύ καταλαβαίνεις πως άλλη ποσότητα (μάζα) αερίου είναι 1 κυβικό μέτρο στα 2 bar, και άλλη είναι 1 κυβικό μέτρο στα 10 bar?
Μιλάμε για ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑ ποσότητα αερίου (επομένως και πενταπλάσια ενέργεια).
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
ΟΙ μετρητες του σπιτιου ειναι σχεδιασμενοι να μετρουν το αεριο με πιεση 25mbar...
Τωρα στο ερωτημα σου...
Απαντηση κοπι/παστε κατευθειαν απο την εταιρια αεριου... "Ως μονάδα μέτρησης του παρεχόμενου αερίου ορίζεται το ένα (1) Κανονικό κυβικό μέτρο (Nm3), δηλαδή η ποσότητα φυσικού αερίου που σε θερμοκρασία μηδέν βαθμών Κελσίου (0 οC) και σε απόλυτη πίεση 1,01325 bar, ελεύθερο νερού, καταλαμβάνει ένα κυβικό μέτρο."

Και αυτό το καταλαβαίνω. Πουλάνε αέριο σε 0 κελσίου, 1 bar.
Όμως, η πίεση στους σωλήνες παροχής (αυτούς που είναι κάτω από τους δρόμους) είναι πάνω από 1 bar.
(Αν ήταν μόνο 1 bar δεν θα είχε δύναμη να βγει από τα μπεκ).
Και βέβαια η πίεση δεν είναι σταθερή, π.χ. 4 bar συνεχώς. Παίζει (ανάλογα με τη ζήτηση).
Αυτό, ΠΩΣ το λαμβάνουν υπ' όψη τους στη χρέωση?

Τι διάολο, δεν γίνομαι σαφής?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
140
Πόντοι
16
Στο φυλλάδιο του λογαριασμού, γράφει το εξής:

"Η κατανάλωση σε m3 μετατρέπεται σε kWh με τον συντελεστή μετατροπής kWh/m3 του κάθε μήνα. Ο συντελεστής μετατροπής εκφράζει το ενεργειακό περιεχόμενο των κυβικών μέτρων και μεταβάλλεται κάθε μήνα σύμφωνα με μετρήσεις που γίνονται στους σταθμούς παραλαβής του φυσικού αερίου."

Απ' αυτό εγώ καταλαβαίνω πως η μετατροπή είναι αυθαίρετη.
Την κάνουν με βάση "μετρήσεις που γίνονται στους σταθμούς παραλαβής του φυσικού αερίου", δηλαδή σημεία που ο καταναλωτής δεν έχει πρόσβαση, για να μπορεί να τα ελέγξει κι αυτός.

Δηλαδή:
Γράφει ο μετρητής σου για το δίμηνο (διαφορά μετρήσεων αρχής-τέλους): 300m3.
Σου λένε αυτοί: Μέση τιμή πίεσης μηνός ήταν 3bar, άρα μας πληρώνεις 900m3 (πίεσης 1bar).

ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ πως η "μέση" τιμή πίεσης ήταν πράγματι 3 bar?

Αν γίνεται λαμογιά, ΕΚΕΙ γίνεται.
 

kolpos75

Σεβαστός
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
4.032
Like
4.355
Πόντοι
1.706
Η πίεση στους οικιακούς μετρητές είναι της τάξης των mbar....πιο πολύ πίεση έχει ο άερας που θα έδινες εσυ αν να φυσηξεις εσυ σε μια σωλήνα.
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
Το κάθε λαμόγιο και η καθε λαμόγια γεννα και ένα άλλο λαμόγιο και μια άλλη λαμόγια ως που να γίνουμε μια γενια.Keep Walking  :jerking: συμπατριώτες   

Ο αημνιστος Ζαμπέτας είχε πει: "Η Ελλάδα δεν ειναι πατρίδα, νοοτροπία ειναι"
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.709
Κριτικές
6
Like
8.872
Πόντοι
1.686
Και αυτό το καταλαβαίνω. Πουλάνε αέριο σε 0 κελσίου, 1 bar.
Όμως, η πίεση στους σωλήνες παροχής (αυτούς που είναι κάτω από τους δρόμους) είναι πάνω από 1 bar.
(Αν ήταν μόνο 1 bar δεν θα είχε δύναμη να βγει από τα μπεκ).
Και βέβαια η πίεση δεν είναι σταθερή, π.χ. 4 bar συνεχώς. Παίζει (ανάλογα με τη ζήτηση).
Αυτό, ΠΩΣ το λαμβάνουν υπ' όψη τους στη χρέωση?

Τι διάολο, δεν γίνομαι σαφής?

Η πίεση που φθάνει στο μετρητή σου είναι 1,025 bar .Μην μπερδεύεις
τους κεντρικούς σωλήνες παροχής με πίεση 4 Bar.

Η υπερπίεση λοιπόν είναι 25 mbar .
Οι καυστήρες είναι ρυθμισμένοι να λειτουργούν με υπερπίεση πάνω
από 20 mbar .Αν πέσει η πίεση δεν δουλεύει ο καυστήρας .

Η διαφορά 1,025 με 1,020 είναι έτσι 0,005 .
Αρα η απόκλιση στο μετρητή είναι 5 τοις χιλίοις .
Ούτως ή άλλως ο μετρητής δεν έχει μεγαλύτερη ακρίβεια .
Ετσι ΔΕΝ σε " κλέβουν " στο Φ.Α.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom