Νέα

πως μπορω να ''πειραξω'' το μετρητη αεριου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα valkyrion
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 199
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.714
Like
3.826
Πόντοι
506
Και αυτό το καταλαβαίνω. Πουλάνε αέριο σε 0 κελσίου, 1 bar.
Όμως, η πίεση στους σωλήνες παροχής (αυτούς που είναι κάτω από τους δρόμους) είναι πάνω από 1 bar.
(Αν ήταν μόνο 1 bar δεν θα είχε δύναμη να βγει από τα μπεκ).
Και βέβαια η πίεση δεν είναι σταθερή, π.χ. 4 bar συνεχώς. Παίζει (ανάλογα με τη ζήτηση).
Αυτό, ΠΩΣ το λαμβάνουν υπ' όψη τους στη χρέωση?

Τι διάολο, δεν γίνομαι σαφής?
Οση πιεση και να εχει το υπογειο δικτυο1(1-2-3-4 bar)υπαρχει μειωτης πιεσης που ριχνει την υψηλη πιεση στα 25 mbar... τωρα το αεριο αλλαζει πολυ την πυκνοτητα του αναλογα με την θερμοκρασια που βρισκεται... και εχει τετοια διαστολη  που οταν μετραω την πιεση του αεριου και πιασω την σωληνα του αεριου με το χερι,τοτε ζεσταινεται και διαστελεται!! Το βλεπω γτ μου αλλαζει την πιεση στο μιλιμπαρομετρο.... Το κακο ειναι οτι ο λαγαριασμος βγαινει σε συναρτηση με τις μετρησεις που παιρνουν απο τους υποσταθμους κ τρεχα γυρευε... Δεν ξερω.. εγω ειμαι κατα του Φ.Α... Προτιμω το πετρελαιο..
 

The Lover

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.817
Like
404
Πόντοι
36
Και αυτό το καταλαβαίνω. Πουλάνε αέριο σε 0 κελσίου, 1 bar.
Όμως, η πίεση στους σωλήνες παροχής (αυτούς που είναι κάτω από τους δρόμους) είναι πάνω από 1 bar.
(Αν ήταν μόνο 1 bar δεν θα είχε δύναμη να βγει από τα μπεκ).
Και βέβαια η πίεση δεν είναι σταθερή, π.χ. 4 bar συνεχώς. Παίζει (ανάλογα με τη ζήτηση).
Αυτό, ΠΩΣ το λαμβάνουν υπ' όψη τους στη χρέωση?

Τι διάολο, δεν γίνομαι σαφής?

όχι...
ξέρεις η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια..
"η πίεση στους σωλήνες παροχής (αυτούς που είναι κάτω από τους δρόμους)" είναι περίπου 4bar.
πριν από τον μετρητή υπάρχει "ρυθμιστής" που ρίχνει την πίεση στα 23mbar. Αυτή είναι η πίεση που περνά από τον μετρητή και έρχεται στον καταναλωτή και στις συσκευές.
 
OP
OP
V

valkyrion

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
36
καλησπερα και χρονια πολλα, το θρεντ το κανατε μπαχαλο εγω μια ερωτηση εκανα και σεις σφαζεστε σα τα κοτοπουλα, μπορει καποιος παρακαλω πολυ να με πει που μπορω να βρω αυτον το μαγνητη επιτελους
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.714
Like
3.826
Πόντοι
506
καλησπερα και χρονια πολλα, το θρεντ το κανατε μπαχαλο εγω μια ερωτηση εκανα και σεις σφαζεστε σα τα κοτοπουλα, μπορει καποιος παρακαλω πολυ να με πει που μπορω να βρω αυτον το μαγνητη επιτελους
Δεν χρειαζεται μαγνητη... καποια μαγκια κανουν οι Ρωσοποντιοι και μπλοκαρουν τον μετρητη.. ζητανε απο μηχανικους αυτοκινητων εκεινα τα λαμακια που ρυθμιζαν παλια τις πλατινες των αυτοκινητων... ονομαζονται "φιλερ" και καπου τα σφηνωνουν,καπου τα χωνουν και μπλοκαρουν τον μετρητη...
 
OP
OP
V

valkyrion

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
36
Δεν χρειαζεται μαγνητη... καποια μαγκια κανουν οι Ρωσοποντιοι και μπλοκαρουν τον μετρητη.. ζητανε απο μηχανικους αυτοκινητων εκεινα τα λαμακια που ρυθμιζαν παλια τις πλατινες των αυτοκινητων... ονομαζονται "φιλερ" και καπου τα σφηνωνουν,καπου τα χωνουν και μπλοκαρουν τον μετρητη...
και δεν γινεται αντιλιπτο γιατι αν ειναι ετσι να ψαξω να βρα αυτα τα ''φιλερ'' πως τα λενε και να το κανω
 
OP
OP
V

valkyrion

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
36
ρε παιδια δοκιμασα εχθες το τροπο με το ''φιλερ'' και τιποτα, δε σταματαει το ατιμο συνεχιζει, συγκεκριμενα βρηκα 2 ανοιγματα ενα πλαι δεξια ενα απο πανω κεντρο-δεξια αλλα τιποτα, δε βρηκα τη σωστη θεση η τελικα ειναι μουφα ο τροπος? κατι ειχα διαβασει και για οδοντογλυφιδα αλλα πως θα κανω τοσο μικρη τρυπα επανω στο μετρητη για να βαλω την οδοντογλυφιδα?
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
ρε παιδια δοκιμασα εχθες το τροπο με το ''φιλερ'' και τιποτα, δε σταματαει το ατιμο συνεχιζει, συγκεκριμενα βρηκα 2 ανοιγματα ενα πλαι δεξια ενα απο πανω κεντρο-δεξια αλλα τιποτα, δε βρηκα τη σωστη θεση η τελικα ειναι μουφα ο τροπος? κατι ειχα διαβασει και για οδοντογλυφιδα αλλα πως θα κανω τοσο μικρη τρυπα επανω στο μετρητη για να βαλω την οδοντογλυφιδα?

Μη κανεις καμια μαλακια και τρυπησεις το μετρητη,θα καψεις ολο το τετραγωνο!!!
 
OP
OP
V

valkyrion

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
36
δηλαδη ρε συ azazel αμα κανω μια τρυπα μικρη εκει στους κοκκινους αριθμους επανω ισα για να χωραει οδοντογλυφιδα και να κοβει το γραψιμο θα κανω μπουμ?
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
δηλαδη ρε συ azazel αμα κανω μια τρυπα μικρη εκει στους κοκκινους αριθμους επανω ισα για να χωραει οδοντογλυφιδα και να κοβει το γραψιμο θα κανω μπουμ?

Μπουμ δεν κανει,μη στεναχωριεσαι απο θεμα εκρηξης!!!
Για να κανει εκρηξη θα πρεπει να γυρισει ο κοσμος αναποδα!!!
Το θεμα ειναι οτι αμα κανεις τρυπα γενικος πανω στο μετρητη θα το δει ο τυπος που περνει τις ενδειξεις και ξερεις επειδη αυτοι ειναι με συμβασεις για να κανει το καλο παιδι και να μεινει στη δουλεια,θα σε δωσει στεγνα!!!
Το δευτερο κακο ειναι οτι αμα κανεις τρυπα σε σημειο που περναει αεριο ισως εχεις διαρροη κατα συνεπεια θα πληρωσεις πολλα παραπανω και ισως εχεις και θεμα πυρκαγιας,παλι υπο προυποθεσεις.
ΠΡΟΣΟΧΗ σε οτι κανεις..
 
OP
OP
V

valkyrion

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
36
οκ ρε συ azazel δωσε τα φωτα σου τι να κανω διοτι δε γινεται να καιω 450 μοναδες στο διμηνο και να δινω 350-400 ευρω ειναι πολλα τα λεφτα, κανα δικο σου τζιμανι να το ρωτησεις δεν εχεις? η εστω να τον ρωτησεις που θα βρω το μαγνητη?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
οκ ρε συ azazel δωσε τα φωτα σου τι να κανω διοτι δε γινεται να καιω 450 μοναδες στο διμηνο και να δινω 350-400 ευρω ειναι πολλα τα λεφτα, κανα δικο σου τζιμανι να το ρωτησεις δεν εχεις? η εστω να τον ρωτησεις που θα βρω το μαγνητη?

να κάνεις λίγο οικονομία δεν παίζει ?? έτσι ρε παιδάκι μου να μην το καις στο φούλ να μην το καις 24/7, να μην έχεις θερμοκρασία μέσα 27 βαθμούς δεν παίζουν αυτά ??
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
οκ ρε συ azazel δωσε τα φωτα σου τι να κανω διοτι δε γινεται να καιω 450 μοναδες στο διμηνο και να δινω 350-400 ευρω ειναι πολλα τα λεφτα, κανα δικο σου τζιμανι να το ρωτησεις δεν εχεις? η εστω να τον ρωτησεις που θα βρω το μαγνητη?

Για μαγνητη δεν ξερω,βρες ενα μηχανικο να σου κανει μια καλη μελετη για το σπιτι.(αμα δεν εχεις μηχανικο στειλε πμ να σου δωσω τηλ)  ;)
 
OP
OP
V

valkyrion

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
36
να κάνεις λίγο οικονομία δεν παίζει ?? έτσι ρε παιδάκι μου να μην το καις στο φούλ να μην το καις 24/7, να μην έχεις θερμοκρασία μέσα 27 βαθμούς δεν παίζουν αυτά ??
αν σου πω οτι δε φτανει 27 με τιποτα και να το καιω ολη μερα θα με πιστεψεις? το πολυ 21.5 με παντζουρια κλειστα το βραδυ, το σπιτι εχει προσανατολισμο βορεινο και εχω και ανοιχτωσια (ειμαι απεναντι απο το στρατοπεδο του παυλου μελα) οι γονεις και οι δυο και κρυωνιαρηδες και ηλικιωμενοι (68 και οι δυο) μετα οι πορτες μπαζουν και τα καλοριφερ δεν επαρκουν πληρως για να καλυψουν το χωρο, ενω ειναι 6
 

azazel

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
10.386
Κριτικές
215
Like
17.216
Πόντοι
35.697
αν σου πω οτι δε φτανει 27 με τιποτα και να το καιω ολη μερα θα με πιστεψεις? το πολυ 21.5 με παντζουρια κλειστα το βραδυ, το σπιτι εχει προσανατολισμο βορεινο και εχω και ανοιχτωσια (ειμαι απεναντι απο το στρατοπεδο του παυλου μελα) οι γονεις και οι δυο και κρυωνιαρηδες και ηλικιωμενοι (68 και οι δυο) μετα οι πορτες μπαζουν και τα καλοριφερ δεν επαρκουν πληρως για να καλυψουν το χωρο, ενω ειναι 6

Αρα η <<μελετη>> που σου εκανε ο μηχανικος(αν σου εκανε)ηταν οτι να ναι,τα ειπες μονος σου...
 
OP
OP
V

valkyrion

Μέλος
Εγγρ.
12 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
1
Like
332
Πόντοι
36
γι αυτο οπως καταλαβαινεις ζηταω μαγνητη η καποιον αλλο τροπο χωρις να καταλαβαινετε η κλοπη γιατι θα με κοστισει 100-200 ευρω ενω ο μηχανικος για μελετη οι πορτες και δε ξερω γω τι αλλο, δε θα βγει κανα 5 χιλιαρο? μπορει και παραπανω
 

kz28

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2014
Μηνύματα
24
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
0
αν σου πω οτι δε φτανει 27 με τιποτα και να το καιω ολη μερα θα με πιστεψεις? το πολυ 21.5 με παντζουρια κλειστα το βραδυ, το σπιτι εχει προσανατολισμο βορεινο και εχω και ανοιχτωσια (ειμαι απεναντι απο το στρατοπεδο του παυλου μελα) οι γονεις και οι δυο και κρυωνιαρηδες και ηλικιωμενοι (68 και οι δυο) μετα οι πορτες μπαζουν και τα καλοριφερ δεν επαρκουν πληρως για να καλυψουν το χωρο, ενω ειναι 6

ειναι δυνατον να ανοιγεις θεμα για το πως θα κλεψεις αεριο.....
και να δινεις πανω στην κουβεντα το στιγμα σου, και πιο πανω την μεση ως τωρα καταναλωση σου  :think:
πλακα κανεις ε?
ετοιμος να ξεφουρνησεις και κανα επιθετο εισαι σε λιγο  :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom