Νέα

Όλα όσα θέλετε να μάθετε για Βουλγαρία (όχι βίζιτες) Γενικές πληροφορίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dpk69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 111
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Μπορω να μαθω αν θα βρω στη Σοφια υπαιθριες αγορες με αντικες ή παλια γενικα αντικειμενα?επισης ποσο ασφαλες ειναι το αυτοκινητο μας? :P
Οι κατοικοεδρευοντες στη Βουλγαρια εκτος απο Plovdiv και Sadansky που θα παμε εχουν να προτεινουν καμια αλλη διαδρομη που να αξιζει να κανουμε? μερσι :grin:
Πολυ σωστα απαντησε ο ααπσου εκει κοντα στην Αλεξαντερ Νεμσκι υπαρχουν πολλοι παγκοι με παλαια αντικειμενα κυριως Ρωσικα Γερμανικα κλπ αλλα υπαρχουν και διασπαρτα στην πολη πολλα μαγαζια εξαρταται τι ψαχνεις.Οσο για το αυτοκινητο εξαρταται τι ειναι αν ειναι τζιπ Χ6 ουτε το παρκινγκ δεν σε σωζει αν το βαλουν στο ματι.
Για αλλες εκδρομες υπαρχουν χιλιαδες εναλλακτικες τι σας αρεσει ακομη και στα περιχωρα της Σοφιας υπαρχουν ωραια μερη οπως το βουνο η Βιτοσα.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Πολυ σωστα απαντησε ο ααπσου εκει κοντα στην Αλεξαντερ Νεμσκι υπαρχουν πολλοι παγκοι με παλαια αντικειμενα κυριως Ρωσικα Γερμανικα κλπ αλλα υπαρχουν και διασπαρτα στην πολη πολλα μαγαζια εξαρταται τι ψαχνεις.Οσο για το αυτοκινητο εξαρταται τι ειναι αν ειναι τζιπ Χ6 ουτε το παρκινγκ δεν σε σωζει αν το βαλουν στο ματι.
Για αλλες εκδρομες υπαρχουν χιλιαδες εναλλακτικες τι σας αρεσει ακομη και στα περιχωρα της Σοφιας υπαρχουν ωραια μερη οπως το βουνο η Βιτοσα.

Πολυ ωραια η βουλγαρια και δεν αντιμετωπισαμε κανενα θεμα με το αυτοκινητο :) πηγα και στους υπαιθριους παγκους εξω απο την Νιεφσκι και οντως ειχε πολυ ωραια πραγματα!!! αυτο που μου κατσε στο ματι ομως ειχε 700 ευρω και δεν το πηρα :2funny: γενικα μου αρεσε η Βουλγαρια αν και η Ρουμανια με ενθουσιασε περισσοτερο :)
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Πολυ ωραια η βουλγαρια και δεν αντιμετωπισαμε κανενα θεμα με το αυτοκινητο :) πηγα και στους υπαιθριους παγκους εξω απο την Νιεφσκι και οντως ειχε πολυ ωραια πραγματα!!! αυτο που μου κατσε στο ματι ομως ειχε 700 ευρω και δεν το πηρα :2funny: γενικα μου αρεσε η Βουλγαρια αν και η Ρουμανια με ενθουσιασε περισσοτερο :)
Χαιρομαι που σας αρεσε και δεν ειχατε κανενα προβλημα. Αν την επομενη φορα εχετε χρονο οργανωστε καμμια εκδρομη εκτος Σοφιας ολα ειναι πιο φθηνα και πανεμορφα γεματα δαση.Οσο για την αγορα ξεχασα να σας συμβουλευσω οτι αν πατε μαζι με καποιον που μιλαει βουλγαρικα οι τιμες διαφερουν το ιδιο συμβαινει καμια φορα και σε εστιατορια κλπ εκτος Σοφιας.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Χαιρομαι που σας αρεσε και δεν ειχατε κανενα προβλημα. Αν την επομενη φορα εχετε χρονο οργανωστε καμμια εκδρομη εκτος Σοφιας ολα ειναι πιο φθηνα και πανεμορφα γεματα δαση.Οσο για την αγορα ξεχασα να σας συμβουλευσω οτι αν πατε μαζι με καποιον που μιλαει βουλγαρικα οι τιμες διαφερουν το ιδιο συμβαινει καμια φορα και σε εστιατορια κλπ εκτος Σοφιας.

εκτος Σοφια ειμασταν ;) Σοφια πηγαμε για εκδρομουλα παρολαυτα αν ειχαμε παραπανω μερες θα θελα να παμε και μερικες εκδρομες ακομα...βουλγαρικα βρε μιλαγα εγω (προσπαθουσα τουλαχιστον) :2funny: γενικα παντως οφειλω να πω οτι δεν ενιωθα "ανασφαλεια" με ο,τι αυτο συνεπαγεται...επιμενω ομως οτι η Ρουμανια μου αρεσε περισσοτερο και νομιζω οι Ρουμανοι ηταν πιο ευγενικοι...
 

Xristoss

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
τα δρομολογια απο Θεσσαλονικη για Σοφια με mtt και Ελληνικη εταιρια τα ξερει κανενας?
 

Kubrat_Bulgaria

Νέο Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
απο ποτε εμαθαν αγγλικα οι βουλγαροι;;
:jerking: :jerking: Που ζεις βρε cartoon?

Φιλε εγω δεν βαζω στερεοτυπα σε κανενα! Απλα αναφερω εδω οσα βλεπω και ζω καθε μερα!Ο Βουλγαρος με σπουδες κλπ δεν μενει εδω αλλα φευγει στο εξωτερικο γιατι εδω θα παρει μισθο πολυ πολυ χαμηλοτερο.Τωρα οσον αφορα αυτους που πραγματικα εχουν χρημα ναι τα βγαζουν με αλλα μεσα οχι απαραιτητα ναρκωτικα και πουτανες αλλα αλλες πονηρες αγοραπωλησιες. Η προκειται για αλλους που με την βοηθεια πολιτικων κατατρωνε τα ευρωπαικα προγραμματα. Οι πορσε και τα BMW X6 και αλλα ακριβα αυτοκινητα που κυκλοφορουν δεν βγαινουν μα τους Βουλγαρικους μισθους ακομη και εαν δουλευουν σαν γενικοι διευθυντες. Εγω μιλαω απο πειρας.
Α και οσον αφορα τις Πανεπιστημιακες σπουδες δεν μπορεις να φαντασθεις ποσο ευκολα παιρνεις πτυχιο μαστερ κλπ ακομη και πηγαινοντας μονο Σκυριακα.
[tr][td]

Български знаеш ли,че говориш неща дето не ги знаеш точно?! :o  :jerking:

Και για πεσ μου ρε γιγαντα πωσα ατομα ξερεις που οπως λες τα περνουν ετσι τα πτυχια?!Και πες τι πειρα εχεις?Εγω ρε μαγκα πως ξερω ατομα με 230-240 που ειναι ο κανονικος μισθος και τα βγαζουν το μηνα?


οχι ολοι απλα λεμε οτι παιζει και αρκετη παρανομια , προφανως και ενα σωρο κοσμος (οι περισσοτεροι) δεν ειναι εγκληματιες ειπαμε δεν ειναι και σουδαν
υπαρχουν κ αλλες παρανομιες εκτος απο ναρκωτικα και εμποριο σαρκος
μη ξεχναμε οτι ειναι μια χωρα οπου το 50% των διαρρηξεων γινεται απο εταιριες σεκιουριτι για να σε αναγκασουν να βαλεις σεκιουριτι , και  ποσοστο κλοπων αμαξιων γινεται εντελως τυχαια αμεσως αφου αποφασισεις να σταματησεις την πληρη ασφαλεια(μικτη) που ειχες σταμαξι σου και να πληρωσεις μονο τη βασικη

Τι λες σοβαρα σου σπανε την εξωπορτα,για να βαλεις σεικιουριτι?Ποιος βλακας στα ειπε αυτα?Δυο σπιτια εχουμε απο το 85" και μεχρι τωρα δεν μου εχουν σπασει τιποτα.Απλα λες βλακιες!!!Και μια ασφαλεια που εχω στο ενα σπιτι απο την εταιρια ДЗИ αμα ξερεις,αλλα σε κοβω ασχετο δεν μου εχουν πουστια.Στα λεω οτι εισαι λαθος,γιατι δεν παιζει να ξερεις καλυτερα απο εμενα τι παιζει Βουλγαρια.Και μην μου λες οτι ολα τα σπιτια εχουν συναγερμους,με τρελαθουμε.Εσενα στην Ελλαδα σου εχουν σπασει το σπιτι απο εταιρια σεκιουριτι?Εμ?! :think: :think:
 

giannis43

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2005
Μηνύματα
268
Like
0
Πόντοι
1
σε αυτη την υπαιθρια αγορα εχω ψωνισει πολλα πραγματα γιατι ειναι υπεροχη.Εχει πολλα αντικειμενα απο τον β παγκοσμιο πολεμο αν και εμαθα εκ των υστερων απο εναν ντοπιο οτι τα περισσοτερα ειναι αγορασμενα με το κιλο απο την Γερμανια και εκει τα χρυσοπουλανε χωρις πολλα περιθωρια παζαριων.Πηρα αναμνηστικα απο την ολυμπιαδα του Βερολινου και αλλα
 

Kubrat_Bulgaria

Νέο Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
:jerking: :jerking: Που ζεις βρε cartoon?

Български знаеш ли,че говориш неща дето не ги знаеш точно?! :o  :jerking:

Και για πεσ μου ρε γιγαντα πωσα ατομα ξερεις που οπως λες τα περνουν ετσι τα πτυχια?!Και πες τι πειρα εχεις?Εγω ρε μαγκα πως ξερω ατομα με 230-240 που ειναι ο κανονικος μισθος και τα βγαζουν το μηνα?


Τι λες σοβαρα σου σπανε την εξωπορτα,για να βαλεις σεικιουριτι?Ποιος βλακας στα ειπε αυτα?Δυο σπιτια εχουμε απο το 85" και μεχρι τωρα δεν μου εχουν σπασει τιποτα.Απλα λες βλακιες!!!Και μια ασφαλεια που εχω στο ενα σπιτι απο την εταιρια ДЗИ αμα ξερεις,αλλα σε κοβω ασχετο δεν μου εχουν πουστια.Στα λεω οτι εισαι λαθος,γιατι δεν παιζει να ξερεις καλυτερα απο εμενα τι παιζει Βουλγαρια.Και μην μου λες οτι ολα τα σπιτια εχουν συναγερμους,με τρελαθουμε.Εσενα στην Ελλαδα σου εχουν σπασει το σπιτι απο εταιρια σεκιουριτι?Εμ?! :think: :think:

Για οποιον θελει να παει απο Αθηνα-София και οχι καλη εταιρια ειναι η tourist service φευγει καθε μερα δυο φορες μια το πρωι και απογευμα..Φευγει απο πλατεια Καραισκακη.
 

aapsou

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2010
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
:jerking: :jerking: Που ζεις βρε cartoon?

Български знаеш ли,че говориш неща дето не ги знаеш точно?! :o  :jerking:

Και για πεσ μου ρε γιγαντα πωσα ατομα ξερεις που οπως λες τα περνουν ετσι τα πτυχια?!Και πες τι πειρα εχεις?Εγω ρε μαγκα πως ξερω ατομα με 230-240 που ειναι ο κανονικος μισθος και τα βγαζουν το μηνα?


Τι λες σοβαρα σου σπανε την εξωπορτα,για να βαλεις σεικιουριτι?Ποιος βλακας στα ειπε αυτα?Δυο σπιτια εχουμε απο το 85" και μεχρι τωρα δεν μου εχουν σπασει τιποτα.Απλα λες βλακιες!!!Και μια ασφαλεια που εχω στο ενα σπιτι απο την εταιρια ДЗИ αμα ξερεις,αλλα σε κοβω ασχετο δεν μου εχουν πουστια.Στα λεω οτι εισαι λαθος,γιατι δεν παιζει να ξερεις καλυτερα απο εμενα τι παιζει Βουλγαρια.Και μην μου λες οτι ολα τα σπιτια εχουν συναγερμους,με τρελαθουμε.Εσενα στην Ελλαδα σου εχουν σπασει το σπιτι απο εταιρια σεκιουριτι?Εμ?! :think: :think:

незнам в кой град(или квартал ако говорим за софия) имаш тези 2 апартамента , но при нас (софия) сме имали такива проблеми.Аз никога не писах че демек знам всичко , нито в мафия съм нито съм имал проблеми до сега(и дано да нямам в бъдещо време), но от познати знам че е имало такива случая , но сигурно това зависи от град/квартал/блок/апартамент/късмет  :)



οσο αφορα τις σχολες , καλο ειναι να μη τα βαζουμε ολα σε ενα τσουβαλι , ιδιαιτερα αν δεν ειμαστε σιγουροι για το τι παιζει παντου(γιατι η σοφια δεν εχει 1 ή 2 σχολες μονο) γιατι ειναι τουλαχιστον αδικο , αν οχι χαζο..
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
:jerking: :jerking: Που ζεις βρε cartoon?

Български знаеш ли,че говориш неща дето не ги знаеш точно?! :o  :jerking:

Και για πεσ μου ρε γιγαντα πωσα ατομα ξερεις που οπως λες τα περνουν ετσι τα πτυχια?!Και πες τι πειρα εχεις?Εγω ρε μαγκα πως ξερω ατομα με 230-240 που ειναι ο κανονικος μισθος και τα βγαζουν το μηνα?


Τι λες σοβαρα σου σπανε την εξωπορτα,για να βαλεις σεικιουριτι?Ποιος βλακας στα ειπε αυτα?Δυο σπιτια εχουμε απο το 85" και μεχρι τωρα δεν μου εχουν σπασει τιποτα.Απλα λες βλακιες!!!Και μια ασφαλεια που εχω στο ενα σπιτι απο την εταιρια ДЗИ αμα ξερεις,αλλα σε κοβω ασχετο δεν μου εχουν πουστια.Στα λεω οτι εισαι λαθος,γιατι δεν παιζει να ξερεις καλυτερα απο εμενα τι παιζει Βουλγαρια.Και μην μου λες οτι ολα τα σπιτια εχουν συναγερμους,με τρελαθουμε.Εσενα στην Ελλαδα σου εχουν σπασει το σπιτι απο εταιρια σεκιουριτι?Εμ?! :think: :think:
Πολυ μισος επεσε εδω μεσα! Τελος παντων εγω δεν θα μπω σε αντιπαραθεσεις Ενα εχω να πω μονο οτι ο κεθενας εχει τις δικιες του εμπειριες στην Βουλγαρια.Σιγουρα
εχω δει διαφορα απο αυτα που ανεφερα προσωπικα δεν βαζω τα αντα στο ιδιο καλαθι.
Η Σοφια τελευταια ειναι πιο ασφαλης απο την Ομονοια αλλα αν καποιος σε βαλει στο ματι τοτε δεν σε σωζει τιποτα μερα μεσημερι στην Βιτοσα.
Επισης θα σας παρακαλουσα να γραφετε στα Ελληνικα εκτος απο μερικους που μιλαμε βουλγαρικα η πλειονοτητα εδω μεσα δεν μιλανε.
 

dilllil

Μέλος
Εγγρ.
27 Οκτ 2008
Μηνύματα
102
Like
0
Πόντοι
1
Παιδες καλησπερα.... Κανενα καλο hoteli με φυλλασομενο parking στη Sofia μηπως? Οποιος μπορει ας ριξει καμια ιδεα... ευχαριστω...
 

giorgos doul

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
279
Like
0
Πόντοι
1
εχω την εντυπωση οτι ξεχασες ενα μηδενικο.

100 ευρώ δεν φτάνουν να πας από το σπίτι σου στο περίπτερο ρε κάφρε, στην Βουλγαρία θέλεις να πας?χαχαχ Τι μαλάκες τω πνεύματι υπάρχουν Θεέ μου!!!
 

giorgos doul

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
279
Like
0
Πόντοι
1
Η Σόφια είναι μια χαρά πόλη για βόλτες, μπουρδέλα και διασκέδαση. Τιμές για γαμήσι σε μπουρδέλο από 50 ευρώ την ώρα και πάνω. Με 100 ευρώ θα γαμήσεις καλό μουνί και θα περάσεις φίνα. Πληροφορίες στους ταξιτζήδες. Καντέ ίμα προστιτούτκι? Πού έχει πουτάνες? θα τους ρωτάς και εκείνοι θα σε πάνε.
Ότι γουστάρετε από Βουλγαρία να ρωτάτε μάγκες και όποτε βρίσκω χρόνο θα σας απαντάω. Η στείλτε μειλ στο μπλόγκ
 

trelakos146

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2015
Μηνύματα
1.019
Like
1.121
Πόντοι
216
Μπραβο παιδιά. Δώστε σωστές πληροφορίες στο λαό.
 

Orbital

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
63
Like
2
Πόντοι
0
Μια φορα πλεον (οντας φοιτητης) πτυχιο δεν παιρνεις για πλακα πηγαινοντας τα σκ. Οι ιατρικες σχολες εχουν ΥΠΕΡδυσκολεψει (ειδικα τα βουλγαροφωνα ειναι θανατος). Σχετικα ευκολη ειναι η φυσικοθεραπεια, και νομικες/φιλολογιες κλπ καθως τα συγκεκριμενα δεν εχουν υποχρεωτικα.  :orchestra:
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
  :headbang:
To προηγούμενο απο το δικο σου ποστ είναι απο το 2011.
5 (πέντε) χρόνια ΠΡΙΝ!!!!Πολύ συγχρονες πληροφορίες!!! :idiot:

Τι παραπονιέσαι ρώτησες κάτι και δεν σου απάντησα?
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Μια φορα πλεον (οντας φοιτητης) πτυχιο δεν παιρνεις για πλακα πηγαινοντας τα σκ. Οι ιατρικες σχολες εχουν ΥΠΕΡδυσκολεψει (ειδικα τα βουλγαροφωνα ειναι θανατος). Σχετικα ευκολη ειναι η φυσικοθεραπεια, και νομικες/φιλολογιες κλπ καθως τα συγκεκριμενα δεν εχουν υποχρεωτικα.  :orchestra:

Φυσικα είναι όπως ακριβώς τα λές αλλά υπάρχουν όλες οι περιπτώσεις ! Ξέρω μια φίλη που αγόρασε master νομικής χωρίς να πατήσει κάν! μια άλλη πήγαινε στη θέση της! Γενικά όμως ειδικά με τις Ιατρικές-Φαρμακευτικές σχολές μόνο το 60% από τους ξένους φοιτητές τελειώνει! Ξέρω άππειρους Ελληνες που γύρισαν χωρίς τίποτα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom