Νέα

Όλα όσα θέλετε να μάθετε για Βουλγαρία (όχι βίζιτες) Γενικές πληροφορίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dpk69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 111
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Προσοχη σε οσους ταξιδευουν στην περιοχη Χασκοβο και τριγυρω υπαρχει σε εξελιξη επιδημια Υπατιτιδας Α 200 ατομα ηδη στο νοσοκομειο προσοχη σε βρωμικους χωρους εστιατορια κλπ.
 

nest35

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2006
Μηνύματα
41
Like
0
Πόντοι
0
θα παω ΣΟΦΙΑ την αλλη εβδομαδα προσκεκλημενος απο μια φιλη που γνωρισα ελλαδα και θα μεινω σπιτι της.
τι μπορω να αγορασω απο την ΣΟΦΙΑ τωρα αυτην τιν εποχη των εκπτωσεων που να αξισει και να εχει καποια
διαφορα απο τιμες αθηνας.
ευχαριστω.
 

allantalon

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
4.584
Like
18
Πόντοι
16
θα παω ΣΟΦΙΑ την αλλη εβδομαδα προσκεκλημενος απο μια φιλη που γνωρισα ελλαδα και θα μεινω σπιτι της.
τι μπορω να αγορασω απο την ΣΟΦΙΑ τωρα αυτην τιν εποχη των εκπτωσεων που να αξισει και να εχει καποια
διαφορα απο τιμες αθηνας.
ευχαριστω.

σου απαντησα πμ

καποτες ειναι φθηνοτερρες απο Ελλαδα σιγουρα........... επωνυμες ε;;;;
 

aapsou

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2010
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
θα παω ΣΟΦΙΑ την αλλη εβδομαδα προσκεκλημενος απο μια φιλη που γνωρισα ελλαδα και θα μεινω σπιτι της.
τι μπορω να αγορασω απο την ΣΟΦΙΑ τωρα αυτην τιν εποχη των εκπτωσεων που να αξισει και να εχει καποια
διαφορα απο τιμες αθηνας.
ευχαριστω.

χμμμμ εχει κολησει το μυαλο μου δε μου ρχετε κατι συγκεκριμενο κ δε ξερω κ τι τιμες παιζουν αθηνα
ομως τα λιγα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι
σοκολατεσ-παπατακια-ξυροι καρποι κλπ που αν δε κανω λαθος ειχα δει και τιμες στο 1/2 της ελλαδας(πχ οι τομπλερον,μιλκα,τα μπεικ ρολλς κλπ)
απο ρουχα ισως αλλα αυτο ειναι αναλογα το μαγαζι κ τις εκπτωσεις που βγαζουνε ανα καιρους
ψαξου λιγο και στα εμπορικα της σοφιας αν και δυσκολα θα βρεις κατι φτηνο αραια και που παιζουν καλες προσφορες(πχ οτι παρεις πληρωνεις την μιση τιμη στο τελος ή αν κανεις πχ λογαριασμο 400 λεβα σε συγκεκριμενα ειδη πληρωνεις 200 κλπ)
επισης θυμαμαι οτι ειδη καλλυντικων-καλλοπισμου οπως βαφες μαλλιων καποια, σαμπουαν για γυναικες κλπ ειναι ιδιαιτερα πιο φτηνα απο ελλαδα( υποθετω δε σε ενδιαφερει μιας κ ειναι για γυναικες αλλα που ξερεις ισως κανει για κοπελα/φιλη σου) ειχα πετυχει μεχρι και τιμη σε προιον -60% απο ελλαδα και μαλιστα σε μεγαλο εμπορικο κεντρο
α, επισης στο NDK απο κατω εχει κατι σαν μικρο παζαρι με διαφορα ρουχαλακια κλπ ριξε μια ματια ισως δεις τιποτε
επισης εκει εχει και 1 ή 2 τυπους που εχουνε μαγαζι και πουλανε απομιμισεις απο γνωστες κολωνιες(πολυ πιο φτηνα προφανως και ειναι αρκετα εως πολυ καλες απομιμισεις)
πχ σου δινει μια λιστα με καμια 100 κολωνιες , του λες θελω την ταδε , σου δινει  ξερω γω ενα μπουκαλακι(ή στην κανει επι τοπου αν δεν την εχει ετοιμη) για 3-4 ευρω καπου 20-25ml (δεν θυμαμαι 100% τι μεγεθος μπουκαλακι , αλλα εχει 3-4 μεγεθη να διαλεξεις με αναλογες τιμες)
α επισης τα τσιγαρα ειναι λιγο πιο φτηνα (με το ματι ας πουμε 10-20% πιο φτηνα) αλλα σχεδον ολα εχουν διαφορετικο καπνο(αλλα πιο βαρια αλλα πιο ελαφρια) απο αυτον που εχουμε ελλαδα
αα και επισης εχω πετυχει και ποτα(μπουκαλια εννοω) σε εμπορικα να τα πουλανε λιγο πιο φτηνα αποτι ελλαδα (ηταν παντοτε προσφορες ομως)
δυστυχως δε μου ρχονται αλλα εχω μπλοκαρει :)
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Οι μισθοι σε Ελληνες εξαρτωνται απο την εταιρεια Υπαρχουν Τραπεζες που δινουν και 10.000 σε στελεχη τους επησις η Globul-Cosmote κλπ αν ομως αναφερεσαι σε απλους εργατες τοτε ναι 350 ειναι και πολλα!Αν ψαχνετε να βρειτε δουλεια στην Βουλγαρια βρειτε καλυτερα μια Ελληνικη εταιρεια που θελει ναρθει Βουλγαρια.Επησις σημαντικο ειναι να μιλατε την γλωσσα η τουλαχιστον Αγγλικα!
απο ποτε εμαθαν αγγλικα οι βουλγαροι;;
 

allantalon

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
4.584
Like
18
Πόντοι
16
Για να δειτε τι καπατσες ειναι οι Βουλγαρες ...ανες.

Amoureux d'une prostituée, le patron détourne 260 000 €
Γαλλος επιχειρηματιας εδωσε 260.000 ευρω σε μια Βουλγαρα ...ανα.
Αλλαν ετσι χαλανε την πιατσα!

Ωραία κομπίνα και νομιμη
Ασε τον μαλακα τον Γαλλο να τρεχει και αν βγαλουν άκρη να μου τρυπήσουν την μύτη.
Αυτα συμβαίνουν παντου ακομα και στην Ελλάδα αρκεί να δωσης το δικαίωμα και παντα καιροφυλακτη καποια κατασταση να σε μαδήση........
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Ωραία κομπίνα και νομιμη
Ασε τον μαλακα τον Γαλλο να τρεχει και αν βγαλουν άκρη να μου τρυπήσουν την μύτη.
Αυτα συμβαίνουν παντου ακομα και στην Ελλάδα αρκεί να δωσης το δικαίωμα και παντα καιροφυλακτη καποια κατασταση να σε μαδήση........
σωστα, εχουμε εδω κατι πουτανες, καραβια εχουν βουλιαξει...
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Ωραία κομπίνα και νομιμη
Ασε τον μαλακα τον Γαλλο να τρεχει και αν βγαλουν άκρη να μου τρυπήσουν την μύτη.
Αυτα συμβαίνουν παντου ακομα και στην Ελλάδα αρκεί να δωσης το δικαίωμα και παντα καιροφυλακτη καποια κατασταση να σε μαδήση........
Η πλακα ειναι οτι το ειδα σε Βουλγαρικη εφημεριδα και στην τηλεοραση οι δημοσιογραφοι γελουσαν με περηφανια για την καπατσα! αυτα εινα τα ειδωλα στην Βουλγαρια!
Οσο για τον Γαλλο αν διαβασεις το γαλλικο αρθρο εφαγε τεσσερα χρονια φυλακη.
 

allantalon

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
4.584
Like
18
Πόντοι
16
Η πλακα ειναι οτι το ειδα σε Βουλγαρικη εφημεριδα και στην τηλεοραση οι δημοσιογραφοι γελουσαν με περηφανια για την καπατσα! αυτα εινα τα ειδωλα στην Βουλγαρια!
Οσο για τον Γαλλο αν διαβασεις το γαλλικο αρθρο εφαγε τεσσερα χρονια φυλακη.

Εφαγε 4 χρονια γιατι καταχράστηκε χρηματα της εταιρείας  αλλό το ενα άλλο το άλλο.
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Αλαν! Κλεισανε παλι τα συνορα οι ηλιθιοι Σερραιοι! Παλι αποκλεισμενοι ! Θα κατεβω με μολοτωφ να καψω μερικα τρακτερ!
 

allantalon

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
4.584
Like
18
Πόντοι
16
Αλαν! Κλεισανε παλι τα συνορα οι ηλιθιοι Σερραιοι! Παλι αποκλεισμενοι ! Θα κατεβω με μολοτωφ να καψω μερικα τρακτερ!

ASE ρε τις παπριες τι θελεις να κάνουν οι άνθρωποι δεν εχουν να επιβιώσουν με τις μαλακιες των Κυβερνησεων μας .
Καταφεραν να κανουν την χωρα μας μπουρδελο τα Μουνόπανα.


(Τωρα για να ειμαι ειλικρινης και καλά να ήταν τα πράγματα οι αγρότες πάλι θα κλειναν τους δρόμους  το εχουν καθιερώση τετοια εποχη εδω και 20 χρόνια ειναι κατι σαν την ΔΕΘ που ειναι καθε σεπτέμβριο)
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
:) :coffee: :zombie: :tired:
Για οσους δεν το γνωριζουν ο ΟΣΕ εχει πλεον σταματησει τα δρομολογια σιδηροδρομου για Σοφια!
Δυστυχως!Ηταν μια καλη φθηνη λυση!
 

aapsou

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2010
Μηνύματα
32
Like
0
Πόντοι
0
:) :coffee: :zombie: :tired:
Για οσους δεν το γνωριζουν ο ΟΣΕ εχει πλεον σταματησει τα δρομολογια σιδηροδρομου για Σοφια!
Δυστυχως!Ηταν μια καλη φθηνη λυση!

λεωφορεια του ΟΣΕ και της ΜΤΤ με τα ιδια λεφτα περιπου
 

DocHollywood

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2011
Μηνύματα
213
Κριτικές
5
Like
18
Πόντοι
1
Όποιες προτάσεις για αξιόλογα φαγάδικα - ποτάδικα, ιδίως περί της διαστάυρωσης λεωφόρου Витоша με λεωφ. патриарх Евтимий, θα εκτιμηθούν τα μάλλα

ως ώρας έχω επισκεφθεί μόνο
Ale House
μπυροφαγάδικο με αξιοπρεπές φαγητό (ιδίως για την χαμηλή τιμή του) και χύμα μπύρα (με κάνουλα στο τραπέζι) η οποία δεν ήταν όμως και ό,τι καλύτερο (χρέωση με το λίτρο)
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Όποιες προτάσεις για αξιόλογα φαγάδικα - ποτάδικα, ιδίως περί της διαστάυρωσης λεωφόρου Витоша με λεωφ. патриарх Евтимий, θα εκτιμηθούν τα μάλλα

ως ώρας έχω επισκεφθεί μόνο
Ale House
μπυροφαγάδικο με αξιοπρεπές φαγητό (ιδίως για την χαμηλή τιμή του) και χύμα μπύρα (με κάνουλα στο τραπέζι) η οποία δεν ήταν όμως και ό,τι καλύτερο (χρέωση με το λίτρο)
Φιλε μενεις μονιμα η εργαζεσαι σπουδαζεις? Ασχετο απο περιεργια ρωταω.Λοιπον υπαρχει το Murphis bar ειναι στην Καρνιγρατσκα θα δεις τις Ιρλανδεζικες σημαιες απ εξω, οπως ανεβαινεις την βιτοσα στριβεις δεξια στο Μανγκο στο 50 μετρα αριστερα καλο φαγητο οι τιμες μετριες αλλα πολυ μπυρα.
Επησις Σολονσκα και Τσαρ Ασεν γωνιακο κοκκινο μαγαζι Πριαφατα ταβερνα με αρκετη σκαρα τιμες παλι μετριες.
Αν ψαχνεις για φθηνα θα πρεπει να πας εκτος κεντρου σε καποια συνοικια.
 

Vagelis_20

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2009
Μηνύματα
709
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Σε περίπτωση που δεν το χετε καταλάβει κάποιοι οι Βούλγαροι είναι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση απο μας.Και απο τον τουρισμό το καλοκαίρι βγάζουν πολλά.

Εκεί με μισθό 1000 ευρώ ζεις στη Σόφια όπως θα ζούσες στην Ελλάδα με 2000 ευρώ.Τα super market ανταγωνίζονται και έχουν πολύ χαμηλές τιμές σε αρκετά τρόφιμα και τα νοικια είναι περίπου 1/3 φθηνότερα σε σχέση με Ελλάδα.
 
OP
OP
dpk69

dpk69

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2007
Μηνύματα
497
Κριτικές
1
Like
121
Πόντοι
1
Σε περίπτωση που δεν το χετε καταλάβει κάποιοι οι Βούλγαροι είναι σε καλύτερη οικονομική κατάσταση απο μας.Και απο τον τουρισμό το καλοκαίρι βγάζουν πολλά.

Εκεί με μισθό 1000 ευρώ ζεις στη Σόφια όπως θα ζούσες στην Ελλάδα με 2000 ευρώ.Τα super market ανταγωνίζονται και έχουν πολύ χαμηλές τιμές σε αρκετά τρόφιμα και τα νοικια είναι περίπου 1/3 φθηνότερα σε σχέση με Ελλάδα.
Φιλε δεν εχεις απολυτα δικιο εν μερει. Εκτος Σοφιας ναι αλλα στην Σοφια το κοστος ζωης εχει γινει ευρωπαικων προδιαγραφων.Εξαρταται τι ψαχνεις.Οι προσφορες που γινονται στα super market αφορουν κυριως προιοντα που δεν τρωγονται η ειναι ληγμενα η αγνωστου προελευσης. Τα νοικια επησις εξαρταται την περιοχη και την κατασταση του κτιριου.Παντως υπαρχουν πολλοι Βουλγαροι με πολυ μα παρα πολυ χρημα γνωστο απο που!!!!
 

Vagelis_20

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2009
Μηνύματα
709
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Φιλε δεν εχεις απολυτα δικιο εν μερει. Εκτος Σοφιας ναι αλλα στην Σοφια το κοστος ζωης εχει γινει ευρωπαικων προδιαγραφων.Εξαρταται τι ψαχνεις.Οι προσφορες που γινονται στα super market αφορουν κυριως προιοντα που δεν τρωγονται η ειναι ληγμενα η αγνωστου προελευσης. Τα νοικια επησις εξαρταται την περιοχη και την κατασταση του κτιριου.Παντως υπαρχουν πολλοι Βουλγαροι με πολυ μα παρα πολυ χρημα γνωστο απο που!!!!

Δηλαδή όλοι οι Βούλγαροι πλουτίζουν από τα ναρκωτικά και τις πουτάνες θε να πεις;¨Εχω διαβάσει ότι όπως στην Ελλάδα και εκεί υπάρχει συντριπτικ΄πλειοψηφία νέων με πανεπιστημιακές σπουδές και μάλιστα από πολυ΄καλά πανεπιστήμια εξωτερικού άρα καταρτισμένοι είναι και περιζήτητοι λόγω προσόντων.

Δεν θέλω να υπερασπίζομαι τους Βούλγαρους αφού δεν μου είναι τίποτα ούτε έχω κανα συμφέρον αλλά θέλω να βλέπουμε τα δικά μας.Ο Ελληνας είναι ο μεγαλυτερος μαλάκας.Πάντα έβαζε στερεότυπα για όλους τους λαούς.Ναι οι Βουλγαροι που δεν έχουν να φάνε,οι Ρώσοι που κάνουν τις γυναίκες τους πουτάνες,οι Τσεχοσλοβάκοι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και άλλες τέτοιες μαλακίες..

Δεν είπαν ποτέ μάγκες έχουμε χρέη και μεγάλο πρόβλημα και κάτι πρέπει να αλλάξει..Η ευκολη λύση ήταν πάντα η σύγκριση.Ωστόσο η πλάκα είναι ότι οι Σλοβάκοι που οι Έλληνες σνόμπαραν αρνήθηκαν να μας δανείσουν..Σκέψου δηάδη΄ότι εξαρτόμασταν και από εκείνους.Η Ρωσία είναι μαι μεγάλη οικονομική δύναμη ακι η Βουλγαρία αναπτύσσεται και εξελισεται διαρκώς.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom