Νέα

Ο ήρωας καταδρομέας Μπικάκης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα fffanatic
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 251
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Μα , δεν μας τα χαρίζουν οι Γεμανοί , αντίθετα ασκούν τοκογλυφία .

Επιπλέον , από λογική άποψη , είναι σα να λέμε ότι επειδή κάποιος είναι αντικαπιταλιστής δεν θα πρέπει να καταναλώνει καθόλου προιόντα του καπιταλιστικού συστήματος ...

Αντίθετα , η δική μου πρόταση δεν είναι ακραία φονταμελιστική όπως η δική σου . Είναι μια πράξη ρεαλιστικής αντίστασης ...  

Δε κατάλαβες. Εδώ και 30 χρόνια δάνεια ποιος σου δινε? Επιδοτήσεις μέσω Ε.Ε. που δεν ήταν δάνεια αλλά χαριστικά ποιος σου δινε? Τώρα αρνείσαι να επιστρέψεις πίσω δάνεια? Την πούτσα με το μνημόνιο στην έβαλαν επειδή είσαι μπαταχτσής σαν έλληνας, σπαταλάς άκριτα τα χρήματα, και παραποιείς και τα στοιχεία που τους δίνεις. Μόνο και μόνο για την παραποίηση θα άξιζε η Ελλάδα μια δεύτερη κατοχή.
Και όλα αυτά δε στα λένε μόνοι οι κακοί Γερμανοί. Στα λένε και οι ταπεινοί τσέχοι, σλοβάκοι κλπ...

Εκτός και αν θες να μου πεις ότι τα χρήματα που μισθοδοτούταν ο καλούμενος να γίνει ήρωας δημόσιος υπάλληλος έπεφταν από τον ουρανό ή... ( εδώ γελάμε) τα παρήγαγε και τα βγαζε η Ελλάδα μόνη της  :2funny:
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Δε κατάλαβες. Εδώ και 30 χρόνια δάνεια ποιος σου δινε? Επιδοτήσεις μέσω Ε.Ε. που δεν ήταν δάνεια αλλά χαριστικά ποιος σου δινε? Τώρα αρνείσαι να επιστρέψεις πίσω δάνεια? Την πούτσα με το μνημόνιο στην έβαλαν επειδή είσαι μπαταχτσής σαν έλληνας, σπαταλάς άκριτα τα χρήματα, και παραποιείς και τα στοιχεία που τους δίνεις. Μόνο και μόνο για την παραποίηση θα άξιζε η Ελλάδα μια δεύτερη κατοχή.
Και όλα αυτά δε στα λένε μόνοι οι κακοί Γερμανοί. Στα λένε και οι ταπεινοί τσέχοι, σλοβάκοι κλπ...

Εκτός και αν θες να μου πεις ότι τα χρήματα που μισθοδοτούταν ο καλούμενος να γίνει ήρωας δημόσιος υπάλληλος έπεφταν από τον ουρανό ή... ( εδώ γελάμε) τα παρήγαγε και τα βγαζε η Ελλάδα μόνη της  :2funny:

Διαφωνώ κάθετα..

Διότι τα δάνεια τα πήραν αυτοί που ΨΗΦΙΣΑΜΕ και μας εκπροσωπούσαν..
το ότι μας εκπροσωπούσαν δεν σημαίνει οτι θα έπρεπε να μας ΕΚΤΕΛΕΣΟΥΝ...

Αν εσυ με εμπιστευθεις και σου ΣΚΑΨΩ το λακο (λεμε τωρα)

φταις και εσύ... που εκανες λάθος..
Αλλά ο κατάπτυστος είμαι εγώ. και θα πρέπει να  ΔΙΚΑΣΤΩ ή να ΚΡΕΜΑΣΤΩ :uglystupid:

Έτσι κάνουν σε άλλα κράτη.

Τα δάνεια και οι ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ διαχειρίστηκαν από αυτούς που ψηφίσαμε αλλά με κριτήρια
τα οποία δεν ήταν ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ αλλα ψηφοθηρικά και με χίλιες δυο γραφειοκρατικές τρικλοποδιές ;)

και Αλλά πήγαν εκεί που δεν έπρεπε και άλλα χάθηκαν..


Το μόνο τραγικό μας λάθος  ΗΤΑΝ
1> Ότι τους ΑΝΕΧΘΗΚΑΜΕ και τους επιτρεψαμε να γίνουν ΚΑΡΤΕΛ :headbang:
2> Ότι γίναμε πελατάκια τους ενώ δεν θα έπρεπε διότι αυτοί είναι οι αναλώσιμοι


ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ....  και ΣΥΓΝΩΜΗ αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

αυτό έδειξε η πορεία των 36 ΕΤΩΝ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ"

και δεν κάνω λάθος ;)


Και κάτι τελευταίο.. Με τα λεφτά που έπεσαν στην Ελλαδα ΚΑΙ ΦΑΓΩΘΗΚΑΝ
θα μπορούσαμε να ήμαστε Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ..

ΑΛΛΑ............. ΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΜΑΛΑΚΙΣΤΗΚΑΝ..

και κανείς δεν πήγε μέσα.-




 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Και κάτι ακόμη..

Για να μην ΓΙΝΟΥΝ ΡΕΜΟΥΛΕΣ στην ΕΛΛΑΔΑ  :uglystupid:
Σύμφωνα με τα δεδομένα μας....


ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΛΙΟ ΠΟΥΘΕΝΑ
;)

Αν υπάρξει... ή θα γίνουν ΡΕΜΟΥΛΕΣ ή ΑΓΟΡΑ ΨΗΦΩΝ...

Αυτό λέω εγώ ;)
 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
Δε κατάλαβες. Εδώ και 30 χρόνια δάνεια ποιος σου δινε? Επιδοτήσεις μέσω Ε.Ε. που δεν ήταν δάνεια αλλά χαριστικά ποιος σου δινε? Τώρα αρνείσαι να επιστρέψεις πίσω δάνεια? Την πούτσα με το μνημόνιο στην έβαλαν επειδή είσαι μπαταχτσής σαν έλληνας, σπαταλάς άκριτα τα χρήματα, και παραποιείς και τα στοιχεία που τους δίνεις. Μόνο και μόνο για την παραποίηση θα άξιζε η Ελλάδα μια δεύτερη κατοχή.
Και όλα αυτά δε στα λένε μόνοι οι κακοί Γερμανοί. Στα λένε και οι ταπεινοί τσέχοι, σλοβάκοι κλπ...

Εκτός και αν θες να μου πεις ότι τα χρήματα που μισθοδοτούταν ο καλούμενος να γίνει ήρωας δημόσιος υπάλληλος έπεφταν από τον ουρανό ή... ( εδώ γελάμε) τα παρήγαγε και τα βγαζε η Ελλάδα μόνη της  :2funny:


Θίγεις πολλά ταυτόχρονα θέματα . Είναι ακατάλληλη η ώρα για μια μεγάλη απάντηση . Σου υπόσχομαι όμως ότι το επόμενο διάστημα θα απαντήσω πιο αναλυτικά . Τώρα θα αρκεσθώ σε  ένα μόνο σημείο

Παραποιήσεις στοιχείων κάνουν όλοι στην Ε.Ε. Αγνοώ αν εμείς κάνουμε τις περισσότερες και σημαντικότερες παραποιήσεις . Ποιος το ξέρει αυτό ? Αλλά , σίγουρα , εμείς είμαστε η μόνη χώρα που κατήγγειλε δυο φορές τον εαυτό της . Η άθλια πολιτική μας τάξη βάζει το κομματικό συμφέρον της καταγγελίας του  αντιπάλου κόμματος πάνω από το εθνικό συμφέρον . Οι άλλοι ευρωπαίοι δεν κάνουν το ίδιο . Τόσο απλά …

 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟ....  και ΣΥΓΝΩΜΗ αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

αυτό έδειξε η πορεία των 36 ΕΤΩΝ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ"

και δεν κάνω λάθος ;)


Ασφαλώς και κάνεις λάθος . Ότι έγινε , έγινε ακριβώς γιατί δεν υπήρχε δημοκρατία . Η έλλειψη δημοκρατίας ήταν και είναι το ουσιαστικό πρόβλημα και η λύση είναι ακριβώς η εγκαθίδρυση , επιτέλους , πραγματικού δημοκρατικού καθεστώτος ...
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Ασφαλώς και κάνεις λάθος . Ότι έγινε , [size=15pt]έγινε ακριβώς γιατί δεν υπήρχε δημοκρατία[/size] . Η έλλειψη δημοκρατίας ήταν και είναι το ουσιαστικό πρόβλημα και η λύση είναι ακριβώς η εγκαθίδρυση , επιτέλους , πραγματικού δημοκρατικού καθεστώτος ...

Αγαπητέ Κύριε Στέφανε... :cheesy:

Χαίρομαι που Συμφωνούμε..


Και ας λέτε ότι κάνω λάθος   :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:






Αλλά κύριε στέφανε ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑΤΕ και εσείς..  :uglystupid:



 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
Αγαπητέ Κύριε Στέφανε... :cheesy:

Χαίρομαι που Συμφωνούμε..


Και ας λέτε ότι κάνω λάθος   :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


Αλλά κύριε στέφανε ΔΕΝ ΨΗΦΙΣΑΤΕ και εσείς..  :uglystupid:


Αφού συμφωνούμε ...  :happy:  :happy: :bounce-glasses::bounce-glasses:


Ως προς το άλλο , όπως έχω ξαναπει , δεν είμαι  :uglystupid: , αλλά απλώς  :idiot:








 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16
δεν μπορώ να αποτρέψω το δικαίωμα σου στο ΟΝΕΙΡΟ  :cheesy:

[size=18pt]
ΑΛΛΑ ΠΡΑΞΕΙΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ[/size]


Έλα φίλε ραφ να ξεκινήσουμε μαζί απο το μπου τη μεγάλη προσπάθεια και πορεία για την εγκαθίδρυση της πραγματικής ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 
others-094.gif
 

SIRSTEPHEN

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2010
Μηνύματα
2.698
Like
7
Πόντοι
16

Θέλω ακόμη να πω ότι ο θεματοθέτης fffanatic  έκανε πολύ καλά και έθεσε το παράδειγμα γενναιότητας του Μπικάκη . Γιατί στις μέρες μας η ΓΕΝΝΑΙΟΤΗΤΑ είναι out και ξεχασμένη και  πρέπει κάποιοι να υπενθυμίζουν την ύπαρξη της ...

Άλλωστε νομίζω ότι ελάχιστοι ξέρουν την ιστορία του Μπικάκη . Και εγώ που την είχα διαβάσει στο περιοδικό Στρατιωτική Ιστορία την είχα ξεχάσει ...

Επομένως , μπράβο fffanatic  ...  
applause-003.gif
applause-003.gif
applause-003.gif
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Θίγεις πολλά ταυτόχρονα θέματα . Είναι ακατάλληλη η ώρα για μια μεγάλη απάντηση . Σου υπόσχομαι όμως ότι το επόμενο διάστημα θα απαντήσω πιο αναλυτικά . Τώρα θα αρκεσθώ σε  ένα μόνο σημείο

Παραποιήσεις στοιχείων κάνουν όλοι στην Ε.Ε. Αγνοώ αν εμείς κάνουμε τις περισσότερες και σημαντικότερες παραποιήσεις . Ποιος το ξέρει αυτό ? Αλλά , σίγουρα , εμείς είμαστε η μόνη χώρα που κατήγγειλε δυο φορές τον εαυτό της . Η άθλια πολιτική μας τάξη βάζει το κομματικό συμφέρον της καταγγελίας του  αντιπάλου κόμματος πάνω από το εθνικό συμφέρον . Οι άλλοι ευρωπαίοι δεν κάνουν το ίδιο . Τόσο απλά …

Ωραίες δικαιολογίες. Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ήταν ο Μπικάκης. Το αντίθετο του ηρωισμού  είναι η θρασυδειλία.
Εμείς οι ελληνάρες όλο υπεκφυγές και φτηνές δικαιολογίες σα κοριτσάκια ήμαστε για να γλιτώσομε την κατσάδα. Αλλά εκεί που μας παίρνει κάνουμε τους μάγκες.
Όταν τόσα χρόνια ντελρικώναμε τα των ευρωπαίων και παλιότερα των αμερικανών ήταν καλά. Τώρα φονιάδες των λαών αμερικάνοι και αντίσταση στους ευρωπαίους δυνάστες... Ε ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουμε...
 

H1927

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
328
Κριτικές
50
Like
33
Πόντοι
671
Παράδειγμα προς μίμηση για όλους εμάς τους νεότερους καταδρομείς.
ΤΟΥΡΚΟΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ. Ι Μοίρα Αμφίβιων Καταδρομών
 

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
Ωραίες δικαιολογίες. Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ήταν ο Μπικάκης. Το αντίθετο του ηρωισμού  είναι η θρασυδειλία.
Εμείς οι ελληνάρες όλο υπεκφυγές και φτηνές δικαιολογίες σα κοριτσάκια ήμαστε για να γλιτώσομε την κατσάδα. Αλλά εκεί που μας παίρνει κάνουμε τους μάγκες.
Όταν τόσα χρόνια ντελρικώναμε τα των ευρωπαίων και παλιότερα των αμερικανών ήταν καλά. Τώρα φονιάδες των λαών αμερικάνοι και αντίσταση στους ευρωπαίους δυνάστες... Ε ρε βρεγμένη σανίδα που θέλουμε...

γιατι δε μπορουμε σαν κρατος να αποδεχθουμε οτι τους φαγαμε τα λεφτα και να χαραξουμε μια πολιτικη αναλογη? τι θα μας κανουν πολεμο???
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.206
Κριτικές
5
Like
60.281
Πόντοι
12.056
Ο Μπιχανάκης μεταφέρει και εναποθέτει 8 βλήματα ΠΑΟ και ο Μπικάκης με το ΠΑΟ του παρατηρεί τον χώρο και το πεδίο βολής που του έδινε. Υπό συνεχή βροχή από όλμους των 4,2 χιλιοστών των Τούρκων, ο Μπικάκης μετακινείται προς άλλο σημείο, πιστεύοντας ότι ο Μπιχανάκης τον είχε αντιληφθεί, όμως απορροφημένος από την μεταφορά των βλημάτων,

Τιμη και Δοξα στον Μπικακη :rockon:

Αλλα σαν παλαιος χειριστης Α/Τ ΠΑΟ εχω μια απορια.
Αφου ο Μπιχανακης δεν ηταν μαζι του που βρηκε τα βληματα και εριχνε στα εχθρικα τανκς.
Να κουβαλαει τον πυροσωληνα και τα βληματα μαζι και να παιζει κρυφτο μετα τανκς...καπου κατι δεν παει καλα  :rolleyes:
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.206
Κριτικές
5
Like
60.281
Πόντοι
12.056
Αφου ησουν παοτζης εχω και εγω μια. Το παο των 88 ανατιναζει αρμα? :think:

Μονο αμα το πετυχει πισω στο μοτερ....σπανιοτατο θα ελεγα.
Τωρα αμα ηταν τοσο κωλοφαρδος και πετυχενε συνεχεια θυριδες εξαερισμου....τι να πω.... :dunno:
Αδυνατο σημειο ειναι επισης η ενωση του πυργισκου με την ατρακτο.Καθως επισης και οι ερπιστριες που σε περιπτωση καταστροφης απλα ακινητοποιει το αρμα μεχρι να το επισκευασουν
 

alexandros...

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
7
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
10
Μονο αμα το πετυχει πισω στο μοτερ....σπανιοτατο θα ελεγα.
Τωρα αμα ηταν τοσο κωλοφαρδος και πετυχενε συνεχεια θυριδες εξαερισμου....τι να πω.... :dunno:
Αδυνατο σημειο ειναι επισης η ενωση του πυργισκου με την ατρακτο.Καθως επισης και οι ερπιστριες που σε περιπτωση καταστροφης απλα ακινητοποιει το αρμα μεχρι να το επισκευασουν

και το πατωμα του αρματος ειναι φυλο και φτερο αλλα εκει δεν θελει παο αλλα ναρκη
 

pdorison

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.326
Like
0
Πόντοι
16
εχω και εγω μια ερωτηση. το βλημα ειναι απλα ενα κραμα μεταλλου (σα να λεμε μια μεγαλη σφαιρα) η περιεχει και εκρηκτικο?
 

Bastounovlaxos

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2007
Μηνύματα
2.879
Like
21
Πόντοι
16
Το βλήμα ΠΑΟ περιέχει εκρηκτικό.
Η βασική του λειτουγία είναι να κάνει εστω και μια μικρή τρύπα στη θωρακιση και να διοχετευσει μεσα στο τανκ πολύ υψηλή θερμοκρασία ωστε να εξουδετερωσει το πλήρωμα και τα τυχόν εκρηκτικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom