Νέα

Ο ήρωας καταδρομέας Μπικάκης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα fffanatic
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 251
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
10
Πόντοι
16
ΚΥΠΡΟΣ 1974

ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΠΙΚΑΚΗΣ

Ο ΗΡΩΑΣ ΠΟΥ ΤΣΑΚΙΣΕ ΤΟΝ ΑΤΤΙΛΑ


 Η άγνωστη ιστορία του, από τότε που δημοσιεύτηκε κυρίως στο διαδίκτυο, κάνει τους Έλληνες που νοιάζονται να ριγούν από συγκίνηση, μα και να σφίγγουν τα δόντια από αγανάκτηση! Όμως ένα είναι βέβαιο. Καθένας που θα διαβάσει για τούτο το παλικάρι, θα νιώσει πως δίκαια του αξίζει μια θέση δίπλα στους μεγαλύτερους Ήρωες του Ελληνισμού! Και καθένας θα θελήσει να γίνει «Μπικάκης»  σαν έρθει η ώρα να ξοφλήσει η Ελλάδα τους λογαριασμούς της με τους παρανοϊκούς Στρατηγούς της Τουρκίας, που κρατώντας σε στρατιωτική κατοχή τη μισή σχεδόν Κύπρο για 35 ολόκληρα χρόνια και παραβιάζοντας σχεδόν καθημερινά την Ελλάδα, παραβιάζουν την Ειρήνη, αλλά και την υπομονή του Θεού, που θα αποδώσει κάποτε Δικαιοσύνη…

ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΠΙΚΑΚΗΣ

ο Έλληνας «Ράμπο»

Η προδοσία της Κύπρου βρίσκεται σε εξέλιξη, ο Αττίλας προχωρά και οι Καταδρομείς βρίσκονται στην Μεγαλόνησο να υπερασπιστούν τα πάτρια εδάφη. Ανάμεσα σ’ αυτούς ένας απόγονος των Μινωιτών τοξοτών, του Δασκαλογιάννη, του Γιαμπουδάκη, ο καταγόμενος από το χωριό Ασή  Γωνιά, στα σύνορα Ρεθύμνου – Χανίων, καταδρομέας Μπικάκης, μια ηρωική μορφή των μαχών, ανάμεσα σε όλες τις άλλες των Ελλήνων πολεμιστών της Α΄ Μοίρας της ΕΛΔΥΚ και των Κυπρίων καταδρομέων.

Η μοίρα χωρίζεται σε ζευγάρια έχοντας βαρύ οπλισμό, μερικά οπλοπολυβόλα και ΠΑΟ. Σε ένα από αυτά ο Μπικάκης μαζί με τον έτερο κρητικό Μπιχανάκη καλούνται να υπερασπιστούν την περιοχή αριστερά της αντιπροσωπίας της “Ford”, γνωστό ως ανώνυμο λόφο αφού οι Τούρκοι προωθούνται στα προάστια της Λευκωσίας.

Ο Μπιχανάκης μεταφέρει και εναποθέτει 8 βλήματα ΠΑΟ και ο Μπικάκης με το ΠΑΟ του παρατηρεί τον χώρο και το πεδίο βολής που του έδινε. Υπό συνεχή βροχή από όλμους των 4,2 χιλιοστών των Τούρκων, ο Μπικάκης μετακινείται προς άλλο σημείο, πιστεύοντας ότι ο Μπιχανάκης τον είχε αντιληφθεί, όμως απορροφημένος από την μεταφορά των βλημάτων, δεν είδε την μετακίνηση του Μπικάκη και αμέσως άρχισε να τον καλεί χωρίς να λαμβάνει απάντηση. Γύρισε πίσω και ανάφερε την απώλεια του συντρόφου του. Όμως ο Μπικάκης ζει και με την σειρά του ψάχνει τον σύντροφο του, νομίζοντας ότι σκοτώθηκε. Δεν παίρνει απάντηση, αφού το μόνο που ακούει είναι οι εκρήξεις από τους όλμους των Τούρκων!

Παρόλο που γνωρίζει ότι είναι μόνος, δεν λιποψυχεί αλλά μένει στη θέση του, ακολουθώντας τις εντολές που είχε. Μία ανεπανάληπτη και ανορθόδοξη αναμέτρηση ανάμεσα στον ΑΝΘΡΩΠΟ και στις μηχανές.
Τοποθετεί το βλήμα, φέρνει το ΠΑΟ στον ωμό του και το μάτι του στην διόπτρα. Έρχονται 6 άρματα Μ-48-Α2 και πίσω τους ένα Τουρκικό Τάγμα Πεζικού!
Στα 300 μέτρα εγκλωβίζει το 1ο άρμα και στα 270 μέτρα το κάνει παλιοσίδερα, αναγκάζοντας τα δυο άτομα του πληρώματος να το εγκαταλείψουν!
Αλλάζει θέση, εγκλωβίζει το 2ο άρμα και το τυλίγει στις φλόγες χωρίς να γλιτώσει κανείς!
Στα 200 μέτρα καταστρέφει και το 3ο άρμα, ενώ οι Τούρκοι τον ψάχνουν σαν τρελοί, αλλάζει θέση και καταστρέφει και το 4ο μην αφήνοντας κανένα ζωντανό!!!

  Τα δυο εναπομείναντα άρματα φοβούνται και κρύβονται, όμως το 5ο κάνει το λάθος και εμφανίζεται δίνοντας την ευκαιρία στο Μπικάκη να το στείλει από εκεί που ήρθε!
Το 6ο και τελευταίο οπισθοχωρεί ελπίζοντας ότι θα γλιτώσει 700 μέτρα μακριά από τον Μπικάκη, αυτός όμως το καταστρέφει και αυτό! Τα πληρώματά τους, που μέρες πριν έκαιγαν άμαχους, γυναίκες, ιερείς και παιδιά, κάηκαν σε λίγα λεπτά από τον μοναχικό Κρητικό εκδικητή! Θαρρείς κι ήταν ένα μακάβριο παιγνίδι θανάτου, που από Θεία θέληση έπρεπε να το κερδίσει ο Άνθρωπος…

 Οι Τούρκοι πεζικάριοι βλέποντας το θάνατο μπροστά τους τρέχουν να καλυφθούν στη σχολή Γρηγορίου. Τα δυο εναπομείναντα βλήματα του Μπικάκη ρίχνονται στο ισόγειο και στον δεύτερο όροφο του κτιρίου! Ποσά πτώματα μέτρησαν οι Τούρκοι στο κτίριο δεν μαθεύτηκε ποτέ…

Παρέμεινε τέσσερις μέρες χωρίς τροφή, πολεμώντας με ένα πολυβόλο, που βρήκε πεταμένο στον διπλανό λόφο και έχοντας δίπλα του τη φωτογραφία της Ελένης που τον περίμενε στη Κρήτη!.

Ο Καταδρομέας Μπικάκης (όπως και κανένας άλλος Αξιωματικός ή οπλίτης από όσους έλαβαν μέρος στην άνιση τούτη Μάχη) δεν έλαβε ποτέ κάποια ηθική αμοιβή ή έπαινο! Η πρόταση του Διοικητού του, για άμεση απονομή του Χρυσούν Αριστείου Ανδρείας, έμεινε για πάντα στα συρτάρια των "ΗΓΕΤΩΝ".

  Από ένοχη σιωπή; Από ντροπή; Από προκατάληψη; Κανένας ποτέ δεν έμαθε…

 Όταν απολύθηκε από το Στρατό, εργάστηκε σαν οικοδόμος. Έκανε οικογένεια και παιδιά. Άφησε την τελευταία του πνοή σε τροχαίο ατύχημα το 1994, στην εθνική οδό Αθηνών Πατρών, φεύγοντας από τη ζωή - όπως κι άλλοι μαχητές Καταδρομείς, Ελδυκάριοι και κυβερνήτες των Νοράτλας - με την πίκρα της μη αναγνώρισης…

Τιμήθηκε μετά θάνατον από την Λέσχη Καταδρομέων Ημαθίας.  Η τιμητική πλακέτα απεστάλη από τον - εν ζωή τότε - Πρόεδρο της Λέσχης Δρούγκα Στέφανο, στους Γονείς του στην Κρήτη…
Κανένας Δάσκαλος ή ιστορικός δεν μίλησε ποτέ στους μαθητές του γι αυτόν… Κανένας ποιητής δεν αφιέρωσε λίγη απ τη σοφία του για κάποιες αράδες από λέξεις…έστω για ένα τραγούδι.

 Σε ολάκερη την Ελλάδα, μήτε στην ιδιαίτερη πατρίδα του την Κρήτη, δεν υπήρξε ποτέ κάποιος δρόμος που να χωρέσει το όνομά του…»

Εμμανουήλ Μπικάκης, ένας μεγάλος, σύγχρονος εθνικός Ήρωας Πολέμου,

που κρύψανε οι άνανδροι, για να μην φαίνεται τόσο ανυπόφορη η ανανδρία τους…
 

Συνημμένα

  • mpikakis.jpg
    mpikakis.jpg
    28,3 KB · Εμφανίσεις: 16

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
αυτή  η χωρα είναι σαν τον Κρόνο.. τρώει τα καλύτερα παιδιά της....  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
Τι μου θυμισες ρε man?
Διαβαζοντας την ιστορια, κατι μου αρχισε να μου θυμιζει, αλλα οταν ειδα την φωτο σιγουρευτηκα.
Την ιστορια του την ειχα πρωτοδιαβασει σ'ενα απο τα τευχη του Συγχρονου Στρατου.

Τους "κερασε" και τους "γλεντησε" μια χαρα ο Κρητικος...
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Εμμανουήλ Μπικάκης, ένας μεγάλος, σύγχρονος εθνικός Ήρωας Πολέμου,

που κρύψανε οι άνανδροι, για να μην φαίνεται τόσο ανυπόφορη η ανανδρία τους…
τα πε ολα...
στη χωρα του "τιποτα",φαινονται οι πουθεναδες...
Αθανατο το παλληκαρι...
 

Επισκέπτης
αυτή  η χωρα είναι σαν τον Κρόνο.. τρώει τα καλύτερα παιδιά της....  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Κι εσένα τι σε κόφτει?
Έτσι κι αλλιώς ήταν από αυτούς που γράφεις στ'αρχίδια σου:


Άφησε την τελευταία του πνοή σε τροχαίο ατύχημα το 1994, στην εθνική οδό Αθηνών Πατρών,

 

taz1975

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
587
Like
4
Πόντοι
6
μονο ελληνας και κρητικαρος θα μπορουσε να ειναι και οχι πουστης κυπριος που δεν μπορεσαν ποτε να υπερασπιστουν το νησι τους μονοι τους και θελαν και βοηθεια απο την ελλαδα και οταν στειλαμε τα παλικαρια μας τα καθαρματα οι κυπριοι ριχναν στα αεροπλανα μας και σκοτωναν τα παλικαρια μας.και απο τοτε μας βριζουν διοτι δεν τους βοηθησαμε λενε.απιστευτη η αχαριστια τους αλλα επρεπε να αφησουμε τους τουρκους να τους σκλαβωσουν ολο το νησι να δω μετα αν θα ειχαν τα κοτσια να κανουν αντισταση οπως οι ελληνες.διοτι οι ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΑΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ οπως ειπε και ο ΤΣΩΡΤΣΙΛ.Μπραβο στον καταδρομεα  ΜΠΙΚΑΚΗ.ΑΘΑΝΑΤΟΣ.
 

Επισκέπτης

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166

Επισκέπτης


Ωχχχχ
Ίσιε,αυτό ήταν χτύπημα κάτω από τη ζώνη..

αααααααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχα
 

frifrikos

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Φανάτικ, αδερφέ, εγώ το μακαρίτη τον ξέρω σαν τον αρχιδαρά που μ' ένα σωλήνα καθάρισε ολόκληρο ουλαμό τούρκικα άρματα. Έχω διαβάσει πολλά ποστ σου και μπορώ να πω πως, με αρκετά καλή προσέγγιση, σ' έχω ''πιάσει''.
Σε σάιτ για πουτάνες γράφεις ρε φίλε. Εσύ, κι άλλοι, που ανεβάζετε ποστ ορθογραφημένα, μόνο άμα είναι copy-paste από κάποιο blog. Καταλαβαίνω πως είναι σκληρό να είσαι -μάλλον- υπέρβαρος, -μάλλον- άκαπνος, να μην έχεις λασπωθεί και ιδρώσει ποτέ στη ζωή σου.
Όμως, φίλε, άμα δεν έχεις ούτε μυρίσει την τσόχα του πράσινου μπερέ, κόφτο καλύτερα κι άσε τα παλικάρια ήσυχα. Κι οι Ίκαροι κι οι Καταδρομείς (μη έφεδροι) είναι επαγγελματίες που κάνουν μια δουλειά - και τη γουστάρουν σε πληροφορώ. Σίγουρα έχει ΚΑΙ τρελλούς ΚΑΙ φανατικούς ΚΑΙ δημοσιουπαλληλότυπους ΚΑΙ άχρηστους ΚΑΙ -φυσικά- λεβέντες. Δε χρειάζονται όμως, σε καμία περίπτωση, την ''Ανδρομέδια'' ευλογία σου.
Άντε πουτσαρά μου....γιατί μάς έπρηξες τα μεγάλα και ολοστρόγγυλα αρχίδια μας.

Εθνοσυντροφικά
Φριφρίκος

ΥΓ. Να γαμάς (επιστημονικά ομιλώ).
 

Novoselac

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2009
Μηνύματα
816
Κριτικές
4
Like
78
Πόντοι
6
Φανάτικ, αδερφέ, εγώ το μακαρίτη τον ξέρω σαν τον αρχιδαρά που μ' ένα σωλήνα καθάρισε ολόκληρο ουλαμό τούρκικα άρματα. Έχω διαβάσει πολλά ποστ σου και μπορώ να πω πως, με αρκετά καλή προσέγγιση, σ' έχω ''πιάσει''.
Σε σάιτ για πουτάνες γράφεις ρε φίλε. Εσύ, κι άλλοι, που ανεβάζετε ποστ ορθογραφημένα, μόνο άμα είναι copy-paste από κάποιο blog. Καταλαβαίνω πως είναι σκληρό να είσαι -μάλλον- υπέρβαρος, -μάλλον- άκαπνος, να μην έχεις λασπωθεί και ιδρώσει ποτέ στη ζωή σου.
Όμως, φίλε, άμα δεν έχεις ούτε μυρίσει την τσόχα του πράσινου μπερέ, κόφτο καλύτερα κι άσε τα παλικάρια ήσυχα. Κι οι Ίκαροι κι οι Καταδρομείς (μη έφεδροι) είναι επαγγελματίες που κάνουν μια δουλειά - και τη γουστάρουν σε πληροφορώ. Σίγουρα έχει ΚΑΙ τρελλούς ΚΑΙ φανατικούς ΚΑΙ δημοσιουπαλληλότυπους ΚΑΙ άχρηστους ΚΑΙ -φυσικά- λεβέντες. Δε χρειάζονται όμως, σε καμία περίπτωση, την ''Ανδρομέδια'' ευλογία σου.
Άντε πουτσαρά μου....γιατί μάς έπρηξες τα μεγάλα και ολοστρόγγυλα αρχίδια μας.

Εθνοσυντροφικά
Φριφρίκος

ΥΓ. Να γαμάς (επιστημονικά ομιλώ).

εβραίε ...

ε εβραίε ...

τώρα που θα πάρει από το κινητό του τους ελ , θα σου πω εγώ τι θα πάθεις ...

άμα , δε , φωνάξει και την μαμά του ... εκεί είναι που χάθηκες εντελώς ...
 

wolfakis7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2009
Μηνύματα
17.086
Like
7
Πόντοι
166
Τι μου θυμισες ρε man?
Διαβαζοντας την ιστορια, κατι μου αρχισε να μου θυμιζει, αλλα οταν ειδα την φωτο σιγουρευτηκα.
Την ιστορια του την ειχα πρωτοδιαβασει σ'ενα απο τα τευχη του Συγχρονου Στρατου.

Τους "κερασε" και τους "γλεντησε" μια χαρα ο Κρητικος...

:headbang2:

οι Κρητικοι εχουν δειξει πως ξερουν να υπερασπιζουν την πατριδα, τα ηθη και τα εθιμα τους...και πανω απ'ολα την ανδρεια τους...
 

frifrikos

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
εβραίε ...

ε εβραίε ...

τώρα που θα πάρει από το κινητό του τους ελ , θα σου πω εγώ τι θα πάθεις ...

άμα , δε , φωνάξει και την μαμά του ... εκεί είναι που χάθηκες εντελώς ...
Novo.....λες η μαμά να ΜΕ κάνει κεφτεδάκια - που λέμε στη ΣαΛΛλλλονίκη; Αδερφέ βρες γιάφκα να κρυφτώ και κανόνισε για Ισραηλινό διαβατήριο να την κάνω.
 

frifrikos

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
:headbang2:

οι Κρητικοι εχουν δειξει πως ξερουν να υπερασπιζουν την πατριδα, τα ηθη και τα εθιμα τους...και πανω απ'ολα την ανδρεια τους...
ΝΑΙ. Κι ανέβηκαν, χωρίς όφελος, να ελευθερώσουν τα χώματα των παππούδων μου. Κρίμα που τα λαλάκια, που φαντασιώνονται αντριλίκια κι Ανδρομέδες, δεν έχουν σχέση μαζί τους.
 
OP
OP
fffanatic

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
10
Πόντοι
16
Σε σάιτ για πουτάνες γράφεις ρε φίλε. Εσύ, κι άλλοι, που ανεβάζετε ποστ ορθογραφημένα, μόνο άμα είναι copy-paste από κάποιο blog. Καταλαβαίνω πως είναι σκληρό να είσαι -μάλλον- υπέρβαρος, -μάλλον- άκαπνος, να μην έχεις λασπωθεί και ιδρώσει ποτέ στη ζωή σου.
Όμως, φίλε, άμα δεν έχεις ούτε μυρίσει την τσόχα του πράσινου μπερέ, κόφτο καλύτερα κι άσε τα παλικάρια ήσυχα. Κι οι Ίκαροι κι οι Καταδρομείς (μη έφεδροι) είναι επαγγελματίες που κάνουν μια δουλειά - και τη γουστάρουν σε πληροφορώ. Σίγουρα έχει ΚΑΙ τρελλούς ΚΑΙ φανατικούς ΚΑΙ δημοσιουπαλληλότυπους ΚΑΙ άχρηστους ΚΑΙ -φυσικά- λεβέντες. Δε χρειάζονται όμως, σε καμία περίπτωση, την ''Ανδρομέδια'' ευλογία σου.
Άντε πουτσαρά μου....γιατί μάς έπρηξες τα μεγάλα και ολοστρόγγυλα αρχίδια μας.

Εθνοσυντροφικά
Φριφρίκος

ΥΓ. Να γαμάς (επιστημονικά ομιλώ).

Σε καταδρομεα μιλας φιλαρακο (υπηρετησα ως καταδρομεας)  και προσεχε τα λογια σου.
Δεν εχει σημασια τι site ειναι σημασια εχει να μαθαινει ο Ελληνας αυτα τα σημαντικα γεγονοτα και τους σημαντικους Ελληνες και να παραδειγματιζεται!

Οσο για τα υπολοιπα αν δεν εχεις τις γνωσεις ειναι ακαταλαβιστικα για σενα οποτε δεν μπορεις να εχεις και αποψη!

Μας δουλευεις,εννοειται οτι καπου το βρηκα απο το μυαλο μου να το εβγαζα...??????

Λες:
που ανεβάζετε ποστ ορθογραφημένα, μόνο άμα είναι copy-paste

Και μαλλον παλι με δουλευεις........

Λες:
Άντε πουτσαρά μου....γιατί μάς έπρηξες τα μεγάλα και ολοστρόγγυλα αρχίδια μας.

Ωραια εσυ τοτε να παραδειγματιζεσαι απο Αλβανους-Μογγολους κλπ αν σε ενοχλει το ποστ!

Και δεν καταλαβαινω τι νοημα ειχε αυτο το πανηλιθιο ποστ!!!!!!  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

Μονο και μονο που λες οτι σου επρηξα τα αρχιδια με τους ΑΡΧΑΙΟΥς ΕΛΛΗΝΕς και με αυτο το εδψ το θεμα τα λεει ολα............
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom