Νέα

Κονδυλώματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arxidoulis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 361K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

petran21

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
578
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
6
ξεκολιστε με τη μαλακια ρεεεεεεεεε το 80 τα εκατο των γυναικων εχει κονδυλωματα τη σημαινει? θα σταματησουμε να γαμαμε ?
 

petran21

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
578
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
6
προφυλακτικό άγαπητέ .
με προφυλακτικο κολησα κοπελια κατω κατω εβγαλα και στ αρχιδια ασε το ειδα το εργο και πηγα και στουs καλυτερουs γιατρουs να μου πειs οκ τη γλιτωσα γιατι δεν εβγαλα πανω στον σωληνα και μεσα στο κεφαλι που ειναι οδυνηρο αλλα 2 χρονια καυτηριασμη δεν ειναι και λιγο
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.644
Κριτικές
61
Like
39.904
Πόντοι
22.785
με προφυλακτικο κολησα κοπελια κατω κατω εβγαλα και στ αρχιδια ασε το ειδα το εργο και πηγα και στουs καλυτερουs γιατρουs να μου πειs οκ τη γλιτωσα γιατι δεν εβγαλα πανω στον σωληνα και μεσα στο κεφαλι που ειναι οδυνηρο αλλα 2 χρονια καυτηριασμη δεν ειναι και λιγο

Τά έζησα μέ τόν άδελφό μου άγαπητέ 9 χρόνια ......
 

giorgosgiorgos23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2010
Μηνύματα
6.393
Κριτικές
68
Like
21
Πόντοι
366
ξαναρωταω γιατι με γειωσατε  :grin:

η κοπελα μου ειχε παλια κονδυλωματα...τις εχουν φυγει εδω και 3 χρονια δεν εχει τιποτα.(αλλα ο ιος ειναι στο αιμα ως γνωστον) το κανουμε παντα με προφυλαξη και προσεχω μην ακουμπαω και κολλησω γενικα...
αλλα αλλη η χαρη του ακαποτου!
ερωτηση! αν το κανουμε απο κωλο... (που δεν ειχε εμφανιστει εκει κονδυλωμα) θα κολλησω? (λογικα αφου ειναι στο αιμα ο ιος ναι ε?)

φίλε κώλο ποτέ μα ποτέ ακάποτο και με καμία  ;)
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.644
Κριτικές
61
Like
39.904
Πόντοι
22.785
και τη εκανε 9 χρονια ? παρακαλουσε τον θεο για να του φυγουν?

Θα ξέρης πολύ καλά ότι δέν θεραπεύονται άγαπητέ , σέ δεδομένη
στιγμή ξαναεμφανίζονται κ ούτο καθ έξής !!!!!!
 

petran21

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2010
Μηνύματα
578
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
6
Θα ξέρης πολύ καλά ότι δέν θεραπεύονται άγαπητέ , σέ δεδομένη
στιγμή ξαναεμφανίζονται κ ούτο καθ έξής !!!!!!
δεν υπαρχει τετοια περιπτωση απλα δεν εδωσε πολλυ σημασια , εγω ειμουνα 2 φορεs τον μηνα στον γιατρο και οχι εναs αλλα καμια δεκαρια που πηγα μου ειπανε το ιδιο πραγμα οτι 1με 1μιση χρονο το πολλυ να σε ταλαιπωρηση με τον ρυθμο που το κοιταs και καλα κανειs , εγω σου ειπα 2 χοντρικα τα 9 χρονια ειναι υπερβολη εκτοs κι αν ηταν τοσο απροσεκτοs,εγω εδω καθε 1 μηνα παω ακομα και εχω καθαρισει 3 χρονια τουλαχιστον και ομωs παω προληπτικα
 

peterk

Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2006
Μηνύματα
168
Κριτικές
3
Like
3
Πόντοι
1
9 χρόνια???????


Τι?


9 χρόνια κρυοπηξία?
 

σεξιστης

Νέο Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2011
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Ας κάνω και εγώ μια επισύμανση. Όσοι εντοπίσετε στο πέος ή στα αρχίδια κάτι μαλακίες σα σπυράκια που μοίαζουν με κωνδυλώματα να έχετε στο νου ότι μπορεί και να μην είναι κονδυλώματα, αλλα κύστες. Οι οποίες δημιουργούνται απο τον οργανισμό και δεν προέρχονται απο μολύνσεις, γαμήσια κλπ. Αφαίρουνται με μία επεμβασούλα η οποιά γίνεται για καθαρά αισθητικούς λόγους.
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
παιδια ειπαμε η λυση ειναι μια= ΒΑΡΤΕΚ σολουτιον
 

papil2006

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2007
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
καλησπερα,ξυρισα την περιοχη στη βαση του πεουσ και ξαφνικα γεμισα αιματα.ειχα βγαλει κωνδυλωματα και δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτ.παιζει με το ξυραφι να μολυνα ολη την περιοχη?εχω κανει ηδη 2 καυτηριασμουσ αλλα δεν βλεπω βελτιωση .ειναι πολλα και σε εκταση.υπαρχει καποια αλοιφη που εχει καποιοσ χρησιμοποιησει και να χει αποτελεσμα? παιδια ασ απαντησει καποιοσ σοβαρα γιατι ειμαι σε απογνωση.
ευχαριστω
 

sfigokolarios

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
131
Κριτικές
3
Like
52
Πόντοι
1
καλησπερα,ξυρισα την περιοχη στη βαση του πεουσ και ξαφνικα γεμισα αιματα.ειχα βγαλει κωνδυλωματα και δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτ.παιζει με το ξυραφι να μολυνα ολη την περιοχη?εχω κανει ηδη 2 καυτηριασμουσ αλλα δεν βλεπω βελτιωση .ειναι πολλα και σε εκταση.υπαρχει καποια αλοιφη που εχει καποιοσ χρησιμοποιησει και να χει αποτελεσμα? παιδια ασ απαντησει καποιοσ σοβαρα γιατι ειμαι σε απογνωση.
ευχαριστω
.

Μεγαλε τραβα στην κλινικη Συγγρου, ειναι στο παγκρατι απεναντι σχεδον απο το Καραβελ.
Παιζει 24ωρες καθε μερα.
 

panpan09

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2009
Μηνύματα
251
Κριτικές
30
Like
0
Πόντοι
601
καλησπερα,ξυρισα την περιοχη στη βαση του πεουσ και ξαφνικα γεμισα αιματα.ειχα βγαλει κωνδυλωματα και δεν ειχα παρει χαμπαρι τιποτ.παιζει με το ξυραφι να μολυνα ολη την περιοχη?εχω κανει ηδη 2 καυτηριασμουσ αλλα δεν βλεπω βελτιωση .ειναι πολλα και σε εκταση.υπαρχει καποια αλοιφη που εχει καποιοσ χρησιμοποιησει και να χει αποτελεσμα? παιδια ασ απαντησει καποιοσ σοβαρα γιατι ειμαι σε απογνωση.
ευχαριστω

κοψε τις μαλακιες και πηγαινε σε γιατρο.ΤΩΡΑ!!!!!
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
για όλους τους ιούς ισχύει.
έξαρση σημαινει μετάλλαξη εντός οργανισμού.
έχεις βάλει σε έλεγχο κάποια μορφή αλλά μεταλλάσσεται...
όπως ο ιός της γρίπης.
πρόσεχε θα σε πνίξω στη θάλσσα στο νησί μου.

Μαλακιες γραφεις και εσυ (δεν το περιμενα) και οι περισσοτεροι στο θρεντ. Σταματηστε να γραφετε μαλακιες...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μαλακιες γραφεις και εσυ (δεν το περιμενα) και οι περισσοτεροι στο θρεντ. Σταματηστε να γραφετε μαλακιες...

θα σου περάσει γιατρέ.....

Ο HPV (Human papilloma virus, Ιός των ανθρωπίνων θηλωμάτων) είναι ένας ιός που βασίζεται στο DNA (dsDNA) και μολύνει το δέρμα και τις βλεννογόνες μεμβράνες των ανθρώπων και ορισμένων ζώων. Σύμφωνα με το Pubmed (2010 May 25;401(1):70-9. Epub 2010 Mar 5) - Μέχρι στιγμής έχουν αναγνωρισθεί [size=18pt]189 υπότυποι του ιού των θηλωμάτων [/size](PV) από τους οποίους οι 120 υπότυποι προσβάλουν τον ανθρωπο -ιος HPV, και περίπου οι 40 είναι σεξουαλικά μεταδιδώμενοι.
Θεραπεία
Ο ιός δεν μπορεί να απομακρυνθεί από τον οργανισμό. Μολύνει τα κύτταρα και παραμένει για πάντα μέσα τους.



το ότι έχεις αντισώματα για έναν ιό δε σημαίνει ότι δε θα νοσήσεις απο μια μετάλλαξή του.
η γρίπη αποτελεί τρανότατο παράδειγμα μετάλλαξης και μετάδοσης.


Tα εμβόλια γρίπης περιέχουν είτε αδρανοποιημένους (νεκρούς) ιούς γρίπης (whole-virus) ή
τμήματα του ιού (split-virus). Επειδή ακριβώς ο ιός δεν είναι ζωντανός,
δεν μπορεί να μολύνει τον οργανισμό. Ωστόσο, είναι ακόμη ικανός να προκαλέσει την
παραγωγή αντισωμάτων έτσι ώστε αν ο οργανισμός εκτεθεί στον συγκεκριμένο ιό στη
διάρκεια της εποχικής έξαρσης της γρίπης είναι προετοιμασμένος να τον αντιμετωπίσει.Το
εμβόλιο της γρίπης είναι πολυδύναμο και περιέχει συνήθως δύο υποτύπους από το
στέλεχος A και ένα από το στέλεχος B. Το είδος των στελεχών που περιέχει το εμβόλιο
προσαρμόζεται κάθε χρόνο από την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (ΠOY) ανάλογα με τα
στελέχη που προκάλεσαν γρίπη τον προηγούμενο χειμώνα και απομονώθηκαν από
πάσχοντες.
Επαγγελματίες που ασχολούνται με πουλερικά [size=18pt](ο ιός της γρίπης των πουλερικών
κανονικά δεν προκαλεί νόσηση στον άνθρωπο, είναι δυνατόν όμως, σε περίπτωση
συλλοίμωξης με τον ιό της γρίπης των ανθρώπων να προκύψει μεταλλαγμένος ιός που να
προσβάλλει και τον άνθρωπο και για τον λόγο αυτόν συνιστάται ο εμβολιασμός ατόμων που ασχολούνται με πουλερικά).[/size]
- Άτομα που πρόκειται να ταξιδέψουν σε περιοχές που υπάρχει επιδημία γρίππης.


Herpes simplex virus type 1 mutants with certain lesions in the ICP27 gene show a 5- to 10-fold reduction in viral DNA synthesis. To determine how ICP27 promotes amplification of viral DNA, we examined the synthesis, accumulation, and stability of the essential viral replication proteins and steady-state levels of the replication gene transcripts throughout the course of ICP27 mutant virus infections. These studies reveal that in the absence of ICP27, expression of the UL5, UL8, UL52, UL9, UL42, and UL30 genes is significantly reduced at the level of mRNA accumulation. In contrast to that of these beta genes, ICP8 expression is unaltered in mutant virus-infected cells, indicating that ICP27 selectively stimulates only a subset of herpes simplex virus beta genes. Analysis of multiple ICP27 mutant viruses indicates a quantitative correlation between the ability of these mutants to replicate viral DNA and the level of replication proteins produced by each mutant. Therefore, we conclude that the primary defect responsible for restricted viral DNA synthesis in cells infected with ICP27 mutants is insufficient expression of most of the essential replication genes. Of further interest, this analysis also provides new information about the structure of the UL52 gene transcripts.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.644
Κριτικές
61
Like
39.904
Πόντοι
22.785
Ρέ παιδιά λίγο προσοχή , διάβασα ότι ένα μέλλος είχε κονδυλώματα
καί μόλις ξύρισε τά @@@@@ τά είδε , έλεος πόσο πιό άπλά έλληνικά
νά τό γράψω  :headbang:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ... ΕΑΝ ΤΑ ΑΡΠΑΞΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ..... ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ρέ παιδιά λίγο προσοχή , διάβασα ότι ένα μέλλος είχε κονδυλώματα
καί μόλις ξύρισε τά @@@@@ τά είδε , έλεος πόσο πιό άπλά έλληνικά
νά τό γράψω  :headbang:

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ... ΕΑΝ ΤΑ ΑΡΠΑΞΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ..... ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!
γενικά δεν υπάρχει επιστροφή.

επίσης πές στα μαλακισμέν που φοράνε καπότα και νομίζουν ότι φοράνε ασπία σούπερ μάριο ότι τα κονδυλώματα και αλλα ΣΜΝ κολλανε με απλή δερματική επαφή......
όταν γαμάς σπανίως το κάνεις με ολόσωμη πανοπλία και γάντια αποστειρωμένα.
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.644
Κριτικές
61
Like
39.904
Πόντοι
22.785
γενικά δεν υπάρχει επιστροφή.

επίσης πές στα μαλακισμέν που φοράνε καπότα και νομίζουν ότι φοράνε ασπία σούπερ μάριο ότι τα κονδυλώματα και αλλα ΣΜΝ κολλανε με απλή δερματική επαφή......
όταν γαμάς σπανίως το κάνεις με ολόσωμη πανοπλία και γάντια αποστειρωμένα.

Γιά αύτο λέμε προσοχή , διότι τό νόσημα αυτό είναι ΚΑΤΑΡΑΜΈΝΟ...

Υπάρχουνε πολλά παιδιά έδώ μέσα πού σίγουρα διαβαζουνε τά γραφόμενα
γιά τό νόσημα αύτό.... δέν είμαστε έμείς είδικοί .

Καλό και ΦΡΟΝΙΜΟ θά ήτο νά επισκευθείτε δερματολόγο γιά όποιες
άπορίες , διότι αύτός θά σας ένημερώση γιά τά πάντα.!!

Απλά παραθέτω τό παρακάτο κείμενο έτσι γιά νά ύπαρχη........

ΜΟΝΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΞΕΡΗ ΠΑΙΔΕΣ ......... ΤΕΛΟΣ !!!!!

Κονδυλώματα
Επιστροφή

Τα κονδυλώματα HPV είναι η συχνότερη σεξουαλικώς μεταδιδόμενη πάθηση η οποία οφείλεται στον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων.Είναι νόσος η οποία προσβάλλει τα γεννητικά όργανα του άνδρα και της γυναίκας καθώς και τη περιοχή του πρωκτού.

Τα κονδυλώματα θυμίζουν συνήθως στο γυμνό μάτι κουνουπίδι σε μικρογραφία ή ελιά που μπορεί το χρώμα τους να είναι άσπρο,ρόδινο ακόμα και καφέ. Ο χρόνος επώασης της νόσου είναι απο λίγες εβδομάδες έως και 2 χρόνια.Στον άνδρα τα κονδυλώματα μπορεί να εμφανιστούν και ενδοουρηθρικά (έξω στόμιο της ουρήθρας).

Τα κονδύλώματα είναι νόσος η οποία εμφανίζει υποτροπές. Άτομα που έχουν ενεργή σεξουαλική ζωή κινδυνεύουν να μολυνθούν από ογκογόνους τύπους (16 – 18) του ιού οι οποίοι μπορεί να προκαλέσουν ενδοεπιθηλιακή νεοπλασία. Σε ορισμένες περιπτώσεις τα κονδυλώματα μπορεί να εντοπιστούν ενδοπρωκτικά και σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει ο ασθενής να υποβάλλεται σε πρωκτοσκόπηση.Τα κονδυλώματα στη γυναίκα μπορεί να εμφανιστούν στο αιδοίο,στη κλειτορίδα,στο κόλπο καθώς και στο πρωκτό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα κονδυλώματα είναι πάθηση που μπορεί να εμφανιστεί και χωρίς να υπάρχει σεξουαλική επαφή. Βεβαίως είναι δυνατό να μεταδοθούν σε σεξουαλικό μας σύντροφο από τη στιγμή που τα έχει παρουσιάσει ο ένας από τους δύο.
Αλλά, αυτό το τονίζω, και πάλι μπορούν να εμφανιστούν και χωρίς σεξουαλική επαφή. Δηλαδή, δεν είναι απαραίτητη η συνουσία. Μπορούν να εμφανιστούν αυτόματα και χωρίς να έχει προηγηθεί σεξουαλική σχέση με άτομο μολυσμένο, σε έγκυες γυναίκες, σε ορισμένες συστηματικές παθήσεις (σακχαρώδεις διαβήτης) και σε άτομα με χρόνιες μολύνσεις των γεννητικών οργάνων.

ΑΙΤΙΑ: Τα κονδυλώματα HPV είναι ιογενής πάθηση η οποία οφείλεται στον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων.
Εάν έχετε κονδυλώματα, αποφεύγετε τις σεξουαλικές σχέσεις χρησιμοποιήστε προφυλακτικό, γιατί μπορεί να μεταδοθούν. Απευθυνθείτε στο γιατρό σας για θεραπεία.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ. Η θεραπεία γίνεται συνήθως με υπερπαλμικό Laser CO2. Με την χρήση τοπικού σκευάσματος ποδοφυλλίνης. Είναι πολύ σημαντικό η θεραπεία να γίνεται το συντομότερο διότι τα κονδυλώματα αναπτύσονται συνήθως με ταχείς ρυθμούς και μπορεί να μεταδοθούν και σε άλλα σημεία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom