Νέα

Η Ουκρανία και τα μυστικά της!!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα spartakos_33
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 517
  • Εμφανίσεις 56K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Θα παντρευόσασταν ποτέ μια κοπέλα από το ανατολικό Μπλοκ?

  • Ναι

    Ψήφοι: 37 37,8%
  • Μάλλον ναι

    Ψήφοι: 23 23,5%
  • Οχι

    Ψήφοι: 18 18,4%
  • Μαλλον οχι

    Ψήφοι: 8 8,2%
  • Είμαι είδη παντρεμένος με μια κοπέλα από εκεί

    Ψήφοι: 12 12,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    98
OP
OP
spartakos_33

spartakos_33

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
155
Like
0
Πόντοι
1
Καταρχην ενα γεια απο μενα.Δεν ξερω αν σου το εχουνε πει και αλλοι αλλα μοιαζεις παρα πολυ με τον ηθοποιο την Κωστα Καραγιωργη (στα εργα που επαιζε τη δεκαετια του '80).Βεβαια αυτος ειναι αρκετα μαγαλητερος σου.Για την ανωνημια εχεις δικιο πολλοι πισω απο την ανωνημια βριζουν.υπαρχουν ανθρωποι που φτιαχνουν κλωνους και με τη  :jerking: που τους δερνει το μονο που κανουν χαλανε το σα'ι'τ.Τον Λευτερη38 τον εχω γνωρισει και προσωπικα.Ειχαμε συναντιθει 2 φορες Αγια Πετρουπολη,την πρωτη φορα ειχαμε παει για καφε και τη δευτερη φορα ειχαμε συναντιθει και ειχαμε παει σε ενα σαλον (υπαρχουν και σχετικα αρθρα στο Thread για τη Ρωσσια).Δεν θα ελεγα οτι ειναι κακο παιδι ειναι βεβαια λιγακι εριστηκος μερικες φορες............

Γεια σου φίλε μου και πιστεύω να πήρες την πρόσκληση που σου έστειλα από το Facebook.
Τον Ηθοποιό που λες δεν μου θυμίζει κάτι το όνομα του και αν και με το έγραψες και στο Facebook έως τώρα δεν ευκαίρησα να τον ψάξω να τον δώ, αλλά σου υπόσχομαι να το κάνω αμέσως μετά.
Όσον αφορά τον φίλο σας τον Λευτέρη δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα γιατί και εμένα μου είπανε ότι ο άνθρωπος γνωρίζει πολλά και έχει πολλά καντάρια εμπείρία.Αυτό που δεν μπορώ είναι όταν κάποιος σε κοροϊδεύει χωρίς να σε γνωρίζει και όταν λέει μεγάλα λόγια και ειρωνικά νομίζοντας ότι όλοι εδώ μέσα είναι χειρογλύκανοι και μαμμόθρεφτα που έρχονται να κάνουν τον καμπόσο!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
.......Με τον Ιωσηφ τον Μπλασκο εχω μιλησει στο Skype αρκετες φορες.Δεν εχω συναντιθει μαζι του.Μου ειπε αν συναντιθω μαζι σου στην Ελλαδα θα μου πεις να παμε στη Φυλης :2funny:και ο Ιωσηφ δεν ειναι κακος.Πολλες φορες δε δινει θα ελεγα πολλες πληροφωριες οχι τοσο για την Ουκρανια οσο σχετικα με την Πολιτικη που εχει παρα πολλες γνωσεις.ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΩΡΙΕς ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΔΩΣΕΙς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕς ΑΠΟ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ.Εσυ θα ελεγα μπορεις να βοηθισεις σε καποιο θεμα εμποριου Π.Χ.αν σε ρωτισει καποιος για καποια εξαγωγη ή εισαγωγη απο Ουκρανια σιγουρα θα του απαντησεις και θα τον κατατοπισεις σωστα ή Π.Χ. αν καποιος θελει να κανει καποια δουλεια στην Ουκρανια θα τον κατατοπισεις σωστα και με λεπτομερια.Και εγω μπορω να δωσω καποιες γενικες πληροφωριες για τη Ρωσσια Π.Χ. μου ειχε στηλει Π.Μ. ενα παιδι απο το σά'ι'τ ηθελε να κανει εξαγωγες Ελληνικων προ'ι'οντων στη Ρωσσια .Του εδωσα τα σα'ι'τ απο αλυσιδες καταστηματων και του απαντησα σε οτι με ρωτισε.Εσυ ομως (για παραδηγμα το λεω) θα μπορουσες τον ιδιο ανθρωπο αν ηθελε να κανει το ιδιο στην Ουκρανια να τον στιλεις στο γνωστο σου τελωνιακο ή κρατικο υπαλληλο που θα του εκανε τον εκτελωνισμο χωρις πολλα προβληματα.ο καθενας στη ειδηκοτητα του.Εμενα αν διαβασες η ειδηκοτητα μου ειναι οι γκομενες και οι ντισκο :2funny:!σε ολα τα σαλον με ξερουν καθε μερα διαβαζω στο amurspb (που ειμαι ενεργο μελος) της κριτηκες για της πουτανες.Και μπορω να κατατοπισω οποιον θελει κατι σχετικο με αυτο το θεμα οπως εσυ θα κλατατοπιζες καποιον σε θεματα εμποριου.
 
OP
OP
spartakos_33

spartakos_33

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
155
Like
0
Πόντοι
1
Έχω γράψει και εγώ τις προσωπικές αμαρτωλές μου ιστορίες στην περιοχή αλλά πριν πολλά χρόνια , μετά βγήκε ο γάμος  :jerking: και μετά το διαζύγιο ξεκίνησαν οι  υπερωρίες  :knockinb: .   Δεν χαλιέμαι πάντως να πάω για καμιά εβδομάδα  ;)

Άντε να μαζευτούμε μετά τις γιορτές 3-4 άτομα με κάνενα αμάξι και φύγαμε!Εγώ ούτο συ άλλος θα ανέβω για να πάρω μαζί μου την Κυρά!Κάνε κουμάντο και εγώ είμαι μέσα γιατί είρθα με αεροπλάνο!Θα μας βγεί και πολύ φνηνότερα και θα παμε στα καρπάθια έχω πολλή καλές άκρες εκεί με ξύλινα σπίτια σάουνες και τα ρέστα!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
Γεια σου φίλε μου και πιστεύω να πήρες την πρόσκληση που σου έστειλα από το Facebook.
Τον Ηθοποιό που λες δεν μου θυμίζει κάτι το όνομα του και αν και με το έγραψες και στο Facebook έως τώρα δεν ευκαίρησα να τον ψάξω να τον δώ, αλλά σου υπόσχομαι να το κάνω αμέσως μετά.
Όσον αφορά τον φίλο σας τον Λευτέρη δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα γιατί και εμένα μου είπανε ότι ο άνθρωπος γνωρίζει πολλά και έχει πολλά καντάρια εμπείρία.Αυτό που δεν μπορώ είναι όταν κάποιος σε κοροϊδεύει χωρίς να σε γνωρίζει και όταν λέει μεγάλα λόγια και ειρωνικά νομίζοντας ότι όλοι εδώ μέσα είναι χειρογλύκανοι και μαμμόθρεφτα που έρχονται να κάνουν τον καμπόσο!
Στο Facebook σου εστηλα απ'το youtube ενα βινεακι με τον ηθοποιο.σε μερικες φωτογραφιες εχεις μεγαλη ομοιοτητα!Για το Λευτερη εχεις δικιο.Του το εγραψα και με Π.Μ. επρεπε πρωτα να ελεγξει και μετα να πει τη γνωμη του.Παντος θα ελεγα οτι εισαι οτι ελειπε απο το σα'ι'τ σχετικα με της ΕΠΙΧΗΡΙΣΕΙς και ΕΙΣΑΓΩΓΕς ΕΞΑΓΩΓΕς εισαι αναντικαταστατος!
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
4.034
Πόντοι
736
Άντε να μαζευτούμε μετά τις γιορτές 3-4 άτομα με κάνενα αμάξι και φύγαμε!Εγώ ούτο συ άλλος θα ανέβω για να πάρω μαζί μου την Κυρά!Κάνε κουμάντο και εγώ είμαι μέσα γιατί είρθα με αεροπλάνο!Θα μας βγεί και πολύ φνηνότερα και θα παμε στα καρπάθια έχω πολλή καλές άκρες εκεί με ξύλινα σπίτια σάουνες και τα ρέστα!

Αμάξι βάζω εγώ , με 280 αλόγατα... πες πότε φεύγουμε και όποιος άλλος θέλει δηλώνει συμμετοχή !!
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
4.034
Πόντοι
736
Τσάρε πασών των Ρωσιων , μέγα γαμιά και τιμωρέ κάθε ανατολικής κορασίδας διαθέτεις και facebook ?  Σαν dimitrakis σε βρίσκουμε? 
 
OP
OP
spartakos_33

spartakos_33

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
155
Like
0
Πόντοι
1
.......Με τον Ιωσηφ τον Μπλασκο εχω μιλησει στο Skype αρκετες φορες.Δεν εχω συναντιθει μαζι του.Μου ειπε αν συναντιθω μαζι σου στην Ελλαδα θα μου πεις να παμε στη Φυλης :2funny:και ο Ιωσηφ δεν ειναι κακος.Πολλες φορες δε δινει θα ελεγα πολλες πληροφωριες οχι τοσο για την Ουκρανια οσο σχετικα με την Πολιτικη που εχει παρα πολλες γνωσεις.ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΩΡΙΕς ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΔΩΣΕΙς ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕς ΑΠΟ ΤΟΥ ΙΩΣΗΦ.Εσυ θα ελεγα μπορεις να βοηθισεις σε καποιο θεμα εμποριου Π.Χ.αν σε ρωτισει καποιος για καποια εξαγωγη ή εισαγωγη απο Ουκρανια σιγουρα θα του απαντησεις και θα τον κατατοπισεις σωστα ή Π.Χ. αν καποιος θελει να κανει καποια δουλεια στην Ουκρανια θα τον κατατοπισεις σωστα και με λεπτομερια.Και εγω μπορω να δωσω καποιες γενικες πληροφωριες για τη Ρωσσια Π.Χ. μου ειχε στηλει Π.Μ. ενα παιδι απο το σά'ι'τ ηθελε να κανει εξαγωγες Ελληνικων προ'ι'οντων στη Ρωσσια .Του εδωσα τα σα'ι'τ απο αλυσιδες καταστηματων και του απαντησα σε οτι με ρωτισε.Εσυ ομως (για παραδηγμα το λεω) θα μπορουσες τον ιδιο ανθρωπο αν ηθελε να κανει το ιδιο στην Ουκρανια να τον στιλεις στο γνωστο σου τελωνιακο ή κρατικο υπαλληλο που θα του εκανε τον εκτελωνισμο χωρις πολλα προβληματα.ο καθενας στη ειδηκοτητα του.Εμενα αν διαβασες η ειδηκοτητα μου ειναι οι γκομενες και οι ντισκο :2funny:!σε ολα τα σαλον με ξερουν καθε μερα διαβαζω στο amurspb (που ειμαι ενεργο μελος) της κριτηκες για της πουτανες.Και μπορω να κατατοπισω οποιον θελει κατι σχετικο με αυτο το θεμα οπως εσυ θα κλατατοπιζες καποιον σε θεματα εμποριου.


Ίσως να έχεις δίκαιο φίλε μου, οι γνώσεις μου στα Σαλόν μπορεί να είναι λιγότερες από τις γνώσεις μου στο εμπόριο να τα συναφή. Εδώ όμως δεν ήρθαμε να μιλήσουμε για εμπόριο! Εγώ έκανα αυτό το πόστ για να βοηθήσω όσους περισσότερους Έλληνες μπορώ με τις γνώσεις και την εμπειρία 14 χρόνων στην Ουκρανία όσον αφορά τις κακοτοπιές και μυστικά της Ουκρανίας. Πραγματικά δεν θέλω κανείς να ζήσει δύσκολες και άσχημες στιγμές επισκεπτόμενος αυτήν την χώρα αλλά να περάσει όσο πιο καλά γίνετε.
 
OP
OP
spartakos_33

spartakos_33

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
155
Like
0
Πόντοι
1
Αμάξι βάζω εγώ , με 280 αλόγατα... πες πότε φεύγουμε και όποιος άλλος θέλει δηλώνει συμμετοχή !!

Εγώ λέω να πάμε κατά τις 6-7 του μήνα. Επάνω στης 7 έχουν Χριστούγεννα και οι υπόλοιπες μέρες είναι αργίες μέχρι τα φώτα. Ούτω συ άλλος οι γιορτές αυτών ξεκινάνε από την πρωτοχρονιά και μετά γιατί είναι παλαιοημερολογίτες. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό βολεύει εσένα? Πάντως άκρες επάνω υπάρχουν και καλές( μιλάμε πάντα για πληρωμένες) αλλά θα βρούμε και κοπέλες που θα έρθουν για την παρέα άμα γουστάρετε στις εξόδους μας. Για αυτές δεν μπορώ να δώσω καμία υπόσχεση γιατί είναι ελεύθερες να κάνουν ότι γουστάρουν, τα υπόλοιπα τα κανονίζεται εσείς, εννοώ δηλαδή ότι θα είναι πλέον στο δικό σας χέρι αν θα σας κάτσουν η όχι. Οι τιμές των Ξενοδοχείων εκεί στην περιοχή κυμαίνονται από 20 έως 30 Ευρώ την Βραδιά και μπορούν σε ένα δωμάτιο να μείνουν και δύο άτομα! Εγώ τα λέω όλα από τώρα για να μην παρεξηγηθώ μετά. Η διαδρομή από τα Ελληνικά σύνορα έως εκεί είναι 1150 χιλιόμετρα περίπου και υα καθαρά έξοδα σε βενζίνες πηγαινέλα είναι περίπου 300 Ευρώ + 20 Ευρώ που πληρώνεις τους δρόμους σε Ρουμανία και Βουλγαρία και την γέφυρα του Δούναβη! Η διαδρομή τον χειμώνα και πάντα με φυσιολογικές συνθήκες είναι περίπου 18-20 ώρες, οπότε εάν ξεκινήσουμε από Ελλάδα κατά της 4-5 τα ξημερώματα οπότε θα φτάσουμε κατά τις 23:00 - 24:00 την νύχτα και κατευθείαν ξεκούραση στο ξενοδοχείο χωρίς να χρειαστεί να ταξιδεύουμε νύχτα.
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
4.034
Πόντοι
736
Εγώ λέω να πάμε κατά τις 6-7 του μήνα. Επάνω στης 7 έχουν Χριστούγεννα και οι υπόλοιπες μέρες είναι αργίες μέχρι τα φώτα. Ούτω συ άλλος οι γιορτές αυτών ξεκινάνε από την πρωτοχρονιά και μετά γιατί είναι παλαιοημερολογίτες. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό βολεύει εσένα? Πάντως άκρες επάνω υπάρχουν και καλές( μιλάμε πάντα για πληρωμένες) αλλά θα βρούμε και κοπέλες που θα έρθουν για την παρέα άμα γουστάρετε στις εξόδους μας. Για αυτές δεν μπορώ να δώσω καμία υπόσχεση γιατί είναι ελεύθερες να κάνουν ότι γουστάρουν, τα υπόλοιπα τα κανονίζεται εσείς, εννοώ δηλαδή ότι θα είναι πλέον στο δικό σας χέρι αν θα σας κάτσουν η όχι. Οι τιμές των Ξενοδοχείων εκεί στην περιοχή κυμαίνονται από 20 έως 30 Ευρώ την Βραδιά και μπορούν σε ένα δωμάτιο να μείνουν και δύο άτομα! Εγώ τα λέω όλα από τώρα για να μην παρεξηγηθώ μετά. Η διαδρομή από τα Ελληνικά σύνορα έως εκεί είναι 1150 χιλιόμετρα περίπου και υα καθαρά έξοδα σε βενζίνες πηγαινέλα είναι περίπου 300 Ευρώ + 20 Ευρώ που πληρώνεις τους δρόμους σε Ρουμανία και Βουλγαρία και την γέφυρα του Δούναβη! Η διαδρομή τον χειμώνα και πάντα με φυσιολογικές συνθήκες είναι περίπου 18-20 ώρες, οπότε εάν ξεκινήσουμε από Ελλάδα κατά της 4-5 τα ξημερώματα οπότε θα φτάσουμε κατά τις 23:00 - 24:00 την νύχτα και κατευθείαν ξεκούραση στο ξενοδοχείο χωρίς να χρειαστεί να ταξιδεύουμε νύχτα.

Άρα βενζίνες και διόδια 400
Ξενοδοχείο 125 € ανά άτομο την εβδομάδα
Φαγητό , τιμές λίγο κάτω από την Ελλάδα ( υποκειμενικό το πόσο τρώει ο κάθε ένας)
Από γκόμενες ( πληρωμένες ) τι παίζει από τιμές με βάση τα κονέ σου ?
Για ποια πόλη της Ουκρανίας μιλάμε?  
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Δηλαδή να πας να κάνεις τόση ταλαιπωρία με αμάξι μες στο κρύο, να σε σταματάνε οι μπάτσοι κάθε τρεις και λίγο να σου ζητάνε το "δωράκι τους" και διάφορα άλλα ευτράπελα? Για να κάνεις τι? Να πας εκεί να γαμήσεις ΠΟΥΤΑΝΕΣ? Στην ίδια τιμή με εδώ ( νομίζεται ποιο φτηνές είναι?). Ποιος ο λόγος?
 

klarino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2010
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
4.034
Πόντοι
736
Δηλαδή να πας να κάνεις τόση ταλαιπωρία με αμάξι μες στο κρύο, να σε σταματάνε οι μπάτσοι κάθε τρεις και λίγο να σου ζητάνε το "δωράκι τους" και διάφορα άλλα ευτράπελα? Για να κάνεις τι? Να πας εκεί να γαμήσεις ΠΟΥΤΑΝΕΣ? Στην ίδια τιμή με εδώ ( νομίζεται ποιο φτηνές είναι?). Ποιος ο λόγος?

Δεν πας για τις πουτάνες ... πας για το ταξίδι, για να βάλεις χειμερινά λάστιχα, το βράδυ να ρίχνει 30 πόντους χιόνι , να αναπνεύσεις οξυγόνο , να φας στο Happy στην Βουλγαρία , να βάλεις βενζίνη από τον lucoil  ... τις 10 μέρες που παίρνεις άδεια τα Χριστούγεννα κάνε μια τρέλα ...
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Όσον αφορά τον φίλο σας τον Λευτέρη δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα γιατί και εμένα μου είπανε ότι ο άνθρωπος γνωρίζει πολλά και έχει πολλά καντάρια εμπείρία.Αυτό που δεν μπορώ είναι όταν κάποιος σε κοροϊδεύει χωρίς να σε γνωρίζει και όταν λέει μεγάλα λόγια και ειρωνικά νομίζοντας ότι όλοι εδώ μέσα είναι χειρογλύκανοι και μαμμόθρεφτα που έρχονται να κάνουν τον καμπόσο!
Αγαπητε Λαζαρε. θα ειμαι ευτυχης πραγματικα, οταν διαπιστώσω οτι βιαστηκα να σε κρινω αδικα, και οι αμφιβολιες που εξεφρασα ηταν φρουδες.
Ειθε λοιπον ο χρονος να με διαψευσει και εδω ειμαστε.

Αντρας θα πει "λογο τιμης"
αντρας θα πει "μια γνωμη"
εγκληματει αν χρειαστει
μα και "ζητά συγνωμη"
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Δηλαδή να πας να κάνεις τόση ταλαιπωρία με αμάξι μες στο κρύο, να σε σταματάνε οι μπάτσοι κάθε τρεις και λίγο να σου ζητάνε το "δωράκι τους" και διάφορα άλλα ευτράπελα? Για να κάνεις τι? Να πας εκεί να γαμήσεις ΠΟΥΤΑΝΕΣ? Στην ίδια τιμή με εδώ ( νομίζεται ποιο φτηνές είναι?). Ποιος ο λόγος?
Ατυχες το παραδειγμα αγαπητε ιπποτη.
Αλλο να πιεις νερο απο το μπουκαλι, και αλλο να το πιεις απο την πηγη.
Δηλαδη εσυ που πηγες στην Ρωσσια πριν 2 χρονια, γιατι πηγες?
Γιατι με τα χρηματα που εδωσες στα εισητηρια, δεν επαιρνες 10 Ρωσσιδια στην Ελλαδα να τα ξεσκισεις? εεεε?
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
Δεν πας για τις πουτάνες ... πας για το ταξίδι, για να βάλεις χειμερινά λάστιχα, το βράδυ να ρίχνει 30 πόντους χιόνι , να αναπνεύσεις οξυγόνο , να φας στο Happy στην Βουλγαρία , να βάλεις βενζίνη από τον lucoil  ... τις 10 μέρες που παίρνεις άδεια τα Χριστούγεννα κάνε μια τρέλα ...
Ειπε κατι ο Χρίστος που δεν δωσατε ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ''δεν θα χρειαστει να ταξιδεψεις νυχτα'' οποιος εχει παει Ουκρανια ή Ρωσσια νυχτα θα καταλαβε.Οι δρομοι ΔΕΝ ΦΩΤΙΖΟΝΤΑΙ!και δεν εχουν καμια ΛΕΥΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ουτε διαχωρηστικη ουτε στις λωριδες!Οποτε δυσκολευεσαι να ταξιδεψεις με ταχυτητες ανω τον 90 χλμ την ωρα εκτος αν εχει χιονι οποτε απ' το χιονι ειναι ολα φωτεινα.Ειπες κατι για 280 αλογα αν το αμαξι ειναι τζιπ τοτε να πας αν ομως ειναι κανα χαμηλομενο Mitsubishi Lancer που θελει και βενζινη 100 οκτανιων ΞΕΧΝΑ ΤΟ!Οπως εχω αναλυση και παλια τα διηλιστρια τους (Στην Ουκρανια το μεγαλητερο διηλιστηριο ειναι στην Οδησσο.οταν φτιχτηκε επι Σοβιετικη Ενωσης ηταν οτι πιο συγχρονο υπηρχε!) ειναι της δεκαετιας του '60 απο ενα τονο καθαρο πετρελαιο βγαζουν 170 λιτρα βενζινη οταν οι Αμερικανοι βγαζουν 430+ .Η βενζινη που βγαζουν μετα τη διηλιση του πετρελαιου ειναι 72-76 οκτανια που με διαφορα προσθετικα ανεβαζουν τον αριθμο των οκτανιων στα 92-95.Οποτε καλο ειναι να πατε με αμαξι που να καιει και βενζινη 92 (τα Αμερικανικα σε αυτο το θεμα ειναι καλητερα τα περισσοτερα μπορεις να τα μετατρεψεις να καινε και βενζινη 76 οκτανιων που ειναι πολυ φτηνοτερη.Τα Γιαπονεζικα θελουν βενζινη 98 με μια κακη βενζινη 95 πολλες φορες δεν τραβανε και βαρανε πυρακια (προαναφλεξη).Οσο για τα χειμερινα λαστιχα με καρφια στην Ελλαδα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!ΟΥΤΕ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?καλο ειναι το χειμωνα να φοραει τ'αμαξι τετοια λαστιχα.μεγαλη διαφορα!Για να καταλαβεται στον παγο  ειναι σα να οδηγεις σε χωματοδρομοΠιστευω οτι με αεροπλανο πιο φτηνα θα σου στοιχισειν και πιο ανετα θα ειναι.Μιλαω για χειμωνα
 
OP
OP
spartakos_33

spartakos_33

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
155
Like
0
Πόντοι
1
Άρα βενζίνες και διόδια 400
Ξενοδοχείο 125 € ανά άτομο την εβδομάδα
Φαγητό , τιμές λίγο κάτω από την Ελλάδα ( υποκειμενικό το πόσο τρώει ο κάθε ένας)
Από γκόμενες ( πληρωμένες ) τι παίζει από τιμές με βάση τα κονέ σου ?
Για ποια πόλη της Ουκρανίας μιλάμε?  

Οι βενζίνες πάνε έλα είναι 300 Ευρώ βαριά - βαριά γιατί εδώ η Βενζίνα στοιχίζει 1.55 το λίτρο ενώ στην Ουκρανία που θα φουλάρουμε για να γυρίσουμε στοιχίζει 0.80 - 0.85 το λίτρο.
Το ξενοδοχείο στοιχίζει στο κάθε άτομο ανά μέρα 15-20 Ευρώ μαζί με πρωινό και μεσημεριανό ας πούμε. Οπότε ο Κάθε ένας εάν υποθέσουμε ότι θα πάμε τέσσερις χρειάζεται για τα βασικά έξοδα περίπου 215-220 Ευρώ μαζί του. Αυτά καλύπτουν τα βασικά έξοδα. Τώρα ο κάθε ένας παίρνει μαζί του όσα χρήματα θέλει από εκεί και πέρα.
Μιλάμε για τα Καρπάθια όροι και τον Νομό του Ιβάνο - Φράνκοβσκ και συγκεκριμένα της Πόλεις Ναντβίρνε και Γιερέμτσε, έκαστος από 40.000-50.0000 κατοίκους αλλά είναι τα χειμερινά θέρετρα της Ουκρανίας. Τουτέστιν πάει να πει ότι τέτοια εποχή και ειδικά την περίοδο των γιορτών γίνετε πανικός από τουρίστες και εσωτερικούς και εξωτερικούς. , . Ο τόπος είναι γεμάτος από ζωή και η μεγάλη πόλη το Ιβάνο-Φράνκοβσκ είναι στα 35 χιλ.
 

giannis43

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2005
Μηνύματα
268
Like
0
Πόντοι
1
παιδια,βλεπω οτι ανοιξατε πολυ ενδιαφερουσα συζητηση.Μαθαινουμε πραγματα για την χωρα πολυ ενδιαφεροντα.θαθελα να σας ρωτησω αν ξερετε να μου πειτε,ποιο ξενοδοχειο ειναι καλο στο κεντρο της Οδησσου?
 
OP
OP
spartakos_33

spartakos_33

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2010
Μηνύματα
155
Like
0
Πόντοι
1
Δηλαδή να πας να κάνεις τόση ταλαιπωρία με αμάξι μες στο κρύο, να σε σταματάνε οι μπάτσοι κάθε τρεις και λίγο να σου ζητάνε το "δωράκι τους" και διάφορα άλλα ευτράπελα? Για να κάνεις τι? Να πας εκεί να γαμήσεις ΠΟΥΤΑΝΕΣ? Στην ίδια τιμή με εδώ ( νομίζεται ποιο φτηνές είναι?). Ποιος ο λόγος?

Γειά σου φίλε μου και σένα και καλός είρθες στο θέμα μου.

Μα όλη η γκάβλα είναι μέχρι να το κάνεις, η πράξη διαρκεί από κάποια λεπτά της ώρας έως κάποιες ώρες!
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι ο δρόμος πάντα έχει εμπόδια και καμία φορά δυσάρεστες εκπλήξεις αλλά εάν κάποιος αγαπάει τη περιπέτεια και του αρέσει να βλέπει καινούργια πράγματα τότε θέλει να είναι συνέχεια στον Δρόμο, άσε που μπορεί να τύχουν και ευχάριστα στον δρόμο.
Είχα κατέβει τον Απρίλιο του 2009 και ανέβηκα με έναν φίλο που έχει Ταβέρνα, σε πληροφορώ ότι του κάτσανε τζάμπα από την παρέα δύο ξαδέρφες σαν δίδυμες έτσι γιατί περάσανε απλά καλά μαζί μας. Αφού κάτσαμε στην δική μου πόλη 3 ημέρες μετά πήγαμε Κίεβο και ενώ ήταν να επιστρέψουμε σε 10 ημέρες γυρίσαμε πίσω σε 17 ημέρες γιατί μας τύχανε και οτοστόπ στον δρόμο 2 μάλιστα με 2 διαφορετικές κοπέλες στα οποία φάγαμε από 2 ημέρες στο κάθε ένα. Δεν σου μιλάω για της Πληρωμένες που πήρε ο τύπος, ο οποίος ήταν 62 χρονών αλλά κοτσονάτος και δεν τον κάνεις πάνω από 50 από την καλοζωία. Δεν μπορώ ότι ο τύπος δεν έφαγε λεφτά, ξόδεψε σε 17 ήμερες κάνα δυο χιλιάρικα αλλά τα γούστα που έβγαλε τα μέρη που είδε άξιζαν για πολύ παραπάνω, μιλάμε για υπέρ λουξ δωμάτια, ακριβά εστιατόρια και τα ρέστα!  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom