Νέα

Η αρετή και η εννοιολογική της πορεία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Παιχτουρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 96
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Και το παπαρολογείν τελικά αρετή είναι.
  Η αρετη ανηκει στα εργα και δεν χρειαζεται πολλα λογια ουτε μαθηματα.
Τώρα από αυτά που γράφεις τι καταλαβαίνεις? Ποιος τελεί σε [move]σύγχυση φρένων?[/move]

Μεγάλε παίχτουρα αν δε γελάς ο ίδιος με αυτά που γράφεις έχεις θεματάκι..
  Τετοιας λογης ειναι ο φεροντας σκελετος της πνευματικης οργανωσης των σημερινων ανθρωπων.Οι εξυπνοι λιγοι ασελγουν στο ''σωμα'' της συν-ειδησης και της αρετης....οι αφελεις πολλοι ασελγουν....
 

Επισκέπτης
  Η αρετη ανηκει στα εργα και δεν χρειαζεται πολλα λογια ουτε μαθηματα.  Τετοιας λογης ειναι ο φεροντας σκελετος της πνευματικης οργανωσης των σημερινων ανθρωπων.Οι εξυπνοι λιγοι ασελγουν στο ''σωμα'' της συν-ειδησης και της αρετης....οι αφελεις πολλοι ασελγουν....

OK συνέχισε έτσι :rockon:

Επιβεβαιώνεις πλήρως το εξής:

Και το παπαρολογείν τελικά αρετή είναι.
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Για να καταλαβουμε ομως την Αρετη...πρεπει να αναλυσουμε τον αντιποδα της που ειναι η κακια.Την αντιθεση και αντιπαραθεση των δυο αυτων εννοιων την επισημαινει ο ρητορας Ανδοκιδης..''μετ'αρετης αλλ' ου μετα κακιας'' και προσδιδει στις δυο αυτες λεξεις ηθικη εννοια,οποτε κακια=μοχθηρια,πονηρια,φαυλοτης,ακομη το να μη θελει κανεις να κανει το καλο για τους αλλους,ποσο μαλλον να ευχεται και να επιδιωκει γι'αυτους το κακο.Ο Ομηρος δεν εχει την λεξη κακια αλλα ''κακοτης'',την χρησιμοποιει στην θεση της ανανδριας και της δειλιας του πολεμιστου,<ανδρων κακοτητι>(Ιλ.Β.368).Αυτος που διακατεχεται απο κακια ειναι [move]''κακος'',[/b[/move]]δηλαδη βλαβερος,επιζημιος,πονηρος,μοχθηρος,χαιρεκακος..δεν εχει κανονες ηθικους και ενεργει αντιθετα απο αυτους.Οποτε τωρα με τον συνοπτικο τροπο του παρουσιασματος του αντιποδα της Αρετης..μπορειτε να εχετε σφαιρικοτερη αποψη για το θεμα που ανοιξα ωστε να το προχωρησουμε καλυτερα με ανταλλαγες αποψεων και εκτιμησεων...με αντικειμενικο σκοπο να γινουμε καλυτεροι Ανθρωποι ολοι μας.Σας ευχαριστω.Μετα τιμης ο Παιχτουρας.
  Εξ ισου επικινδυνο ειναι να δωσεις μαχαιρι στον τρελλο και δυναμη στο κακο ανθρωπο.
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
''Ο χρονος την μνημη των αγαθων ανθρωπων δεν την σβηνει..η αρετη τους λαμπει και μετα το θανατο τους''. ΕΥΡΙΠΗΔΗΣ.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
"Ουτε συμποσιον χωρις ομιλιας ουτε πλουτος χωρις αρετης ηδονην εχει".(Αντισθενης).
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Ενα μυστηριο πραγμα σημερα....οι σημερινοι Νεοελληνες...οι περισσοτεροι τουλαχιστον, οπως διαβαζω σε αλλα θρεντ...τους φταινε για την σημερινη κατασταση τα παντα...οι Μαυροι...οι Πακιστανοι...οι διαφορες λαμογιες...ολα φυσικα, εκτος απο τους εαυτους τους....που δεν τολμουν να κανουν αυτοκριτικη.... και να διαπιστωσουν, τι βρωμια κρυβουν μεσα τους..ωστε να μιλανε με κακια και εμπαθεια για κοσμο που προσπαθει και αυτος να επιβιωσει, οπως ολοι μας!!!!!!...Το εχω ξαναγραψει, δεν υποστηριζω τους ξενους.....Υποστηριζω τους σωστους ξενους που σεβονται τους Νομους της Πατριδος μου!!!!!!!!!Δεν μπορω να διαβαζω καποιους εδω μεσα, Νεοελληνες... να βριζουν και να εκφραζονται χυδαια και ασχημα σε αλλους ανθρωπους!!!!!!....Πιστευω οτι αυτοι οι Νεοελληνες εχουν λησμονησει την Ιστορια και τον Ανθρωπιστικο Πολιτισμο της Πατριδος μας και εκφραζονται ετσι!!!!!!!! Εκτος αν εχουν μεταβει στον αντιποδα της Αρετης...στον δρομο της Κακιας!!!!!!!!......Ας πφροσπαθησουν τουλαχιστον να ανοιξουν ενα φεγγιτη Ανθρωπιας στην ψυχη τους...μπας και γλυτωσουν τον κατηφορο της Εποχης μας.... που ειναι σιγουρο οτι παιρνουν, αν συνεχισουν να φερονται στους συνανθρωπους τους με κακια!!!!!...Δεν ειναι ποτε αργα.... μπορει εστω με σημαντικη χρονικη καθυστερηση απο ζωα, να ξαναγινουν Ανθρωποι!!!!!!!!!!!!!Μετα τιμης ο Παιχουρας.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Ενα μυστηριο πραγμα σημερα....οι σημερινοι Νεοελληνες...οι περισσοτεροι τουλαχιστον, οπως διαβαζω σε αλλα θρεντ...τους φταινε για την σημερινη κατασταση τα παντα...οι Μαυροι...οι Πακιστανοι...οι διαφορες λαμογιες...ολα φυσικα, εκτος απο τους εαυτους τους....που δεν τολμουν να κανουν αυτοκριτικη.... και να διαπιστωσουν, τι βρωμια κρυβουν μεσα τους..ωστε να μιλανε με κακια και εμπαθεια για κοσμο που προσπαθει και αυτος να επιβιωσει, οπως ολοι μας!!!!!!...Το εχω ξαναγραψει, δεν υποστηριζω τους ξενους.....Υποστηριζω τους σωστους ξενους που σεβονται τους Νομους της Πατριδος μου!!!!!!!!!Δεν μπορω να διαβαζω καποιους εδω μεσα, Νεοελληνες... να βριζουν και να εκφραζονται χυδαια και ασχημα σε αλλους ανθρωπους!!!!!!....Πιστευω οτι αυτοι οι Νεοελληνες εχουν λησμονησει την Ιστορια και τον Ανθρωπιστικο Πολιτισμο της Πατριδος μας και εκφραζονται ετσι!!!!!!!! Εκτος αν εχουν μεταβει στον αντιποδα της Αρετης...στον δρομο της Κακιας!!!!!!!!......Ας πφροσπαθησουν τουλαχιστον να ανοιξουν ενα φεγγιτη Ανθρωπιας στην ψυχη τους...μπας και γλυτωσουν τον κατηφορο της Εποχης μας.... που ειναι σιγουρο οτι παιρνουν, αν συνεχισουν να φερονται στους συνανθρωπους τους με κακια!!!!!...Δεν ειναι ποτε αργα.... μπορει εστω με σημαντικη χρονικη καθυστερηση απο ζωα, να ξαναγινουν Ανθρωποι!!!!!!!!!!!!!Μετα τιμης ο Παιχουρας.

Παιχτουρα ακριβως οπως τα λες ειναι τυπε
οι περισσοτεροι δεν γουσταρουν την αυτοκριτικη
επειδη δεν εχουν τα κοτσια να δουν τα λαθη τους
και να τα διορθωσουν.
εχουμε μπλεξει με ενα καρο μαλακες...

Κριμα που χαθηκες τυπε... να ξαναεπιστρεψεις  :rockon:
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.087
Κριτικές
10
Like
1.428
Πόντοι
2.357
Ενα μυστηριο πραγμα σημερα....οι σημερινοι Νεοελληνες...οι περισσοτεροι τουλαχιστον, οπως διαβαζω σε αλλα θρεντ...τους φταινε για την σημερινη κατασταση τα παντα...οι Μαυροι...οι Πακιστανοι...οι διαφορες λαμογιες...ολα φυσικα, εκτος απο τους εαυτους τους....που δεν τολμουν να κανουν αυτοκριτικη.... και να διαπιστωσουν, τι βρωμια κρυβουν μεσα τους..ωστε να μιλανε με κακια και εμπαθεια για κοσμο που προσπαθει και αυτος να επιβιωσει, οπως ολοι μας!!!!!!...Το εχω ξαναγραψει, δεν υποστηριζω τους ξενους.....Υποστηριζω τους σωστους ξενους που σεβονται τους Νομους της Πατριδος μου!!!!!!!!!Δεν μπορω να διαβαζω καποιους εδω μεσα, Νεοελληνες... να βριζουν και να εκφραζονται χυδαια και ασχημα σε αλλους ανθρωπους!!!!!!....Πιστευω οτι αυτοι οι Νεοελληνες εχουν λησμονησει την Ιστορια και τον Ανθρωπιστικο Πολιτισμο της Πατριδος μας και εκφραζονται ετσι!!!!!!!! Εκτος αν εχουν μεταβει στον αντιποδα της Αρετης...στον δρομο της Κακιας!!!!!!!!......Ας πφροσπαθησουν τουλαχιστον να ανοιξουν ενα φεγγιτη Ανθρωπιας στην ψυχη τους...μπας και γλυτωσουν τον κατηφορο της Εποχης μας.... που ειναι σιγουρο οτι παιρνουν, αν συνεχισουν να φερονται στους συνανθρωπους τους με κακια!!!!!...Δεν ειναι ποτε αργα.... μπορει εστω με σημαντικη χρονικη καθυστερηση απο ζωα, να ξαναγινουν Ανθρωποι!!!!!!!!!!!!!Μετα τιμης ο Παιχουρας.
Συμφωνω τα μαλα μαζι σου....

Ομως αρκετες φορες πρεπει να μιλας στον καθενα αναλογικα οπως του αξιζει

Σου μιλαει ευγενικα, θα μιλησεις ευγενικα
Σου μιλαει χυδαια, αρχικα θα προσπαθησεις ευγενικα, ομως οταν δεις οτι συνεχιζει να σου μιλαει ειρωνικα και χυδαια τοτε θα εισαι λαθος να συνεχισεις με ευγενεια....
Ειδικα οταν βλεπεις οτι σε προκαλει ενω δεν του δινεις σημασια

Τεσπα

Δεν με νοιαζει γιατι σημερα ειμαι εδω, αυριο μπορει να μην ειμαι εδω.........
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Συμφωνω τα μαλα μαζι σου....

Ομως αρκετες φορες πρεπει να μιλας στον καθενα αναλογικα οπως του αξιζει

Σου μιλαει ευγενικα, θα μιλησεις ευγενικα
Σου μιλαει χυδαια, αρχικα θα προσπαθησεις ευγενικα, ομως οταν δεις οτι συνεχιζει να σου μιλαει ειρωνικα και χυδαια τοτε θα εισαι λαθος να συνεχισεις με ευγενεια....
Ειδικα οταν βλεπεις οτι σε προκαλει ενω δεν του δινεις σημασια

Τεσπα

Δεν με νοιαζει γιατι σημερα ειμαι εδω, αυριο μπορει να μην ειμαι εδω.........

Γιατι να εισαι λαθος? Μολις φυγει και σκεφτει την σταση σου θα νιωσει σιγουρα μαλακας τυπε.
ΑΛλο που δεν το δειχνει λογω εγωισμου οσο μιλαγατε... ΑΝ η αιτια του αλλουνου που μιλαει ασχημα δεν εισαι εσυ τοτε δεν σε νοιαζει αυτος εχει θεματα.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
Συμφωνω τα μαλα μαζι σου....

Ομως αρκετες φορες πρεπει να μιλας στον καθενα αναλογικα οπως του αξιζει

Σου μιλαει ευγενικα, θα μιλησεις ευγενικα
Σου μιλαει χυδαια, αρχικα θα προσπαθησεις ευγενικα, ομως οταν δεις οτι συνεχιζει να σου μιλαει ειρωνικα και χυδαια τοτε θα εισαι λαθος να συνεχισεις με ευγενεια....
Ειδικα οταν βλεπεις οτι σε προκαλει ενω δεν του δινεις σημασια

Τεσπα

Δεν με νοιαζει γιατι σημερα ειμαι εδω, αυριο μπορει να μην ειμαι εδω.........
ολο μηνυματα με πολλους αποδεκτες ειναι ο μητσαρας μας.... :2funny:
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.087
Κριτικές
10
Like
1.428
Πόντοι
2.357
Γιατι να εισαι λαθος? Μολις φυγει και σκεφτει την σταση σου θα νιωσει σιγουρα μαλακας τυπε.
Μπορει να ειναι μαλακας σε ανιατο βαθμο και να μην καταλαβαινει χριστο
ΑΛλο που δεν το δειχνει λογω εγωισμου οσο μιλαγατε... ΑΝ η αιτια του αλλουνου που μιλαει ασχημα δεν εισαι εσυ τοτε δεν σε νοιαζει αυτος εχει θεματα.
Σιγουρα δεν με νοιαζει για το πως θα μου μιλησει ...
Ομως σιγουρα οφειλω να προσπαθησω να τον βοηθεισω, οπως μπορω και με οποιον τροπο μπορω, καθως το θεωρω ηθικη μου υποχρεωση


Απλα αυτος ειμαι και ετσι λειτουργω  :)
Οταν θες ρε μπαγγασακο μιλας πολυ ωραια
Οταν σε πιανουν τα δικα σου ομως παραληρεις......

Γιαυτο σου το ποστ σε παραδεχομαι !!!!!

Στην τελικη ΟΛΟΙ εχουμε θεματα , Ολοι περναμε καταστασεις, κατι που δεν πρεπει να παραβλεπουμε ποτε.
Στο χερι μας ειναι να προσπαθουμε να τα λυσουμε, χωρις να προσβαλουμε η να προκαλουμε τριτους, που δεν μας φταινε σε τιποτα  :cool2:
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Ευχαριστω τον αγαπητο "gl"....που μου θυμησε την υπαρξη αυτου του θρεντ!!!...Πριν πεντε ημερες που συναντηθηκα με τον αδελφικο μου φιλο Εμπεδοκλη....τον ρωτησα...ποια ειναι η ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΡΕΤΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ??...Και μου αποκριθηκε......"Η μεγιστη Αρετη στον ανθρωπο ειναι να αγαπα... τον ιδιο τον εαυτο του"!!!!!!!! :)
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
αν και το ειχα παερξηγησει αρχικα ειναι ωραιο το θρεντ σου....μπορει αν εχω χρονο να το εμπλουτισω με μια φιλοσοφικη αναλυση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom