Νέα

Η αρετή και η εννοιολογική της πορεία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Παιχτουρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 96
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

thessalos

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
2.851
Κριτικές
5
Like
8
Πόντοι
16
«Η δική μας Επανάσταση είναι η πρώτη στην Ιστορία που θεμελιώθηκε επάνω στην θεωρία των δικαιωμάτων του ανθρώπου και επάνω το ιδανικό της Δικαιοσύνης. Οι προγενέστερες επαναστάσεις δεν απέβλεπαν κατά κανόνα σε τίποτε περισσότερο από την ανθρώπινη φιλοδοξία. Η δική μας όμως εισάγει την Αρετή. Η άγνοια και η φιλαρχία αφομοίωσαν τις άλλες σε έναν νέο δεσποτισμό. Η δική μας, επειδή αναδύεται από την Δικαιοσύνη, ξεχωρίζει. Η Δημοκρατία μας, οδηγημένη ακούσια από την δύναμη των συνθηκών, αλλά και θεληματικά από τον συνεχή αγώνα των εραστών της Ελευθερίας ενάντια σε διαρκώς αναδυόμενες συνωμοσίες, έχει συρθεί, για να το πώ έτσι, μέσα από τις πιο απίθανες παραταξιακές συγκρούσεις… και έχει κυνηγηθεί αμείλικτα από την πρώτη στιγμή που αυτή γεννήθηκε, όπως έχουν άλλωστε κυνηγηθεί και οι άνδρες της καλής πίστης που πολέμησαν υπέρ αυτής»

«Η ολοκλήρωση της Επανάστασης ταυτίζεται με τον θρίαμβο της αθωότητας»

«Η θεμελιώδης αξία σε μια δημοκρατική ή λαϊκή κυβέρνηση είναι η Αρετή. Και αναφέρομαι στην δημόσια Αρετή, εκείνη που παρήγαγε τόσα εξαιρετικά έργα στην Ελλάδα και την Ρώμη και η οποία, προς έκπληξή μας, μπορεί να παράγει περισσότερα στην δημοκρατική Γαλλία. Αναφέρομαι σ’ αυτήν την δημόσια Αρετή, η οποία δεν είναι τίποτε άλλο από την αγάπη για την πατρίδα και για τους νόμους της»

(Μαξιμιλιανός Ροβεσπιέρος)
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296

thessalos

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
2.851
Κριτικές
5
Like
8
Πόντοι
16
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
  Το διαβασα και αυτο και δεν παιρνω την απαντηση...... και μπαινω στο κοπο να σε ρωτησω παλι...Τι ειμαστε σημερα...Εναρετοι...η...Παναρετοι???
Ως γνωστο,σημερα εκεινος που ρυθμιζει την ζωη του με γνωμονα την Αρετη αποκαλειται Εναρετος,ενω εκεινος που διαθετει ολα τα ειδη των αρετων,Παναρετος.Μενει ομως καποιος εκπληκτος,οταν διαπιστωνει οτι τα δυο αυτα επιθετα,τα μοναδικα που εκπροσωπουν τοσο την προελευση,οσο και την σημασια του ουσιαστικου,κατα την αρχαιοτητα ειναι αγνωστα!!!!!!!!Οποτε προκυπτει το ερωτημα πως καλυπτετο στην αρχαιοτητα το κενο αυτο????
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Ως γνωστο,σημερα εκεινος που ρυθμιζει την ζωη του με γνωμονα την Αρετη αποκαλειται Εναρετος,ενω εκεινος που διαθετει ολα τα ειδη των αρετων,Παναρετος.Μενει ομως καποιος εκπληκτος,οταν διαπιστωνει οτι τα δυο αυτα επιθετα,τα μοναδικα που εκπροσωπουν τοσο την προελευση,οσο και την σημασια του ουσιαστικου,κατα την αρχαιοτητα ειναι αγνωστα!!!!!!!!Οποτε προκυπτει το ερωτημα πως καλυπτετο στην αρχαιοτητα το κενο αυτο????
  Λογω της δυσκολιας της ερωτησης..σας την απαντω.....Αναλογα της ιδιαιτερης σημασιας που ηθελε να εκφρασει την συναντουμε στην αρχαιοτητα ως καλος(=ωραιος),..ικανος(=επιδεξιος),..χρηστος(=ηθικος) και προπαντον ''αγαθος'' που αυτο θα σας το εξηγησω αλλη μερα... γιατι τωρα κουραστηκα και παω για να  :fuck1: :fuck1: :fuck1: ωστε να ξεκουραστω.
 

thessalos

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
2.851
Κριτικές
5
Like
8
Πόντοι
16
  Λογω της δυσκολιας της ερωτησης..σας την απαντω.....Αναλογα της ιδιαιτερης σημασιας που ηθελε να εκφρασει την συναντουμε στην αρχαιοτητα ως καλος(=ωραιος),..ικανος(=επιδεξιος),..χρηστος(=ηθικος) και προπαντον ''αγαθος'' που αυτο θα σας το εξηγησω αλλη μερα... γιατι τωρα κουραστηκα και παω για να  :fuck1: :fuck1: :fuck1: ωστε να ξεκουραστω.
που μας αφηνεις με το μαθημα στην μεση; :hmm:
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
το ειδα [size=12pt]ΚΑΙ[/size] αυτο εδω μεσα....





:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
το επομενο που θα ανοιχτει να ειναι για την μαλακια και την εννοιολογικη της πορεια....

:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

[size=12pt]αν ανοιγα ομως εγω π.χ ενα εντελως ασχετο θεμα με την θεματολογια του σαιτ,το τι γαμησιατικα θα ακουγα δεν λεγεται....[/size]
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
το επομενο που θα ανοιχτει να ειναι για την μαλακια και την εννοιολογικη της πορεια....

:jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:

[size=12pt]αν ανοιγα ομως εγω π.χ ενα εντελως ασχετο θεμα με την θεματολογια του σαιτ,το τι γαμησιατικα θα ακουγα δεν λεγεται....[/size]
κανε μια δοκιμη....να δουμε
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
  Λογω της δυσκολιας της ερωτησης..σας την απαντω.....Αναλογα της ιδιαιτερης σημασιας που ηθελε να εκφρασει την συναντουμε στην αρχαιοτητα ως καλος(=ωραιος),..ικανος(=επιδεξιος),..χρηστος(=ηθικος) και προπαντον ''αγαθος'' που αυτο θα σας το εξηγησω αλλη μερα... γιατι τωρα κουραστηκα και παω για να  :fuck1: :fuck1: :fuck1: ωστε να ξεκουραστω.
Δεν εχω φυγει ακομα και σας συνεχιζω...Το επιθετο 'αγαθος' ακολουθει σε ολα τα σταδια την σημασιολογικη διαδρομη του ουσιαστικου αρετη.Ετσι αγαθος αποκαλειται αυτος που εχει ευγενικη καταγωγη.. η...ανοικει σε ανωτερη κοινωνικη ταξη,καθοσον οι ευγενεις και οι απο ευγενεις καταγομενοι,ονομαζοντουσαν.<<ανδρες αγαθοι>> (σε αντιθεση προς το κακοι=προστυχοι,βαναυσοι).Ο Αχιλλεας στην Ιλιαδα(Φ109)λεει με περηφανεια...''πατρος δ'ειμ' αγαθοιο,θεα δε με γεινατο μητηρ''(=καταγομαι απο ευγενη πατερα και μητερα θεα μ' εχει γεννησει).Αλλα και οι αλλες εννοιες της αρετης συστεγαζονται στο επιθετο αγαθος,οπως...ανδρειος,χρησιμος,ικανος αλλα και ηθικος.
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
ναι γλυφτρακι εχεις δικιο.
αντε βρε αρχιδακι γαμησου το παιζεις και μαγκας.κολομπινε μαλακα.
  Εισαστε και οι δυο αγνωστοι... και δεν χρειαζεται να ανεβαινουν τονοι.
 

arcans78

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
201
Like
1
Πόντοι
1
  Εισαστε και οι δυο αγνωστοι... και δεν χρειαζεται να ανεβαινουν τονοι.
παιχτουρα παρκαρισε λιγο εσυ,γιατι δεν ξερεις τι μαλακισμενα ειναι κατι ρουφιανακια σαν και αυτον.το 78 που εχω διπλα δεν το εχω τυχαια να ξερεις.
 

arcans78

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2010
Μηνύματα
201
Like
1
Πόντοι
1
τωρα που το λες κανεις δεν μου λεει οτι ειναι και ο γνησιος αρκανς
ο γνησιος ειμαι ρε βλακα,αφου εφαγα μπαν το απογευμα.μην πας να κανεις γυρισμα τωρα.
τελος παντων δεν ασχολουμε αλλο μαζι σου φιλε.περιμενα να εχεις πιο μεγαλα αρχιδια.
και εσυ συλλεκτης ποστ εισαι μου φαινετε.
 
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
Παντως θα ηθελα να μαθω απο περιεργεια πως... το σεβαστο μελος ''gl''... ξεμουταριστηκε αμεσως απο το κιτρινο... ενω αλλα μελη το εχουν μερες πολλες???????????
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
ο γνησιος ειμαι ρε βλακα,αφου εφαγα μπαν το απογευμα.μην πας να κανεις γυρισμα τωρα.
τελος παντων δεν ασχολουμε αλλο μαζι σου φιλε.περιμενα να εχεις πιο μεγαλα αρχιδια.
και εσυ συλλεκτης ποστ εισαι μου φαινετε.
ναι το καταλαβες...τωρα επι της ουσιας και αφου ξεκαυλωσες παλι...τι επαθες σημερα ξαφνικα;πες να καταλαβω και ασ τα σαπια οτι νοιαστηκες για ρουφιανιες και μαλακιες
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom