Νέα

Γυμναστήριο ή CrossFit;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα manaconda13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.290
Κριτικές
1
Like
759
Πόντοι
96
Έχω κάνει λίγη μπάκα λόγω κ της καθιστικής δουλειάς κ λέω αρχίσω ένα απο τα 2..Το γυμναστήριο,έχει το αρνητικό οτι μπορεί να το βαρεθώ,αλλα έχει το θετικό οτι είναι πιο οικονομικό..Το Crossfit,είναι κάτι διαφορετικό..ομαδικό,ανταγωνισμός...αλλά μηνιαία πιο τσουχτερό..
Για πείτε γνώμες..


 Χωρις να ξερω τι ειναι το κροςφιτ θα ελεγα να αρχισεις τρεξιμο με λιγο βαρη . Θες εξω στην φυση θες σε γυμναστηριο εσυ διαλεγεις  . Οταν μετα από κανα χρονο εχεις λιγο γυμναστει δοκιμασε και κροςς φιτ .   Εγω θα ηθελα να κανω προπονηση για μποξ αλλα χωρις το ξυλίκι , επίσης θα ηθελα να κανω ή ζουμπα ή σαμπα αλλα εινι λιο γκει η φαση και σκεφτομαι οτι "δεν πηδαω που δεν πηδαω ωρα ειναι να μας βγει και όνομα φουστη".

ψαχνω για μάτσο αεροβικη ασκηση με καποια ποικιλία .
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
 Χωρις να ξερω τι ειναι το κροςφιτ θα ελεγα να αρχισεις τρεξιμο με λιγο βαρη . Θες εξω στην φυση θες σε γυμναστηριο εσυ διαλεγεις  . Οταν μετα από κανα χρονο εχεις λιγο γυμναστει δοκιμασε και κροςς φιτ .   Εγω θα ηθελα να κανω προπονηση για μποξ αλλα χωρις το ξυλίκι , επίσης θα ηθελα να κανω ή ζουμπα ή σαμπα αλλα εινι λιο γκει η φαση και σκεφτομαι οτι "δεν πηδαω που δεν πηδαω ωρα ειναι να μας βγει και όνομα φουστη".

ψαχνω για μάτσο αεροβικη ασκηση με καποια ποικιλία .

πανε κανε βαρη 4 φορες τη βδομαδα δν θελει πολυ(50-55λεπτα την προπονηση) κ πανε κανε 3 φορες τη βδομαδα σε γυμναστηριο αερομπικ,θα κανεις κ γνωριμιες ετσι  :grin: :grin:
 

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
762
Κριτικές
15
Like
3.386
Πόντοι
1.436
Καλησπέρα σε όλους. Γυμνάζομαι γενικά και είμαι συστηματικός δρομέας όμως τελευταία βαριέμαι αφόρητα το κλασικό γυμναστήριο. Ένας φίλος μου μίλησε για το CrossFit και το σκέφτομαι. Ψάχνοντας λίγο λένε ότι σε γυμνάζει σφαιρικά (δύναμη, ισορροπία, ευλυγισία κλπ). Από την άλλη διαβάζω ότι βγάζει τραυματισμούς.

Έχει κάποιος εμπειρία στο θέμα; Θα μπορούσε να μοιραστεί εδώ την άποψή του;
 

bigmountain

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
22 Οκτ 2022
Μηνύματα
3.340
Κριτικές
113
Like
25.290
Πόντοι
26.386
Αυτό με τους τραυματισμούς είναι ένας μύθος που καλλιέργησαν οι κλασικοί προπονητές γυμναστηρίων και οι φυσικοθεραπευτές.

Κάνω χρόνια crossfit και ποτέ δεν είχα θέμα.

Το crossfit είναι για όλους. Έχει τη μέθοδο της εναλασσόμενης προπόνησης και κάθε μέρα δεν είναι η ίδια και φυσικά ο καθένας προσαρμόζει τα skills του στις δυνατότητες του.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την προπονητική μέθοδο της ATP Lab Training. Έχει εφαρμογή για κινητό.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.251
Κριτικές
21
Like
9.448
Πόντοι
3.346
Αυτό με τους τραυματισμούς είναι ένας μύθος που καλλιέργησαν οι κλασικοί προπονητές γυμναστηρίων και οι φυσικοθεραπευτές.

Κάνω χρόνια crossfit και ποτέ δεν είχα θέμα.

Το crossfit είναι για όλους. Έχει τη μέθοδο της εναλασσόμενης προπόνησης και κάθε μέρα δεν είναι η ίδια και φυσικά ο καθένας προσαρμόζει τα skills του στις δυνατότητες του.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την προπονητική μέθοδο της ATP Lab Training. Έχει εφαρμογή για κινητό.
Επίσης, πλέον υπάρχουν και πολλά γυμναστήρια τύπου πέρσοναλ, αλλά με ολιγομελή τμήματα (τύπου 4-5 άτομα) που κάνουν ομαδική γυμναστική, αρκετά εντατική και αποτελεσματική, η οποία ξεφεύγει από το κλασσικό γυμναστήριο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: linear
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.811
Πόντοι
456
Καλησπέρα σε όλους. Γυμνάζομαι γενικά και είμαι συστηματικός δρομέας όμως τελευταία βαριέμαι αφόρητα το κλασικό γυμναστήριο. Ένας φίλος μου μίλησε για το CrossFit και το σκέφτομαι. Ψάχνοντας λίγο λένε ότι σε γυμνάζει σφαιρικά (δύναμη, ισορροπία, ευλυγισία κλπ). Από την άλλη διαβάζω ότι βγάζει τραυματισμούς.

Έχει κάποιος εμπειρία στο θέμα; Θα μπορούσε να μοιραστεί εδώ την άποψή του;
Εκανα κροσφιτ γυρω στους 3-4 μηνες αλλα σταματησα για δυο λογους.Πρωτον ημουν συνεχεια κουρασμενος γιατι οι προπονησεις εκει παρα ηταν δυνατες με αποτελεσμα ουτε για εναν ριμαδι καφε με τους φιλους μου να μην εχω ορεξη να βγω και να πιω,και δευτερον αρρωσταινα πιο συχνα...και ενας τριτος που ξεχασα να αναφέρω,οσο ανεβαινεις πρεπει να βαρεσεις και φαρμακα για να αντεξεις αυτο το στυλ προπονησης που δεν ειχα καμια ορεξη να παρω.Μια φορα μαλιστα ειχα παει σε εναν γιατρο μου ειπε "υπαρχει καποιος λογος που πρεπει να εισαι τοσο γυμνασμενος?"..ελα ντε...οχι δεν υπηρχε
 

Giannis_127

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
610
Κριτικές
9
Like
1.027
Πόντοι
86
Καλησπέρα σε όλους. Γυμνάζομαι γενικά και είμαι συστηματικός δρομέας όμως τελευταία βαριέμαι αφόρητα το κλασικό γυμναστήριο. Ένας φίλος μου μίλησε για το CrossFit και το σκέφτομαι. Ψάχνοντας λίγο λένε ότι σε γυμνάζει σφαιρικά (δύναμη, ισορροπία, ευλυγισία κλπ). Από την άλλη διαβάζω ότι βγάζει τραυματισμούς.

Έχει κάποιος εμπειρία στο θέμα; Θα μπορούσε να μοιραστεί εδώ την άποψή του;
Είναι ότι καλύτερο σε γυμναστική (προσωπική άποψη). Είχα ασχοληθεί 1 χρόνο. Δυστυχώς μετά δεν προλάβαινα και το έχω αφήσει.

Σχετικά με τους τραυματισμούς δεν υπάρχει διαφορά με το γυμναστήριο το απλό.
Στην αρχή θα σου φαίνεται ζόρικο αλλά στην συνέχεια θα δεις ότι θα ανεβάζεις μόνος σου χωρίς μάλιστα να πάρεις κάτι όπως ανέφεραν προς τα πάνω. Σιγά σιγά το χτίζεις στον δικό σου ρυθμό!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.811
Πόντοι
456
Για μενα καλυτερα κικ μποξ που και μαθαινεις κατι,και γυμναζεσαι.Ειναι η δευτερη σκεψη που εκανα μετα το κροσφιτ (Αλλο που το παρατησα υστερα απο κανα χρονο και αφοσιωθηκα στο κραβ 6 χρονια).Και πας και παραλληλα κανα γυμναστηριακι για βαρη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: linear

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom