Νέα

Γυμναστήριο ή CrossFit;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα manaconda13
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
54.971
Κριτικές
90
Like
32.028
Πόντοι
24.700

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.657
Like
1.261
Πόντοι
366
Το κροσφιτ ειναι το θεμα να οριστει τι ακριβως ειναι καταρχην. Ποιο προγραμμα εχει? Πως εκτελουνται οι ασκησεις? Υπαρχει επισημη τυποποιηση οτι αυτες οι ασκησεις με αυτο τον τροπο αυτο το συνδυασμο ειναι  "κροσφιτ"? Η παει καποιος ασχετος και κοβει και ραβει απο το ιντερνετ και βαζει τους αλλους να κανουν οτι του ρθει?
Το κροσφιτ ως ονομασια ειναι κατοχωρωμενο απο τη reebok νομιζω και κατι διοργανωσεις που η εταιρεια αυτη τις διοργανωνε. Αυτα χοντρα χοντρα χωρις να ξερω λεπτομερως.
  Αυτο που παντως κωδικοποιειται ως κροσφιτ περιλαμβανεται χρονια τωρα στο προγραμμα προπονησεων διαφορων αθληματων. Απλα βρηκαν τωρα την πατεντα και πουλανε στον κοσμακη. Μαρκετινγκ ειναι
οχι τυπε δεν υπαρχει κατι στανταρ....και ισως σ αυτο εγκειται κ η "συγχηση" με το κροσφιτ... παντως υπαρχει μεγαλη γκαμα ασκησεων...γι αυτο ειπα οτι ειναι σημαντικο ο τρεινερ να το κατεχει..... αλλα το βασικο ειναι αυτο που ειπα και πιο πριν οτι συνδυασει καρδιοαναπνευστικες ασκησεις με δυναμη αντοχη ταχητυτα ευκαμψια....νομιζω οτι ειναι μια πληρης γυμναστικη που δεν αφηνει τιποτα αγυμναστο....επειδη οπως ειπα εγω δεν μπορω να κανω τωρα, εχω δει σ ενα φιλο μου που κανει το τελευταια διαστημα εντυπωσιακα αποτελεσματα σε ολα αυτα που αναφερω παραπανω....
τωρα οτι καινουργιο βγαινει κοιτανε καποιοι να το εκμεταλευτουνε (οικονομικως)....παιρνει διαστασεις μοδας......βλεπει ο αλλος 10 βιντεακια στο γιουτιουμπι και νομιζει οτι εγινε προποντητης...  :jerking:
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.657
Like
1.261
Πόντοι
366
Καλώς. Υπάγετε στον κ. Γιώργο Μάλλιο (το γυμναστήριο του βρίσκεται στην οδό Αμαλιάδος) που διαδάσκει μόνον κικ μπόξινγκ, κι άμα βγάλετε 30 λεπτά, τα ξαναλέμε.  :)
καλε μου φιλε τον δασκαλο το ξερω πριν απ το 2000, οπου και πηγαινα....με τον γιο το γρηγορη πηγαιναμε και στο ιδιο σχολειο...εκανα κ μ αυτον προπονησεις, οπως και με αλλα παιδια...εκεινο το διαστημα πετυχαινα που και που το ζαμπιδι...
μ αρεσαν οι προπονησεις (καμψεις, κυλιακους, σπαρινγκ, κυκλικα) του, τις εβγαζα ανετα, εκτος αν σου εκανε ο κυρ γιωργης αγωνιστικη προπονηση με στοχους και τετοια (εκει παιζει σκασιμο)...
το κροσ φιτ αν ειναι καλος ο τρεινερ και εχει δυνατο προγραμμα λυποθημας  (που λεει ο λογος)
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
54.971
Κριτικές
90
Like
32.028
Πόντοι
24.700
καλε μου φιλε τον δασκαλο το ξερω πριν απ το 2000, οπου και πηγαινα....με τον γιο το γρηγορη πηγαιναμε και στο ιδιο σχολειο...εκανα κ μ αυτον προπονησεις, οπως και με αλλα παιδια...εκεινο το διαστημα πετυχαινα που και που το ζαμπιδι...
μ αρεσαν οι προπονησεις (καμψεις, κυλιακους, σπαρινγκ, κυκλικα) του, τις εβγαζα ανετα, εκτος αν σου εκανε ο κυρ γιωργης αγωνιστικη προπονηση με στοχους και τετοια (εκει παιζει σκασιμο)...
το κροσ φιτ αν ειναι καλος ο τρεινερ και εχει δυνατο προγραμμα λυποθημας  (που λεει ο λογος)

Για αγωνιστικη μιλάμε. Ζέσταμα, σάκος, εμπόδια,  στόχοι.  ;)
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.657
Like
1.261
Πόντοι
366
Για αγωνιστικη μιλάμε. Ζέσταμα, σάκος, εμπόδια,  στόχοι.  ;)
οντως δυνατη προπονηση!!! πληρης γυμναστικη τα γυμναζεις  ολα.... μετα εισαι ρακος...
γενικα τα αγωνιστικα τμηματα πυγμαχιας και κικμποξιν εινα αρκετα καλα ως γυμναστικη....απλα δεν μπορεις να πηγαινεις αν δεν κατεβαινεις σε αγωνες ;) (μ οτι συνεπαγεται μ αυτο)

γι αυτο πας κροσφιτ εχεις και το κεφαλι (και τη μαπα σου) σου ησυχο ;)  :grin:
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
54.971
Κριτικές
90
Like
32.028
Πόντοι
24.700
οντως δυνατη προπονηση!!! πληρης γυμναστικη τα γυμναζεις  ολα.... μετα εισαι ρακος...
γενικα τα αγωνιστικα τμηματα πυγμαχιας και κικμποξιν εινα αρκετα καλα ως γυμναστικη....απλα δεν μπορεις να πηγαινεις αν δεν κατεβαινεις σε αγωνες ;) (μ οτι συνεπαγεται μ αυτο)

γι αυτο πας κροσφιτ εχεις και το κεφαλι (και τη μαπα σου) σου ησυχο ;)  :grin:

Και τα πλευρά σου... και τους κοιλιακούς σου...
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.657
Like
1.261
Πόντοι
366
Και τα πλευρά σου... και τους κοιλιακούς σου...
σωστος...

εγω ειχα και τραυματισμους...και δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα (αγωνιστικα)...απ ενα σημειο και μετα πηγαινα για απλες προπονησεις της μιας ωρας...."κληρονομησα" κι ενα στραβωμα στο κοκκαλακι χαμηλα στη μυτη (στα ρουθουνια)
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Τι ειναι ρε το CrossFit..?  :think: εχω κανει και γω μπυροκοίλι..  :grin:
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
χεχε.. καλο ακουγεται..


ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ CROSSFIT

Η φιλοσοφία πίσω από το fitness
Η άποψη του CrossFit για τον ορισμό του όρου fitness και για το ποιος μπορεί να χαρακτηριστεί fit, σχετίζεται άμεσα με τα δέκα χαρακτηριστικά που ορίζουν το επίπεδο της φυσικής κατάστασης: Ακρίβεια (Accuracy), Ισορροπία (Balance) , Συντονισμός (Coordination), Ευλυγισία (Flexibility), Ευκαμψία (Agility), Αντοχή (Stamina), Καρδιοαναπνευστική Αντοχή (Cardiovascular Endurance), Ταχύτητα (Speed), Ισχύς (Power) και Δύναμη (Strength). Έτσι, fit για το CrossFit θεωρείται το άτομο που έχει καλλιεργήσει όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά.
Τι είναι τελικά;
Το CrossFit είναι ένα καινούριο άθλημα και όχι απλά ένα σύστημα προπόνησης. Το αγώνισμά του αποτελείται ουσιαστικά από ασκήσεις της ολυμπιακής άρσης βαρών, της ενόργανης γυμναστικής, του power lifting, του στίβου, της κωπηλασίας και πολλών άλλων πολυαρθρικών ασκήσεων, οι οποίες επιλέγονται εντελώς τυχαία και εκτελούνται με βασικό ανταγωνιστή τον χρόνο.
Γιατί πρέπει να το δοκιμάσετε
Μην βιαστείτε πάντως να σκεφτείτε “Αυτό ακούγεται πολύ σκληρό για μένα”. Τα προγράμματα CrossFit μπορεί να έχουν, σε γενικές γραμμές, την ίδια δομή, όμως μπορεί να υπάρξει τεράστια διαφοροποίηση σε σχέση με τον βαθμό δυσκολίας τους. Πάντα προσαρμόζονται στον ασκούμενο, στις δυνατότητες και τις προσωπικές ιδιαιτερότητές του.
Αν θέλετε κι εσείς να δείτε το σώμα σας πραγματικά να αλλάζει, αν θέλετε να σταματήσετε να θεωρείτε τη γυμναστική βαρετή και, κυρίως, αν θέλετε να βρεθείτε στην καλύτερη φυσική κατάσταση που υπήρξατε ποτέ, η λύση λέγεται CrossFit.


 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
166
Καλώς. Υπάγετε στον κ. Γιώργο Μάλλιο (το γυμναστήριο του βρίσκεται στην οδό Αμαλιάδος) που διαδάσκει μόνον κικ μπόξινγκ, κι άμα βγάλετε 30 λεπτά, τα ξαναλέμε.  :)

nai ειδικα αμα εχει πιει κ τσιπουρα κ ακουει ντερτι φμ
 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
166
εχει ακουστει οτι ο μπολντεμορτ εχει δειρει 5 ατομα οταν  του καναν τσαμπουκα σε μπαρακι στο γκαζι που παιζει λατιν

μου το εχει πει ατομο εμπιστοσυνης απο το φορουμ
 

gagarin

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.956
Κριτικές
10
Like
4.643
Πόντοι
4.895
Chevalier λες χαζομαρουλες με ολη μου την εκτιμηση.
Επειδη ολοι μα ολοι βγαζουν συμπερασματα χωρις να ξερουν εγω θα πω σε οποιον γουσταρει να παει να δει αν του αρεσει κι αν του αρεσει να μεινει στο crossfit.
Εγω προσωπικα στον ενα χρονο αλλαξα και εξωτερικα (σαν διαφημιση πριν και μετα) και στον τροπο ζωης κτλ.
Δεν εχω συμφερον ωστε να κατσω να υπερθεματιζω υπερ η κατα του crossfit.
Ναι ειναι πολλες απλες ασκησεις μαζι με αρση βαρων και ενοργανη. Ναι ειναι ακριβο. Ναι αν εχεις μαλακα προπονητη η εισαι εσυ μαλακας μπορει να εχεις καποιο τραυματισμο οπως σε ολα τα σπορ. Απλα εγω προσωπικα γουσταρα και γουσταρω πολυ. Σαν αθλητης οταν επαιζα απεφευγα σαν το διαολο την προετοιμασια. Τωρα μου λειπει αν μια μερα δε "στριψω" κιλα. Anyway, γνωμη μου οτι ειναι κλασεις ανωτερο απο το απλο γυμναστηριο γιατι περναω καλα,γιατι δεν εχω τον ποζερα που θα κοιταζεται στον καθρεφτη,τη γομενα με το στρινγκο να διαγραφεται. Οπως και να χει ο καθενας οπως τη βρισκει.
Kostakis_ss φιλε εγω με κανενα φθηνο λιποδιαλυτη δεν ειδα ποτε διαφορα. Μονο οταν προσεξα εγω τη διατροφη μου εντονα και με γυμναστικη ειδα δοαφορα.
Αυτα και μη μου αρχισει κανεις τις παπαριες αντιπαραθεσεις...ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
gagarin τι λιποδιαλυτες ρε αμα έχεις καλο μεταβολισμο δεν τα έχεις αναγκη αυτα με σωστη διατροφη οπως ειπες και γυμναστικη βλεπεις αποτελεσμα. Και στη τελικη το να ειναι τελειως τουβλα οι κοιλιακοι σαν κατι τυπακια με ποσοστο λιπους απο 10% και κατω ειναι αντιαισθητικο γιατι φαινεται πλεον σαν ψευτικο. Εγω πιστευω απο 10-15% ειναι ενα πολυ καλο ποσοστο λίπους απο 10% και κάτω  αρχιζει η παραμορφωση. Και το 10% λιγο ειναι για μενα αλλα τεσπα ιδανικοτατο το 12-14% εκει σταματας.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Αμα ο μεταβολισμος σου ειναι γτπ οκ δεν εγινε και τιποτα κανε γυμναστικη για να εχεις μια καλη φυσικη κατασταση και μην κανεις τον ποζερα. Αλλωστε εχω δει αρκετες γκομενες με τυπακια με κοιλιτσες και αγυμναστους αλοιμονο αμα επαιζε μονο αυτο ρολο οπως νομιζουν μερικοι.
 

gagarin

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.956
Κριτικές
10
Like
4.643
Πόντοι
4.895
Συμφωνω και στα δυο μπολντη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom